Cu patru infrangeri si o singura victorie, HCM Constanta a demonstrat ca handbalul romanesc mai are mult pana sa revina in elita. Formatia de pe Litoral a pierdut ieri orice sansa de calificare, dupa un meci cu un final in care constantenii au comis o sumedenie de erori nepermise.

CADERE. Dupa o prima repriza in care s-au ridicat la nivelul vicecampioanei Ungariei, marinarii au cedat complet in ultimele 20 de minute. Lipsiti si de aportul eliminatului Tucanu si al accidentatului Adzic, cei de la HCM au pacatuit prin lipsa de idei in ofensiva si letargie in defensiva.

Asta in conditiile in care portarul Ionut Stanescu a facut din nou o partida foarte buna, cu 14 interventii reusite. Jocul s-a rupt, practic, in minutul 34, cand romanii conduceau cu 14-9, maghiarii preluand initiativa gratie eficacitatii deosebite a interului Bajusz si a romano-ungurului Ferenc Ilyes.

CONCLUZIE. Extrem de afectat, antrenorul celor de la HCM Constanta, Aihan Omer, a pus degetul pe rana imediat dupa incheierea meciului. "Nu avem mentalitate si nici valoare de Liga Campionilor, ci numai pentru campionatul intern", a concuzionat tehnicianul roman. In celalalt joc al grupei A, FC Barcelona a umilit pe Vardar Skopje, chiar in Macedonia, cu 26-12.

Interesant este ca gazdele au marcat in repriza secunda doar 4 goluri, un fapt mai rar intalnit in handbalul de acest nivel. Pick Szeged (9 puncte) si FC Barcelona (6) sunt deja calificate, in vreme ce Vardar Skopje (3) si HCM Constanta (2) isi vor disputa locul 3 in partida directa, din Macedonia, care va avea loc pe 13 noiembrie.

Echipa care va termina a treia se califica direct in turul 4 al Cupei Cupelor.