O asistentă de la spitalul Sfântul Spiridon din Iași a murit în autobuz după ce a ieșit din tură

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 13:22 Actualitate | Sanatate


112
Foto: Wikimedia Commons
O asistentă de 45 de ani a Spitalului Sfântul Spiridon din Iaşi a murit după ce a ieşit din schimbul trei, în drum spre casă. Femeii i s-a făcut rău în autobuz. Colegul care era cu ea a cerut ajutor prin 112, însă medicul sosit la intervenţie a declarat decesul după minute în şir de resuscitare, relatează Mediafax.

Femeia era în autobuz, în drum spre casă, când în localitatea Tomeşti i s-a făcut rău. Un coleg de serviciu care era cu ea a solicitat ajutor prin 112.

„A făcut stop cardiorespirator, un coleg care era cu ea a apelat 112. Apelul a venit pentru convulsii, iniţial a fost trimis un echipaj cu asistent şi imediat după şi unul cu medic, a fost resuscitată, însă a fost declarat decesul”, a spus Diana Cimpoeşu, purtător de cuvânt al Spitalului Sfântul Spiridon Iaşi.

Poliţiştii au început şi ei o anchetă.

„În cauză a fost întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă, s-a dispus efecuarea necropsiei şi cercetările continuă", a declarat Ilinca Ciobanu, purtător de cuvânt al IPJ Iaşi.

Potrivit unor surse, poliţiştii vor face o adresă către Inspectoratul Teritorial de Muncă, care ar urma să constate dacă accidentul a fost de muncă sau nu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8442 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Conform legislației, (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:34)

    comentatordiletant [utilizator]

    în fișele individuale SSM ale angajaților se consemnează traseul la / de la serviciu și durata aproximativă a drumului. Dacă accidentul se petrece pe traseul declarat și în perioada de timp estimată, atunci este vorba de accident de muncă.
  • +5 (17 voturi)    
    Numai asistente si doctori mor de la servici ? (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:52)

    mihai2015 [utilizator]

    Am o nedumerire, in drumul spre casa de la servici mai mor si soferi, electricieni, zugravi, ingineri, singurele stiri sint cele cu doctori sau asistente.
    Poate e vreo lege ca restul populatieii nu are voie sa moara cand vine de la servici.
    Nu vad nici o stire cu muncitorii care sint pe santiere la 37 de grade celsius.
    • +3 (5 voturi)    
      Am si eu (Duminică, 1 septembrie 2019, 14:44)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Fix aceeasi nedumerire.
    • +3 (5 voturi)    
      Asta vroiam sa zic si eu (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:18)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      De ce e asta o stire? Ce conteaza meseria?
    • -2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 septembrie 2019, 16:59)

      [anonim] i-a raspuns lui mihai2015

  • +6 (8 voturi)    
    Ipocrizie (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:24)

    spirache [utilizator]

    Sunt nenumărate meserii, ocupații și profesii ale căror membrii mor, dar nu am auzit sa se facă știri despre asta. Un macaragiu mergea acasă cu autobuzul și a făcut stop cardio-respirator și a murit. Este asta o știre? E o tragedie pentru familie și cunoscuți, dar nu e o știre.Am impresia că pt unele știri se face lobby, un fel de 100 de lei la salariu.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu citim și despre un milițian care a pățit (Luni, 2 septembrie 2019, 9:32)

    prec [utilizator]

    la fel? Despre un apevist, un procuror sau un judecător? Despre ăștia chiar că nu am citit așa ceva. Oare de ce? Că nu au nici-un fel de consum fizic sau psihic la muncă, nici-o răspundere care să îi macine?