VIDEO Pink Floyd a lansat o nouă versiune inedită a piesei ”High Hopes”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 29 septembrie 2019, 11:50 Life | Muzică


Pink Floyd (wikipedia)
Foto: Hotnews
Trupa Pink Floyd a lansat o versiune inedită a piesei ”High Hopes”, de pe albumul ”Division Bell”, din 1994, cântecul făcând parte din seria pe care muzicienii o vor lansa sub titlul ”The Later Years”, arată Rolling Stone.

Potrivit muzicienilor este vorba despre o versiune inițială a melodiei care a închis albumul ”Division Bell”. Varianta publicată online vineri este concentrată în principal asupra partiturii vocale susținute de David Gilmour.

Versurile sunt ușor schimbate iar intervenția la chitară solo are o abordare diferită față de varianta consacrată. Pachetul ”The Later Years” va conține 16 discuri al căror conținut este concentrat asupra activității trupei după perioada Roger Waters.

Nu mai puțin de 13 ore de materiale audio și video inedite sunt promise fanilor începând cu data de 29 noiembrie, inclusiv imagini din concertele susținute de trupă la Veneția, în 1989, și la Knebworth, în 1990, potrivit Mediafax.

Înfiinţat în 1965, de Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright şi Syd Barrett, grupul Pink Floyd a lansat 14 albume de studio şi s-a destrămat în 1996.

Trupa Pink Floyd a devenit celebră graţie unui rock progresiv şi psihedelic, în anii 1960 şi 1970, şi a lansat o serie de materiale discografice intrate în legendă, precum "Dark Side Of The Moon" (1973), "Wish You Were Here"(1975), "Animals"(1977) şi "The Wall" (1979).

Relaţiile dintre membrii fondatori ai grupului au devenit tensionate în ultimele decenii, însă aceştia au acceptat să se reîntâlnească şi să cânte din nou împreună pentru concertul uriaş susţinut în Hyde Park din Londra în 2005, intitulat "Live 8". Richard Wright, clăparul trupei, a murit în 2008, la vârsta de 65 de ani.

Numele formaţiei a fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame din SUA în 1996 şi în Music Hall of Fame din Marea Britanie în 2005.

Trupa a vândut peste 250 de milioane de albume în lumea întreagă. Printre premiile obţinute de Pink Floyd se numără un Grammy pentru albumul "The Wall", în 1980, un BAFTA pentru piesa "Another Brick in the Wall (Part 2)" din filmul "The Wall", în 1982, şi un alt Grammy pentru "Marooned" în 1995.

În 2008, regele Carl al XVI-lea Gustaf al Suediei a acordat formaţiei Pink Floyd premiul Polar Music pentru contribuţia la dezvoltarea muzicii moderne.

Celebrul album "The Wall" al grupului britanic, având la bază personajul Pink, inspirat din viaţa şi experienţele lui Roger Waters, tratează teme complexe, precum izolarea şi alienarea, fiind puternic influenţat de filosofia pacifistă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2777 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Piesa nu e cine stie ce... (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:07)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar sper sa nu m-auda vreun fan Pink Floyd ca ma sfisie.Cu indragostitii nu te joci, sunt periculosi.
    • +4 (4 voturi)    
      @Intermezzo (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:34)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Piesa e somptuoasa... dar de gustibus non disputandum ;-)
      • -7 (7 voturi)    
        Recunosc ca nu e pe gustul meu (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:53)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Dar ce piese sunt pe gustul meu? Acelea care debordeaza de verva si frenezie si mai sunt insotite si de o orchestratie luxurianta. Fireste, nu-mi propun sa-i influentez pe altii.
    • +8 (8 voturi)    
      Nasol moment (Duminică, 29 septembrie 2019, 15:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Nu puteai sa-mi spui asta acu 20 de ani? Am trait atatia ani cu senzatia falsa ca sunt trupa mea favorita, iar acu aflu ca high hopes nu e cine stie ce :(
      • +4 (6 voturi)    
        Nu-l băga in seamă... (Duminică, 29 septembrie 2019, 15:54)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ...nu vezi, lui îi trebuie vervă și frenezie! ☺☺☺

        "Viața mea și banii mei / frenezie câtă vrei! "
        • -1 (3 voturi)    
          Ai tu gusturi mai elevate? (Duminică, 29 septembrie 2019, 16:59)

          Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          Or fi de genul:

          " Foaie verde bob cicoare
          Eu mininc margaritare
          Si mai slabe, si mai grase
          Dar sa fie somptuoase"
      • -4 (6 voturi)    
        Ti-as fi spus acum 20 de ani... (Duminică, 29 septembrie 2019, 16:03)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Dar n-aveam net. Am cautat o portavoce mai puternica pentru ca sa te anunt dar n-am gasit.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu asculta doar versiunea de pe HN (Duminică, 29 septembrie 2019, 15:26)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      ...vezi piesele in concerte (la Gdansk de ex), e absolut fabulos!
      Confortably numb / High Hopes / Marooned / Whish You Were Here....nu mai zic de The Wall/ Dark Side of the Moon/ Money... muzică de calitate (cum are și Queen), pe care o vom asculta mereu.
      Nu o poți compara cu trei lulele trei surcele.

      Dar...vorbim despre...de gustibus (vorba lui @Godzillagrrr) sau despre aruncatul cu mărgăritare către patrupedul nepotrivit...:)
      • -3 (3 voturi)    
        Esti sigur ca sunt margaritare? (Duminică, 29 septembrie 2019, 16:07)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        Parca n-ar fi destul de somptuoase...
  • 0 (0 voturi)    
    somptuoasa... (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:54)

    HogNews [utilizator]

    M-ar amuza s-o aud in viziunea Lady Gaga.
  • 0 (2 voturi)    
    Acuma chiar vorbesc serios (Duminică, 29 septembrie 2019, 18:22)

    Intermezzo [utilizator]

    Recunosc ca nu sunt fan Pink Floyd si deci nici cunoscator al repertoriului lor. Dar dintre cunoscatori ar putea sa-mi recomande cineva o piesa plina de verva si frenezie de-a lor? Ca model ar putea servi piesa Beatles-ilor " Rock and roll music". Sunt si eu curios cum se descurca Pink Floyd in registrul frenetic. Sa admitem, totusi, ca in registrul amintit Beatles-ii se miscau extrem de dezinvolt. Li se potrivea ca o manusa.
    • +2 (2 voturi)    
      Corporal Clegg (Duminică, 29 septembrie 2019, 20:29)

      Mihail Zamfir [anonim] i-a raspuns lui Intermezzo

      Poti sa incerci:
      Corporal Clegg
      Bike
      Paintbox
      • 0 (2 voturi)    
        Incercat (Duminică, 29 septembrie 2019, 22:35)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Mihail Zamfir

        Corporal Clegg in a doua jumatate, ar fi ceva. Mersi.
        • -1 (3 voturi)    
          :-) (Luni, 30 septembrie 2019, 2:13)

          Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Nu mai incerca, nu merita osteneala ;-).

          PF nu e pentru toata lumea. Si nu e nimic rau in asta. Fiecare asculta ce ii place.

          Ceva manele pline de frenezie? Este din belsug care e frenetice si pline de verva. Si nu decât in a doua jumatate care este.
    • +1 (1 vot)    
      Rock’n’roll Music ;-) (Luni, 30 septembrie 2019, 2:10)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Rock’n’roll Music NU e piesa Beatles-ilor, ci a lui Chuck Berry.
      • 0 (2 voturi)    
        Ha, ha, ha! Ti-a luat ceva timp... (Luni, 30 septembrie 2019, 6:55)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Pina ai cautat pe Wikipedia ca sa te poti da mare erudit in papusoi. Dar bascalia ta mi-a produs si o revelatie: ca protejatilor tai de la PF, daca ar fi compus manele tot le-ar fi iesit o muzica mai reusita decit aia LESINATA cu care defileaza. Am zis lesinata? Pardon, am vrut sa zic somptuoasa.