Cu COSMIN BARCAUAN, FLAVIUS STOICAN, RAZVAN RAT si CIPRIAN MARICA titulari, Sahtior Donetk a invins, cu 3-0, pe Celtic Glasgow, finalista de acum un an a Cupei UEFA. Prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Marica, in 4’, dar atacantul roman s-a pierdut cu firea in fata portarului scotienilor.

Dupa o prima parte echilibrata a jocului, oaspetii au fost ingenuncheati de sutul de la distanta al lui Matuzalem. Acelasi brazilian si-a trecut numele pe lista marcatorilor cinci minute mai tarziu, pentru ca Brandao sa inchida tabela, pecetluind o victorie de rasunet pe plan european. "Este o victorie foarte importanta pentru noi.

Sunt multumit de felul cum am jucat, la fel de bine ca si in meciul cu AC Milan. Prima repriza a fost mult mai slaba ca a doua, cand am preluat conducerea jocului la mijloc. In seara aceasta (n.r., miercuri seara), jucatorii mei au fost mai talentati decat cei de la Celtic si mai buni din punct de vedere tactic", a spus Lucescu, care i-a evidentiat pe Matuzalem si pe Timosciuk.

DUMITRU MITU (foto dreapta) este si el performer al serii de miercuri. Echipa sa, Panathinaikos Atena, a tinut-o in sah (2-2) pe Arsenal Londra, campioana neinvinsa a Angliei. Dupa o evolutie buna, Mitu a fost inlocuit, in 77’, cu francezul Epalle.

Cu o seara inainte, Dinamo Kiev pierduse (0-1), in deplasare, intalnirea cu Real Madrid. TIBERIU GHIOANE a fost titular si a avut o ocazie uriasa in repriza secunda, cand, cu poarta goala in fata, a trimis in aut de margine! FLORIN CERNAT a intrat si el in teren, in 64’, avand o evolutie stearsa.

Tot marti seara, BOGDAN LOBONT si NICOLAE MITEA au fost integralisti in victoria (3-0) repurtata de Ajax, acasa, in fata lui Maccabi Tel Aviv.