Un proiect de lege prevede inchisoare de la 2 la 5 ani pentru cei care modifica kilometrajul masinilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2015, 22:27 Actualitate | Esenţial

O initiativa legislativa depusa la Parlament de un grup de parlamentari liberali prevede pedeapsa cu inchisoarea de la 2 la 5 ani pentru inselaciunea savarsita in legatura cu date sau caracteristici ale vehiculelor, adica schimbarea kilometrajului acestora. Proiectul de lege completeaza Codul Penal cu infractiunea de "inselaciune privind date sau caracteristici ale vehiculelor", pedepsita cu inchisoare de la 2 la 5 ani, anunta Mediafax.

"Prin date sau caracteristici ale vehiculelor se intelege: elementele de identificare, provenienta, modificarile si interventiile, inclusiv asupra odometrului, istoricul reviziilor, reparatiilor si accidentelor rutiere in care a fost implicat vehiculul. Fapta constituie infractiune independent de diligenta depusa de persoana care devine titular de drepturi asupra vehiculului", se arata in proiectul de lege. 

Initiatorii sustin, in expunerea de motive, ca urmaresc descurajarea tranzactiilor cu vehicule ale caror date sau caracteristici sunt trucate sau nereale si, in consecinta, cresterea sigurantei pe drumurile publice. "In aceste cazuri particulare interesul principal al statului este de a asigura siguranta circulatiei, in timp ce interesul secundar este cel de a-l proteja pe cel inselat", sustin parlamentarii PNL Alexandru Nazare, Cristian Roman, Andreea Paul, Mihai Tararache, Costel Alexe, Anton Dobos, Florin Alexe, Virgil Guran si Erland Cocei.

Senatul este prima camera sesizata in acest caz. 



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3882 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    trebuia introdus de mult (Duminică, 20 decembrie 2015, 23:04)

    prezon [anonim]

    e foarte buna legea.
    in felul asta va fi micsorat riscul de a cumpara o vechitura pe post de prospatura.

    celor care se dovedeste ca au fentat kilometrajul,
    in plus,
    i-as pune sa plateasca daune victimelor unui accident ( din cauze tehnice) in care ar fi implicata o masina cu kilometrajul aranjat ( dovedit) de catre ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Certificat kilometric (Luni, 21 decembrie 2015, 14:28)

      Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui prezon

      Cum dovedesti ca o anumita persoana l-a modificat sau nu? Stiu!!! Sa se introduca in certificat kilometric la un pret modic (1000 E?) care sa certifice kilometrajul si care sa fie necesar la fiecare vanzare.

      Asa putem da de munca la multi nepoti de bugetari.
  • +13 (13 voturi)    
    Doamne da! (Duminică, 20 decembrie 2015, 23:23)

    rov [utilizator]

    doar nu s-au pus parlamentarii pe legi bune...
  • +12 (12 voturi)    
    Suna bine legea, (Duminică, 20 decembrie 2015, 23:56)

    taro [anonim]

    ar fi problema aia mica cu doveditul faptei.

    Cum au sa dovedeasca ca X a modificat kilometrajul? O as zica ca asa a fost masina....
    • -11 (11 voturi)    
      exact (Luni, 21 decembrie 2015, 3:07)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui taro

      asa pot sa dea o lege, aia care se tund ca putin sunt cccp.
      legea pare din start anticonstituionala, probabil rezultat al unui lobby care a picat bine pe retarzii notstrii de politicieni.
      • 0 (0 voturi)    
        alo, trezeste-te ! (Luni, 21 decembrie 2015, 21:24)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        cum sa fie o lege impotriva inselaciunii, a furtului anticonstitutionala ?
    • +4 (4 voturi)    
      Daca si cu parca (Luni, 21 decembrie 2015, 5:42)

      silas [anonim] i-a raspuns lui taro

      Voi chiar nu stiti sa vedeti partea buna a lucrurilor?
      Vom avea o lege buna, iar voi gasiti modalitati de indoiala, de a critica, de a face misto.
      • -2 (2 voturi)    
        Citesti si in cafea? (Luni, 21 decembrie 2015, 14:23)

        Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui silas

        De unde stii ca va fi o lege buna? Ai primit Monitorul Oficial din viitor?
    • 0 (0 voturi)    
      Iti scapa un amanunt (Luni, 21 decembrie 2015, 17:41)

      teo4ro [anonim] i-a raspuns lui taro

      In fiecare moment, de la iesirea pe portile fabricii autoturismul are un proprietar, trecut in acte, care este resposabil de ce se intampla cu masina respectiva. Daca un samsar cumpara o masina cu 300000 de km la bord, ii modifica kilometrajul, iar apoi vinde masina, el fiind unicul proprietar intre cel care a vanduto cu 300000 de km si cel care o cumpara cu 150000, este destul de clar cine este a modificato. Vanzatorul initial va face parte din ancheta si nu are nici un interes sa zica kilometrajul real cu care a vandut-o, cumaratorul naiv la fel. In cel mai rau caz se vor dezbina filierele care se ocupa cu manevra asta pentru ca fiecare va incerca sa se absolve de vinovatie. Singura grija a noastra e sa se si aplice legea asta si organele sa se sesizeze...
  • +6 (6 voturi)    
    Excelentă veste (Luni, 21 decembrie 2015, 0:04)

    petrol_head [utilizator]

    Era cazul! Prea mulți tupeisti și miserupisti trag țepe oamenilor de bună credință, doar pentru a-și rotunji veniturile, și acelea neimpozitate.
    O singură nedumerire am. Cum se va aplica legea și în cazul persoanelor care deja au cumpărat o mașină cu kilometrajul măsluit, iar la o eventuală revânzare descoperă că de fapt kilometrajul a fost manipulat? Cine va răspunde, sau cum va trata legea astfel de aspecte, deoarece piața este deja plină de asemenea scenarii?
  • +6 (6 voturi)    
    Si cu anii pentru coruptie, din care ei fac 6 luni (Luni, 21 decembrie 2015, 0:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    cum ramane?

    Tot la legi din astea, "de complezenta", au ramas.

    Sa creasca pedeapsa minima pentru coruptie, la un prejudiciu de peste 1 milion de euro, la 10 ani si mai discutam.
  • 0 (6 voturi)    
    Pai la asa lege ... (Luni, 21 decembrie 2015, 1:15)

    Peter Kilometer [anonim]

    Jumatate din dealerii din Germania vor fi arestati.

    Plus 30% din restul europei.
    Ca nu-i asa, potrivit legislatiei UE, sentinta judecatoreasca pronuntata in RO este recunoscuta si aplicata si in celelalte tari UE?
    Asadar romanasul va declara ca asa mi-a vandut-o dealeru, sau parcul auto.
    Si iata, a scapat saracu :-)
    • +3 (3 voturi)    
      sigur că da. Tu gândești? (Luni, 21 decembrie 2015, 4:25)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Peter Kilometer

      Cum să nu, o să intre dealerii germani la pușcărie pentru că ”romanasul va declara ca asa mi-a vandut-o”. Tu pe ce lume crezi că trăiești? Ăia au o căruță de acte cu ce au preluat și, ce au dat mai departe, inclusiv semnătura românașului cum că a cumpărat o mașină cu următoarele caracteristici...
      • +3 (3 voturi)    
        "dealeri" shi" dealeri" (Luni, 21 decembrie 2015, 9:51)

        dan.d [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        tu crezi ca in DE se ocupa de vandut masini sh numai arieni fara cazier? :-) ia la intamplare cateva anunturi de " dealer" din germania si suna, vezi cine raspunde. sunt o gramada de dubiosi - turci, arabi, chiar si anumite minoritati din europa de est. iar 90 % din masinile sh care ajung in ro, de la acest tip de "dealer" provin.
  • -2 (6 voturi)    
    motor sh (Luni, 21 decembrie 2015, 1:16)

    Limestone [utilizator]

    Eu am schimbat motorul la masina, caci cel original a fost inecat cu apa. Ce fac in acest caz , ca nu stiu cati km avea motorul actual cumparat la second hand.
    • +3 (3 voturi)    
      Motorul e piesă de schimb, nu are legătură cu (Luni, 21 decembrie 2015, 2:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Limestone

      siguranța în exploatare a mașinii.

      Poți să schimbi motorul și de 10 ori pe durata de viață a mașinii, siguranța pe șosea nu de el depinde.
    • 0 (0 voturi)    
      cel ce ti-a vindut motorul (Luni, 21 decembrie 2015, 10:52)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Limestone

      trebuie sa aiba actele de origine ale lui, ai putea afla de acolo. NU uita ca motorul are serie.
  • +11 (11 voturi)    
    DE CE ESTE NEVOIE SA MAI CONSTRUIM (Luni, 21 decembrie 2015, 2:55)

    Susufler0 [utilizator]

    O BISERICA IN INTERIORUL BISERICII ? Legea aceasta speciala este inutila , cata vreme infractiunea de inselaciune este prevazuta in codul penal. Aveti cumva impresia ca pana acum nu puteau fi prinsi, judecati si condamnati la inchisoare cu executare, in baza textului de lege din codul penal ce incrimineaza infractiunea de inselaciune, cei care schimbau kilometrajul autoturismelor, pt a insela cumparatorii cu privire la starea masinii ? Ba da ! Singurul inconvenient, l-a aratat cineva aici, este acela al dovedirii infractiunii, mai ales cand cumparatorul second hand, vinde la randul sau, dupa ce a umblat la kilometrajul masinii. Grupul de parlamentari liberali care a lucrat la aceasta lege ar fi fost mai bine daca isi canaliza energiile si priceperea in elaborarea altor legi, care lipsesc cu adevarat sau pt imbunatatirea actelor normative existente. Pt a fi prinsi cei ce savarsesc astfel de inselaciuni este nevoie doar de vointa. Atat, intrucat cadrul legal exista. Asta-i realitatea.
  • +6 (6 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 21 decembrie 2015, 9:46)

    Stefan85 [utilizator]

    Deja masinile au km dati inapoi cand le cumpara samsarii de la turcii din Germania. Apoi le mai dau si ei odata inapoi ca deh sa dea bine acum nu mai e pragul de 100 mii a ajuns undeva la 150-170 mii.

    Apoi mai vin aia din Buc, Pitesti si mai dau si ei odata km inapoi ca unii nu fac drumul pana in Germania si cumpara din vestul tarii de la "prima mana".

    Iar apoi cum sa vezi ca is dati km inapoi daca service-ul nu a mai fost facut in reprezentanta. Sa te uiti in ECU sa te uiti la DPF?

    Nu mai bine dadeau legea asta pt masinile trosnite, dauna totala, reparate cu chit si vandute in stare f buna? Alea sunt inselatorie ca poti muri in accident, multe nu au nici airbaguri ca alea sunt cele mai scumpe, un kit ajungand si la 5000 euro.
  • 0 (2 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 21 decembrie 2015, 9:46)

    Stefan85 [utilizator]

    Deja masinile au km dati inapoi cand le cumpara samsarii de la turcii din Germania. Apoi le mai dau si ei odata inapoi ca deh sa dea bine acum nu mai e pragul de 100 mii a ajuns undeva la 150-170 mii.

    Apoi mai vin aia din Buc, Pitesti si mai dau si ei odata km inapoi ca unii nu fac drumul pana in Germania si cumpara din vestul tarii de la "prima mana".

    Iar apoi cum sa vezi ca is dati km inapoi daca service-ul nu a mai fost facut in reprezentanta. Sa te uiti in ECU sa te uiti la DPF?

    Nu mai bine dadeau legea asta pt masinile trosnite, dauna totala, reparate cu chit si vandute in stare f buna? Alea sunt inselatorie ca poti muri in accident, multe nu au nici airbaguri ca alea sunt cele mai scumpe, un kit ajungand si la 5000 euro.