Sebastian Ghita despre a doua inregistrare audio: "A fost facuta probabil de Vintu si are scoase multe pasaje care-l deranjeaza"

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2011, 12:07 Actualitate | Esenţial

Sebastian Ghita a declarat pentru HotNews.ro ca a doua inregistrare audio a unei convorbiri dintre el si Sorin Ovidiu Vintu - trimisa mai multor redactii joi - ar fi fost facuta de Vintu. "Inregistrarea a fost facuta probabil de domnul Vintu, si are scoase multe pasaje care-l deranjeaza. Nu este o inregistrare completa, este prelucrata. Cu toate astea, nu cred ca-l avantajeaza", a declarat Ghita.

Reamintim ca a doua inregistrare a unei convorbiri intre cei doi a aparut joi dimineata si este datata 13 aprilie 2011. Inregistrarea nu a fost asumata de nici un participant. Ea a aparut dupa ce Sebastian Ghita facuse publica miercuri o prima inregistrare, despre care sustine ca reda o convorbire in care Vintu l-ar fi amenintat.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

9880 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    ha? (Joi, 21 aprilie 2011, 12:31)

    Mihai [anonim]

    io nu mai inteleg nimic! doi golani, asta am inteles, da mai departe? sunt certati sau joaca teatru?
    • +4 (6 voturi)    
      nu cred ca mai e teatru (Joi, 21 aprilie 2011, 13:30)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      era teatru daca ramanea in curtea realitatii.
      cand deja faci plangere si te duci cu aparatura de ascultare la tine, nu mai este teatru. nu e nimeni nebun sa ajunga sa faca puscrie, chiar si pentru 30 de zile, doar ca sa faca teatru.

      personal eu cred ca vantu ar putea sa scape de puscarie cu psihiatrii. nu e gluma. sunt convins ca omul nu este sanatos. de la ce parere are despre el pana la a se prezenta napoleon mai e doar un pas :)
      este amenintator in discutii, de aceea multi ii stiu de frica, dar atat. mai mult nu poate.

      ghita este omul lui ponta. de aceea l-a si luat in afacere vantu. numai ca vantu si-a pierdut mintile si s-a ajuns unde s-a ajuns. au incercat sa spele realitatea de mirosul pestilential lasat de vantu si au scapat-o in hazna.
      nu ma bucur, dar sincer, nici rau nu-mi pare. prea multe minciuni si manipulari s-au spus acolo astfel incat sa mai reziste ca trust media pe piata.
    • +1 (1 vot)    
      E timpul ca lumea sa iasa-n strada (Joi, 21 aprilie 2011, 19:50)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Dupa toate aceste episoade cu inregistrari, e timpul ca lumea sa iasa in strada.
      Daca vrem sa mai speram intr-un viitor bun. Romanii trebuie sa protesteze impotriva unor astfel de "modele".

      Proteste pentru o societate civica demna in randul Uniunii Europene, pentru un mediu de informare curat.
      Spuneti NU coruptiei, a minciunii si manipularilor politice la comanda.
  • +10 (10 voturi)    
    Dar data???? (Joi, 21 aprilie 2011, 12:32)

    Andradda [utilizator]

    Data corespunde realitatii?
    Pt ca daca data este corecta, inseamna ca inregistrarea din 2 aprilie isi pierde orice relevanta.
    Adica in 2 Aprilie, vantu il ameninta cu moartea pe Ghitza, iar in 13 Aprilie acestia discuta ca si cum ar fi cei mai buni prieteni!?!

    ceva nu se potriveste.

    la urma urmei, in tot raul si-un bine.
    Realitatea TV isi pierde si bruma de credibilitate pe care o mai avea.
    In ceea ce-i priveste pe cei doi...acelasi aluat.
    Maestrul Vantu si margareta Ghita!
    • +4 (4 voturi)    
      Acum e competitie parerea mea (Joi, 21 aprilie 2011, 12:36)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ori Vantu ajunge la tribunal (e deja) ori Ghita va ajunge pentru declaratii mincinoase...

      Pentru ca plangerea pentru santaj a fost facuta si la parchet!
    • +6 (6 voturi)    
      Data (Joi, 21 aprilie 2011, 12:38)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu stiu cat e de corecta, dar e clar ca este ulterioara datei de 2 aprilie pentru ca se vorbeste la un moment dat despre Cupa Romaniei la baschet castigata de Medias, ori asta a fost pe 8 aprilie.
    • +7 (7 voturi)    
      geniala comparatia (Joi, 21 aprilie 2011, 12:41)

      un om [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Geniala comparatia cu Maestrul si Margareta. Asta pentru cei ce inteleg ;-)

      Ascultind toate cele 3 inregistrari pe Youtube, iti dai seama ca is puse de Vintu. El spune acolo ca in Romania nu este nimeni impuscat. Incearca sa se spele dar tot prost iese.

      Greseala tactica a lui Ghita este ca nu l-a inregistrat in continuare. Oricum, pentru cei ce au urechi de ascultat, concluziile sunt de la sine intelese. Vai de mama lor de televiziuni si jurnalisti de la Realitatea, Antena si restul lingailor lor.
    • +1 (7 voturi)    
      Fac circ, si Vantu si Ghita! (Joi, 21 aprilie 2011, 12:44)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Creste audienta Realitatii si fac de ras si puterea si justitia si presa.
      • +1 (1 vot)    
        Creste audienta RTV?!!!!!!!!!!!! (Joi, 21 aprilie 2011, 16:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Tot scandalul ii stimuleaza doar pe cei care s-au uitat si pana acum la emisiunile realitatii, sa se uite in continuare si sa "le creasca audienta". Cei care rationeaza cu mintea lor NU SE UITA la RTV si Antene. Si sunt inca destui de multi in Romania cu capul pe umeri, nu in zona....
  • -20 (20 voturi)    
    Desteapta-te Romane (Joi, 21 aprilie 2011, 14:26)

    Anca [anonim]

    Pai ce este un mogul ? In principiu zice partidul ca este unul cu bani si care eventual are un anumit control si nu preaslaveste actuala putere. Buun, atunci ce este Ghita ? In afara ca are 2m nu-i este rusine sa se planga ? Chiar nu va dati seama ca face jocul PD-ului si in principiu al lui Basescu ? Vor sa elimine Realitatea din randul celor care spun adevarul despre actuala guvernare si sa o faca o televiziune cuminte si ascultatoare asa cum au facut cu TVR-ul care nu face decat sa slaveasca partidul precum pe vremea lui Ceausescu. Daca cineva nu vede asta, este un dobitoc. Numai tot veniti cu fel de fel de povesti de adormit copii ca nu suntem prosti precum credeti.
    • +9 (9 voturi)    
      nu (Joi, 21 aprilie 2011, 14:30)

      nu [anonim] i-a raspuns lui Anca

      nu, nu precum credem. mai rau de atat...
    • +1 (1 vot)    
      Realitatea =! adevar .... (Joi, 21 aprilie 2011, 15:29)

      Sabiuta [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      Reaitatea e probabil televiziunea ce dezinformeaza cel mai bine la ora actuala. De asta cade asa repede. Nici antenele nu sunt departe oricum... Va veni si randul lor...
      A nu se intelege ca TVR spune adevarul adevarat. Ii mai perie de cei de la putere da macar pastreaza o umbra de credibilitate.
      • 0 (4 voturi)    
        ASESOFT (Joi, 21 aprilie 2011, 15:55)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui Sabiuta

        stau geam in geam cu ASESOFT si vad la ce ora pleaca unii angajati acasa. Adica eu ma scol la 7:00 dimineata si ii vad pe aia cum isi intind bratele la laptop . Acolo se munceste. Deci, au stat peste noapte. Hai sa distrugem din fasa o companie care functioneaza, care are profit, care merge si care reuseste sa dea de mancare la cateva sute de romani.
        Nu stiu alte dedesupturi ale afacerii, eu vad ca aici e activitate toata ziua, SE MUNCESTE, se da de un salariu romanilor, nu ca in firmele din care vindea domnul Vantu argint industrial catre Italia !
        • +1 (1 vot)    
          Sigur, sigur ... (Joi, 21 aprilie 2011, 17:01)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui cristus

          Da, da, se munceste mult si pe deasupra si peste noapte. Da' la ce gen de contracte si matrapazlicuri ti-ai pus problema ?!

          Daca erau chestii curate de ce s-ar agita Ghita asa mult in toata chestia asta cu controlul Realitatii ? Si-ar vedea de business si nu l-am vedea "pe sticla".
          Bineinteles ca daca vrei sa iasa cine vrei tu la putere ca sa iti dea contracte grase sau macar sa poti santaja cu decredibilizarea pe politicienii care iti rezista inseamana ca nu prea e lucru curat la saraca companie care "da un salariu romanilor" :-)

          Si cine a vorbit de distrugere din fasa ? Aaa, s-a vorbit despre taierea lui Ghita de la contractele oneroase cu statul, dar daca asesoft e atit de curata, de ce ar distruge asta ceva ?

          A, si daca tu iei un salariu de la nenea asta, nu inseamna ca "de un salariu romanilor" ci ca iti da tie :-) Mie nu imi da.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 21 aprilie 2011, 15:39)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      Saraca de tine, sincer mi mila ca ai ajuns drona antenelor si iRealitatii.
      • -2 (2 voturi)    
        detaliaza (Joi, 21 aprilie 2011, 16:04)

        cristus [anonim] i-a raspuns lui Red.Scarlet

        poti ?
        si nu sunta "saraca", ci "sarac" si nici macar aici nu ne putem compara....
        Drona....?????
        De ce as fii ?
        Sunt apolitic convins, un simplu cetatean ce isi da cu parerea pe un site. Se mai poate ? Daca nu, jur ca spun totul pe invers : ca alor mei nu le-a fos taiata pensia, ca noul Cod al Muncii e in favoarea angajatului (nu al angajatorilor din PDL, PSD, PNL, UDMR), ca Verestoy Attila nu a taiat paduri in Jud. Harghita, ca Radu Mazare nu a introdus o taxa ilegala, etc
        E bine asa ? Democratic, necontrans, evident !!!
        Zi buna, atasatilor la partide ! Va urasc, sincer !!!
        • +2 (2 voturi)    
          Hei (Joi, 21 aprilie 2011, 17:43)

          cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui cristus

          Nu tie ti s-a adresat...
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Joi, 21 aprilie 2011, 21:56)

          luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui cristus

          Esti haios in supararea ta. Asa infierbanta-te :)
  • +1 (1 vot)    
    Vantu - trage de timp ? (Joi, 21 aprilie 2011, 18:20)

    etre [anonim]

    Nu stiu exact legile, dar nu este coincidenta faptul ca azi Popa este adus in tara iar ieri a iesit o inregistrare compromitoare cu Vantu.

    Un cunoscut mi-a atras atentia ca s-ar putea sa fie teatru din partea lui Vantu, apoi am remarcat ca la inceputul convorbirii se asigura ca Ghita nu are microfoane. De aici am avut suspiciunea ca Vantu s-a inregistrat si desconspirat singur, lucru care pare sa se confirme.

    Acum, ideea e ca nu stiu exact legislatia. Daca esti arestat si pus sub acuzare ce se intampla cu celelalte cauze ?
    Se amana ? se urmaresc in paralel, mai poti fi acuzat de ceva daca deja ai un cap de acuzare ?

    S-ar putea ca Vantu sa prefere a fi arestat pentru o cauza minor de care poate scapa mai usor, castigand timp pentru stiu eu ce planuieste in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Joi, 21 aprilie 2011, 19:46)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Daca comiti mai multe infractiuni la aceeasi actiune (adica si bati si dai in cap si violezi si ucizi si furi) se da pedeapsa cea mai grava pentru care esti gasit vinovat.

      Daca in schimb intr-un dosar esti prins ca ai furat, in altul peste ceva vreme ca ai batut pe cineva, iar apoi ti se mai gaseste ca ai si ucis pe cineva, esti judecat pentru fiecare pe rand si primesti pedepsele eferente.

      Eu asa stiu ca merg lucrurile in mare.

      Teoria ta nu sta in picioare, sau cel putin nu pentru motivul asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Astia nici macar nu se mai impusca intre ei (Joi, 21 aprilie 2011, 20:01)

    uluit [utilizator]

    Asa cum a reiesit si din dezvaluirile Wikileaks ale unui ambasador american, care spunea:
    "Mafia din Romania este asa de bine organizata, incat nici macar nu se mai impusca intre ei"

    Toate inregistrarile ma duc cu gandul ca-i o scena groteasca, jucata prost la "mica" intelegere intre cei doi (SOV si Ghita).

    Pana se vor limpezi apele, "digerati" emisiunile iRealitatea TV, ca mie mi se face scarba.

    Ne trebuie o alternativa reala de informare corecta.

    Multumesc echipei Hotnews ca existati!
    Pe cand o licenta de televiziune?