Anuntat cu surle si trambite meciul dintre Barcelona si Chelsea nu a fost unul extraordinar de antrenant. Spectacolul a fost salvat si de data acesta de reusita individuala de exceptie a lui Ronaldinho.

Chelsea a vrut, a domnat copios jocul in unele momente dar si-a aratat limitele in fata unei formatii catalane care nu a mai facut spectacolul obisnuit ci a preferat sa se apere exact spulberand orice sansa a londonezilor.

Dupa reusita lui Ronaldinho din minutul 78' Barcelona se dezlantuie si rateaza in minutele urmatoare o mare ocazie prin Eto'o care trimite mingea in bara. Chelsea egaleaza in ultimul minut de joc dintr-o lovitura de pedeapsa executata de Lampard.

Gratie scorului de 2-1 inregistrat in mansa tur, Barcelona se califica pentru sferturile Ligii Campionilor. Catalanii razbuna asadar eliminarea produsa de Chelsea din sezonul trecut al Ligii Campionilor.

Juve, calificare norocoasa

Echipa lui Adrian Mutu, Juventus Torino, a obtinut o calificare extrem de norocoasa, Emerson inscriind cu doua minute inainte de final golul calificarii in urma unei greseli monumentale a portarului german.

Adrian Mutu a fost introdus pe teren de Capello in minutul '57 si a facut un joc bun.

Villarreal a terminat acasa 1-1 cu Rangers si a obtinut calificarea gratie rezultatului din tur 2-2.

Rezultatele serii in Liga Campionilor

Barcelona 1 - 1 Chelsea, se califica Barcelona (in tur a fost 2-1 pentru Barcelona)

Juventus 2 - 1 Werder Bremen, se califica Juventus (in tur a fost 3-2 pentru Werder)

Villarreal 1 - 1 Rangers, se califica Villarreal (in tur a fost 2-2)