Scandal in lumea academica din Rusia: Oamenii de stiinta, instruiti sa-si trimita lucrarile spre aprobare la FSB inainte de publicare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 14:55 Actualitate | Russia Report


Un articol de saptamana aceasta privind aprobarea de catre FSB (fostul KGB) a lucrarilor de cercetare si a articolelor stiintifice inainte de publicare a agitat lumea academica ruseasca, subiectul aparand in contextul in care mai multe persoane au fost acuzate de tradare sau spionaj in legatura cu activitatea lor profesionala, scrie The Moscow Times. 

In materialul publicat marti de revista Nature, o respectata publicatie stiintifica internationala, se scrie ca un institut de biologie din cadrul Lomonosov (MSU) - cea mai mare universitate din Rusia - si-a instruit oamenii de stiinta sa trimita la FSB, pentru aprobare, toate manuscrisele lucrarilor de cercetare, inainte sa fie publicate sau prezentate in conferinte..  

Desi articolul face trimitere la stenograma unei sedinte recente in care au fost transmise instructiunile, oficialii MSU au negat miercuri ca ca se practica aprobarea lucrarilor de catre FSB in universitate. 

Dezmintirile nu au convins pe nimeni, scrie The Moscow Times, unele persoane din lumea academica aratandu-si teama ca sistemul de cenzura sovietic se reinfiltreaza in lumea stiintei din Rusia.  

“Generatia noastra isi aminteste prea bine timpurile sovietice, cand totul trecea pe la KGB”, a declarat Vyacheslav Shuper, profesor la facultatea de geografie a MSU. 

Acesta a spus ca a primit instructiuni similare in urma cu circa doua saptamani.  

Cel mai recent caz de om de stiinta rus acuzat de tradare din cauza activitatii sale este Vladimir Golubev, din cadrul Centrului Nuclear Federal Rus, arestat in februarie pentru publicarea unei lucrari despre explozibili, dupa ce tinuse o prelegere pe acelasi subiect la o conferinta in Praga.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3501 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Rusia asta (Joi, 22 octombrie 2015, 15:04)

    paranoid_android [utilizator]

    seamana din ce in ce mai mult cu cea sovietica...la modul urat
    • +10 (10 voturi)    
      se numeshte Land of mujicia (Joi, 22 octombrie 2015, 15:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      rusia a fost pana in oct 1917
    • +6 (6 voturi)    
      .... rusii ..... (Joi, 22 octombrie 2015, 15:21)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Rusiinu stiu si nu pot altfel.
  • +11 (11 voturi)    
    si uite asa... (Joi, 22 octombrie 2015, 15:08)

    un oarecare [utilizator]

    oamenii de stiinta o sa fie tentati sa plece din muma rusie.
    politica de sec 20 .
    asta a invatat putin si asta exercita!
    • +7 (7 voturi)    
      corect (Joi, 22 octombrie 2015, 15:23)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      desteptii vor pleca, prostii vor ramane, suportul popular pentru Putin - care e deja la 90% zilele astea - va creste la 100% si va ramane asa de-a pururi (alegerile vor fi inutile cand ai consens national cine sa fie Tatuca, nu?)

      Rezultatul va fi ca bogatii vor fi mai bogati (doar urmariti "creierele" unde se duc), saracii mai saraci, Putin ii conduce spre "propasirea natiei" ... in Evul Mediu timpuriu !
      • +1 (3 voturi)    
        Romania (Joi, 22 octombrie 2015, 17:05)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Ca-n Romania. Evident, motivele sunt diferite dar rezultatul e acelasi.
  • +12 (12 voturi)    
    Asta e primu pas spre o democratie sanatoasa .... (Joi, 22 octombrie 2015, 15:13)

    Radu_B [utilizator]

    Pasu doi va fi sa le trimita FSB direct ce lucrari au de publicat si pasu trei va fi ca oamenii de stiinta sa trimita la schimb "informari" (cu cine s-au intalnit, ce s-a discutat, etc.) ...

    Haideti tovarasi, ca se poate, e ca mersu pe bicicleta ;-) !

    Oricum, daca mai avea cineva indoieli, Rusia restaureaza un regim autocratic cu toate trasaturile regimului comunist (ca o fi o restauratie a regimului comunist sau va duce la o dinastie imperiala a Putinilor e o alta discutie - tot totalitarism va fi).
    • +4 (4 voturi)    
      mai in gluma... (Joi, 22 octombrie 2015, 15:50)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Radu_B

      melodia favorita a "baietilor" de la noi, de la ei....

      gigi marga: "te rog sa-mi scrii... de toate gandurile tale..., de oamenii-ntalniti in cale..., de ce-ti vor povesti.." ;/)
  • +7 (7 voturi)    
    Cand ziceam ca Rusia e Novaya SSSR ati ras de mine (Joi, 22 octombrie 2015, 15:23)

    emil bobu [utilizator]

    Eh, voila!
    • +3 (3 voturi)    
      Novaya Mujicia (Joi, 22 octombrie 2015, 16:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      uriesiesie
  • +9 (9 voturi)    
    Nu degeaba (Joi, 22 octombrie 2015, 15:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Poporul e "narod" si stiinta "nauca"
    • +2 (2 voturi)    
      poporu e nauk de Pufoaika (Joi, 22 octombrie 2015, 16:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      si devine narod ))))
    • +2 (2 voturi)    
      +1000 (Joi, 22 octombrie 2015, 19:10)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      cel mai tare calambur!