Bucuresti: O masina a Ambasadei Rusiei a accidentat grav o fata pe trecerea de pietoni. Soferul a refuzat testarea cu alcooltestul, invocand imunitatea

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 octombrie 2012, 17:43 Ultima ora


Un autoturism al Ambasadei Federatiei Ruse a accidentat, duminica, o fata de 19 ani pe o trecere de pietoni din Bucuresti, informeaza Mediafax. Accidentul s-a petrecut in jurul orei 16.45, la intersectia strazilor Camil Ressu si Ilioara. In urma impactului, fata de 19 ani a fost ranita grav.

"Se pare, din primele cercetari, ca accidentul a avut loc pe trecerea de pietoni. Acolo intersectia nu e semaforizata", a declarat pentru Agerpres Ioana Stancu, purtator de cuvant al Brigazii de Politie Rutiera.

Potrivit acesteia, tanara a fost transportata catre Spitalul Clinic de Urgenta "Bagdasar-Arseni".

UPDATE: Soferul este cetatean rus, iar pe legimatia diplomatica este mentionat faptul ca este secretar al Ambasadei.

El a refuzat testarea cu aparatul alcooltest, precum si prelevarea de probe biologice, invocand imunitatea de care beneficiaza.

Politistii vor stabili daca soferul beneficiaza de imunitate diplomatica.

Initial, politistii au anuntat ca fata accidentata are 17 ani, insa in urma cercetarilor s-a stabilit ca aceasta are 19 ani, este din Braila si este studenta, sustin surse din Politie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















8014 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Stire irelevanta pentru presari (Duminică, 21 octombrie 2012, 18:53)

    TK9 [utilizator]

    Nu intereseaza pe nimeni. Daca ar fi fost o alta ambasada, poate se enerva vreun ziarist. Daca ar fi fost o masina a ambasadei USA, sigur se urcau pe mese jumatate din journalistii romani, iar baiatul ala chel de la Gândul ar fi urlat doua saptamini de pe turla vreunei biserici.
  • +17 (17 voturi)    
    dA (Duminică, 21 octombrie 2012, 21:29)

    Babilou [utilizator]

    Interesant cum politia se balbaie si nu stie ce sa faca daca e implicat un diplomat. Curios.....
    • +9 (9 voturi)    
      "Politistii vor stabili daca ..." (Luni, 22 octombrie 2012, 9:42)

      Redactia HotNews [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      E hilar. Pana vor stabili, ala mai goleste cateva sticle-n gat. In plus, e diplomat. In plus, e rus. In plus, fapta a avut loc in Romania. Raspunsul e clar, prea multe plusuri. Dati-ne alta stire, s-o uitam si pe asta.
  • +16 (16 voturi)    
    SI CE DACA (Duminică, 21 octombrie 2012, 21:44)

    efz [utilizator]

    Are imunitate diplomatica, asta nu ii da dreptul sa omoare oameni pe trecerea de pietoni. Sau...? Nu conteaza de unde e dar inca astia se cred tari de pe vremea lui nea ilici. Personal cred ca e o spirla sa te faci diplomat si scapi de cine vrei, il astepti la ...trecere. Sau vorba la parazitii se poate muta trecerea de pietoni vreo 100 de metri si atunci..scapi. Sau deja a scapat ? Sper ca nu.
    • +15 (15 voturi)    
      ai uitat? (Duminică, 21 octombrie 2012, 23:22)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui efz

      Ai uitat de ambasadorul României la Singapore???
  • +11 (15 voturi)    
    mama voastra Rusia de USLasi! (Duminică, 21 octombrie 2012, 22:17)

    stefan2008 [utilizator]

    Evident ca pute a vodca de la o posta mujicul.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu prea conteaza (Duminică, 21 octombrie 2012, 22:34)

    Cetateanu [utilizator]

    Indiferent de gradul diplomatic, ancheta criminalistica trebuie continuata. Nu uitati de cazul Silviu Ionescu. In cazul lui s-a finalizat si procesul. Imunitatea l-a scapat doar de streang, dar nu de puscarie si plata de daune.
  • +7 (7 voturi)    
    la acea trecere de pietoni (Luni, 22 octombrie 2012, 8:23)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    mereu am emotii cand traversez... este pozitionata foarte prost... chiar la iesirea din curba ...cand toti soferii o cam calca
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 22 octombrie 2012, 8:41)

    dragonfly [utilizator]

    Vezi cazul Teo Peter
  • +5 (5 voturi)    
    !!!!! (Luni, 22 octombrie 2012, 9:37)

    Sorin. [utilizator]

    Ce imunitate i-as mai fi dat eu sa fo fost ruda cu victima, numa cu ranga dupa cap, il saturam eu de imunitate.
  • +1 (1 vot)    
    Desfiintati imunitatea (Luni, 22 octombrie 2012, 15:54)

    Alex S [utilizator]

    Cum e posibil ca legea sa fie facuta doar pt unii? Aceasta imunitate trebuie sa inceteze sa existe.