CE: Reconfirmarea in functie a procurorului-sef DNA e un test pentru autoritatile romane

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 10:35 Actualitate | Esenţial

Ramane Daniel Morar la DNA?
Foto: Rompres
Comisia Europeana avertizeaza ca reconfirmarea in functie a procurorului-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Daniel Morar, va fi un "caz-test pentru angajamentul reinnoit al autoritatilor romane", in conditiile in care forul european a subliniat constant rezultatele bune ale DNA, a declarat, pentru NewsIn, Mark Gray, purtator de cuvant al CE.

"Am vazut comentariile aparute in presa romaneasca citand 'surse' de la Bruxelles privind pozitia Comisiei in legatura cu reconfirmarea in functie a sefului DNA. Pozitia noastra este foarte clara. Asteptam ca procesul de reforma sa mearga inainte, nu inapoi. Am subliniat in mod constant rezultatele bune ale DNA si importanta stabilitatii institutionale in anchetarea cazurilor si in initierea de investigatii in cazuri de coruptie la nivel inalt. Reconfirmarea in functie a procurorului-sef al DNA va fi un caz-test pentru angajamentul reinnoit al autoritatilor romane", a precizat Mark Gray.

Mandatul procurorului-sef al DNA, Daniel Morar, expira la 12 august, ministrul justitiei, Catalin Predoiu, avand posibilitatea de a-l reconfirma in functie pentru un nou mandat.

GRECO: Inlocuirea lui Morar din functie "va duce la slabirea DNA

Mentinerea in functie a lui Morar este aparata si de Dragos Kos, presedintele Grupului de State Impotriva Coruptiei din Consiliul Europei (GRECO). El a declarat miercuri, pentru NewsIn, ca inlocuirea lui Morar din functie "va duce la slabirea DNA, pentru ca procurorii vor invata o lectie foarte simpla: daca imi fac treaba in mod corect, impartial si independent, voi fi si eu demis la finalul mandatului. Este un mesaj foarte trist pentru o institutie ca DNA", avertizeaza Kos.

"Politicienii romani au de luat o decizie foarte simpla: sa faca un pas inainte prin mentinerea lui Morar sau sa faca mai multi pasi inapoi si sa se ajunga la situatia in care chiar nu mai exista nicio speranta in lupta anticoruptie din Romania", a spus presedintele GRECO, precizand ca eventuala schimbare din functie a lui Morar ar fi reflectata negativ in urmatorul raport al Comisiei Europene.

PSD ameninta cu motiune daca Morar nu e schimbat

Perspectiva reconfirmarii lui Morar a starnit reactii vehemente din partea partidelor politice. Liberalul Crin Antonescu a declarat ca prelungirea mandatului lui Daniel Morar in fruntea DNA ar fi o lovitura de imagine data siesi de Guvernul Tariceanu, iar deputatul PSD Victor Ponta sustine ca PSD ar putea depune o motiune simpla sau de cenzura, daca actualul sef al DNA ramane in functie.

In schimb, presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a declarat marti ca PNL nu se va implica in niciun mod in decizia privind conducerea DNA. "Din punct de vedere al deciziei politice, PNL a stabilit, asa cum era si cazul, ca nu se va implica in niciun fel in decizia referitoare la procurorul sef al DNA", a precizat Olteanu, care a explicat ca hotararea apartine, in prima instanta, ministrului justitiei, iar ulterior CSM si presedintelui. "Noi nu vom interveni ca partid in aceasta decizie", a intarit presedintele Camerei Deputatilor.

Ministrul justitiei: Legea ma obliga sa decid

Ministrul Predoiu a subliniat ca exista riscuri, oricare ar fi decizia luata in privinta mandatului lui Morar. "Sunt foarte multe riscuri, exista si riscul sa iei decizia sa ramana Daniel Morar si sa te trezesti in Parlament cu o lege de desfiiintare a DNA-lui si atunci calci pe raport, care spune pastrati DNA-ul. Exista tot felul de riscuri, datoria mea este sa le evaluez si datoria mea este sa decid. Legea ma obliga sa decid. Decizia ministrului justitiei, oricare ar fi ea, implica riscuri si trebuie sa ni le asumam si sa le gestionam dupa aceea", a declarat Predoiu.

In sprijinul lui Morar s-au declarat si o serie de organizatii non-guvernamentale afiliate Initiativei pentru o Justitie Curata, printr-un raport de avertizare trimis ministrului justitiei in care ii cer sa reziste presiunilor politice venite din partea PSD si PNL si sa-l nominalizeze pe Daniel Morar pentru un nou mandat. Consecintele unui refuz de reinvestire a lui Morar ar fi, potrivit raportului IJC, taierea fondurilor europene sau activarea clauzei de salvgardare pe justitie, sanctiuni pe care "Romania nu isi permite sa le primeasca".

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1414 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    adevarul (Joi, 31 iulie 2008, 10:47)

    j.r. ewing [anonim]

    in tarile capitaliste banul este Dumnezeu. cine are bani scapa de justitie. cine are aurul face legea.
    • +5 (9 voturi)    
      adevarul adevarat (Joi, 31 iulie 2008, 11:18)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui j.r. ewing

      e ca unii se uita prea mult la televizor si inteleg prea putin. Am impresia ca unii considera Dallas ca fiind un serial documentar :))
      • 0 (0 voturi)    
        2007 - 2 : (Joi, 31 iulie 2008, 15:17)

        - [anonim] i-a raspuns lui olandezu

        ● Instanta renunta sa il audieze pe Sorin Ovidiu Vantu in dosarul FNI Luni, 12 Mai 2008
        http://www.ziare.com/Instanta_renunta_sa_il_audieze_pe_Sorin_Ovidiu_Vantu_in_dosarul_FNI-307699.html

        ● Si Dinu Patriciu ajunge la mana Curtii Constitutionale
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2606703-dinu-patriciu-ajunge-mana-curtii-constitutionale.htm

        ● Locuitorii de pe o stradă din Iaşi au reclamat la Parchet lucrările de asfaltare
        http://www.realitatea.net/150202_Locuitorii-de-pe-o-strada-din-Iasi-au-reclamat-la-Parchet-lucrarile-de-asfaltare.html

        ● Necolaiciuc, fost director la CFR, trimis în judecată
        Sâmbătă 02 februarie 2008, 00:17
        http://www.realitatea.net/140846_Necolaiciuc--fost-director-la-CFR--trimis-in-judecata.html

        ● Radu Vasile, Remeş şi Babiuc, cercetaţi pentru privatizarea Romtelecom, a decis Curtea Supremă
        http://www.adevarul.ro/articole/radu-vasile-remes-si-babiuc-cercetati-pentru-privatizarea-romtelecom-a-decis-curtea-suprema/360119
        ● Dosarul Hidroelectrica : 1.800.000 de euro - cea mai scumpa expertiza dintr-un dosar al Justitiei Romane
        http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-3563649-dosarul-hidroelectrica-1-800-000-euro-cea-mai-scumpa-expertiza-dintr-dosar-justitiei-romane.htm
        ● Olteanu, reclamat de doi deţinuţi
        Marţi, 15 Iulie 2008
        http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/812336/Olteanu-reclamat-de-doi-detinuti/

        ● Romania pierde la CEDO pentru ca nu a lasat un detinut sa voteze Marti, 01 Iulie 2008
        http://www.ziare.com/Romania_pierde_la_CEDO_pentru_ca_nu_a_lasat_un_detinut_sa_voteze-345281.html
        ● NUP pentru Seres, Nagy si Stancev in dosarul mitei pentru privatizarile strategice
        Dosarul lui Codrut Seres, aflat in Parlament, nu este afectat de decizia procurorilor DNA
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-3594721-nup-pentru-seres-nagy-stancev-dosarul-mitei-pentru-privatizarile-strategice.htm
        ● Şeful DNA a infirmat soluţia de NUP dată în dosarul privatizărilor strategice
        http://www.realitatea.net/seful-dna-a-infirmat-solutia-de-nup-data-in-do
    • +4 (6 voturi)    
      2007: (Joi, 31 iulie 2008, 12:39)

      - [anonim] i-a raspuns lui j.r. ewing

      ● Patriciu nu a venit la procesul Rompetrol, pentru ca un caine i-a rupt citatia Joi, 26 Iunie 2008, ora 15:58

      http://www.ziare.com/Patriciu_nu_a_venit_la_procesul_Rompetrol_pentru_ca_un_caine_i_a_rupt_citatia-341590.html

      ● Nastase nu se duce la DNA pentru ca e plecat din tara Joi, 26 Iunie 2008, ora 11:14

      http://www.ziare.com/Nastase_nu_se_duce_la_DNA_pentru_ca_e_plecat_din_tara-341487.html

      ● Fostul director general al CFR, trimis in judecata
      de A.N. HotNews.ro
      Marţi, 24 iunie 2008, 15:53 Ultima ora

      ● Fostul director zonal al Petrom, trimis în judecată de DNA

      http://www.realitatea.net/fostul-director-zonal-al-petrom--trimis-in-judecata-de-dna_293081.html

      ● Constantin Contac (PSD) - Botosani - a fost trimis in judecata de DNA pentru spalare de bani si fals in declaratii si obtinerea unor foloase necuvenite de 19,3 milioane lei.

      ● Ilie Morega (PNL) - Gorj - trimis in judecata de DNA in dosarul "bani pentru partid" si este cercetat pentru modul in care a dobindit peste 3 miliarde lei pentru doua din fundatiile sale.

      ● Ionel Mantog (PDL) - Gorj - trimis in judecata de DNA in dosarul "stramutatii de lux".

      ● Gavril Marza (PSD) - Suceava - a fost trimis in judecata pentru finantarea PSD prin intermediul fundatiei "Armonia", lucru interzis de lege.

      ● Ion Calea (PSD) - Valcea - condamant penal la 6 luni inchisoare cu suspendarea pedepsei in scandalul subventiilor pentru porci.

      ● Marian Oprisan (PSD) - Vrancea - trimis in judecata de DNA pentru obtinerea de avantaje in favoarea propriilor societati comerciale, generind Consiliului judetean prejudicii de peste un milion euro.

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3034909-lista-neagra-candidatilor-presedintia-consiliilor-judetene.htm

      ● UPDATE: Iacobov, achitat in procesul RAFO Onesti Luni, 12 Mai 2008,
      http://www.ziare.com/UPDATE__Iacobov__achitat_in_procesul_RAFO_Onesti_-307712.html
      • -5 (5 voturi)    
        CATI ????????? (Joi, 31 iulie 2008, 13:00)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui -

        cati condamnati ?????????????
        • +3 (3 voturi)    
          IN COMPARATIA CU REGIMUL PSD 1990-2004 (Joi, 31 iulie 2008, 13:31)

          - [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

          ● PSD spune: "cati a condamnat DNA" ?
          ADEVARUL: Nu DNA condamna ci Judecatorii, iar Judecatorii sunt condusi de CSM nu de DNA
          De-asta CE critica CSM.

          Intrebarea pe care trebuie s-o puna PSD este:
          ●Cati DEMNITARI au fost trimisi in judecata si condamnati de DNA

          IN COMPARATIE CU PNA IN REGIMUL PSD 1990-2004 ?
        • +3 (3 voturi)    
          Condamnati (Joi, 31 iulie 2008, 13:31)

          Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

          DNA nu condamna, ultima oara cand am verificat judecatorii o faceau.

          Sau scoateti si dv o chestie din context si o dati de buna?
          • -2 (2 voturi)    
            DNA (Joi, 31 iulie 2008, 14:44)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            DNA trebuie sa vina cu dovezi ca sa condamne, este sarcina fiecarui procuror sa gaseasca probe.

            Daca nu sint dovezi, justitia cum poate sa condamne fara probe ? Doar asa ca vrea basescu ?

            Fii mai explicit.
            • 0 (0 voturi)    
              Dovezi (Joi, 31 iulie 2008, 17:30)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              Ca de obicei fotbalul se joaca mai bine de pe margine si daca baietii aia de la ue zic ca astia isi fac bine treaba tind sa-i cred pe ei decat pe hotii carora le tot iei apararea, Daca imi amintesc bine pe Al Capone l-au condamnat ptr evaziune fiscala, nicidecum ptr toate ilegalitatile lui.
              Imi place de tien ca esti de acord cu toate neroziile, la fel ca toate scursurile din parlament aiurea.
              E bine si ca jigodia aia sa treca de la PD la PNL, ce conteaza ca e lipsita de caracter.....banu dicteaza, ca si la tine, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          pt a deosebi merele de pere (Joi, 31 iulie 2008, 14:07)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

          cati condamnati? asta nu tine de responsabilitatea procurorilor DNA (care si-au facut datoria intocmind dosarele & trimitandu-i in judecat), ci de responsabilitatea judecatorilor.
  • +10 (14 voturi)    
    DNA a creat o problema pentru PSD & Comp (Joi, 31 iulie 2008, 11:12)

    - [anonim]

    PSD are o problema cu acest Raport,
    dar si cu toate Rapoartele Comisiei Europene din 2005 si pana astazi,
    pentru ca toate Rapoartele Comisiei Europene din 2005 si pana astazi nu scriu nicaieri:

    ● ca basescu "influenteaza justitia"
    ● ca DNA a facut anchetele pe ochi frumosi, adica i-a favorizat pe PDL-isti
    ● ca DNA a facut "dosare politice" asa cum spune majestatea sa nastase hadrian I-ul regele prostitutiei parlamentare.

    Asadar in regimuri politice diferite, PDL-PNL, si PSD-PNL, rapoartele comisiei europene nu au spus vreodata ca DNA a favorizat politic vreun partid de la putere sau din opozitie.

    Poate sa-mi citeze cineva un rand macar din toate rapoartele comisiei europene din 2005 si pana astazi care sa spuna ca DNA e influentat politic ?

    Per a contrario, Vreau sa mi se spuna atunci CINE exercita INFLUENTA POLITICA in Justitia Statului Roman.
    Si, in aceste conditii, mai este acesta un stat de drept, deci o democratie ?
    • -9 (11 voturi)    
      Intrebari (Joi, 31 iulie 2008, 11:55)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui -

      Cumva Morar este membru de partid in PDL? Ca vad foarte mare agitatie din partea membrilor de serviciu pedele in a apara pe Morar cu argumente si slogane politice.

      Daca Morar este schimbat cu un alt procuror, independent si competent, fara simpatii politice, cum sunt multi alti procurori in Romania, este chiar asa o tragedie? De ce?

      De ce Morar e atat de disperat in a-si pastra postul? In toate declaratiile lui nu a facut altceva decat sa spuna cat de mult isi doreste inca un mandat. Nici nu concepe sa nu fie numit pentru un nou mandat. Chiar atat de mult se agata de scaun? Daca da, de ce e bine ca el se agata de scaun, iar alti functionari, doar fiindca nu aveau culoarea portocalie, erau atat de injurati, atat de o anume parte a presei cat si de forumisti?

      Scrie cumva in raportul CE ca Morar trebuie pastrat? Oare a spune "continuarea luptei impotriva coruptiei" e sinonim cu "continuarea mentinerii lui Morar cu orice pret"?

      A insista ca Morar e de neinlocuit nu e oare o insulta la adresa tagmei procurorilor? Adica PDL si cele cateva onguri aservite considera ca un singur procuror in toata Romania e capabil a conduce lupta impotriva coruptiei? Stiu ei ceva in legatura cu ceilalti procurori? Daca da, de ce nu fac public acest lucru?

      Sa intelegem ca daca Morar e inlocuit cu un alt procuror, PDL si ongurile, fara a acorda o sansa noului numit, vor solicita si vor face lobby pe langa organismele europene ca sa activeze clauza de salvgardare pe justitie si sa ne taie fondurile?
      • +5 (7 voturi)    
        Carui partid datoram PROPAGANDA ANTI-JUSTITIE ? ? (Joi, 31 iulie 2008, 12:38)

        - [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Intrebarile pe care le-am pus nu vizeaza deloc persoana lui morar si nici PDL, ci propaganda despre INFLUENTA POLITICA care se exercita asupra DNA.

        REPET: nu persoana lui morar sau iosntitutia DNA ma intereseaza, ci este foarte important de lamurit CINE si DE CE a facut aceasta propaganda timp de 4 ani, pentru idea ca DNA E INFLUENTAT POLITIC.

        Raspunsul la intrebarile mele deschid alte intrebari, si anume: cei care au facut aceasta propaganda nu isi doresc de fapt sa exercite INFLUENTA POLITICA asupra DNA asa intervin si in parlament impotriva justitiei ?

        Poti sa raspunzi la intrebarile legate de INFLUENTAREA POLITICA ?
        Poti sa-mi citezi un rand macar din toate rapoartele comisiei europene din 2005 si pana astazi care sa spuna ca DNA e influentat politic ?
        • -3 (7 voturi)    
          Intrebari politice fara legatura (Joi, 31 iulie 2008, 13:16)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui -

          Intrebarile si remarcile tale sunt de natura politica, si nu explica de ce Morar si numai Morar trebuie sa ramana sef la DNA.

          Fragmente trunchiate, cu tenta politica, din diverse rapoarte si luari de pozitie nu lamuresc aceasta situatie.
          Uite spre exemplu un citat netrunchiar din ultimul raport CE:
          "Eforturile pozitive pe calea reformei ale guvernului, DNA-ului sau ale procurorului general pot fi încununate de succes numai dacă primesc un sprijin neechivoc din partea tuturor actorilor de la toate nivelurile."

          Aici e laudat si guvernul, pe care voi il demonizati. De ce atunci trebuie mentinut Morar, insa guvernul e corupt si incapabil de a reforma justitia? Cand insasi raportul CE remarca "eforturile pozitice pe calea reformei ale guvernului..."

          Un articol anterior de pe hotnews, catre care face trimitere chiar articolul acesta spune "Surse de la Bruxelles: Schimbarea lui Daniel Morar nu ar periclita o evaluare pozitiva a Comisiei Europene, atata vreme cat DNA are rezultate".
          Si atunci ramane, insistent, aceasta intrebare: de ce va cramponati atat de Morar? Chiar nu exista alti procurori capabili sa conduca DNA? Si daca nu exista, asta nu e o problema grava a justitie, condusa de Morar si Kovesi?
          • +1 (3 voturi)    
            mesaj (Joi, 31 iulie 2008, 13:35)

            Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            Mesajul din articolul de mai sus e clar.!!!!
            Comentariul ascunde alte interese!
          • +2 (4 voturi)    
            CINE INFLUENTEAZA POLITIC JUSTITIA ? (Joi, 31 iulie 2008, 13:56)

            - [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            Vad ca faci totul ca sa nu dai un raspuns la ce am intrebat. daca nu poti, renunta.
            Am raspuns mai jos postarii tale.
            nu-mi vine sa cred ca citezi sursele lui hotnews dar nu dai credibilitate tocmai purtatotului de cuvant al CE.
            Intrebarea la care nu au raspus :

            ● DE CE NU POATE PSD SA DEA UN RASPUNS SIMPLU:

            Este DNA influentat politic ?
            Nu este ?

            Daca nu, atunci cine INFLUENTEAZA POLITIC - deci NEGATIV - JUSTITIA si de ce nu cere PSD demisia acelora care fac acest lucru ?
          • +2 (4 voturi)    
            de ce? (Joi, 31 iulie 2008, 14:07)

            olandezu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            de ce trebuie schimbat Morar? De ce PSD, PNL, PC fac presiuni ca sa fie schimbat?

            De ce partidele astea se folosesc de legi proaste (facute de ei) sau schimba pur si simplu legile peste noapte ca sa-si protejeze oamenii?

            De asta se cramponeaza unii de Morar: nu este normal sa fie schimbat seful DNA numai pentru ca un grup de oameni politici care se simt amenintati doresc asta.
          • 0 (2 voturi)    
            management (Joi, 31 iulie 2008, 15:28)

            berenger [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            chestie de management, care n-are nici o treaba cu politica: nu schimbi un sef care are performante. or, comisia europeana, singura institutie credibila in cazul de fata, spune ca dna are performante. cert este ca tu politizezi discutia.
      • +4 (6 voturi)    
        CUM MINTE PSD - procesele de intentie - (Joi, 31 iulie 2008, 12:55)

        - [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Cand PSD este cu musca pe caciula intotdeauna striga "Hotii" adica spune ca "ceilalti" au intentia sa faca exact ceea ce fac ei in fapt.

        ● PSD spune: "morar e disperat sa-si pastreze postul".
        ADEVARUL: e exact invers, PSD e disperat sa-l schimbe pe morar.

        ● PSD spune: "Scrie cumva in raportul CE ca Morar trebuie pastrat?"
        ADEVARUL: Rapoartele CE nu spun NICI ca trebuie schimbat, si mai scriu ca DNA e singurul laudat.
        Daca avem O SINGURA institutie laudata pt. justitie, de ce tipa PSD s-o schimbam pe ea SI NU PE CELE CRITICATE DE CATRE CE ?

        ● PSD spune : "Adica PDL si cele cateva onguri aservite considera ca un singur procuror in toata Romania "
        ADEVARUL: NU PDL "considera", ci purtatorul de cuvant al CE care arata o pozitie coerenta cu propriul raport.

        ● PSD spune : "Sa intelegem ca daca Morar e inlocuit, PDL si ongurile, vor solicita si vor face lobby pe langa organismele europene ca sa activeze clauza de salvgardare pe justitie si sa ne taie fondurile?"
        ADEVARUL: sa inteleaga PSD ca nu ong-urile ci chiar CE ameninta cu clauza de salvgardare, pentru ca acelasi CE este si punga mare din care vin bani pentru conturile si buzunarele grase ale PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    psd si merele de aur (Joi, 31 iulie 2008, 11:14)

    wasabi [anonim]

    logic ca psd vrea sa il schimbe....mitrea...nastase...oare de unde sunt
  • -7 (11 voturi)    
    Tam-tam (Joi, 31 iulie 2008, 11:33)

    Alex [anonim]

    Cred ca se face prea mult tam-tam pe o tema fara sens - nimeni nu este indispensabil, mai ales cind se respecta legea.

    Parerea mea este ca se doreste ascunderea multor murdarii de catre ambele tabere.

    Este ciudat ca 'punctul de sprijin' al statului roman sa fie reprezentat de o ambitie a lui basescu. Dealtfel meschina.
    • +1 (3 voturi)    
      LACHEII lui Nastase NU sunt indispensabili :) (Joi, 31 iulie 2008, 14:08)

      PSD [anonim] i-a raspuns lui Alex

      in actualul parlament

      concentrati-va pe lucrurile care merg prost nu pe cele care merg bine, pt. prima oara in 18 ani
      • 0 (2 voturi)    
        Verticalitatea lacheilor anonimi (Joi, 31 iulie 2008, 14:32)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui PSD

        Daca as avea mintea derbedeului ti-as cere drepturi de autor pentru folosirea cuvintului lacheu intr-un dezbatere cu tenta 'politica' pe acest forum.

        Va dau o dovada a lichelismului politic al reprezentantilor PDL - cu basescu in frunte - si pont pentru ziaristii hotnews.ro, daca au acceptul conducerii:
        - referitor la celebra interogare a lui basescu catre Tariceanu intr-o emisiune la TVR - Va spune ceva VA Tech, domnule prim-ministru ?

        Vedeti cu cine a incheiat contract de concesiune pentru iluminatul public in Cluj bondocul primar Boc - consortiu Siemens + VA Tech. Durata, pret si pentru ce strazi, ca doar nu o fi prost sa concesioneze iluminatul in tot orasul.

        Stimate pseudonim PSD, iresponsabil si plin de virtuti, chiar ca ma concentrez pe lucrurile care merg prost sub gestiunea PDL.
        • -1 (1 vot)    
          plangere (Joi, 31 iulie 2008, 17:08)

          olandezu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          tot dati inaite cu povesti si zvonuri.

          Daca exista macar o urma de dovezi , du-te nene in Germania si fa plangere oficiala ca Siemens a dat mita. Inainte de asta, treci sesizeaza DNA legat de consortiu in cauza.

          E incredibil cum striga PSD, PNL & co ca ''ceilalti' sunt corupti dar nu sunt in stare sa sesizeze parchetul.

          Si nu incepe iarasi cu flota ... Nastase & co se plimba cu dosarul asta in gura (e o placere sa-l parafrazez) de cate ori e vorba de coruptie. Uita insa cu totii ca Basescu a fost cercetat, in perioada in care PSD controla justitia dar nu s-a dovedit nimic.

          in sfarsit, se discuta de Morar aici. Ce legatura are mesajul tau cu subiectul?
          • 0 (2 voturi)    
            Verifica (Joi, 31 iulie 2008, 17:16)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui olandezu

            Nu are nici o legatura, la fel ca si postarea ta.

            Am zis eu ca a dat cineva mita ?

            Iti aratam verticalitatea lacheilor. Nu mai vorbesc de verticalitatea aliantei PDL-PNG. Cine se aseamana, se aduna.
            • -1 (1 vot)    
              esti cam incoerent in postari ... (Joi, 31 iulie 2008, 17:56)

              olandezu [anonim] i-a raspuns lui Alex

              deci povestea Boc, Siemens VA Tech e fie
              1. putreda (mita) caz in care sesizarea justitiei ar fi calea normala

              2. sau totul e ok, curat si frumos, caz in care nu inteleg ce-i cu postarea ta de mai inainte.

              Nu ma deranjeaza ca esti anti PDL (fiecare cu preferintele lui) dar ma deranjeaza cand faci zgomot degeaba, la fel ca si restul gastii PSD/PNL/PC.
  • -5 (7 voturi)    
    justitia curata (Joi, 31 iulie 2008, 11:37)

    the [anonim]

    Parca era o vorba ...

    "Legea e ca un gard,
    Câinele se târâie pe dedesubt ,
    Leul sare pe deasupra ,
    iar Boul ramine proptit în coarne si se uita".
  • -5 (9 voturi)    
    De unde si pana unde atata sustinere pt D. Morar ? (Joi, 31 iulie 2008, 11:41)

    sorinm [anonim]

    In ultima vreme tot mai des auzim din partea unor oficiali europeni ca trebuie sa-l condamnam pe Nastase, sa-l pastram pe Morar s.a., ca altfel nu va fi bine pt noi. Da ce, noi ne permitem sa ne dam cu parerea asupra unor procurori din Grecia de exemplu, sau a unor sentinte date in aceasta tara ?

    Si de unde stie CE ca ministrul justitiei nu a gasit un om mai bun pt functia de procuror sef, mai ales ca Morar nu a avut nici un rezultat concret: nu am vazut pe nimeni condamnat pt coruptie, nu am vazut nici o avere confiscata, dosarele DNA sunt pline de nereguli si fara probe sustenabile in fata nicunei instante.

    Prin urmare de unde atata sustinere pt atata incompetenta ?
    • -4 (4 voturi)    
      Bleah (Joi, 31 iulie 2008, 12:34)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

      "din partea unor oficiali europeni ca trebuie sa-l condamnam pe Nastase" si cand anume au zis ei asha ceva?
      • +4 (4 voturi)    
        Vezi articolul... (Joi, 31 iulie 2008, 13:17)

        sorinm [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-3674825-comisia-europeana-este-nevoie-sentinte-cazuri-concrete-coruptie-iar-anchetarea-fostilor-ministri-trebuie-continue.htm

        Sigur, se refera indirect la cazul Nastase. Oricum, daca termopanele lui Nastase repr. marele nostru caz de coruptie la nivel inalt atunci mai bine s-o lasam balta.
    • +1 (3 voturi)    
      de unde (Joi, 31 iulie 2008, 13:54)

      treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

      De unde atata puroi, atatea gunoaie care apara coruptia?
      De la Nastase, Mitrea, Seres, Remes, Tariceanu, Olteanu, sorinm si altii.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai inteles ce am vrut sa spun (Joi, 31 iulie 2008, 18:22)

        sorinm [anonim] i-a raspuns lui treebeard

        Eu nu incerc aici sa apar coruptia ci insasi ideea de lupta impotriva coruptiei. Sunt convins ca procurorii insusi sunt constienti ca dosarele lor sunt fragile si in fata celor mai putin competenti judecatori sau celor mai bine intentionati judecatori (in a condamna persoanele acuzate). Cu toate acestea ei continua cu aceste dosare "fragile" fiind sustinuti de un lobby puternic. In acelasi timp cazuri din care statul roman a iesit foarte prost precum privatizarea Petrom, privatizarea distrigazelor, autostrada Bechtel, falimentul Bancorex, flota si multe altele nu sunt anchetate sau au ramas fara nici o finalitate.
        • 0 (2 voturi)    
          hai sa vedem (Vineri, 1 august 2008, 3:08)

          treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

          de ce esti asa convins ca dosarele sunt fragile? stii ce e in dosare? esti jurist? sau e o convingere politica?

          ai citit raportul CE? uite ce spune:
          "Aceste progrese sunt puse însă în umbră de recentele inconsecvenţe
          prezente în jurisprudenţa instanţelor superioare, inclusiv a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, în unele cazuri de corupţie la nivel înalt. Aplicarea uniformă şi consecventă a legii a fost împiedicată şi de recurgerea frecventă la ordonanţe de urgenţă. Această
          practică creează suprapuneri şi contradicţii şi cauzează vicii procedurale în ceea ce priveşte punerea în aplicare. Pe de altă parte, jurisprudenţa inconsecventă a instanţelor superioare duce la insecuritate juridică. Toţi aceşti factori slăbesc sistemul judiciar şi duc, adesea, la hotărâri judecătoreşti indulgente şi la suspendarea frecventă
          a sentinţelor. Acest lucru este problematic mai ales în cazurile de corupţie."

          ai citit analiza procurorulului belgian Willem de Pauw? Spune asa: "judecatorii restituie dosarele pentru a evita un verdict". Apoi: "Una din caracteristicile importante ale procedurii penale romanesti este utilizarea constanta a nulitatii absolute, chiar si in cazuri care nu privesc drepturile fundamentale ale acuzatului. Noile amendamente ale Codului de Procedura Penala prevad folosirea si mai intensiva a acestei tehnici".

          unde sunt judecatorii tai bine intentionati? nu zic ca e doar vina lor, asa cum reiese din rapoarte sunt si legi proaste, mai face si CC o imunitate-cadou lui Nastase, mai spune parlamentul ca dosarele sunt politice..

          dar nicaieri nu scrie ca dosarele se intorc din cauza ca nu sunt intrumentate corect sau ca ar sunt "fragile".
          • 0 (0 voturi)    
            Re: (Vineri, 1 august 2008, 11:46)

            sorinm [anonim] i-a raspuns lui treebeard

            De ce sunt convins ca sunt fragile ? Simplu: pt ca in patru ani de zile nu am vazut nici o condamnare. Sigur ca sunt probleme ca nu avem un cod de procedura penala (practic nu am avut nici un ministru de justitie care sa fie capabil sa propuna un astfel de cod), dar totusi in DNA ar trebui sa fie elita procurorilor din tara, capabili sa anticipeze orice fel de viciu de procedura ce ar putea periclita un dosar. Daca ar fi asa de viciat sistemul atunci nu ar mai exista nici o condamnare in Romania indiferent de faptele incriminate sau de persoanele in cauza.

            Raportul CE sesizeaza multe probleme dar e cel putin dubios ca nu sesizeaza nimic din raportul CSM asupra DNA (in acel raport parca se semnalau nereguli grave de genul ca procurorii aduc acuzatii ce nu au incadrare legala). Apoi nu am vazut nici unde in raport sa scrie ca procurorul sef al DNA nu ar trebui sa fie desemnat de o institutie implicata politic sau ca o astfel de institutie sa nu fie implicata in acordarea avizului pt inceperea urmaririi penale a unui ministru. Prin urmare eu nu iau "de sfant" chiar tot ce scrie in raport sau ce zic membrii CE.
            • 0 (0 voturi)    
              nu e asa simplu (Vineri, 1 august 2008, 17:58)

              treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

              well, eu nu sunt jurist sa analizez dosarele care se intorc pe vicii de procedura, de aceea ma bazez pe ce spune presa straina, rapoartele CE si procurorul de care iti povesteam.

              Spui: "DNA ar trebui sa anticipeze orice fel de viciu de procedura".
              Tu ai inteles ceva din ce am scris anterior? "inconsecventele instantelor superioare, inclusiv ICCJ" ?
              Cum poti sa anticipezi asta?
              Admit ca DNA nu e perfect, si mai fac greseli, dar nu cred ca au fost multe. Altfel ar fi spus procurorul ala sau altii, ma baieti, sunteti prea incompetenti, va invatam noi cum se face treaba. Sau ar fi spus macar diplomatic, se recomanda o mai mare atentie. Dar ei ne spun clar de ce se intorc dosarele.

              Daca legile sunt schimbate strategic, cum a fost de exemplu cu dezincriminarea fraudelor bancare , normal ca dosarele au ramas fara obiect.
              Daca CC o sa spuna maine ca rudele lui Nastase au imunitate pana la a 7-a generatie, inclusiv nasii si prietenii matusii, o sa avem alte vicii de procedura neprevazute de DNA..

              Si acum vii tu sa ne asmuti impotriva DNA, ca nu da rezultate, si spui ca aperi insasi ideea de lupta impotriva coruptiei. Nu mai bine schimbam ceea ce nu merge, in loc sa schimbam ceea ce merge?

              Institutiile neimplicate politic sunt rare. CSM si CC sunt teoretic independente, dar numirile sunt facute tot de politicieni.
              Eu n-am nimic impotriva ca politicienii sa schimbe seful DNA daca cred de cuviinta, dar imi rezerv dreptul sa protestez si sa denunt coruptia si minciuna cand le vad.

              Si nu, nu cred ca Basescu si PD-L au cumparat comisia europeana, ambasadorul SUA, procurorul belgian, The Economist; nici ca CE il intreaba pe Basescu ce sa scrie in raport. Altfel, am fi ajuns in CE de pe vremea lui Iliescu, care nu vorbea asa urat si avea un zambet deosebit.
        • -1 (1 vot)    
          apoi (Vineri, 1 august 2008, 4:29)

          treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

          In privinta privatizarilor nu stiu ce poate face DNA-ul.
          Sa zicem ca Nastase a semnat contractul cu Bechtel, in care scrie ca noi le dam de 3 ori mai mult decat face autostrada, iar ei fac autostrada doar daca nu ploua. Dupa umila mea parere, asta e o decizie politica si nu poti sa-l anchetezi pentru asta. Vorba lui Predoiu, legea il obliga sa ia o decizie si n-a avut incotro.
          Probabil ca au fost niste caltabosi la mijloc, dar nu cred sa mai fi ramas urme. In plus Nastase are imunitatea-cadou de la prietenii psd din cc, deci nu poti sa te uiti in debara.

          Despre Bancorex chiar nu stiu nimic, aici nu te pot ajuta.

          In schimb, daca ai ceva dovezi noi despre flota sunt binevenite. Dupa cum stii, cazul a fost inchis de DNA, dar putem sa-l redeschidem. Daca nu te superi, spune-ne si noua care sunt probele inainte sa sesizezi DNA-ul, ca sa putem aprecia daca isi face datoria cum trebuie.
          • 0 (0 voturi)    
            Re: (Vineri, 1 august 2008, 12:18)

            sorinm [anonim] i-a raspuns lui treebeard

            Desigur ca au fost decizii politice toate acele privatizari, falimente etc din care au beneficiat toata clasa politica, companii europene si americane, si probabil oficiali europeni si americani deoarece ele reprezinta pretul platit pentru intrarea noastra in NATO, respectiv UE si nu se poate face nimic impotriva lor. Dar asta nu pentru ca nu ar exista un temei legal pt astfel de investigatii si acuzatii (faptul ca a fost o decizie politica nu inseamna neaparat ca statul nu a fost prejudiciat), ci pt ca ar trebui sa cada prea multi din prea multe parti.

            Prin urmare daca astfel de lucruri nu se pot ancheta atunci haideti sa nu ne legam de faptul ca cineva i-a pus termopane la "sefu". Ce daune imense ar fi putut provoca statului acest fapt ? Mie unul mi se pare penibil sa hartuim un fost prim ministru doar pt atat (oricare ar fi fost el).
    • -1 (3 voturi)    
      confuzii (Joi, 31 iulie 2008, 14:24)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

      1. "Morar nu a avut nici un rezultat concret: nu am vazut pe nimeni condamnat pt coruptie" - nu procurorii condamna, ci judecatorii. procurorii prezinta niste fapte, iar judecatorii le interpreteaza (= hotarasc sa condamne sau sa nu condamne)

      2."dosarele DNA sunt pline de nereguli si fara probe sustenabile" - acele "nereguli" & "probe" de care pomenesti nu sunt decat niste FAPTE interpretate de catre anumite parti (interesate) drept nereguli & probe nesustenabile. intrebarile care ar trebui sa se puna sunt urmatoarele: de ce toate faptele prezentate de prourorii DNA sunt interpretate fie ca nesustenabile, fie ca viciate de procedura? si cine are interes ca aceste fapte sa fie interpretate in acest fel?
      • +1 (1 vot)    
        Imi pare rau sa te contrazic... (Joi, 31 iulie 2008, 17:38)

        sorinm [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        Pentru un judecator o fapta nu poate fi interpretabila intr-un fel sau altul. Ea exista sau nu. In instanta faptele trebuie probate. Si aici e treaba judecatorului: sa admita sau nu probele prezentate de avocati si procurori. Pe urma se da o sentinta, in functie de ce legi incalca faptele respective (doar cele probate). Si aici, e la latitudinea judecatorului ce pedeapsa sa dea (minima, maxima).

        Prima problema de care e loveste un caz adus in instanta sunt viciile de procedura care apar in constituirea dosarelor, peste care un judecator nu poate trece oricat de bine intentionat ar fi el, pt ca acuzatul ar castiga fara probleme intr-o instanta superioara, iar in final judecatorul insusi ar avea probleme.

        A doua problema sunt probele. Faptele prezentate de procurori suna bine si frumos la TV, dar daca nu sunt insotite de probe pot fi "aruncate" la gunoi. Mai mult, probele, la randul lor, trebuie sa respecte anumite legi, altfel nu pot fi admise. Iata un expl de fapta (din ce-mi amintesc dintr-un dosar de-al lui Nastase) care nu poate fi probata: "ambasadorul Romaniei la Hong Kong i-a cumparat sotiei premierului Nastase A. o vaza chinezeasca deoarece era sigur ca daca nu ar fi facut-o, acesta ar fi fost inlaturat din functie". Acel "era sigur" nu are cum sa fie probat. Procurorul nu zice acolo ca "Nastase i-a spus ambasadorului ca va fi inalturat" si, si daca ar fi zis asa, tot trebuie adusa proba cum ca ar fi afirmat Nastase asa ceva.

        In concluzie judecata nu se face cu interpretari (mai degraba procurorii procedeaza in acest fel) ci cu PROBE, iar la capitolul asta procurorii lui Morar stau foarte prost.
        • -1 (1 vot)    
          dovezi? (Vineri, 1 august 2008, 4:33)

          treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

          un link ceva pt fraza cu ambasadorul?
          sau doar "esti sigur"?
          • 0 (0 voturi)    
            Re: (Vineri, 1 august 2008, 12:41)

            sorinm [anonim] i-a raspuns lui treebeard

            Fraza am auzit-o la TV. Un ziarist citea un pasaj din acel dosar, dosare care la noi binenteles ca le poate obtine oricine daca tine neaparat...
            • 0 (0 voturi)    
              si tu l-ai crezut? (Marţi, 5 august 2008, 17:50)

              treebeard [utilizator] i-a raspuns lui sorinm

              Daca omul se uita la o hartie goala si spunea ce auzise de la alt ziarist care citea dintr-un dosar?
              Daca acel ziarist era insusi Adrian Nastase, citindu-ne din dosarul lui personal?
    • 0 (0 voturi)    
      NU DNA CONDAMNA! JUDECATORII (Vineri, 1 august 2008, 16:30)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui sorinm

      De unde atata logoree la cineva care habar n-are cum functioneaza justitia in RO?
  • +8 (12 voturi)    
    stupizenie? (Joi, 31 iulie 2008, 12:01)

    alex [anonim]

    ce idiotenie este asta dle Predoiu? cum adica

    "exista si riscul sa iei decizia sa ramana Daniel Morar si sa te trezesti in Parlament cu o lege de desfiiintare a DNA-lui si atunci calci pe raport, care spune pastrati DNA-ul"???????

    Daca la conducerea DNA este un om competent apreciat de:
    - GRECO,
    - Comisia Europeana,
    - organizatii non-guvernamentale, etc, etc, etc

    dar care nu convine parlamentului, gata? il dam afara pe acest om???

    Pai haideti sa demitem parlamentul dle!!!
    Eu ca cetatean roman doresc sa avem o justitie nepatata, sa scapam de monitorizare si sa fim cetateni de cuvant atunci cand ne-am asumat statutul de membru UE!

    Vreau ca cei care trebuie sa ajunga in fata procurorile SA AJUNGA!!!!
    Daca sunt vinovati, SA PLATEASCA!!!

    Sa renuntam la imunitatea parlamentara, mai putin in cazul opiniilor exprimate politic!

    Daniel Morar a condus EXCELENT aceasta institutie, iar ca marturie sta Raportul CE asupra justitiei, in care DNA este prea bine vazuta!

    Ar fi o stupizenie sa demiti un om care este apreciat de cei de mai sus, doar ca parlamentul ar putea da o lege de desfiintare a DNA.
    Si-ar da cu tifla in tzeasta!

    Hai dle Predoiu sa dam o lege de desfiintare a Politiei Romane!
    • -5 (5 voturi)    
      Parlament... (Joi, 31 iulie 2008, 12:35)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui alex

      "Pai haideti sa demitem parlamentul dle!!!
      Eu ca cetatean roman doresc sa avem o justitie nepatata, sa scapam de monitorizare si sa fim cetateni de cuvant atunci cand ne-am asumat statutul de membru UE!" Dar restul romanilor s-ar putea sa nu fie de acord cu tine
  • +6 (10 voturi)    
    cine este potrivit pentru DNA? (Joi, 31 iulie 2008, 12:02)

    alex [anonim]

    Dle Predoiu, cine ar fi potrivit in locul lui Morar?

    1. norica nicolai
    2. crin antonescu
    3. adrian nastase
    4. miron mitrea
    5. octav cozmanca

    cine?
    • +1 (5 voturi)    
      :) (Joi, 31 iulie 2008, 12:37)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ai uitat
      0. corneliu vadim tudor...
    • -2 (6 voturi)    
      Chiar nu poti fara sa politizezi discutia? (Joi, 31 iulie 2008, 13:22)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui alex

      In locul lui Morar ar fi bun un procuror care sa aiba rezultate pozitive (dosare bine instrumentate din care sa rezulte condamnari definitive), care sa nu fi fost banuit de acte de coruptie, si care sa nu se fi facut remarcat prin actiuni reprobabile, cu tenta politica.
      Sunt multi astfel de procurori.

      Dar voi sunteti incapabili sa va ganditi la o astfel de solutie.
      Dovada ca voi, politizati justitia. Si o manjiti cu o mazga portocalie.
      • +1 (5 voturi)    
        numai clisee, d.Catalin (Joi, 31 iulie 2008, 13:58)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        cum ai ajuns dumneata ,fara sa ai acces la dosare, la concluzia ca sunt prost instrumentate pentru mine este un mister,iar unde gasesti dumneata 'actiuni reprobabile si politice ' la DNA iar este pentru mine un mister dar si pentru Comisia Europeana.Chiar acum Mazare este la RTV si invoca hartuirea la care este supus de 'bagabonzii si lacheii' lui Basescu,probabil asta este 'justitia la televizor' pe care psd+pnl+322 o incrimineaza in toata mass media. PS si pentru tine Cataline si pentru Alex un caz rezolvat de DNA, Mischie
        • +1 (1 vot)    
          Da, clisee (Joi, 31 iulie 2008, 14:36)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Mischie a fost condamnat printr-o hotarire definitiva - atunci Morar merita laude pentru singurul caz finalizat.

          Nu cred ca este de ajuns ca sa ramina in functie. Cit inseamna un caz finalizat, daca este adevarat - 0,5 % sau 1 % ?. la un 25 % cazuri finalizate mai merita sa ramina in functie.
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate in privinta lui Mazare (Joi, 31 iulie 2008, 14:51)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Corect. Nu asa se vorbeste. Trebuia sa spuna :gaozar", "pasarica", "tiganca imputita", "bolsevic", si trebuia sa le recomande procurorilor sa le faca respiratie artificiala, sau sa vina la el in birou sa "le-o puna".

          Rusinica! Se spune viitorul Domn Senator Mischie. Pentru ca va fi senator de Gorj din partea PNG. Care PNG? Jumate din alianta Valiza cu Bani, PNG-PDL. Acea alianta care a dat majoritatea in CGMB si care vrea sa vina la guvernare in toamna.

          Ia zi, unde ai citit in mesajul meu "prost instrumentat"? Doar am enumerat o parte din calitatile pe care un procuror ar trebui sa le aiba, ca sa fie considerat competent. Nu am facut nici o remarca despre competenta sau incompetenta lui Morar. In nici o postare a mea. Insa, din moment ce tu imi atribui o astfel de remarca, doar deducand ca eu la asta m-am referit (presupun ca ai vazut dosarele, de te pronunti), ma pot intreba daca tu nu cumva cunosti astfel de dosare instrumentate de Morar. Ca prea il aperi, chiar si cand nu e acuzat direct.
          Actiuni reprobabile si politice: prejudiciu zero in dosarul flota si infirmarea NUP in cazul Seres si Nagy.
          • -1 (1 vot)    
            in locul lui Morar (Joi, 31 iulie 2008, 15:47)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            ar fi bun un procuror care sa aiba rezultate pozitive [ dosare bine instrumentate din care sa rezulte..] ,prin dosare ' bine instrumentate ' am dedus ca doriti sa subliniati lipsa de profesionalism a d. Morar, sau am interpretat eu gresit sau tu Cata esti pripit in postari. Acum decand este 'etalon ' Base in limbaj? va reamintesc ca acum 2 ani un PM a luat peste 'pistol' niste sinistrati [tot traim drama Moldovei] intrband daca nu doresc hoteluri ,o comisie juridica din parlament cu 1 an in urma o trimitea la 'origini' pe d. Macovei, un analist ???, d.Boda il numea 'putoi' in direct la tv pe un partener de dialog, si exemplele pot continua Cataline nu cunosc continutul dosarelor, decat in masura in care unele pasage au aparut in mass-media,si nu stiu ce vrei sa spui cu ,actiuni reprobabile si politice in dosarul 'flota' si infirmarea NUP in cazul Seres si Naghy, in dosarul flota cred ca stii ca au fost peste 70 de incriminati si nici unul nu a fost condamnat plus ca nu s a constatat nici un prejudiciu ,iar infirmarea NUP este atributul d. Morar ,deci Cata, toate astea sunt clisee ,chiar acum la RTV d.Buruiana tot ii da cu 'fabrica de inghetata', iar cand moderatorul ii atrage atentia ca 'fabrica' nu mai exista Buruiana are un raspuns care spune totul ,asta nu conteaza.
            • +1 (1 vot)    
              Stiu ca-i cald (Joi, 31 iulie 2008, 16:32)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui directia 5

              Dar ce are fabrica de inghetata a familiei basescu cu inlocuirea lui Morar.
              Aici nu discutam despre lupta politica dusa de politicieni ci de posibila (desi eu cred ca actualul ministru va prefera varianta interimatului de 180 zile a lui Morar) inlocuire a lui Morar.

              Eu consider ca Morar nu ar trebui sa se cramponeze de putere.

              Am vrut sa spun ca daca Morar e inlocuit cu un procuror care are trasaturile enumerate de mine, nu e nici o tragedie.
              Nu imi doresc un procuror cu simpatii politice (psdiste, pnliste, pdliste sau prmiste).

              Doresc sa vad politicieni proveniti din toate partidele anchetati.

              Consider suspect faptul ca, desi multi politicienii pdlisti sunt si oameni de afaceri si au fost acuzati de multe rele, DNA nu prea a inceput nici o ancheta impotriva lor (cu exceptia lui Falca si a catorva mai neinsemnati).

              Nu ii consider vinovati - justitia se va pronunta, si decizia ei trebuie respectata - dar as vrea sa vad anchetati si un Videanu, Udrea, Anca Constantinescu (cea care a zis "ciocu mic" dar care e si mare femeie de afaceri - importatoare de borduri printre altele, prin firma condusa de soacra ei de peste 80 ani si fata de sub 26 ani), Stolojan si altii, acuzati, chiar daca doar in presa, de-a lungul timpului de diverse fapte reprobabile.

              Crezi ca sub Morar vom vedea aceste persoane investigate?

              Tu nu ai vrea sa ii vezi cercetati de DNA? Chiar daca doar pentru a li se dovedi in instanta nevinovatia.
              • -1 (1 vot)    
                ai probe ? (Joi, 31 iulie 2008, 17:57)

                directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

                dute Cata la parchet si reclama si pe Videanu [Curtea de Conturi ,corpul de control al PM nu au facut nici o sesizare] si pentru cine mai ai dovezi ,altfel chestia cu DNA instrument politic este un cliseu ca si chestia cu fabrica de inghetata sau cu Mircea B patron cund poti intra pe saitu Camerei de Comert Ct si descoperi ca actionarii sunt olandezi iar fratele Mircea este manager.Ca si tine Cata doresc o justitie independenta si nu cred ca lipsa sau numarul de partizani anchetati din pd-l este un barometru pentru justitie
      • +2 (4 voturi)    
        De ce nu cere PSD O ALTA ATITUDINE LA PARLAMENT ? (Joi, 31 iulie 2008, 14:06)

        PSD [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        De ce vrea PSD sa schimbe ceva ce merge bine si sa pastreze tocmai ceea ce merge rau ?

        CE AVETI DOMNILOR-TOVARASI CU LUCRURILE CARE MERG BINE IN ROMANIA ?
        • 0 (2 voturi)    
          Cata dreptate ai tovarase... (Joi, 31 iulie 2008, 14:39)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui PSD

          nu pot sa nu te contrazic!
          citez din raportul ce (il gasesti si pe siteul hotnews in format pdf):
          "eforturile pozitive pe calea reformei ale guvernului, dna-ului sau ale procurorului general pot fi încununate de succes numai dacă primesc un sprijin neechivoc din partea tuturor actorilor de la toate nivelurile."
          conform uniunii europene, guvernul merge bine. ce aveti domnilor-tovarasi cu lucrurile care merg bine in romania ?
          • -1 (3 voturi)    
            E-X-A-C-T Tovarasi ! :)))) (Joi, 31 iulie 2008, 14:59)

            PSD [anonim] i-a raspuns lui Catalin

            citez din raportul ce (il gasesti si pe siteul hotnews in format pdf):
            "eforturile pozitive pe calea reformei ale guvernului, dna-ului sau ale procurorului general pot fi încununate de succes numai dacă primesc un sprijin neechivoc din partea tuturor actorilor de la toate nivelurile."

            Si DNA merge bine tovarase, atunci ce aveti cu DNA ?

            Nu exista lucruri criticate in raportul CE ?

            De ce nu sunt ASTEA preocuparile voastre ?
            • -1 (1 vot)    
              alo? (Joi, 31 iulie 2008, 17:52)

              treebeard [utilizator] i-a raspuns lui PSD

              Domnu' Catalin? Un raspuns aici va rog!
              • +1 (1 vot)    
                I have a life (Vineri, 1 august 2008, 9:08)

                Catalin [anonim] i-a raspuns lui treebeard

                treebeard , eu acasa am alte preocupari....

                Morar nu ma pasioneaza intr-atat incat sa nu pot dormi noaptea daca nu dau replici pe forum.

                Nu am nimic personal cu DNA - nici cu Morar. Daca citesti postarile mele vezi ca din ele rezulta doar parerea mea: ca nu e sfarsitul lumii daca e inlocuit.

                Doresc coruptia starpita in Romania, insa consider ca printre marii corupti (alaturi de PSDisti, PNListi, UDMRisti si PRMisti) sunt si multi PDListi, care sub domnia lui Morar au beneficiat dfe clementa.

                Parlamentul a fost criticat in raport - el poate fi schimbat prin vot. Iti recomand sa mergi la vot, indiferent de optiunea ta politica. Eu sigur asa voi face.
      • 0 (4 voturi)    
        dar tu poti sa fii sincer? (Joi, 31 iulie 2008, 14:36)

        treebeard [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Morar nu e problema noastra. El e problema parlamentului, PNL-ului, PSD-ului, PC-ului si a celor corupti. De ce e si problema ta?

        Morar are rezultate pozitive. Asta e parerea mea si parerea rapoartelor CE.

        Eficienta DNA nu se masoara in dosare cu condamnari definitive, atata timp cat Parlamentul blocheaza dosarele, legile sunt neconstitutionale, Curtea Constitutionala e uneori neconstitutionala, iar instantele iau decizii cel putin dubioase.

        Tu esti capabil sa intelegi ca daca DNA-ul il trimite pe Adrian Nastase in judecata, conform legii, iar apoi legea e declarata neconstitutionala, si dosarul e restituit DNA-ului, nu este Morar responsabil?

        Tu esti capabil sa privesti obiectiv lucrurile, sa gandesti o solutie pentru asta?
        • -1 (5 voturi)    
          Si guvernul are rezultate pozitive (Joi, 31 iulie 2008, 15:00)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui treebeard

          citez din raportul CE (il gasesti si pe siteul hotnews in format pdf):
          "eforturile pozitive pe calea reformei ale guvernului, dna-ului sau ale procurorului general pot fi încununate de succes numai dacă primesc un sprijin neechivoc din partea tuturor actorilor de la toate nivelurile."
          Deci si GUVERNUL are rezultate pozitive. Atunci de ce guvernul e problema ta? Ca guvernul e doar problema presedintelui, a pdl, a lui Morar.

          Eu zic ca voi nu priviti obiectiv situatia. Atat timp cat nu exista condamnari pentru mari acte de coruptie, iar vinovati sunt toti ceilalti mai putin Morar. Da-o incolo de treaba. Chiar toti sunt rai si de vina, numai Morar, basescu si cu pdl nu? Asta e privire obiectiva?
          Si aveti tupeul sa ma intrebati pe mine? Mai dati jos ochelarii aia de cal. Sunteti deja penibili.
          • 0 (2 voturi)    
            si PASARILE zboara (Joi, 31 iulie 2008, 16:45)

            treebeard [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            Parca discutam daca e normal sa fie schimbat Morar, nu daca guvernul a avut rezultate pozitive sau nu.
            In principiu, esti multumit ca ai o logica de fier?

            Da, guvernul are rezultate pozitive tocmai pentru ca anumite personaje precum Chiuariu, Remes si Seres au fost indepartate, iar noul ministru al justitiei nu s-a aratat grabit sa desfiinteze DNA-ul.

            Ramane de vazut daca e doar un Chiuariu mai calculat, care nu vrea sa desfiinteze DNA-ul dar il schimba pe Morar "pentru ca n-are incotro, legea il forteaza sa ia o decizie".
        • 0 (4 voturi)    
          Concluzii (Joi, 31 iulie 2008, 15:07)

          catalin [anonim] i-a raspuns lui treebeard

          Si acum concluziile mesajului tau:
          PNL, PSD, UDMR, PRM, PC, sunt partide corupte - trebuiesc scoase inafara legii.

          Un singur partid e imaculat - PDL - sa ramana partid unic si perpetuu la guvernare.

          Desfiintare Parlament si abrogare a legilor - conducere pe baza de decrete-lege emise de Guvernul Partidului Unic PDL.

          Desfiintarea Curtii Constitutionale si suspendarea constitutiei. Statutul PDL pe post de constitutie. Cetateni de rang I doar membrii PDL (alesi din familii cu origini sanatoase)...Restul cetatenilor, de rang inferior. Acestia, sa fie trimisi la canal, in Baragan sau in mine, reeducati prin munca.

          Instantele desfiintate, condamnarile urmand a fi pronuntate de catre procurori. Morar sef peste procurori pe viata.

          Parca e un reminder din cartile de istorie a comunismului. Tovarasi, Stalin ar fi mandru de voi!

          Tot Inainte!
          • 0 (4 voturi)    
            PSD=procese de intentie si pb. cu justitia (Joi, 31 iulie 2008, 15:33)

            - [anonim] i-a raspuns lui catalin

            faci procese de intentie PDL ca sa deviezi orice discutie si sa nu raspunzi la nicio intrebare.

            raspunde la intrebarile de mai sus daca esti capabil.

            ● Nu exista in niciun raport al CE din 2005 si pana astazi vreo afirmatie cum ca DNA e influentat politic, asa cum a afirmat PSD fara incetare din 2005 si pana astazi.

            ● PSD nu are nicio scuza sa ceara schimbarea intr-o institutie a justitiei care merge bine pentru prima oara in 18 ani

            ● Si sa ignore tocmai corectarea lucrurilor care nu merg si care sunt criticate in raportul CE: CSM si atitudinea parlamentului fata de blocarea justitiei.

            ● Niciun PSD-ist nu are cum sa justifice o astfel de atitudine din partea PSD - care conserva raul si distruge binele in mod constant si fara oprire de 18 ani.
          • -1 (1 vot)    
            astea sunt concluziile tale (Joi, 31 iulie 2008, 16:59)

            treebeard [utilizator] i-a raspuns lui catalin

            Parerea mea este alta:
            Nu, partidele corupte nu trebuie scoase in afara legii, trebuie puse in parlament, sa isi citeasca cu atentie dosarele, sa le judece si sa ne spuna si noua ca sunt clar dosare politice. Si sa schimbe seful DNA daca are rezultate pozitive.
    • +1 (5 voturi)    
      stiu eu, stiu eu (Joi, 31 iulie 2008, 14:10)

      treebeard [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Adrian Nastase.
      - e baiat destept, ca la varsta de doar 50 de ani, matusa sa era milionara
      - e baiat destept, ca altfel nu reusea sa scape asa curat ca lacrima
      - are si sustinere politica, poti sa-l prinzi si cu rata-n gura, ca tot o sa spuna curtea constitutionala ca el mai imun ca a fost ministru, iar parlamentul o sa spuna ca mai mult ca sigur ca e un dosar politic.
  • -1 (5 voturi)    
    ce tie nu-ti place , altuia nu-i face ! (Joi, 31 iulie 2008, 12:30)

    ccc.ttt. [anonim]

    legea spune ca la 3 ani se numeste seful dna . de ce ar vrea CE sa fie numit tot DM , poate va fi numit unul mai bun ?cred ca este o diversiune . daca nu , una spune si alta ...fumeaza .rolul ei este sa vada rezultate nu gesturi teatrale , s-au ne-am inselat noi ?dupa ce se intimpla in italia (inclusiv cu anticoruptia ) cred ca ne trateaza ca pe niste papagali plingaciosi . " gistele " salvatoare si-au facut datoria : au alungat credibilitatea institutiilor .
    • 0 (4 voturi)    
      rectificare (Joi, 31 iulie 2008, 12:55)

      ccc.ttt. [anonim] i-a raspuns lui ccc.ttt.

      sau ne-am inselat noi ?
    • +2 (6 voturi)    
      nu minti TOVARASE (Joi, 31 iulie 2008, 13:02)

      PSD [anonim] i-a raspuns lui ccc.ttt.

      legea spune ca dupa 3 ani se evalueaza rezultatele activitatii - si in functie de ele - se schimba sau nu seful DNA

      deci, nu schimbam un om dupa cum vor muschii unor tovarasi, CI DUPA REZULTATE

      Asa e in lumea in care Iliescu nu mai e sef
      • 0 (4 voturi)    
        multi vad putini pricep (Joi, 31 iulie 2008, 13:44)

        ccc.ttt. [anonim] i-a raspuns lui PSD

        mandatul e de 3 ani , deci inceteaza in august .ministrul propune , csm da un aviz si persedintele numeste .fiecare e liber sa procedeze cum stie mai bine . unde ai vazut ca trebuie analizat Morar si daca iese bine trebuie pastrat ? asa ar fi logic ! de unde stii ca nu se procedeaza asa ? daca ministrul si presedintele gasesc unul mai bun (potential) nu-l pot numi pentru ca se supara CE ?rolul presedintelui e sa gaseasca cea mai buna solutie pentru Romania , asa cum a jurat , nu pentru partide sau pentru CE.la fel si pentru ceilalti .sa urmareasca eficienta in actul de justitie nu razbunare politica .
        • +1 (3 voturi)    
          Atunci sa schimbe parlamentul :) (Joi, 31 iulie 2008, 14:19)

          - [anonim] i-a raspuns lui ccc.ttt.

          sa analizeze activitatea lui de blocare a justitiei si sa-l schimbe, pt. ca el e cel criticat

          Am glumit evident, dar de ce PSD vrea sa schimbe mereu ce merge BINE ?
          Si sa cocoloseasca ce merge rau - asta e ceva ce nu poti sa justifici oricat de PSD-ist ai fi.
          • 0 (0 voturi)    
            nu psd e la putere (Joi, 31 iulie 2008, 14:48)

            ccc.ttt. [anonim] i-a raspuns lui -

            cei care au functii executive trebuie sa obtina rezultate nu sa vina cu justificari acuzind organisme colective .daca nu sunt lasati sa-si faca treaba demisioneaza si poate altii reusesc. daca lucrurile se repeta abia atunci trebuie criticate (sau schimbate , democratic) organismele colective .e o cale ......!
  • +4 (8 voturi)    
    neputinta romanilor (Joi, 31 iulie 2008, 12:35)

    alexandru [anonim]

    E dureros ca trebuie sa asistam neputinciosi la masinatiunile politice facute de cei mai mari corupti si hoti din istoria Romaniei. E dureros ca trebuie sa privim neputinciosi cum suntem calcati in picioare, sfidati si batjocoriti de un parlament corupt al carui unic scop, in momentul de fata, este sa isi salveze javrele corupte.
    Dar totusi...suntem chiar atat de neputincioasi? Oare nu avem la indemana instrumentul alegerilor pentru a-i sanctiona pe cei care ne batjocoresc? De ce nu functioneaza acest sistem? De ce 30% dintre romani se incapataneaza sa voteze un partid care ii readuce in prim plan pe Nasase, Mitrea, Hrebenciuc si altii? Cat de orbi trebuie sa fim cand in fata evidentei incercari disperate a PSD de a face ORICE , chiar si neconstitutional, pentru a-si apara hotii, noi sa ii votam in continuare?
    Oare de ce Geoana, dupa ce a incercat sa se debaraseze de Nastase si Iliescu ii readuce in prim plan? Pentru ca a vazut ca prezenta lor, chiar si corupti, aduce mai multe voturi partidului decat absenta lor. Pentru ca a inceput sa creada ca suntem PROSTI si tare ma tem ca are dreptate.
    Nu spun ca ar trebui sa devenim cu totii sustinatori ai PDL, nu spun ca nu avem nevoie de un partid de stanga, dimpotriva. Avem nevoie de un partid de stanga, dar de unul corect nu plin de corupti iar alternative exista si fiecare e liber sa aleaga. PSD ar trebui sanctionat la alegeri cel putin pentru a intelege ca fara reformarea reala a partidului, fara sa scape de corupti NOI nu-i mai vrem si atunci i-as vota si eu.
    Daca PSD va fi iar castigatorul alegerilor din toamna, inseamna ca ne meritam soarta, inseamna ca Geoana a judecat corect, ca suntem PROSTI.
    E dureros....
    • 0 (0 voturi)    
      nu suntem neputinciosi... (Vineri, 1 august 2008, 10:40)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui alexandru

      Dovada numirea ministrului Justitiei. Toata lumea a facut scandal si lui Riciu nu i-a mai mers.

      In general suntem neputinciosi pentru ca democratia este inteleasa prost in RO: votam odata la patru ani si dupa aceea ne spalam pe maini. Nu asa merge treaba. Politicienii, guvernul, etc. trebuie sa consulte populatia (evident aia care vrea sa-si dea cu parerea) in orice decizie controversata. ASA se face democratia corect. Nu cu oameni votati odata la patru ani si dupa aia lasa ca ce decid ei e bine. Poate are o durere de masea in ziua aia, poate l-a parasit nevasta, poate se mai schimba omul...
  • +1 (3 voturi)    
    Inlocuire Morar (Joi, 31 iulie 2008, 14:32)

    George [anonim]

    Contrar aprecierilor CE, eu cred ca DNA nu functioneaza eficient din cauza ca procurorii DNA nu cunosc in profunzime legile, fiind intorsi tot timpul de avocatii mult mai buni cunoscatori ai procedurilor penale si ai constitutionalitatii unor prevederi legale, iar dl Morar nu le urmareste suficient activitatea sub motivul, pueril, al independentei acestora...
    Avand in vedere ineficacitatea acestora eu, in locul celor de la PSD i-as lasa in functie pe toti, ar fi o chezasie ca nu se va ajunge la nici o condamnare.
    Acolo trebuie un om ferm, cu mana de fier, bun organizator , care sa se impice hotarat in gestionarea dosarelor incepute. Asa , numai sa arestezi niste persoane , fara sa le intocmesti mai intai un dosar beton , iar apoi sa arati cu degetul la judecatori....
  • -1 (1 vot)    
    romanii mari consumatori de capete (Joi, 31 iulie 2008, 15:47)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    in trecut era "vrem capu' lui Motoc!" si romanii credeau ca intrand in posesia tigvei lui Motoc toa treaba se rezolva de la sine. am descoperit un alt cap. il vrem si pe acela.
    romanii vad ca sunt mari consumatori de capete
  • 0 (0 voturi)    
    CE spune ce vor Romanii sa auda (Vineri, 1 august 2008, 10:45)

    Heruvim [utilizator]

    Romania nu e mai corupta decat Italia. Am avut niste prieteni italieni care mi-au povestit ca in Italia ca sa faci bani trebuie sa cunosti pe cineva... Si la ei coruptia la nivel inalt este la fel de mare. Diferenta fata de RO este ca pe italieni nu ii intereseaza atat timp cat guvernul le da ce vor. La noi problema guvernului si parlamentului este ca mai intai au grija de ei si dupa aia de noi (daca se mai poate). Si atunci normal ca populatia este suparata iar UE a inteles ca votul de incredere dat de Romani catre UE inseamna ca cer ajutorul pentru a rezolva niste probleme care intern nu se pot rezolva. Sa nu uitam ca UE e in criza in acest moment in care tot mai multi vor afara. Si ei sunt politicieni si evident ca vor sa isi faca imagine buna, chiar si in Romania.