Augustin Lazar despre faptul ca reprezentanta Parchetului General nu a fost lasata la dezbaterea OUG 14: Nu poate fi calificat acest gest

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 20:45 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a criticat luni pozitia senatorului Serban Nicolae, presedinte al Comisiei juridice, privind prezenta procurorului Irina Kuglay la sedinta in care se dezbatea OUG nr.14/2017.

"Doamna procuror Irina Kuglay s-a prezentat la comisie dupa ce in cursul zilei am transmis ambelor Camere adrese privind interesul Ministerului Public de a fi reprezentat la dezbateri. Nu poate fi calificat acest gest in statul de drept! Conform Constitutiei Romaniei, Ministerul Public reprezinta interesele generale ale societatii, apara ordinea de drept, drepturile fundamentale ale cetatenilor! Doamna Irina Kuglay este procuror specializat desemnat de procurorul general intr-un grup de lucru pentru a participa la dezbaterile privind OUG si modificarea Codurilor", a declarat Augustin Lazar pentru Agerpres.

Presedintele Comisiei juridice a Senatului, social-democratul Serban Nicolae, i-a cerut luni seara reprezentantei Parchetului General, procurorul Irina Kuglay, sa paraseasca sala de sedinta pe motiv ca este "nepoliticos fata de o comisie senatoriala" sa se autoinvite.

Irina Kuglay a precizat ca institutia pe care o reprezinta a instiintat Senatul si Comisia juridica cu privire la dorinta de a participa la sedinta in care se dezbatea OUG nr. 14/2017.

"Va multumesc pentru atentionare, dar cred ca e necesar sa fac aceasta precizare: in cursul zilei de astazi, conducerea Parchetului General a informat conducerea Camerei Deputatilor, a Senatului, precum si Comisiile juridice ale Camerelor cu privire la continuarea demersurilor noastre traditionale de colaborare in cadrul Legislativului, atat la invitatie, cat si numai ca urmare a consultarii publice, prin afisarea pe site a proiectelor. A informat ca dorim sa participam si a transmis la aceste niveluri cele mai inalte numele persoanelor desemnate", a precizat, in replica, Irina Kuglay.

Serban Nicolae a subliniat faptul ca senatorii juristi nu au nevoie de "supraveghere", sustinand totodata si ca reprezentanta Parchetului General nu a comunicat Comisiei juridice intentia de a participa la sedinta.

"Pe logica asta ar insemna ca si noi, din dorinta de a sprijini Parchetul, am putea sa anuntam dorinta noastra de a participa la anchetele penale, mai ales la cele bazate pe protocoale secrete si echipe mixte. Nu e vorba de autoinvitare. V-as ruga sa intelegeti ca nu va puteti permite niciodata ca prin notificarea Parlamentului sa va autoinvitati la sedintele Comisiilor. (...) V-as ruga sa intelegeti ca va multumesc pentru prezenta, nu e o chestiune personala. Nu are nicio legatura cu dumneavoastra. (...) E o atentionare foarte politicoasa si credeti-ma ca noi tinem la respectarea unor legi si regulamente, iar faptul ca dumneavoastra insistati in a-mi explica ca este un lucru firesc sa va autoinvitati la Comisia juridica a Senatului ma face sa cred ca de fapt aveti alte ganduri. Nu avem nevoie de supraveghere. Doamna, va rog frumos sa parasiti sala", a spus Serban Nicolae.

Reprezentanta Parchetului General a punctat faptul ca, in opinia sa, "lucrurile acestea sunt verificabile", insa Serban Nicolae a intrerupt-o spunand: "Chiar trebuie sa ma rog de dumneavoastra sa parasiti sala? Mai faceti un dosar penal, daca vreti".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

10129 vizualizari

  • -59 (73 voturi)    
    sunt cativa in PSD (Luni, 13 februarie 2017, 20:55)

    xanti [utilizator]

    Care chiar au cojones.
    • +13 (17 voturi)    
      aparent asta este tot ce are individul asta (Luni, 13 februarie 2017, 21:09)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      niste momitze de porc pe care fanii le proslavesc a fi "cojones"

      pacat ca nu are si "cabeza"
    • +9 (11 voturi)    
      Sau... (Luni, 13 februarie 2017, 21:10)

      raulito [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...sau bâte și panseluțe.
    • +15 (19 voturi)    
      Pacat ca (Luni, 13 februarie 2017, 21:11)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in fisa postului se presupune ca au cunostinte si capacitati de a legiui, nu cojones. Ca sa nu mai vorbim de bun-simt, ca deja e prea mult sa pretinzi asa ceva.. Tupeul si nesimtirea sa traiasca.
    • +22 (26 voturi)    
      dar nu au (Luni, 13 februarie 2017, 21:17)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      prostata; asa ca poarta degeaba obiectul.
    • +33 (35 voturi)    
      Din pacate (Luni, 13 februarie 2017, 21:28)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Asa arata si viitorul tau, gandit cu bilutele nu cu creierul.
    • +25 (29 voturi)    
      tu (Luni, 13 februarie 2017, 21:35)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu nu faci diferenta dintre curaj si prostia in cea mai pura forma a ei. Prostia plateste. Tine minte asta!
    • +7 (11 voturi)    
      Asa'i ma' desteptule ? (Luni, 13 februarie 2017, 21:48)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sigur ca da ! Cand n'ai curaj sa pui piciorul in Pantelimon si Ferentari dupa lasarea serii (si nu numai!) inseamna ca cei de care ti'e frica au cojones, asa'i ? Cat de multe scarbe poate produce saraca tarisoara asta... :(
    • +2 (6 voturi)    
      cine (Luni, 13 februarie 2017, 21:54)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Nastase?
    • +3 (7 voturi)    
      Daa (Luni, 13 februarie 2017, 22:17)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Se vedeau clar cum ii atarna... si le tinea pe umeri, apoi in dinti.
    • +5 (7 voturi)    
      si sunt atat de mandri incat (Luni, 13 februarie 2017, 22:20)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      le poarta in gura
    • +6 (8 voturi)    
      hue (Luni, 13 februarie 2017, 22:47)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cojones sau inevitabilitatea sfarsitului, oare ce le da impulsurile sinucigase?
    • +3 (5 voturi)    
      de urangutan (Luni, 13 februarie 2017, 22:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      .
    • 0 (4 voturi)    
      In psd sint (Luni, 13 februarie 2017, 22:57)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      PSD-istii sint niste, nu au cojones.
    • +5 (7 voturi)    
      numai cojones (Marţi, 14 februarie 2017, 1:13)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Astia cred ca-s ei pe mosie. Cum era cu dialogul ? Dialogam dar numai cu cine vrem noi in tara asta dezbinata. noi vrem sa fim uniti, cu cine vrem noi

      Sedinta e de cel mai prost gust si imi aduce aminte de sedintele comunistilor dinainte de 90. Toti tac si imparatu vorbeste :)

      sa vedeti cojones in strada.. nu va saturati
    • -1 (1 vot)    
      am (Marţi, 14 februarie 2017, 10:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      vazut. stiu intotdeauna sa zica "sa traiti sefu", sau "asa e sefu", sau "ce minunata gandire sefu",...
  • -3 (11 voturi)    
    Dar cu Hexipharma ce se mai aude? (Luni, 13 februarie 2017, 21:02)

    Shaolin [utilizator]

    Domnul general procuror? Nu se mai aude nimic de Hexi?
  • +7 (9 voturi)    
    Poate fi calificat: un gest pesedist (Luni, 13 februarie 2017, 21:04)

    UnOarecare [utilizator]

    = nesimtire, mojicie etc
  • +10 (14 voturi)    
    Respect Dle Lazar (Luni, 13 februarie 2017, 21:05)

    remus2009abc [utilizator]

    Unul dintre putinii aparatori ai Justitiei in Romania

    Va sustinem total!
    • -3 (9 voturi)    
      Știi că a avut dosar penal? (Luni, 13 februarie 2017, 23:28)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui remus2009abc

      Respekt!

      Corupția ucide!
      • -1 (3 voturi)    
        pe (Marţi, 14 februarie 2017, 10:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        tine ar trebui sa te inchida instant.
        pentru port ilegal de cap.
  • +9 (15 voturi)    
    Cu respect (Luni, 13 februarie 2017, 21:09)

    ipolitic [utilizator]

    îl contrazic pe domnul procuror general: ba da, este calificabil. Un gest de mârlănie pesedistă. Aroganta lui Nicolae nu este gratuită, prezenta reprezentantei Parchetului -de altfel absolut justificata- cu siguranță ar fi încurcat ceva in "deus ex machina" parlamentară menită să resuscite OUG13.
  • +7 (11 voturi)    
    Penalii din PSD infecteaza RO,aparand coruptii (Luni, 13 februarie 2017, 21:14)

    Plagarus [utilizator]

    Este un mare deserviciu in primul rand economic,facut tzarii prin descurajarea investitiilor !!!!!!!!! Locuri noi de munca NU,pensii majorate NU,salariile bugetarilor mai pe rosu trandafiriu.
  • +6 (10 voturi)    
    sofer (Luni, 13 februarie 2017, 21:15)

    ion+ [anonim]

    Soferul de serviciu al lui Tubulatura este un needucat.
  • +9 (13 voturi)    
    RESPECTUL, nu e negociabil!... (Luni, 13 februarie 2017, 21:16)

    ArgusRO [anonim]

    Daca Serban Nicolae nu e capabil de dialog si bun simt in Parlament, ce rost mai are prezenta lui in Legislativ?
    La cum se prefigureza dialogul pe tema Justitiei, majoritatea PSD-ALDE nu a invatat nimic din rebutul uman propriu numit OUG 13.
  • -4 (12 voturi)    
    poate femeia era de buna credinta (Luni, 13 februarie 2017, 21:17)

    Gustav666 [utilizator]

    Dar a executat un ordin de care nu este strain cel mai jegos Procuror General din istoria Romaniei, care raspunde la numele de Augustin Lazar.
    Oops, am atacat Justitia...
    • 0 (4 voturi)    
      e jegos ca nu e pe linia partidului (Marţi, 14 februarie 2017, 1:15)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ups am atacat partidu'
  • +6 (12 voturi)    
    demisia (Luni, 13 februarie 2017, 21:48)

    normalpeople [utilizator]

    Deja e prea mult! Serban Nicolae sa faca bine sa se intoarca acolo unde ii e locul!
  • +7 (11 voturi)    
    Serban Nicolae, (Luni, 13 februarie 2017, 22:04)

    adrian88000 [utilizator]

    soferul personal al puscariasului Catalin Voicu, este un mare ticalos. Acum cateva zile a zis ca OUG13 este foarte buna , iar azi a spus ca vor discuta si vor vota
    Legea pentru OUG13. Si fiind buna s-ar putea ca parlamentul sa o aprobe si sa o transforme in Lege.
  • -2 (12 voturi)    
    HyperTupeu (Luni, 13 februarie 2017, 22:16)

    A310 [utilizator]

    Comportamentul procurorilor este incalificabil , ei considera ca totul le este permis , sa nu mai pomenesc , ca din punct de vedere bun simt (educational) nu te duci intr-un loc unde nu esti invitat , dar li-i suit la cap , vezi comportamentul lui kovesi si al procurorului general .
  • +13 (19 voturi)    
    obraznicia PSDistilor e fara margini (Luni, 13 februarie 2017, 22:25)

    GeorgeT [utilizator]

    Nu se rezolva nimic vor vorba frumoasa, infractorii PSDisti sunt irecuperabili...
  • +3 (9 voturi)    
    Cum a intrat un incult patentat in barou? (Luni, 13 februarie 2017, 22:51)

    Maniu [utilizator]

    mai ce interesant... Asta se crede jurist? Ce a fost inainte de Revolutie? Militian?
  • +7 (11 voturi)    
    Grupul infractional organizat din parlament... (Luni, 13 februarie 2017, 23:56)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Parlamentul a fost confiscat de penali care dau legi pentru ei, care ataca zi de zi justitia si sfideaza cetatenii...Acest nicolae care ii cara valuza penalului voicu isi permite sa dea afara un procuror care reprezenra Parchetul General si dorea sa conlucreze institutional...Penalii nu inteleg ca parlamentul nu e mosia lor ci ei au un mandat si reprezinta cetatenii care i-au votat. Trebuie rezolvata cumva aceasta stare de lucruri, nu e posibil ca mafiotii sa confiste institutiile statului. Felicitari d-lui Procuror General pt. atitudine!!!