Iga Swiatek și-a respectat statutul de favorită și a debutat cu o victorie în fața Elisei Mertens în optimile de finală ale turneului „WTA 500” de la Stuttgart, scor 6-3, 6-4.

Iga SwiatekFoto: Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Elise Mertens, eliminată de Iga Swiatek la WTA Stuttgart

Principala favorită de la Stuttgart a avut nevoie de o oră și 34 de minute pentru a trece de belgianca Elise Mertens (30 WTA).

Prezentă pe tabloul principal direct în turul al doilea, Swiatek a dominat primul set, pe care l-a condus cu 3-0 și 5-1.

Dublă câștigătoare a turneului din Germania (2022 și 2023), poloneza a continuat prestația solidă și în setul al doilea și în ciuda celor trei mingi de meci ratate, Mertens nu a dus ritmul până la final.

În sferturile de finală, Iga Swiatek o va întâlni pe britanica Emma Răducanu (303 WTA).

Tot joi, Ons Jabeur (9 WTA, favorită numărul 7) a fost învinsă în două seturi de italianca Jasmine Paolini (14 WTA), scor 7-6(8), 6-4.

Porsche Tennis Grand Prix are loc în perioada 15-21 aprilie, pe zgură (indoor), face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922,573, iar campioana en-titre este Iga Swiatek (2023).