Muieti ti-s posmagii? Ajutoarele de la UE, neinteresante pentru jumatate dintre beneficiarii din Satu Mare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2016, 12:30 Actualitate | Esenţial

Ajutoare UE
Foto: Hotnews
Doar jumatate din satmarenii cu venituri mici care pot beneficia de pachete cu alimente oferite de Uniunea Europeana le-au si luat, anunta Agerpres. Dezinteresul pentru ajutoarele de la UE s-a manifestat si in alte zone din tara, iar ministrul Fondurilor, Cristian Ghinea, a anuntat ca vrea sa schimbe radical programul.

"Lipsa aceasta de interes ma dezamageste pentru ca toata lumea vine si spune ca are nevoie de ajutor din partea Primariei, dar in momentul in care exista ajutoare nu vin sa si le ridice. As face un apel catre cetatenii municipiului sa vina sa se inscrie pentru a primi aceste ajutoare alimentare. Acesti 3.000 de beneficiari sunt persoanele care au un venit de pana la 450 de lei/persoana", a declarat pentru Agerpres viceprimarul Doina Feher.

Reamintim ca Ghinea a anuntat ca vrea sa schimbe modul de utilizare a celor 70 de milioane de euro de la UE pentru ajutorarea saracilor. Ministrul vrea ca o parte din bani sa fie alocati programului "Fiecare copil la gradinita". Pe langa tichetul de la stat, copiii din zonele defavorizate sau care provin din famile sarace vor primi rechizite si hainute. Din restul banilor, cetatenii cu venituri reduse vor primi zilnic o masa calda, insa numarul beneficiarilor va fi cu redus fata de actuala forma a programului.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6109 vizualizari

  • +17 (31 voturi)    
    pai ce sa faca cu ajutoarele? (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:42)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ei sunt la crisma unde beau ajutorul de la stat. E mult de mers pin la primarie, poate o fi si coada, afara e cald... Plus ca daca nu se dau bani... ca vorba aia, bautura-i temelie, mincarea e doar fudulie.
    • -3 (23 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:04)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      sau poate ca oamenii doresc sa munceasca, nu sa capete pomana. nu toti oamenii din tara asta sunt hoti si cersetori cum cred unii...
      • +7 (9 voturi)    
        despre birocratis neaose nimic ? (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:38)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        Sa te inregistrezi, probabil implica sa aduci adeverinte peste adeverinte, timbru fiscal si dosar cu sina. Asta pentru niste oameni infometati ?
        • +1 (1 vot)    
          nu e o scuza in cazul asta.. (Joi, 28 iulie 2016, 9:43)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

          in caz ca nu te-ai prins, ministerul stie deja care sunt "cazurile sociale" pentru ca sunt deja inregistrati, au trecut prin toata birocratia, au dreptul la aceste alimente.

          problema reala este ca in Romania definitia saraciei este total gresita. omul poate avea ditamai gospodaria din care sa se hraneasca, eventual mai castiga si un ban la negru muncind prin sat sau pe la ferme, dar vrea banii pentru ca nu poate plati la birt cu oua de gaina. asa ca ia ajutorul social (care in realitate nu i s-ar cuveni) si isi vede de viata lui. cand impart alimentele, nu se duce. cand impart bani, se duce.. daca le-ar imparti alcool si tutun in loc de alimente, ar fi coada non-stop.
          concluzia? saracia ar trebui redefinita..
      • +8 (16 voturi)    
        Pai... (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        "Acesti 3.000 de beneficiari sunt persoanele care au un venit de pana la 450 de lei/persoana"

        Vorbim de persoane sarace si foarte sarace, care cel mai probabil oricum beneficiaza de ajutoare sociale, si pe care oricum ii asteapta niste alimente la primarie. In conditiile astea imi vine cam greu sa cred ca mindria de a nu lua ceva de pomana ii face sa nu-si ridice pachetele... Mai degraba as miza pe lene/dezinteres. Nu spun ca n-o fi nici un caz de familie de 2 copii + 2 parinti cu salariul minim care nu vor de pomana. Dar marea majoritate sunt convins ca oricum primesc ajutoare sociale...
      • +17 (19 voturi)    
        Discutabil (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:46)

        Hydra [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        Am crescut intro zona rurala...unde pe vremea comunismului exista o uzina. Din 1997 s-a inchis. Nu are rost sa detaliem ce si cum. Populatia a devenit dependenta de ajutoare sociale. Culmea, intre timp s-a creat oportunitatea de a lucra. Pentru foarte multi dintre ei. SI SURPRIZA...au refuzat. Prefera sa stea acasa, sa arda gazul, sa trimita copiii la munca in loc sa ii trimita la scoala. Se fac copii cam la fiecare 2-3 ani in familiile lor, pentru ca primesc alocatii mai mari cand e copilul intre 0-2 ani. Vorbesc despre o comunca cu 12 000 de locuitori la ultimul recensamant. Si in care saracia, infractionalitatea si lenea predomina. Sincer...stiu ca sunt oameni care muncesc si isi doresc sa munceasca in acest popor...dar nu sunt asa optimist legat de procentul lor. Opinia mi-am format-o dupa 25 de ani de locuit intro astfel de zona...nu din articole de presa.
        • +6 (8 voturi)    
          ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:44)

          John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

          Exact acelasi lucru se intampla si in comuna bunicilor. Ba chiar mi-au spus ca doar "fraierii" lucreaza(adica au loc de munca). Oameni in toata puterea, care vand 1 porc si 2 miei pe an si mai primesc ajutorul social si alocatiile, asta ii venitul lor. Carciumile sunt pline, iar in fata casei lor, buruienile sunt atat de mari incat au devenit lemnoase, iar despre hainele copiilor lor nu are rost sa vorbesc. In unele familii mai norocoase, femeia a ajuns sa faca tot, de la mancare, curatenie, hranitul animalelor pana la taiat de lemne, in timp ce barbatii sunt intoxicati de dimineata pana seara. Si astea sunt familiile norocoase, va imaginati ce se intampla unde si pe femeie o doar in cot, la fel ca si pe sot.
          Nu ma intelegeti gresit, nu toti satenii sunt la fel, mai sunt si oameni gospodari, doar ca ei sunt o minoritat.
    • +11 (15 voturi)    
      Am prieteni cu teren in Vrancea (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:00)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si au vie. Ei, cind vine culesul, e crima si pedeapsa - nu gasesc pe aproape nimeni sa ajute, desi platesc destul de bine, mai mult de 100 de lei pe zi + transport + masa de prinz.

      In acelasi timp, "barul" local este plin de dimineata pina seara.
      • +3 (5 voturi)    
        ... doar masa? ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:28)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        .... daca nu-i bautura, nu se pune ;)
      • +1 (1 vot)    
        hehe (Joi, 28 iulie 2016, 10:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Stiu situatia... Eu am avut niste pamant de carat prin curte, si tot asha, nimeni nu s-a bagat, ca pamantul e greu, afara cald, si tot asha. Si pin la unrma am fost nevoit sa fac treaba singur. Asta in conditiile in care sunt foarte multi cu ajutoare sociale.
    • -4 (4 voturi)    
      >>>>>>>>>>>>> (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:44)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      N-are cine sa le ridice, ca au plecat sa se faca sclavi pe plantatiile UE.

      Ce, nu stiti cum vine treaba?
      In Orsova si Severin situatia ar fi identica. Care cum prinde un post de sclav "afara", o ia la galop.
      • +1 (1 vot)    
        sclav? (Joi, 28 iulie 2016, 10:30)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

        Deci sa inteleg ca munca e fie pentru fraieri, fie pentru sclavi... Daca te obosesti si cauti definitia sclavului in dictionar, vei vedea ca nu se potriveste deloc peste ceea ce iti imaginezi tu ca inseamna cuvintul asta.

        Aia care se duc sa munceasca aduc inapoi bani din care ti se plateste si tie ajutorul social, asha ca ai putea sa ai nitel respect pentru ei. Eu ii apreciez pe acei oameni, care in loc sa stea cu mina intinsa la stat cauta un mod de a-si cistiga existenta prin propriile forte. E mult mai demn sa speli la kur o baba prin Italia decit sa stai acasa cu burta la soare asteptind mila statului.
  • +21 (29 voturi)    
    Mai, voi ati mancat macar o punga de faina? (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:58)

    Je__ [utilizator]

    De la ajutoare?

    Uite eu am fost in situatia asta.

    Acum vreun an am fost intr-o situatie mai grea si ca somer ai dreptul la ajutoare.
    Ghici ce?
    Produsele sunt mai rele decat furajele...le poti da la porci!
    Faina: 15kg, nici turta nu a crescut...nimic. Nu am putut framanta o paine macar!
    Ghiveci, bulion si nu stiu ce pastai: AMARE, ACRE fermentate...le-am aruncat direct
    Miere 1 borcan: nu s-a mai dat, era zaharisita de bateai cuie...ca nu le-a iesit formula ceai/zahar/melasa

    Singurele produse care le-am folosit au fost cele 3kg de zahar si 6l ulei. In rest....totul aruncat...bun de dat la porci.

    Realitatea?
    Se fura...se fura din banii de licitatii, nu exista bareme de calitate, si produsele care se dau ca ajutoare sunt de nivelul furajelor. Doar asa mita si spaga poate fi acoperita.

    Sincer...eu nu-i blamez pe oameni ca nu se duc. Nu te poti duce sa-si bata joc de tine, niste hoti.
    • +6 (10 voturi)    
      domnilor Hotnews, (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:08)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Omul asta reclama ca alimentele de la ajutoare sunt bune de hranit gandacii.
      Puteti verifica daca-i adevarat?.
      E suficient un om sa se duca la satumare sa vada de ce nu iau oamenii ajutoarele.
      Aia cu toti la carciuma da bine la imagine dar suna a legenda urbana.
      • +2 (4 voturi)    
        nu stiu de ce nu ridica oamenii ajutoarele (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:39)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

        dar am avut ocazia sa gust din conservele de carne si pate, intr-adevar, calitatea este foarte foarte proasta. faina mi s-a parut decenta.
    • +1 (5 voturi)    
      automat lenes? (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:10)

      Nick85 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ceri prea multe. hotnews te-a catalogat deaja ca fiind un trantor prin folosirea expresiei "Muieti ti-s posmagii? ". Dupa autorul articolului daca se intapla se treci printr-o situatie mai dificila si ai nevoie de ajutor dar nute duci sa iei toate ajutoarele posibile din diferite motive, atunci esti un lenes.
  • +19 (25 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:07)

    stani [utilizator]

    Ajutoarele constau in niste deseuri de pateuri si conserve de carne pe care daca le mananci risti sa faci cancer. Uleiul are consistenta apei. Toate produsele sunt de proasta calitate.
    Inteleg ca produsele se dau degeaba iar "calul de dar nu se cauta la dinti", dar totusi. Nu poti sa oferi toate rezidurile alimentare doar pentru a putea justifica banii primiti de la UE. Cei de la tara cu siguranta nu pun gura pe pateurile alea care au in compozitie 3% carne.
    • +13 (17 voturi)    
      Foarte corect (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:32)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Uitasem de conservele de carne.

      Noroc ca am motan, si ala a strambat din nas...a trebuit sa i le amestec cu mancare de pisica la cutie.

      Ajutoarele sunt o bataie de joc. Mai bine ar da tichete de masa, sa te duci cu ele la supermarket si sa cumperi.

      Il inteleg si pe Ghinea ca vrea sa faca ajutoare pentru copii, dar e suficient sa se duca prin sondaj la cateva scoli, sa guste din cornul si laptele...sa vada si acolo realitatea trista, si de ce copii le arunca la cos.

      La fel, cornul e o paine ne crescuta, fara nimic decat conservanti ce il fac ca guma.
      Laptele si iaurtul sunt strecurate la nivel de zer.

      Sincer, decat asa ajutoare...mai bine lipsa!
  • +9 (11 voturi)    
    Robotul din imagine (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:08)

    Nick85 [utilizator]

    E misto robotul din imagine.
  • 0 (8 voturi)    
    Cei de la Bruxelles stiu expresia? (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:15)

    luciannn [utilizator]

    Pare o imagine facuta intr-o tara africana, nu intr-o tara care sustine existenta UE cu miliarde de euro ca sa primeasca in schimb posmagi.

    Poate ar trebui sa le propunem celor de la Bruxelles sa ne dea 2 miliarde de euro pe an, fara nici o conditie, si sa le dam o lista de conditii de indeplinit pentru a castiga dreptul de a sta la coada pentru o punga de posmagi.

    Oare cati oficiali ar veni?

    Stiu ei oare expresia "muieti-s posmagii"?

    Chiar daca ar trebui sa se umileasca putin, ar invata totusi o expresie noua.
  • +3 (21 voturi)    
    le urez autorilor titlului sa inteleaga (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:16)

    andipetre [utilizator]

    O sa va lecuiti de dispretul fata de saraci cand ii veti intelege cu adevarat. Asa, din confortul si rasfatul zilnic de functionar intr-o institutie de presa e simplu sa zici orice si poti deveni intolerant extrem de rapid.
  • +9 (11 voturi)    
    Ar trebui sa dea bonuri valorice (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:08)

    Cuca [utilizator]

    ca sa nu mai existe nici o oportunitate de a fura la calitatea ajutoarelor, cum spune Je__ mai sus...
    • +2 (4 voturi)    
      Oare de ce... (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:46)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      nu s-a gandit nimeni la solutia asta?
      Doar din economiile facute in procesul de distribuire a bonurilor valorice, (mult mai simplu decat manipularea, transportul si distribuirea a mii de tone de alimente) s-ar fi putut asigura o masa calda timp de o luna saracilor dintr-un oras mediu.
      Hotnews, de ce nu faceti niste valuri pe tema asta?
      • +1 (1 vot)    
        Pentru ca banii (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:37)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Se dau pentru alimente adresate oamenilor cu venituri foarte mici. Cu bonuri valorice ai poți cumpara aproape orice.
  • +10 (10 voturi)    
    De ce raman neridicate o parte din ajutoare (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:54)

    MarcelinaPopa1 [anonim]

    Fiica mea, bolnava de schizofrenie, are pensie de handicap de 270 lei pe luna si are dreptul la asemenea ajutoare, deci cunosc destul de bine problema.
    Nu cred ca e vorba de lene la nimeni. Motivul principal cred ca-i acela ca multi dintre saraci sunt, de fapt, oameni bolnavi sau batrani, care nu se pot deplasa sa-si ridice ajutoarele si/sau nu au capacitatea mintala de a se ocupa de asa ceva. E vorba de circa 15 kg de alimente: faina, ulei, zahar, malai, fasole boabe si conserve de carne. Trebuie sa mearga altii in locul lor si e nevoie si de un mijloc de transport. Cunosc o batrana de la tara careia ii aduc ajutoarele vecinii cu caruta, ea fiind aproape oarba si extrem de slabita.
    Mai e inca o problema: unii beneficiari uita de ajutoare. Intra aici multi bolnavi psihic, batranii senili, persoanele cu retard. Acolo unde exista comunitati mici si unite, se ocupa altii si se aleg si ei cu cate ceva, drept rasplata. Dar in orase lucrurile stau altfel.
    In ce priveste calitatea produselor: uleiul, zaharul si malaiul sunt ok. Faina e buna doar pentru ingrosat sosuri, nu si pentru framantat. Fasolea e foarte tare, nu se inmoaie oricat ai fierbe-o, dar zeama capata gust bun. Conservele de carne sunt de proasta calitate, mai mult e-uri si plastic, dar daca esti sarac si mori de foame le mananci.
    Poate ca unele persoane cu handicap locuiesc impreuna cu rude instarite, carora calitatea produselor li se pare proasta si se pot lipsi de ele. Dar astea sunt cazuri rare!
    Pot exista si alte motive ale neridicarii ajutoarelor, la care eu nu m-am gandit. Nu e normal sa se sisteze ajutoarele fara a intelege care sunt aceste motive! Si ar trebui marite pensiile de handicap. Nu stiu daca UE are cunostinta ca sunt oameni bolnavi in Romania obligati sa traiasca din 270 lei pe luna.
    • +5 (5 voturi)    
      Bun punct de vedere (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:38)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui MarcelinaPopa1

      Poate o parte din bani ar putea fi folosită si pentru distribuția alimentelor către cei ce nu le pot ridica fizic.
  • +4 (6 voturi)    
    Unii romanii nu au in ei o compasiune minima (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    Plin de internauti care in mod cert o duc bine (poate cu peste 3000 lei pe luna?) si care dau vesnicul verdict "Romanul e lenes, merita sa crape de foame.".
    In capul lor mic astia nu au aflat ca pe langa betivanii si lenesii ce exista oriunde in lume la noi exista si milioane de VICTIME DE SISTEM ? Care, da, trebuie sprijinite prin alocatii de stat.
    Tot pt. acesti "viteji nemilosi" sa reamintim ca in RO cam 80%din romani traiesc cu sub 1000 lei pe luna, la preturi de Ue.
  • +1 (1 vot)    
    Dicton (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    Multi romani adepti ai dictonului "Decat batran, bolnav si sarac, mai bine tanar, sanatos si bogat"..............
  • +1 (1 vot)    
    paste "pambac" (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:36)

    oximoron [utilizator]

    nu stiu cum e faina dar pastele din imanea prezentate sigur nu sunt bune!
    Sa nu ne batem totusi joc de oameni.
    Daca sunt saraci asta nu inseamna ca trebuie sa le dam "orice" ca oricum e gratis.
    patele alea prezentate mai mult de imbolnavesc decat sa fie bune la ceva.
  • -1 (1 vot)    
    muietii-s posmagii (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:46)

    splinty [utilizator]

    pe vremuri