​Andrei Plesu Nu cunosc nimic mai exasperant decat harnicia unui prost

de C.P.     GiftBooks.ro
Luni, 16 decembrie 2013, 11:28 Actualitate | Cultură

din-vorba-n-vorba-23-de-ani-de-intrebari-si-raspunsuri
Foto: GiftBooks.ro
Perioada subintinsa in jocul intrebare-raspuns al cartii este 1989-azi, astfel incat ea poate fi citita si ca o „istorie a Romaniei din ultimii 23 de ani", vazuta, traita si povestita de pe pozitia celui care a fost discipol al lui Noica, urmarit de Securitate, dat afara din Institutul de Istoria Artei, apoi, dupa 1989, ministru al culturii, ministru de externe, consilier prezidential.
Din vorba-n vorba. 23 de ani de intrebari si raspunsuri, Andrei Plesu (Ed.Humanitas 2013)

Acest parcurs biografic al lui Andrei Plesu, dimpreuna cu disponibilitatea sa de a se lasa provocat de intrebari si de a investi in fiecare raspuns dat ceva din experientele sale formatoare si din judecata nepatimasa dau cititorilor privilegiul de a fi martorii unui dialog profund, generos, cu accente vii, confesive, de viata personala, pe alocuri, sau obiective, de rece diagnostic al vietii politice, sociale ori culturale.

Din vorbele lui Plesu:

♦ In sfarsit, toate iluziile sunt permise
♦ Totul pare desprins dintr-un carnaval tragic
♦ Mi-e un dor nebun de Constantin Noica
♦ Binele e discret, raul e spectaculos
♦ Mananc si nu pricep. Mananc
♦ Cum a fost omeneste cu putinta?
♦ Nu mai am cu cine sa-mi pierd timpul
♦ Sa recuperam obiceiul de a nu fi de acord cu cineva fara a-i dori disparitia
♦ E ridicol sa vorbesti despre viitor, cand cei care vor sa-l construiasca reprezinta trecutul
♦ Politica romaneasca si ofensiva smecheriei
♦ Imi doresc sa nu mai fiu ghiseu
♦ Politicienii nostri n-au depasit inca pubertatea
♦ Umorul este, in cazul meu, o stricta forma de politete
♦ N-am sa mai apuc alt chip al acestei tari
♦ Nu cunosc nimic mai exasperant decat harnicia unui prost
♦ Am dovada existentei lui Dumnezeu



Citeste mai multe despre   






















15039 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    sa ne traiti vesnic, D-le Plesu (Luni, 16 decembrie 2013, 12:30)

    geocrin [utilizator]

    Ma bucur ori de cite ori intilnesc oameni care gindesc inainte de a vorbi.
    Va multumim pentru toate articolele in care ne-ati adus un pic de lumina....sunt multe.
    -E ridicol sa vorbesti despre viitor, cand cei care vor sa-l construiasca reprezinta trecutul
    -Politica romaneasca si ofensiva smecheriei.
    - Politicienii nostri n-au depasit inca pubertatea.
    -Nu cunosc nimic mai exasperant decat harnicia unui prost

    Va doresc multa sanatate si putere de munca sa aveti Sarbatori Fericite, D-le PLESU!
    • -4 (6 voturi)    
      Vesnic si mai precis 10000 de ani (Joi, 26 decembrie 2013, 15:20)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      La fel ca dictatorii din Coreea de Nord.
      Ce pupincurism!
  • +6 (14 voturi)    
    Numai si faptul ca stiu ca existati imi face (Luni, 16 decembrie 2013, 22:32)

    fosta zoezoe [utilizator]

    existenta oarecum suportabila .Ma refer la contextul moral si cumva as fi vrut sa va vad mai mult in spatiul public cu orice fel de comunicare doriti sa aveti cu noi.La fel gandesc in legatura cu domnii Liiceanu si Patapievici .
  • -5 (13 voturi)    
    plesu (Miercuri, 18 decembrie 2013, 10:41)

    Theros [utilizator]

    Constat cu deosebita satisfactie ca te recunosti in ce categorie te incadrez, impreuna cu liiceanu, patapevici etc.
    • +5 (9 voturi)    
      Constat (Joi, 19 decembrie 2013, 20:17)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Constat si eu ca te-ai incadrat singur in mai multe categorii pe care, din politete, nu le mentionez.
  • +3 (11 voturi)    
    O gura de oxigen (Miercuri, 18 decembrie 2013, 13:15)

    EMP [utilizator]

    Cum au scris si alti forumisti, prezenta dvs. in spatiul public ne face realitatea inconjuratoare mai suportabila.
    Chiar daca nu suntem intotdeauna de acord cu dvs. (nu neaparat din cauza ca nu va impartasim ideile, ocazional poate nici nu le intelegem) e reconfortant si stimulativ sa va citim.
    Va doresc multa sanatate si nu va opriti din scris.
  • -4 (12 voturi)    
    Dl Pleșu trebuie să explice (Vineri, 20 decembrie 2013, 22:58)

    Un cititor [utilizator]

    1. De ce nu merge la biserică ca orice om normal
    2. De ce se înhaită cu unul ca Liicheleanu
    3. De ce nu s-a opus proiectului Roșia Montana atunci când era ministru al culturii.
    4. De ce nu ia poziție publică în chestiuni esențiale ale societății românești: avortul , jefuirea țării de către ciocoii băștinași în cârdășie cu "investitorii".
    5. De ce mănâncă așa de mult
    • +2 (6 voturi)    
      Iar tu sa imi zici mie acum (Vineri, 20 decembrie 2013, 23:03)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... de ce nu ti-ai luat azi pastilele.
    • 0 (0 voturi)    
      Un cititor de ce? (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:47)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...ca nu specifici:-)

      Incerc sa-ti raspund eu, atat cat ma pricep:

      1. Cum merge la biserica un om normal?
      2. Liiceanu nu-mi place nici mie, dar cred ca sentimentul ar fi reciproc daca ne-am intalni:-)
      3. Plesu a scris cam de toate, mai putin SF. Nu avea CUM sa prevada proiectul RMGC pe vremea cand era ministru. Confunzi perioada.
      4. De cand e avortul o chestiune esentiala? Si care ar fi pozitia corecta?
      5. Si tu mananci la fel de mult, dar ai arderile mai bune:-)
    • 0 (0 voturi)    
      AI lucrat la... (Marţi, 14 ianuarie 2014, 14:51)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      I.M.G.B.?
  • 0 (4 voturi)    
    referitor la titlu (Joi, 26 decembrie 2013, 13:08)

    aniod [utilizator]

    Lasati ca nici cu lenea unui destept nu mi-e rusine!
    • +1 (3 voturi)    
      Fraza din titlu (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 19:04)

      Log58 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Domnul Plesu, a carui valoare intelectuala este incontestabila, cade in pacatul auto-admiratiei si emite uneori judecati absolute in chestiuni care ar necesita o abordare mai prudenta sau, in orice caz, una circumstantiata.Nu cunosc contextul din care a fost extrasa fraza din titlu, dar maniera in care a fost forrmulata face ca ideea sa capete o autonomie pe care nu o merita.
      • +2 (4 voturi)    
        Incontestabila? (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 8:06)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Log58

        Incontestabila?

        Cred ca putine carti ai citit la viata ta , daca te-nchini la scrierile minuscule ale lui Plesu

        http://www.cotidianul.ro/plagiatorii-gabriel-liiceanu-andrei-plesu-si-andreea-pora-protesteaza-impotriva-unui-plagiat-188288/
  • +2 (4 voturi)    
    arogant (Marţi, 31 decembrie 2013, 14:28)

    liviuga [utilizator]

    Tratand pe altii cu dispret,ajungi sa fii dispretuit.Oricate merite am avea,sa nu uitam ca suntem"o bucata de huma.."
  • +1 (1 vot)    
    Kurt von Hammerstein-Equord (Joi, 2 ianuarie 2014, 8:07)

    pointless man [utilizator]

    (general german) este cel cu „prostul harnic”.

    Pe scurt: ofițerii se împart în 4 categorii
    deștepți și harnici
    deștepți și leneși
    proști și leneși
    proști și harnici

    Primelor trei categorii li se pot găsi posturi adecvate, dar ultima nu e bună la nimic, ba chiar periculoasă.
    Mai pe larg în wikipedia
  • +3 (3 voturi)    
    Ceva si mai jenant (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 8:17)

    alex4321 [utilizator]

    "
    Am intrat in Partidul Comunist Roman la varsta de 19 ani (1968) si, atat pe linie obsteasca (CA ORGANIZATOR DE GRUPA DE PARTID), cat si pe line profesionala ( ca cercetator la Institutul de Istoria Artei al Academiei de Stiinte Sociale si Politice si, apoi ca lector universitar la Facultatea de Arte Plastice “N. Grigorescu”) m-am straduit, in ciuda unei sanatati precare ( care ma obliga sa stau, de cativa ani, sub constanta supraveghere medicala), sa fac totul pentru a fi la inaltimea exigentelor epocii noastre, ale politicii noastre din ultimii ani.

    Va rog, stimate tovarase Secretar General, sa nu luati raportul de activitate de mai sus drept o lipsa de modestie...."

    Scrisoare catre Ceausescu a lui Andrei Plesu, 1982

    "sa fac totul pentru a fi la inaltimea exigentelor epocii noastre, ale politicii noastre din ultimii ani."

    Dupa care face azi pe dizidentul jenant si pe anticomunistul

    Intelegeti acuma caratcterul de 2 bani a acestui om?
    • -2 (2 voturi)    
      20 de ani si 1968 (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:49)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      sunt numere magice.
      In 1968 si eu as fi intrat in partidul comunist. Pune si tu mana pe putina istorie. Chiar si americanii au fost pacaliti de Ceausescu cu primavara pragheza.
      Cat despre 20 de ani...important este ca si-a revenit mai tarziu.
      • 0 (0 voturi)    
        NIMENI, DAR ABSOLUT NIMENI (Vineri, 10 ianuarie 2014, 21:59)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        din familia mea nu s-a lăsat înșelat de circul lui Ceașcă din 1968.
        Eu însumi (la 19 ani) am pus în balanță discursul agramat-istericos ȘI legea care interzicea avorturile ȘI dat mîna cu diverși actori mascați în voievozi ba pe ruinurile Tîrgoviștei, ba ale Sucevei ȘI multe altele și nu m-am lăsat înșelat. Și știți ce făceau grosul bucureștenilor în acea zi ? V-o spun eu fiindcă am bătut orașul: cumpărau zahăr și ulei în disperare de frica unui război cu rușii. Patrioți-patrioți românașii, dar cu burta cum rămîne ? Atunci s-au văzut pentru prima oară cozi după anii ´50. De unde să știm că imbecilul scorniceștean împreună cu vulgul ce l-a aplaudat în piață ne vor „dărui” cozi permanente peste 15 ani. Nici măcar pe Paul Goma nu pot să-l iert că a înghițit gălușca: cum poți să crezi cuvintele unui comunist, mai ales un mîrlan sinistru precum fiul bețivanului Andruța ?
  • 0 (0 voturi)    
    cine fura azi un bou, maiine va dona un ou ... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 16:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ...are de unde.
    unii incep cu acceptarea unei gaini.