Un bombardier nuclear rusesc s-a apropiat de spatiul aerian britanic fara a fi detectat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2008, 20:01 Ultima ora


Un bombardier nuclear rusesc a zburat foarte aproape de coastele britanice, dupa ce Fortele aeriene regale de elita nu au reusit sa il intercepteze, anunta Mediafax, care citeaza The Sun.

Avionul supersonic Blackjack a survolat potul Hull, din East Yorks. Mergand la joasa altitudine deasupra Marii Nordului, acesta si-a schimbat cursul la 32 de kilometri de spatiul aerian al Marii Britanii.

Acesta a fost slab interceptat pe radar, insa cele doua perechi de avioane de patrulare se aflau in alte misiuni. Incidentul, pe care ofiterii de rang inalt ai aviatiei au incercat sa il ascunda, este cel mai grav de la incheierea Razboiului Rece.

Pilotii au declarat ca se tem ca sunt prea putini pentru a proteja Marea Britanie impotriva unei noi amenintari ruse, tensiunile acutizandu-ze dramatic dupa actiunile militare ale Rusiei din Georgia, din august.

"Rusii ne-au facut sa parem neajutorati. Avionul s-ar fi putut apropia si mai mult. A fost un dezastru, dand rusilor unda verde sa poata zbura unde vor", a declarat un pilot al Fortelor aeriene regale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2016 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Ce sa-ti spun (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:19)

    Alex [anonim]

    Ce sa-ti spun.Exista avioane invizibile de 30 de ani si nu le-au inventat rusii.Doar ca rusii sunt indeajuns de cretini incat sa intre in spatiul aerian al Marii Britanii.Au si englezii avioane invizibile mult mai tari decat au rusii ;)
    • -1 (1 vot)    
      serioos ... ? (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:39)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      hai pe bune? chiar au englezoii mai tari? uuu scary ...
      • 0 (0 voturi)    
        cnn (Marţi, 30 septembrie 2008, 22:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hail to the thief

        adevarul NI-A adus, tu ai inteles ca tinicheaua zburatoare sovietica e invizibila, valeu, valeu, cind de fapt englezoii n-au suficiente avioane de patrulare, ca au guvern laburist care nu vrea ,,arme nucleare, ci tractoare pe ogoare", si cu banii intretine pakii islamisti si stingistii puturosi, dar galagiosi, ca tine, valeu, valeu....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e vorba de asta (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:41)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cind a fost ultima data cind un bombardier britanic a facut acelasi lucru? E un razboi al declaratiilor, al nervilor
    • -1 (1 vot)    
      mai gandeste-te... (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:43)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Alex

      cand e vorba de rusi eu zic sa nu ne pripim ..... inca nu am aflat ce le poate capul si armata :(
    • +1 (1 vot)    
      Ce sa-ti spun (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cu toate ca Tupolev Tu-160 are detectabilitate radar redusa nu e un avion care poseda tehnologie stealth. Deasemenea nici englezii nu poseda aceasta tehnologie, ea este prezenta doar la avioanele de vanatoare americane F117 , F22 si la bombardierul B2. Dupa cum scrie mai sus, acest avion s-a apropiat de coasta britanica zburand la joasa altitudine unde e greu de detectat pe radar , iar interceptoarele britanice erau in alte misiuni.
      • 0 (0 voturi)    
        an parte ai dreptate (Miercuri, 1 octombrie 2008, 5:49)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        an ultimul timp s-a lucrat mult pe aliaje si vopsele "speciale"-un aparat non-stealth astfel "ambracat" absoarbe sau disipa mare parte din semnalul radar
    • 0 (0 voturi)    
      chiar (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:54)

      Piticot [anonim] i-a raspuns lui Alex

      si care sin alea? - aaaaa ..,sint invizibile
  • 0 (2 voturi)    
    bombardier rusesc (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:48)

    Lari [anonim]

    Poate ca nu stiti, Blackjack nu este un bombardier chiar mic, si insignifiant, este chiar cel mai mare bombardier nuclear in serviciu, care poate atinge tinte de peste ocean chiar fara realimentare...!!!
    Cred ca nu dimensiunile l-au facut invizibil.....
  • -1 (1 vot)    
    Taci retardatule !!! (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:49)

    Ionut [anonim]

    Te-ai gasit sa vorbesti ca un retardat ce esti, rusii au echipamente foarte performante nedeclarate si se vede ca tu anticipezi asta.
    Mai bine tine-ti gura si intoarce-te la "sua is the best"-ul tau.
  • +1 (1 vot)    
    teoria conspiratiei (Marţi, 30 septembrie 2008, 20:59)

    seba [utilizator]

    Ca sa vezi,stire de genul "din sursa sigura si importanta capitala";)...penibil ca si comentariul..."da varu-mio e mai tare"...oare cand ne maturizam!?
  • -1 (1 vot)    
    rusii sunt tari (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:00)

    petrol [anonim]

    rusii doar par neajutorati. Le-o trag la UK si restul de nu se vad.
    • +1 (1 vot)    
      e clar (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:08)

      e clar [anonim] i-a raspuns lui petrol

      radarele UK sunt cumparate de abramovici
  • 0 (0 voturi)    
    Enigma (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:04)

    Artemis [anonim]

    Se stie foarte bine cine sunt britanicii. Doar mintea lor foarte strategica a pus capat celui de-al dolea razboi mondia. Asa ca aceste comentarii :)) sunt doar pentru urechile rusilor :)) Le gadili orgoliul, te faci ca esti slab si surpriza !!....Tare
  • +1 (1 vot)    
    Ursul rusesc,pericol mondial (Marţi, 30 septembrie 2008, 21:07)

    papillon [anonim]

    Faptul ca Rusia devine pe zi ce trece tot mai agresiva ar trebui sa insemne un puternic semnal de alarma pentru intreaga umanitate.Deocamdata "Ursul " isi arata muschii fara vreo riposta serioasa.Si America este extrem de circumpecta ,iar Europa , nici nu exista.
    Asadar, marile cancelarii europene ar trebui s-o lese mai moale cu antiamericanismul lor.
  • +1 (1 vot)    
    almost (Marţi, 30 septembrie 2008, 22:48)

    gogu de la scularie [anonim]

    Tu-160 nu este bombardier nuclear ci bombardier stategic. Adicatelea armamentul nuclear este optional.
    Oricum, din 2007 rusii si-au reluat programele de patrulare cu avioane de tipul asta, asa ca nu este nimic neobisnuit. In afara de somnolenta britanica. :D
  • -1 (1 vot)    
    Rusia este ca orice alta tara numai ca este uriasa (Miercuri, 1 octombrie 2008, 2:32)

    Tantza si Costel [anonim]

    Rusia este ca orice alta tara numai ca este uriasa, puternica si asta provoaca urticare la multi antirusi.