Alegeri SUA: Statele cheie in batalia prezidentiala

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 19:03 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Swing states
Foto: Captura YouTube
Aproximativ 12 state americane sunt extrem de importante pentru cursa prezidentiala in Statele Unite al Americii si detin cheia alegerii liderului de la Casa Alba atunci cand batalia este foarte strinsa, scrie Agerpres. Unele state, precum Florida, pot sa faca si sa desfaca victorii, cateodata chiar si la diferente de cateva sute de voturi, asa cum s-a intampla in 2000, cand au candidat George W. Bush si Al Gore.

Foarte urmarite anul acesta vor fi Ohio, Pennsylvania, Carolina de Nord, Nevada, Arizona, New Hampshire si Iowa, scrie AFP.

Pentru a castiga alegerile, Hillary Clinton sau Donald Trump ar trebui sa aiba voturile a 270 de electori.

Electorii sunt atribuiti de fiecare stat in functie de castigatorul votului popular din acest stat. Daca statul are o populatie mai numeroasa, i se atribuie mai multi electori.

Iata lista statelor cheie, numarul electorilor, rezultatele sondajelor la data de 4 noiembrie conform site-ului Real Clear politics si castigatorii la alegerile precedente.

Floridei
ii revin 29 de electori. In 2008 si 2012 a castigat Barack Obama, iar in 2000 si 2004 a castigat George W. Bush. Rezultate sondajelor sunt stranse: Clinton - 47,4%, iar Trump 46,2%.

Ohio are 18 electori. In 2008 si 2012 a castigat Barack Obama, iar in 2000 si 2004 a castigat George W. Bush. Trump 46,3%, Clinton 43%.

Carolina de Nord are 15 electori. In 2008 a castigat Obama, in 2012 a iesit castigator republicanul Mitt Romney. Trump 46,8%, Clinton 46%.

Pennsylvania are 20 de electori. Este un stat democrat, unde a castigat Obama si in 2008 si in 2012. Clinton 46,8%, Trump 43,8%.

Virginia: 13 electori. Un stat republican, dar unde a castigat Obama in 2008 si 2012. Clinton 46,6%, Trump 41,4%.

Georgia
: 16 electori. Stat traditional republican, unde a castigat John Mccain in 2008 si Romney in 2012. Trump 48,3%, Clinton 42,7%.

Michigan: 16 electori. Stat traditional democrat, castigat de Obama si in 2008 si in 2012. Clinton 46%, Trump 40,3%.

Arizona: 11 electori. Traditional republican, castigat de republicani si in 2008 si in 2012. Trump 46,3%, Clinton 42,3%.

Colorado: 9 electori. Castigat de democrati in 2008 si 2012 si de catre republicani in 3 scrutine precedente. Clinton 42,8%, Trump 40,2%.

Iowa: 6 electori. Castigat de Obama in 2008 si 2012, si de Bush in 2004. Trump 41,7%, Clinton 40,3%.

Nevada: 6 electori. A votat cu candidatul democrat in 2008 si 2012. Trump 43,5%, Clinton 42%.

New Hampshire
: 4 electori. Obama a castigat in 2008 si 2012. Trump 43,5%, Clinton 42%.





Citeste mai multe despre   









8527 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    poate vad minunea (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 20:53)

    zaboo [utilizator]

    sa cada Pennsylvania anul asta
  • -4 (14 voturi)    
    În US politică se face cum trebuie (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:02)

    andreitr [utilizator]

    Dacă am avea si noi politicieni de talia celor doi am avea mult de câștigat. Dar din păcate mai avem de așteptat câteva sute de ani. Datorită campaniei negative dusă in Romania împotriva lui Donald Trump, eu l-aș vota pe acesta.
    • +1 (3 voturi)    
      Hai... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:53)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Te rog, opreste-te! Mă doare burta de la atâta ras!
      • +1 (1 vot)    
        N-ar trebuii sa te doara burta de ras ! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 17:51)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

        Mai bine ai fi ingrijorat de manevrele de gen ,,psihologia multimilor" al ,,salariatilor" astora !
        Acest ,,prieten al Romaniei" a mai scris similar la ultimile 3 articole despre campania electorala din SUA !
        • 0 (0 voturi)    
          Am o strangere de inima (Luni, 7 noiembrie 2016, 13:05)

          baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

          cand un concetatean isi considera Tara cu sute de ani in urma altora. Si daca ar fi asa, ar trebui sa o spuna doar in gand si sa se gandeasca cum sa ajute la la recuperarea decalajului. E ca si cum ai iesi pe geam ti-ai injura parintii. Poate gresesc, dar eu asa gandesc!
          Nu am niciun respect pentru cei care isi fac de ocara Tara.
          Cum zicea Iulius Cezar: " Iubesc tradarea , dar ii urasc pe tradatori".
          Aparandu-ti tara si concetatenii, vei fi respectat de prieteni si dusmani, deopotriva! Si viceversa.
          Incetati cu temenelele aste stupide, fata de oricine, din Est sau din Vest.
          • 0 (0 voturi)    
            Sau mai bine spus (Luni, 7 noiembrie 2016, 14:24)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

            zi-i ca nu-ți place adevărul. Tu probabil ești un "patriot" care ești mândru de hoția din ultimii douăzeci si cinci de ani....
            • 0 (0 voturi)    
              Draga Andrei, (Luni, 7 noiembrie 2016, 16:47)

              baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              Vecinii nostri si din Est si din Vest se folosesc de pareri ca ale tale ca sa ne faca sa ne simtim vinovati ca traim pe aici si eventual sa ne luam talpasita. Daca vrei si daca poti, te rog sa treci ceea ce scrii printr-un filtru care sa iti aduca aminte tot timpul , zi si noapte, ca esti nascut si crescut pe pamanturile astea! Cand esti suparat, incearca sa nu generalizezi, sa te adresezi problemei sau persoanelor direct, fara a-ti invinovati tara. Nu suntem nici mai buni, nici mai rai decat altii.
              Nu imi place sa jignesc, nici macar nu dau plusuri sau minusuri , cu rare exceptii.
              Atat vreau sa iti spun.
              • 0 (0 voturi)    
                Îmi pare rău pentru tine (Marţi, 8 noiembrie 2016, 10:33)

                andreitr [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

                Eu cred că suntem mult mai buni decât alții. Pentru a devenii si mai buni trebuie să ne recunoaștem greșelile și să ne fixăm foarte bine modelele. Evident modelul cel mai de urmat este modelul US chiar dacă ne despart de aceștia foarte mult timp. Să nu uităm că în US n-a fost niciodată dictatură și că noi avem democrație abia de câțiva ani, după nenumărați ani de dictatura...
  • -9 (13 voturi)    
    Trump (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:21)

    AVP [utilizator]

    Am fost primul comentator ro care a văzut victoria lui Trump încă din mai 2005: „Având în vedere faptul că este un ierou tipic al erei Funky și totodată un pionier al erei postliberalism, eu cred că Trump va fi următorul president USA, asta-n caz că Păpușarul USA nu-l va fi băgat la înaintare doar ca pe un Jirinovski.ru sau ca pe un ex-Vadim.ro, ca să câștige, prin contrast, cine tre, păi cum Drakulo. Oricum ar fi, următorul president USA, în caz că USA va mai fi ce-a fost (Jandarmul Mondial in post), va fi un Trump cică mprost, dar perfect fezabil în postmodernu-i cost, iar nu un politician anost.” (https://www.facebook.com/ViorelPadina/posts/1018903148157930) // PS: Unii cititori dup-aci știu că eu prevăzusem și Brexitul cu 3 ani înainte ca majoritatea să afle că „Poetu”.ro nu minte:)
    • -2 (2 voturi)    
      Errata (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:34)

      AVP [utilizator] i-a raspuns lui AVP

      Stau și mă-ntreb de ce naiba oi fi comis lapsusul cela: „mai 2005”, în loc de „mai 2016”, după cum se poate corecta din linkul referat. Încă mai fac săpături, iar după aia (dacă-mi permiteți) vă voi spune și vouă,dear readers:)
  • +2 (4 voturi)    
    Ce-ar fi daca... (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:29)

    motanul_gri [utilizator]

    Daca se adeveresc sondajele din statele cheie, asa cum sunt ele prezentate in articol, Hillary castiga.

    Dar daca Trump reuseste sa incline balanta de partea sa in statul unde diferenta este cea mai mica (Florida, doar un punct procentual), atunci lucrurile devin foarte, foarte interesante: cei doi candidati sunt practic la egalitate, cu 269 electori fiecare. Din cate stiu, intr-o asemenea situatie cea care decide castigatorul este Camera Reprezentantilor.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e ! Atunci Putin si Motanul Gri castiga! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 17:58)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Apoi din prima obtinuta, motanul va devenii un motan incaltat, cu cisme noi rusesti, ca vine iarna !
      Sau la voi, cismele sunt incluse direct in solda ?
  • +1 (17 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:37)

    Gojifruit [utilizator]

    Va dati seama in ce stare de disperare i-au adus guvernantii lor pe americanii de rand, daca un personaj ca Donald Trump ajunge sa aiba sanse reale la Casa Alba? Toata cresterea economica din ultimii 20 de ani trimisa exclusiv in conturile a 0.1% din populatie, in timp ce restul de 99.9% dintre ei au aceeasi putere de cumparare ca in anii '60 si 15% sunt sub limita saraciei, adica se duc la culcare flamanzi, ca in tarile aficane.
    • +1 (1 vot)    
      și la noi cum e? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 11:47)

      Radu_Luci [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      vorbesc de ecartul tot mai larg dintre săraci și bogați (ăștia din urmă de oriunde ar fi, stat sau privat). cât privește alegerile, e simplu: la noi, unul ca Trump nu ar fi avut acces pe canalele tv. ...de fapt, ar fi avut, pe bani grei - și asta doar dacă ar încăpea printre atâția penali care ne dau lecții de prin studiouri (mai ales cu pete) tv.