​Aryna Sabalenka s-a calificat vineri în optimile de la Australian Open 2024, campioana en-titre încheind partida cu Lesia Tsurenko după doar 52 de minute, scor 6-0, 6-0.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, victorie cu 6-0, 6-0 contra Lesiei Tsurenko în turul trei de la Australian Open 2024

Campioană en-titre și favorită numărul doi la Melbourne, Aryna a reușit să-și impună cu mare succes planul tactic ofensiv. A servit foarte puternic (ca de obicei), a dictat ritmul de pe baseline și punct cu punct a subordonat-o mental pe adversară.

A rezultat un meci de doar 52 de minute, iar Tsurenko a părăsit terenul fără măcar să câștige un game.

Nu a existat vreo strângere de mână la final, cunoscut fiind faptul că jucătoarele din Ucraina nu o salută pe Sabalenka, sportivă din Belarus, după izbucnirea războiului din Ucraina.

Rezumatul partidei dintre Aryna Sabalenka și Lesia Tsurenko

• În optimi, pentru Sabalenka va urma un meci cu Amanda Anisimova (locul 442 WTA). Sportiva din SUA a eliminat-o în turul al treilea pe Paula Badosa, scor 7-5, 6-4.
  • Aryna a avut un 2023 în care a câștigat titlul la Australian Open, a jucat semifinale la Roland Garros și Wimbledon și a cedat în finală la US Open.

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.