Sevilla a ratat sansa de a reveni pe primul loc al clasamentului, pierzand pe terenul codasei Gimnastic Tarragona, echipa aflata pe penultimul loc al clasamentului. Fostul atacant al lui Real Madrid, Javier Portillo a adus victoria pentru Nastic, cu un gol marcat cu 14 minute inainte de final.

A fost prima infrangere pentru andaluzi in ultimele opt etape, Sevilla ramanand pe locul doi al clasamentului, la egalitate de puncte cu liderul Barcelona, dar cu un golaveraj mai slab.

Nici Valencia n-a profitat de pasii gresiti ai formatiilor clasate deasupra, remizand la Osasuna, 1-1, si ramanand pe locul trei, la trei puncte de fruntasele din Primera.

Rezultate Primera Liga - Etapa 26

Racing Santander - Espanol Barcelona 1-1

Garay '9 / Riera '6

Getafe - Recreativo Huelva 1-1

Guiza '24 / Uche '4

La Getafe, Cosmin Contra nu a evoluat, in timp ce Laurentiu Rosu a fost titular la oaspeti, fiind inlocuit in minutul 82.

Celta Vigo - Athletic Bilbao 1-1