UPDATE Victor Ponta s-a intalnit marti cu miliardarul George Soros

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 16:49 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta s-a intalnit astazi, la ora 11.30, cu omul de afaceri George Soros, informatie confirmata pentru HotNews.ro chiar de premier. Zilele acestea, George Soros s-a aflat in Romania. Oficial, scopul vizitei in Romania a fost sustinerea promovarii culturii romilor. Insa intalnirea cu premierul ar fi avut un alt scop: discutarea problemei Rosia Montana.
  • UPDATE Contactat de HotNews.ro, Victor Ponta a negat ca s-ar fi discutat problema Rosia Montana, precizand ca ar fi discutat cu George Soros si cu Damian Draghici programele pentru romi.

In cursul serii, la intrebarile ziaristilor, Victor Ponta a raspuns, la Palatul Parlamentului: "Nu as fi discutat cu dl Soros despre Rosia Montana. Daca vreti sa discutati de Rosia Montana, trebuie sa vorbiti cu dl ministru Korodi (ministrul Mediului, n.r.) si cred ca stiti raspunsul".

Intalnirea nu a fost trecuta pe agenda oficiala a premierului. HotNews.ro a incercat in mai multe randuri sa obtina o confirmare a informatiei din partea Guvernului. In cele din urma, premierul a confirmat ca aceasta intalnire a avut loc astazi.

Oficial, George Soros, presedintele Fundatiei pentru o Societate Deschisa, a venit in Romania pentru a discuta despre problema romilor. Acesta a vizitat impreuna cu Androulla Vassiliou, Comisar European pentru Educatie, Angela Filote, Sefa Reprezentantei Comisiei Europene in Romania si Gabriel Petrea, viceprimarul Sectorului 6, Asociatia Romano ButiQ la sediul din cartierul Giulesti-Sarbi, in spatiul in care se lucreaza la infiintarea primul Muzeu al Culturii Romilor din Romania in Sectorul 6.

Insa, potrivit unor surse HotNews.ro, in cadrul intalnirii cu premierul, au fost discutate si alte probleme, cea mai importanta fiind cea legata de Rosia Montana.

Open Society Foundations, fundatia finantata de George Soros, a precizat in septembrie, anul trecut, intr-un comunicat remis HotNews.ro, ca miliardarul de origine ungara nu are niciun interes financiar sau de alta natura in proiectul minier de la Rosia Montana.

Comunicatul fundatiei a venit dupa ce o parte a presei din Romania a sustinut ca fundatia miliardarului s-ar afla in spatele protestelor impotriva demararii proiectului minier de la Rosia Montana.

"Recentele speculatii din Romania despre o legatura intre proiectul minier de la Rosia Montana si George Soros sunt nefondate si incorecte. George Soros nu are niciun interes actual, financiar sau de alta natura, in proiectul minier de la Rosia Montana", se preciza in comunicatul fundatiei.

Open Society Foundations adauga, in acest scurt comunicat, ca George Soros este de multa vreme "un avocat pentru responsabilitate si transparenta in industriile miniere si crede ca aceste principii trebuie sa se aplice proiectelor relevante din Romania si din intreaga lume".


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
9804 vizualizari
  • +16 (24 voturi)    
    Asteptam poza pe Facebook (Marţi, 11 martie 2014, 16:56)

    AG [utilizator]

    :)
    • +1 (13 voturi)    
      cat de mare e poate fi? (Marţi, 11 martie 2014, 17:19)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui AG

      intrebare de bun simt: cat de mare poate fi beneficiul Romaniei si al romanilor din aceasta exploatare, cu atatea interese ale unor oameni fara scrupule (Soros, Tender, Ponta etc)?
      • -2 (14 voturi)    
        Soros vrea aurul pentru el (Marţi, 11 martie 2014, 21:01)

        Anck [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Dar fara sa faca nimic. Macar explorarea care sta sa inceapa (sau nu) are avantaje si pentru localnici si toata tara, nu doar pt Soros.
        • 0 (4 voturi)    
          Evident (Marţi, 11 martie 2014, 22:46)

          Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui Anck

          Un om asa lacom nici n-ar concepe altceva.
        • -2 (2 voturi)    
          de ce nu a investit macar? (Miercuri, 12 martie 2014, 11:10)

          sonnia [utilizator] i-a raspuns lui Anck

          macar pentru a-si camufla adevaratele intentii si daca tot pompa bani la ongisti sa fi facut ceva concret, o restaurare, o ecologizare,ceva. Cu proiectul de la Rosia Montana ar fi si locuri de munca, si investitii si bani adusi Romaniei, constant.
          • 0 (0 voturi)    
            eu sper... (Miercuri, 12 martie 2014, 12:46)

            un om [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

            sper ca poti dovedi cele spuse de tine cum ca " pompa bani la ongisti". Mie mi se pare doar o intoxicatie media ieftina. E mai usor sa arunci vorbe pentru discreditarea celor 30 000 de protestanti anti RMCG si sa primesti bani pentru asta, decat sa lupti gratuit pentru libertate.
            Mentiune: Il urasc pe Soros aproape la fel de mult cum ii urasc pe postacii RMCG.
        • 0 (0 voturi)    
          ?? cat? (Miercuri, 12 martie 2014, 11:15)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Anck

          cat ar PUTEA avea Soros din compania mama a RMGC?
      • 0 (4 voturi)    
        De cateva sute de milioane de dolari (Marţi, 11 martie 2014, 22:44)

        Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Un beneficiu destul de bunicel, nu?
        • +1 (3 voturi)    
          miliarde de ar fi... (Miercuri, 12 martie 2014, 0:36)

          un om [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_009

          cu politicienii actuali s-ar duce pe mititei si bere electorala, eu consider ca trebuie sa pastram resursele, de ce sa ne grabim sa distrugem tot ce mai avem?
          • -1 (3 voturi)    
            parerea mea (Miercuri, 12 martie 2014, 11:14)

            sonnia [utilizator] i-a raspuns lui un om

            dupa parerea mea, resursele nu ne folosesc la nimic daca le tinem in pamant, mai ales cand avem atatia someri care ar trai decent daca acestea ar fi exploatate
            • +1 (1 vot)    
              e, cum sa nu? (Miercuri, 12 martie 2014, 12:39)

              un om [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

              daca tinem resursele in pamant, postacii RMCG vor avea in continuare ce sa manance... nu, sonnia?
            • +1 (1 vot)    
              Aţi ieşit la soare... (Miercuri, 12 martie 2014, 14:14)

              Cia-Nuru [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

              ...dragi postaci remegecişti? Tot n-aţi priceput că degeaba troll-aţi forumurile?
        • -2 (2 voturi)    
          500 mil eur, Soros cat? (Miercuri, 12 martie 2014, 12:35)

          nicupanait [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_009

          beneficiul s- a vazut deja, prin aceasta investitie au intrat in tara peste jumatate de miliard de euro. Si nu sunt de colo! Soros cat ne-a dat ca sa punem capac mineritului?
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 11 martie 2014, 18:10)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui AG

      ai asteptari marunte
    • +1 (7 voturi)    
      Importanta aurului (Marţi, 11 martie 2014, 19:02)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Soros si ceilalti stiu de importanta zacamintelor si se vor face orice presiuni necesare pentru acea exploatare. In viitor resursele finite cum sunt zacamintele de aur vor avea o valoare incredibil de mare, mult mai mare fata de bancnotele din ziua de azi care se tiparesc cu miliardele in fiecare zi si in multe state nu mai au acoperire reala.
      • +3 (9 voturi)    
        Aurul (Marţi, 11 martie 2014, 21:02)

        Anck [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Are o valoare mare si acum, iar cererea nu este mica deloc. Nu inteleg, pentru ce pastrati? Pentru zilele negre? Uita-te la lume, e criza, acum sunt zilele negre!
        • 0 (4 voturi)    
          Il pastreaza pentru Soros (Marţi, 11 martie 2014, 22:26)

          theondeon [utilizator] i-a raspuns lui Anck

          Nu vezi? Alte probleme ei nu au decat sa faca lobby lui Soros.
          • -1 (3 voturi)    
            redeschiderea minelor (Miercuri, 12 martie 2014, 11:18)

            AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui theondeon

            pai si noi tinem partea lui Soros sau a economiei Romaniei? candva, mineritul a fost motorul economiei nationale si inca sunt multe familii care ar avea de castigat daca minele s-ar redeschide!
            • 0 (0 voturi)    
              te folosesti de adevar... (Miercuri, 12 martie 2014, 14:42)

              un om [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

              te folosesti de adevar pentru a manipula mintile celor slabi, deformandu-l. Poate ca a fost mineritul motorul economiei nationale, dar atunci era facut exclusiv de romani, iar profitul ramanea 100% al romanilor, nu 6%...
      • 0 (4 voturi)    
        Da (Marţi, 11 martie 2014, 23:20)

        Nescu.iu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        Asta daca nu se intampla fix invers si ratam tot. Si atunci ce mai exploatezi? Tai padurile si-ti vinzi femile si copiii?
      • -1 (1 vot)    
        de la bunica? (Miercuri, 12 martie 2014, 11:18)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

        ai invatat astea? NU mai exista nicaieri acoperire in aur [ba chiar bancile centrale vand -incet, incet ca sa nu se prabuseasca pretul]. Citeste! ca de zbierat e usor.
        Statele ies din bani tipariti si merg spre bani electronici.
        Da-ne si noua fraierilor o lista de state civilizate fara acoperire a monedei!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ponta e SEFUL RRROMILOR (Marţi, 11 martie 2014, 20:38)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Soros a vrut sa se intalneasca cu seful rrromilor, Victor Ponta, pt ca SOROS e ungur si fiind la guvernare trebuie sa-si coroboreze planurile
      • 0 (2 voturi)    
        De fapt (Marţi, 11 martie 2014, 22:26)

        theondeon [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Soros vrea sa puna el mana pe aur, nu Romania.
      • +1 (1 vot)    
        Ia (Marţi, 11 martie 2014, 22:47)

        Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ia sa-si vada de treburile lui nu de treburile ROmaniei, in care oricum nu mai sta.
        • 0 (2 voturi)    
          sa se faca minerit si in Romania! (Miercuri, 12 martie 2014, 11:20)

          AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui Adriana_009

          sa ia exemplu de la SUA pe unde isi face veacul Soros, tara aia a pus mult accentul pe minerit si inca o face.Si nu mi se pare ca ar fi saraca, cumva.Dar lui Soros nu are cum sa-i pese de Romania, cat de propriile interese. El oricum nu are o functie publica pt cetatii romani, pe cand Ponta, DA
    • +1 (1 vot)    
      Mai bine (Marţi, 11 martie 2014, 22:25)

      theondeon [utilizator] i-a raspuns lui AG

      :) asteptam sa plece Soros si sa nu mai vina vreodata.
  • +10 (18 voturi)    
    rediscutarea comisioanelor? (Marţi, 11 martie 2014, 16:58)

    UnOarecare [utilizator]

    Acum e mai mare % PSD ca au scapt de PeNaLi...
  • +14 (26 voturi)    
    Ce dialog (Marţi, 11 martie 2014, 17:01)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Soros: Ce faci pustiule, ti-am bagat atatia bani in buzunar, unde-i aurul? Ponta: Il scoatem acuma, avem noua lege, o sa-i zicem "a minelor", de data asta nu mai comenteaza nimeni nimic, ii lucram pe toti pe la spate. Soros: Asa sper, ca altfel nu te vad bine.
    • +3 (17 voturi)    
      dezinformezi (Marţi, 11 martie 2014, 18:25)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      ca un participant la mitingurile Uniti Salvam ce ma aflu, vreau sa iti atrag atentia ca Soros ne-a platit pe NOI, nu pe Ponta!
      • -1 (17 voturi)    
        salvarea ecologistilor (Marţi, 11 martie 2014, 19:40)

        cosmina.vladescu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        nellino, ma bucur ca recunosti. Deci se confirma ca Soros este in spatele actiunilor anti Rosia Montana, nu dorinta voastra prea mare de a "salva" pe cineva, poate doar propriile buzunare
        • -1 (11 voturi)    
          cosmina, ne vede lumea! (Marţi, 11 martie 2014, 20:49)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui cosmina.vladescu

          stiu ca esti nemultumita pentru ca in starea asta trebuie sa stau cu nevasta, dar nu ne spalam rufele pe forum!
          si stii foarte bine ca afirmatia "am luat bani de la Soros" se traduce ca la Radio Erevan: nu era Soros, era Alburnus Maior, si banii nu i-am luat, ci i-am donat.
          • -1 (7 voturi)    
            Alburnus (Marţi, 11 martie 2014, 23:19)

            Nescu.iu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

            Alburnus Maior tot de la Soros ia banii.
        • +2 (12 voturi)    
          Oricine ar fi (Marţi, 11 martie 2014, 21:03)

          Anck [utilizator] i-a raspuns lui cosmina.vladescu

          Sunt toti o apa si-un pamant. Si motii tot someri raman.
          • -1 (5 voturi)    
            investitii vs comisioane (Marţi, 11 martie 2014, 22:05)

            andinny [utilizator] i-a raspuns lui Anck

            daca Ponta este mai interesat sa-si negocieze comisionul cu Soros decat sa dea drumul investitiilor in tara noastra. Macar stim cu cine sa NU votam!
          • -1 (3 voturi)    
            Hai ca nu o sa ramana asa (Marţi, 11 martie 2014, 22:28)

            theondeon [utilizator] i-a raspuns lui Anck

            O sa se dea drumul la minerit, chit ca vor "uniti slavim" sau nu.
            • +1 (1 vot)    
              nu mai avem rabdare! (Miercuri, 12 martie 2014, 11:22)

              AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui theondeon

              problema nu ar trebui sa fie DACA dam drumul mineritul, ci CAND. Oamenii nu mai au rabdare si eu ii inteleg.Au experienta, ar avea unde sa munceasca, investitorul e aici, dar statul sta cu mainile in san!
      • -1 (5 voturi)    
        Bine ca dai cartile pe fata (Marţi, 11 martie 2014, 22:27)

        theondeon [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Oricum se stia ca uniti slavim e tinuta de Craciun ala care-si pune studentii sa vina la protest. pe bani sau fara.
      • -1 (5 voturi)    
        Hai mai taci (Marţi, 11 martie 2014, 23:18)

        Nescu.iu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        N-ai decat sa faci tu bascalie, dar se stie deja peste tot ca organizarea acelor proteste e facuta de Soros.
    • +3 (15 voturi)    
      stopare investitii (Marţi, 11 martie 2014, 18:39)

      AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      Soros vrea aurul acela pentru Ungaria. Cum nu-l poate avea, NU vrea ca la Rosia Montana sa se exploateze. Deloc. Sigur a discutat cu Ponta de bani, comisioane, dar ca sa stopeze cea mai mare investitie din Romania!
      • 0 (4 voturi)    
        Ungaria (Marţi, 11 martie 2014, 22:28)

        theondeon [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

        Nu are decat sa-si puna pofta in cui. Sa se duca si sa faca ei minerit la ei acasa, nu la noi.
        • +2 (2 voturi)    
          Ungaria nu are resurse de aur! (Miercuri, 12 martie 2014, 11:23)

          AlinaElena1 [anonim] i-a raspuns lui theondeon

          mda, doar ca minerit aurifer nu se poate face in Ungaria, pentru ca aceasta tara nu are resurse aurifere. De aceea, Transilvania, cu aurul ei, sunt atat de atractive. Tot de aici s-a luat aur pentru a se tapeta tavanul Parlamentului din Ungaria!
    • -1 (5 voturi)    
      Indiferent (Marţi, 11 martie 2014, 22:47)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      Cine ia decizia, legea e buna. Important e sa nu puna Soros mana pe mine si aur/argint.
  • +1 (13 voturi)    
    Gold Corporeişăn? (Marţi, 11 martie 2014, 17:06)

    JG [utilizator]

    Gold Corporeişăn?
  • +13 (19 voturi)    
    de cind cu UDMR la ciolan (Marţi, 11 martie 2014, 17:08)

    IancuJianu [utilizator]

    a amusinat ceva si Soros...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ar prinde si el o (Marţi, 11 martie 2014, 22:48)

      Adriana_009 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Friptura stricata? Poate asa scapam de el.
    • +1 (1 vot)    
      Sa-si tina mainile acasa (Marţi, 11 martie 2014, 23:04)

      indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Sa-si tina mainile aacasa; Romania nu mai e casa lui!
  • -2 (10 voturi)    
    Si asa incepe (Marţi, 11 martie 2014, 17:08)

    Daniel Manaila [utilizator]

    Si uite asa incet dar sigur dupa ce noul presedinte al Romaniei va fi votat o sa inceapa si rusinea aia de proiect.
    • +1 (11 voturi)    
      doar Romania ar refuza... (Marţi, 11 martie 2014, 19:41)

      cosmina.vladescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

      rusine va fi daca NU incepe. Ce tara ar refuza o investitie care ar genera singura un procent din PIB si care ar transforma acea tara in cel mai important producator de aur la nivel european? Cine? poate doar Romania!
      • -1 (1 vot)    
        Romania (Marţi, 11 martie 2014, 23:04)

        indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui cosmina.vladescu

        doar daca i se da moca nu refuza. Altfel, niste lenesi si nepasatori la profitori ca Soros.
      • 0 (0 voturi)    
        Ei! (Miercuri, 12 martie 2014, 14:18)

        Cia-Nuru [utilizator] i-a raspuns lui cosmina.vladescu

        Mai răruţi, postaci remegecişti, mai răruţi! Că abia prididesc să vă dau minusuri!
    • 0 (0 voturi)    
      ce-i rusinos? (Marţi, 11 martie 2014, 22:13)

      Juneau [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

      ce-i rusinos la proiectul asta?
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta-Soros-problema Ardealului (Marţi, 11 martie 2014, 17:09)

    Cristiann80 [utilizator]

    Iata inca un tradator de tara pe felie cu unul dintre cei mai mari dusmani de tara, acest Soros care ar face orice sa obtina Ardealul pentru EL. Vad ca Ponta linge acolo unde mai ieri scuipa si acuza mai ales pe Macovei ca este pe statele de plata ale evreo-maghiarului Soros si iata ca acum se pupa cu el. Vedeti cine-i Ponta si ce caracter are? Acum v-ati lamurit?
    • -3 (5 voturi)    
      Dar (Marţi, 11 martie 2014, 18:48)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      despre Udrea nimic, Cristinel? Vezi ca te penalizeaza la leafa.
  • +2 (6 voturi)    
    Bani de la doua surse! (Marţi, 11 martie 2014, 17:10)

    un dac [utilizator]

    Toti oamenii politici fac asta, dar parca PSD-ul da lectii in materie de prostitutie politica. Mai ramane sa ia bani si de la protestatari, ca sa fie cercul finantarilor complet.
    La cat de multe bube are Ponta cred ca deja se strang semnaturi pe ascuns pentru free Ponta.
  • +4 (6 voturi)    
    soros....../// (Marţi, 11 martie 2014, 17:28)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    a strecurat subtil in voc. european, cuvantul "rom" in loc de "dom", care inseamna barbat pe tiganeste.

    asta ar trebui alungat cu bate si pietre.....si sa-i dam interdictie de a mai intra in tara.,pt insulta pe care o aduce unei natiuni.



  • +2 (8 voturi)    
    sluga lobby-tilor internationali e prim-ministru (Marţi, 11 martie 2014, 17:32)

    alex1234 [utilizator]

    Sluga lobby-istilor internationali e prim-ministru in Romania

    Sluga lobby-istilor internationali Viktor Plagiator Ponta

    le va da multinationalelor si pe viitor

    "redevente pe nimic"

    (Dovada: a pus un angajat OMV ministru la Energie)

    "vinde gazele de sist pe nimc si aurul pe nimic"

    (Dovada: le-a dat cu 3.5% respectiv 6%)

    si le mai si trage cu 1200 de jandarmii o bataie sora cu moartea taranilor de la Pungesti daca nu se lasa otraviti "de bunavoie"
  • +9 (11 voturi)    
    Soros si mort tot ar specula ceva !!! (Marţi, 11 martie 2014, 17:38)

    andreesanu [utilizator]

    Bosorogul asta nu-l mai satura dracul .
    Are tupeu si cum Ponta-i slab de fire si-a gasit bosorogul papagalul !!!
    • -2 (4 voturi)    
      mai ales aurul motilor (Marţi, 11 martie 2014, 22:14)

      Juneau [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      de ce sa faca romanii minerit cand poate sa ia el tot aurul?
    • -1 (1 vot)    
      Oameni falsi (Marţi, 11 martie 2014, 23:02)

      indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Nu trebuie sa ai pretentii de la el. Dar cu siguranta pe Rosia Montana nu pune mana!
  • +7 (7 voturi)    
    Co ocazia asta (Marţi, 11 martie 2014, 17:44)

    ionv [utilizator]

    domnul Soros și-a scos la vedere câțiva oameni.
    Asta pentru că nu are nici un interes nici la Roșia Montana și nici prin alte părți.
    • 0 (0 voturi)    
      Absolut (Marţi, 11 martie 2014, 23:01)

      indianuldd [utilizator] i-a raspuns lui ionv

      Nici el nici noul ministru al mediului.
  • +7 (7 voturi)    
    " Doctorul " l-a consultat pe miliardar ? (Marţi, 11 martie 2014, 17:48)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta Victor Viorel :"Ca parlamentar voi vota împotriva exploatării de la Roșia Montană" !!????
  • +4 (6 voturi)    
    OLE - OLE - OLE! (Marţi, 11 martie 2014, 17:50)

    GRANDFATHER [anonim]

    VOTATI ALIANTA
    PONTA - UDMR!
    SA VEDETI CE BINE E
    PCR - FSN - PSD!
  • +6 (8 voturi)    
    hopaaa (Marţi, 11 martie 2014, 17:54)

    pecereu [utilizator]

    Ponta se da filoamerican,o sa-i iasa pe nas.
    • +2 (2 voturi)    
      filo-ungur  ai vrut sa spui (Marţi, 11 martie 2014, 20:36)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      .
  • +13 (13 voturi)    
    Rosia Montana (Marţi, 11 martie 2014, 18:09)

    sigi [utilizator]

    Nu a discutat Ponta cu unguru despre Rosia Montana,cum nu s-a intalnit Geoana cu Vantu in noaptea aia.Asta face ce vrea el?
    • 0 (2 voturi)    
      discutie, nu acord! (Miercuri, 12 martie 2014, 10:24)

      nita.codruta [utilizator] i-a raspuns lui sigi

      doar sa discute, sa nu bata palma, ca atunci s-au dus toate sperantele minerilor din Romania, si nu sunt putini deloc! Pana la urma, Rosiei Montane nu i-a fost deloc mai bine cu minele inchise
  • +3 (11 voturi)    
    intalnire suspecta (Marţi, 11 martie 2014, 18:38)

    AlinaElena1 [anonim]

    chiar daca a negat in repetate randuri, cativa ecologisti au recunoscut ca o buna parte din fondurile prin care isi sustin activitatea vine de la Fundatia George Soros. Prin urmare, mi se pare suspecta intalnirea de astazi, si pe fondul unei intarzieri nejustificate a avizarii proiectului de la Rosia Montana
    • -2 (10 voturi)    
      intalnirea e suspecta... (Marţi, 11 martie 2014, 19:08)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      dar de la o intalnire suspecta, dar imi poti spune exact de unde ai scos ca "cativa ecologisti au recunoscut ca o buna parte din fondurile prin care isi sustin activitatea vine de la Fundatia George Soros.". Eu sunt unul dintre oamenii din piata si nu am primit si nici nu as fi luat niciun ban pentru asta, plus ca nu e vorba doar de ecologie... e vorba si de resursele strategice ale unei tari si incapacitatea guvernatilor actuali de a gestiona o exploatare nationala. Mai usor cu manipularea, te rog!
    • -4 (8 voturi)    
      Care? (Marţi, 11 martie 2014, 19:56)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Care ecologisti au spus ca-si iau bani de la Soros? Daca nu poti sa-i numesti, sau sa dai un link ceva ca dovada, as vrea sa stiu cine te plateste pe tine sa postezi asa ceva? Poti sa-ti schimbi username-ul de cate ori vrei, tot sluga esti.
      • +4 (8 voturi)    
        Se vede (Marţi, 11 martie 2014, 21:07)

        Anck [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        Cine nu suporta adevarul...
      • 0 (6 voturi)    
        surse de finantare (Marţi, 11 martie 2014, 21:59)

        andinny [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        Cine este interesat sa afle sursele de finantare ale asociatiilor ecologiste poate da un simplu search pe Google. Dar probabil va este frica sa vedeti adevarul. Sunt obligate prin lege sa faca publice sursele de venit. Sau intrebati-i pe Sorin Jurca, Eugen David, Claudiu Craciun s.a.
      • +1 (5 voturi)    
        multi au recunoscut (Marţi, 11 martie 2014, 22:16)

        Juneau [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        multi au recunoscut pentru ca oricum pe ei doar banii ii intereseaza, deci ii doare undeva de adevar.
        • +1 (1 vot)    
          Care? (Miercuri, 12 martie 2014, 8:11)

          ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Juneau

          Care multi? Da-mi un link unde spun ca au luat bani de la Soros. Sa nu crezi ca pacalesti pe cineva, toata lumea vede ca esti postac pro-RMGC, tu si cu andinny, AlinaElena1, cosmina.vladescu si ceilalti. Vreau sa stiu ce scoala te-a invatat sa faci dezinformare pentru corporatii cu capital canadian si ce respect de sine mai poti sa ai ca pion al RMGC. Gabriel Resources o sa faca miliarde din munca ta de dezinformare, tu o sa iei firimiturile.
  • +3 (7 voturi)    
    in principiu despre romi (Marţi, 11 martie 2014, 19:30)

    Crup [utilizator]

    Sunt convins ca in principiu au discutat despre romi. Soros e mult prea inteligent si mult prea rafinat (dpdv al afacerilor) incat sa se ascunda grosolan dupa un subiect ca el de fapt sa discute despre alt subiect.
    Eu cred ca undeva in discutia asta despre romi a strecurat, asa, "din intamplare" o remarca, un un santaj indirect, o conditionare, legat de Rosia Montana. Sunt convins ca nici macar nu a rostit substantivul propriu "Rosia Montana".
    La nivelul asta inalt, oamenii nu sunt Ciutacu, nu sunt Mircea Badea, nu sunt jiji becali; la nivelul asta poti vorbi o ora intreaga si de fapt unicul lucru important sa fie rostit intr-o unica proprozitie, aluziva si indirecta.
    Cat despre romi, cu dezamagire, pot sa spun ca in toata planeta asta, nimanui nu-i pasa cu adevarat despre tigani sau romi. E posibil ca unora sa le pese la un moment dat, dar sfarsesc prin a fi plictisiti si satui de subiect. A te ocupa cu adevarat despre integrarea romilor este o activitate grea, dificila, deseori murdara, la propriu, cu rezultate care apar timid in ani de zile. Pana la urma, exact ca la orice popor de pe planeta asta, si la tigani schimbarile de mentalitate apar cu adevart in secole sau de-a dreptul milenii, nu in cativa ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu trebuia (Marţi, 11 martie 2014, 22:29)

      theondeon [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Ai dreptate, oricum se vede de la o psota ce vrea.
  • +6 (14 voturi)    
    teama minerit (Marţi, 11 martie 2014, 19:34)

    cosmina.vladescu [utilizator]

    nu ma asteptam ca domnul prim-ministru sa recunoasca discutia cu Rosia Montana, dar sunt sigura ca Soros nu s-a putut abtine sa nu aduca subiectul in discutie, daca deja nu se mai misca nimic cu proiectul si pare terminat. Sper, insa, ca mineritul, cu mare potential in Romania, sa nu apuna doar fiindca sunt unii cu bani si propriile interese contrare Romaniei
  • +4 (8 voturi)    
    Da sigur (Marţi, 11 martie 2014, 21:00)

    Anck [utilizator]

    Sigur nu are, vezi sa nu!
  • -3 (5 voturi)    
    as vrea investigatie jurnalistica asupra lui Soros (Marţi, 11 martie 2014, 21:50)

    nicupanait [utilizator]

    Rosia Montana este un subiect care sigur a fost discutat intre patru ochi, macar, daca nu chiar la aceasta intalnire; nu de alta, dar Soros inca finanteaza asociatiile anti Rosia Montana si este clar ca are interese mari pentru ca acel proiect minier sa nu inceapa vreodata. Nu se gaseste vreun jurnalist sa-l demaste?
  • -1 (3 voturi)    
    Hai Soros (Marţi, 11 martie 2014, 22:16)

    Juneau [utilizator]

    lasa-ne, stim de fapt ca vrei sa pun labuta pe aur. n-ai sa vezi!
  • +1 (5 voturi)    
    Ma intreb oare de ce (Marţi, 11 martie 2014, 23:18)

    Nescu.iu [utilizator]

    Dar este mai mult ca sigur de ce. Dle Ponta, motii asteapta legea minelor, nu legea Soros!
    • 0 (2 voturi)    
      toti asteptam Legea Minelor (Miercuri, 12 martie 2014, 10:23)

      nita.codruta [utilizator] i-a raspuns lui Nescu.iu

      nu doar motii asteapta Legea Minelor, ea ar viza toate exploatarile miniere din Romania, fie ca sunt de aur, cupru,etc.Mineritul este o industrie moarta astazi in tara,dar ea are mult potential, atat ca resurse disponibile, cat si ca forta de munca
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Marţi, 11 martie 2014, 23:48)

    Cetateanu [utilizator]

    Cum sa va calific? Nu suportati critici? MAcar aveti bun ul simt si corectati!
  • +1 (1 vot)    
    Are treaba (Marţi, 11 martie 2014, 23:56)

    FaraCoruptie [utilizator]

    Are treaba multa sa "rezolve" problemele etnice in tari precum Yugoslavia, Ukraina, Romania.
    http://www.opensocietyfoundations.org/about/offices-foundations/international-renaissance-foundation
    Dupa ce etniile se bat intre ele apar salvatorii, in final beneficiarii resurselor lor.
  • +1 (1 vot)    
    Daciana si " doctorul " ei personal, dedublatul (Miercuri, 12 martie 2014, 9:34)

    Plagarus [utilizator]

    Rosia Montana. evident Soros era interesat din punct de vedere ecologic. Sper ca a fost si Daciana parte la discutii ca e si ea mare ecologista !?
    • -1 (1 vot)    
      ecologist doar cu numele (Miercuri, 12 martie 2014, 12:08)

      nicupanait [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      este interesat de ecologie doar de fatada, ca altfel nu face nimic pentru stoparea poluarii de la Rosia Montana,ba chiar se opune fix proiectului care deja a inceput ecologizarea in zona. Deci, cum vine asta?
  • 0 (2 voturi)    
    sinucidere politica (Miercuri, 12 martie 2014, 10:21)

    nita.codruta [utilizator]

    Ce s-a vorbit intre Ponta si Soros numai ei doi stiu adevarul, doar nu o sa recunoasca public ca negociaza Rosia Montana, ar fi sinucidere politica in pragul alegerilor. Pana la urma, si motii sunt destui, au destule voturi si dorinta lor de repornire a mineritului este clar de ani de zile, Soros insa vrea altceva
  • 0 (0 voturi)    
    APARAND CORUPTII SI-A MANIFESTAT DISPONIBILITATEA (Miercuri, 12 martie 2014, 11:35)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Acum a venit un raspuns care sa stabileasca nu ce si cum ci cat !
  • 0 (0 voturi)    
    Jos Ponta!!!! (Miercuri, 12 martie 2014, 13:13)

    Cleopatra02 [utilizator]

    In 2005, Traian Basescu si-a aservit justitia prin numirile pe care le-a facut in fruntea Parchetului si a PNA (DNA). In 2013, Victor Ponta face un troc cu Traian Basescu prin care isi impart denumirile la DNA si la Parchet delimitandu-si sferele de influenta in justitie. Dovada: Traian Basescu sare cam ars si ameninta cu ruperea pactului de coabitare, dup ace seful Parchetului nu mai prelungeste numirea lui Lucian Papici ca sef al Sectiei I din DNA. In aceasi zi, DNA a dat drumul dosarului lui Dragnea catre instanta. Victor Ponta a mostenit practicele si sistemul lui Traian Basescu. Nu vom avea justitie independenta atat timp cat acesti doi oameni vor ocupa ilegitim functiile de presedinte si premier, nu vor demisiona.