Carmen Dan, dupa confuzia "prenume" - "pronume": Nu-mi cer scuze pentru ca am pronuntat gresit un sunet! Sunt om, nu masina!

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:38 Actualitate | Esenţial

Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Ministrul de Interne, Carmen Dan, care in urma cu o zi a confundat "prenumele" cu "pronumele", afirma intr-o postare pe Facebook ca nu isi cere scuze pentru ca "pronuntat gresit un sunet", dar ca isi cere scuze in schimb "pentru iritare, pentru oboseala, pentru momentul in care m-a parasit calmul".

"Nu-mi cer scuze pentru ca am pronuntat gresit un sunet! Sunt om, nu sunt masina!

Imi cer scuze insa pentru iritare, pentru oboseala, pentru momentul in care m-a parasit calmul pentru ca in loc sa vorbim despre oameni responsabili, care tocmai aratasera ce pot face pentru colegii lor din strada, sau pentru partenerii lor loiali si iubitori - cainii politisti, a trebuit sa vorbim despre un angajat iresponsabil!

Imi cer scuze pronumelui personal "EI" - intelegand prin "ei" pe toti acei oameni dedicati din ministerul de interne care au muncit ieri, asa cum o fac zi si noapte, pentru siguranta noastra!

Toate faptele lor bune, si sunt foarte multe fapte bune (!!!), nu au contat, fiind aruncate in derizoriu de fapta unui sofer iresponsabil! Lor le cer scuze! Pentru mine, PRONUMELE "ei" are o alta conotatie! Mult mai profunda!", a scris Carmen Dan, vineri, pe pagina sa de Facebook.



Ministrul de Interne, Carmen Dan, a fost intrebata, joi seara, daca a fost identificat soferul autocarului Jandarmeriei filmat in timp ce depasea o coloana de masini mergand cu viteza pe linia de tramvai, ea raspunzandu-le jurnalistilor ironic, cu o alta intrebare, respectiv daca vor sa le dea numele si "pronumele" soferului, relateaza News.ro.

"Vreti sa va dau eu, acum, nume si pronume si toate cele?", le-a spus Carmen Dan jurnalistilor, la Sibiu, unde a participat la un exercitiu organizat la Centrul Chinologic.

Ea a mai afirmat ca soferul autocarului Jandarmeriei "va suporta rigorile".

Un autocar inmatriculat la Ministerul de Interne a fost filmat in timp ce depasea coloana de masini mergand cu viteza pe linia tramvaiului 41
pe bulevardul Averescu din Capitala, dupa difuzarea imaginilor Politia Capitalei anuntand ca este un vehicul al Jandarmeriei si ca au loc verificari pentru a stabili identitatea soferului si a aplica masurile legale.

In imagini poate fi vazut autocarul cu numere de inmatriculare specifice Ministerului de Interne depasind coloana de masini pe linia de tramvai, iar din cauza vitezei evita in ultimul moment un tramvai al liniei 41 care vendea din sens opus.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4879 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    La vache... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:46)

    triciupa [utilizator]

    ... qui rit
    • +27 (33 voturi)    
      Mais... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:07)

      dragos_k [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ...tu insultes la vache!
      • +18 (18 voturi)    
        Vrea sa spuna "o greseala de dactilografiere" (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:40)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        Ca doar asta a facut toata viata. Daca ar putea-o numi "viata".
    • +27 (33 voturi)    
      de acum inainte... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:43)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ... se va pronunta pronume in loc de prenume, conform unei hotarari a Curtii Constitutionale, care a constatat un conflict de natura constitutionala intre cele doua cuvinte. De asemenea, cuvantul prenume are obligatia sa se prezinte saptamanal in fata unei comisii de ancheta condusa de celebrul lingvist Florin Iordache.
      • +7 (7 voturi)    
        Supercalifragilsitica postare (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:47)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        :)
      • +6 (6 voturi)    
        Comisia de anchetă a lui Ciordacke (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 8:35)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Va hotărâ că sunetul s-a antepronunțat, deci sentința este invalidă; de asemenea se va ignora faptul că sunetele nu se pronunță, se produc, doar literele se pronunță, deci literele se vor interzice, și doar sunetele se vor pronunța, de asemenea onomatopeele de tip bee, muuu, miau, ham, vor avea întâietate asupra sunetelor precum: jos hoții, ciuma roșie, vrem independența justiției, etc...
    • +21 (25 voturi)    
      :)) (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      caci numai vaca poate pronunta sunete :

      "Nu-mi cer scuze pentru ca am pronuntat gresit un sunet!

      oamenii pronunta cuvinte, printre cuvinte putandu-se gasi si onomatopeele.
  • +37 (41 voturi)    
    sunt mediocră, nu masină (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:47)

    MG [utilizator]

    "daca sefu' meu ie dracnea merit si eu o creseala", doar nu aveati pretentii..
    • +13 (19 voturi)    
      uite ca (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:48)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui MG

      si tu gresesti
      Mediocru poate fi un om cu calitati medii, lipsit de aptitudini deosebite.
      Respectiva individa nu este mediocra, este o agramata secretara de scoala de provincie, servitoare de sef de clan mafiot, complet incompetenta in orice fel de activitate mai inalta decat transcris foi matricole sau numarat abecedare.
    • +17 (21 voturi)    
      plus ca este cam nesimtita? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:53)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui MG

      cand gresesti, asta e gresim sunt oameni, dar iti ceri scuze chiar si informal...

      dar sa stii ca ai gresit, dar sa zici ca nu iti cer scuze... inseamna ca esti nesimtita ! ca nu iti pasa ca si gresesti si ca poti gresii incontinuu fara sa iei in considerare semnalele celorlalti din jur !

      Ca si cum, unul se imbata, vomita pe un amic si apoi a doua zi... zice.. da, am vomitat, dar sunt om nu masina, nu imi cer si scuze !

      Si tura viitoare, o sa vomit din nou pe tine...
      • -4 (4 voturi)    
        critică (Vineri, 10 noiembrie 2017, 23:28)

        bogdanenescu [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Să critici pe cineva pentru o greșeală gramaticală și în același timp să scrii "poți greșii"...
        • +1 (1 vot)    
          da, stiu am vazut (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:19)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui bogdanenescu

          dar uite dle BogDanescu, imi cer scuze pentru greseala facuta !

          Sunt constient ca se scrie corect poti gresi cu un singur i ! dar m-am grabit si apoi odata facuta greseala nu e ca pot sa editez comentariile.

          Dar mai presus de orice, inteleg propria greseala si nu am orgoliu prostesc sa insist in greseala.

          NU?
  • +41 (45 voturi)    
    Sa zicem ca... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:48)

    dragos_k [utilizator]

    ...in loc sa spun: "Carmen Dan a ajuns ministru pentru ca este pila lui Dragnea", as gresi si eu un sunet. Ar trebui sa-mi cer scuze?
    • +12 (18 voturi)    
      nuuuuu (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      doar sunteti om si dvs., nu? :))
  • +21 (25 voturi)    
    o sa-i mareasca salariul (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:48)

    Zalmoxis [utilizator]

    astea vor fi "rigorile"
    • +10 (16 voturi)    
      cica (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      potilistilor li se va da cate o lupa, ca sa-si vada salariul marit.
  • +33 (37 voturi)    
    nah, ești doar proastă (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:02)

    Evq [utilizator]

    Sunt de fapt 99% sigur că o mașină ar fi scris corect.
  • +19 (23 voturi)    
    Da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:07)

    mitg [utilizator]

    Pe langa om, mai esti si secretara FSNista. Numa' buna de Ministru de Interne.
  • +20 (24 voturi)    
    Hihi (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Numele, pronumele si initiativa tatalui!

    Oare cand a uns-o dragnea ministru nu cumva au fost, de fapt, doar niste sunete gresite?
    • +7 (9 voturi)    
      pai da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      el si acuma e convins ca erau sunete corecte, nu scoase de vreo masina.
  • +14 (18 voturi)    
    vaca (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:21)

    pepper89 [utilizator]

    si sugativa, ca sa ajunga "un sef mai mic"
  • +21 (25 voturi)    
    Banc (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:35)

    Soarele [utilizator]

    - Unde ajung agramaţii după ce mor?
    - Pe tărâmul celălant
  • +19 (23 voturi)    
    dupa ce ca esti om (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:37)

    gogu_milogu [utilizator]

    mai esti si aroganta..... ca tot partidul din care faci parte dna secretara de scoala
  • +18 (22 voturi)    
    P r o a s t a (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:41)

    Vendetta007 [utilizator]

    atat esti. Noi restul, suntem oameni. Acolo sus de unde faceti ceva pe poporul asta in fiecare zi, nu sunteti in niciun caz oameni.
  • +13 (17 voturi)    
    aha.... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:48)

    mitocanu [utilizator]

    ..."Sunt om, nu sunt mașină!"...ei, aici avem mari indoieli...nu esti nici macar masina, esti o nevertebrata care, printr-un accident al naturii, a ajuns ministru...dar consoleaza-te cu gandul ca nu esti singura din guvernul psd-alde care a avut acest accident...
  • +11 (15 voturi)    
    Bravo (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:49)

    omezu [utilizator]

    Esti om...din ala fudul, stii matale. FMM!!!
  • +10 (14 voturi)    
    Sorry dar asta e de 7 ani de acasa (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:52)

    Wanheda [utilizator]

    La clasa I deja stii diferenta dintre prenume si pronume.
  • +13 (15 voturi)    
    ba pardon! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:05)

    DioDreamer [utilizator]

    pronume pe genunche!
  • +15 (19 voturi)    
    Na, că nu se mai oprește (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:06)

    ipolitic [utilizator]

    Se zice corect pesedește: "Sunt oamă, nu sunt mașină,care este!
  • +15 (19 voturi)    
    LoL (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:06)

    HP [utilizator]

    Ce vrajeala are in ea secretara din Alexandria - aceeasi duma o dau toti agramatii, inclusiv Grapini.

    Fa Carmen, daca ai fi citit mai mult de 2 carti in viata ta, ti-ar fi venit natural sa vorbesti corect, exact ca masina pe care o pomenesti.

    "Nu eu sunt de vina, am scris in graba, si a intrat corectorul".

    Ma lesi...
  • +16 (16 voturi)    
    Sunet !!?? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:56)

    fdaniel [utilizator]

    Un "sunet" ???

    Daca zicea "am gresit o litera" poate trecea mai usor dar ar fi ratat ocazia sa arate maretia prostiei in splendoarea sa.

    Cate sunete are alfabetul?
  • -6 (16 voturi)    
    În fața cui să-și ceară scuze? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:02)

    CalinMircea [utilizator]

    A "tefeliștilor" împiedicați mintal care n-au citit o carte în viața lor și nu pot lega două propoziții inteligibile(se vede și din comentariile de pe net - unul nu e corect măcar gramatical, ce să mai vorbim de o logică elementară)???
    • +3 (5 voturi)    
      Nu trebuie sa-si ceara scuze in fata ... (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 4:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ... si nici in spatele cuiva. Trebuie doar sa spuna: "Imi cer scuze, am gresit, am vrut sa spun etc.." Astfel arata ca desi greseste (ca oricare dintre noi), recunoaste cand greseste, vede greselile pe care le face, isi asuma greselile si stie ca viata este un continuu proces de invatare.

      Cat despre cititul de carti si scrisul comentarilor pe acest forum, daca nici macar un singur comentariu de pe Hotnews nu este scris corect din punct de vedere gramatical, rezulta ca si tu esti la fel de "impiedicat mintal" (expresie pe care numai un foarte inteligent si citit individ o poate inventa si folosi) ca toti ceilalti comentatori de pe acest forum. Q.E.D.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu mașina, muișină (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:03)

    mr_mojo [utilizator]

    Mi-a scăpat un sunet.
  • +17 (19 voturi)    
    Prostia la putere (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:27)

    jam.jam [utilizator]

    "Sunt un om"
    Esti o sluga.
  • +11 (15 voturi)    
    Om? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nu... esti o ticaloasa complice la tot jafulpesediat, carierista si inculta.
  • +5 (7 voturi)    
    Fekicitari autoarei/autorului (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:11)

    UpNext [utilizator]

    articolului pentru punctarea erorii, insa exprimarea " dar ca isi cere scuze in schimb.." este eronata. "Dar ...in schimb" este o forma pleonastica inacceptabila pentru un autor de articole de presa. A se vedea relatia dintre par, ochi si pai..
  • +9 (11 voturi)    
    gramatica (Vineri, 10 noiembrie 2017, 21:18)

    anion [utilizator]

    Doamna ministresa, cuvantul stalcit de tine este format din consoane si vocale. Deci ai festelit o vocala, ""o"" in loc de ""e"", nicidecum un sunet. Colegul tau ministrul genunche a dat vina ca s-a gandit la un arhaism. De ce nu vrei sa recunosti ca pronuntia lui o este mai usoara decat e?
    • +5 (7 voturi)    
      pronuntia lui "o" (Vineri, 10 noiembrie 2017, 23:19)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui anion

      i-e frica ca o prinde cineva cu "o"-ul in gura.
  • +5 (7 voturi)    
    N-a gresit! (Sâmbătă, 11 noiembrie 2017, 2:56)

    Sthelian [utilizator]

    Pentru doamna ministru si multi altii ca ea (sunt nenumarate cazurile cind am auzit) nu e nici o diferenta intre PRENUME si PRONUME. Iar la MAI e dintotdeauna asa.
    Ba chiar se simt ofensati cind ii corectezi, ca ei stiu mai bine.
    Chiar limba romana (nu stiu daca si normele academiei) este dura si schimonosita, fiindca auzi oriunde te duci si esti intrebat: numele si pr(o)enumele, cind in mod normal ar fi Numele de familie...
    Daca doamna ministru Carmen Dan ar fi singura din Guvern sau in Parlament ce face greseli de gramatica si pronuntie ne-am putea pune intrebari. Dar cum nu este... Intra in aceeasi gasca de "somitati".
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil (Duminică, 12 noiembrie 2017, 11:55)

    RamoM [utilizator]

    Stimata Doamna Ministru,

    Din pacate intr-adevar scuzele Dvs nu ne sunt de folos. Demisia Dvs ar fi cu adevarat de folos. Daca ati fi in postul de secretara si ati fi scris gresit pronume in loc de prenume, eroarea ar fi fost mai mica. In rolul pe care il aveti astazi, evident nu aveti nici o calificare, dar ce este cu adevarat grav este ca nu aveti acreditare nici sa folositi limba romana. Pentru un vorbitor de limba romana nativ, diferenta dintre pronume si prenume este mai mare decat un sunet. In acest context, aduceti jignire nu doar limbii romane pe care o macelariti, cat si acestui popor pe care il reprezentati.
    Necunoasterea limbii romane dublata de tupeul de a afirma ca nu va cereti scuze ridica multe semne de intrebare cu privire la legitimitatea Dvs. Romania nu trebuie condusa de analfabeti doar pentru ca au tupeu si sunt vocali, ci de bun simt si responsabilitate.

    Multumesc!