Universitatea Columbia avertizeaza studentii ca isi pun in pericol viitorul daca acceseaza documentele publicate de WikiLeaks

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Duminică, 5 decembrie 2010, 23:41 Actualitate | Internaţional


Panica ce a cuprins guvernul american in urma dezvaluirilor WikiLeaks s-a extins si in cadrul campusurilor universitare. Universitatea Columbia si-a avertizat studentii ca isi risca perspectiva ocuparii unui loc de munca in viitor daca vor descarca orice material publicat de WikiLeaks, scrie The Guardian.

Biroul responsabil de carierele studentilor din cadrul Universitatii Columbia si-a atras numeroase critici in urma acestei avertizari. Analistii au atrs atentia asupra faptului ca persoane considerate a fi stalpii liberali ai lumii academice americane ar fi complice la restrictiile privind accesul la documentele publicate de WikiLeaks.

Biroul a declarat ca a primit sfaturi din partea unui absolvent al universitatii de "a nu posta link-uri catre aceste documente si nici de a face comentarii pe site-urilor de socializare, precum Facebook sau Twitter. Angajarea in aceste activitati ar pune in discutie capacitatea studentilor de a pastra confidentialitatea unor informatii".

Decizia Universitatii completeaza seria de interdictii impuse de guvernul american asupra angajatilor sai, aproximativ doua milioane si jumatate de persoane, care utilizeaza la locul de munca computere sau alte mijloace de comunicare. Acestora le este interzisa deschiderea documentelor publicate de WikiLeaks. In ciuda faptului ca aceste informatii sunt disponibile pe site-urile ziarelor, guvernul american considera ca acestea raman clasificate.


Citeste mai multe despre   


















5125 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Ce mi-s Rusii ce mi-s Americanii (Luni, 6 decembrie 2010, 0:06)

    HESS [utilizator]

    Frica de a vedea in sfarsit AMERICANII cine ce si cum manevreaza politica si tara lor e mare.
    • -6 (6 voturi)    
      Secretele lui Polichinelle (Luni, 6 decembrie 2010, 6:45)

      Anna Paukerovna [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Poate ca americanii ar trebui sa ia exemplu de la rusi si sa-i puna "Putin" poloniu-210 in ceai, ca lui Litvinenko?

      Serios, copii, daca americanii erau "totuna cu rusii" Assange nici nu apuca sa dea drumul materialelor pe net. Rusii nu ies favorabil din nicio comparatie, decat poate din aia cu dracu'. Acestea fiind spuse, ii felicit pe postacii kgb-isti pentru promptitudinea cu care isi sustin angajatorul si sunt convinsa ca, daca toata lumea ar fi la fel de constiincioasa si dedicata profesional in maica Rusie, tara aia poate ar mai avea o sansa. Sa nu uitam ca fost candva o superputere.
      • +3 (3 voturi)    
        NSA si FSB ... (Luni, 6 decembrie 2010, 11:32)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui Anna Paukerovna

        nu sunt prea mari diferente intre cele 2 organizatii, conceptele sunt aceleasi, amandoua dispun de bani fara limita, informatii luate pe cai "cel putin neconstitutionale", lucreaza prin intimidare si violenta (daca este cazul). Cine ii considera sfiti pe americani sau pe rusi sau chiar pe ai nostrii e dobitioc... Cu toate aste tarile in care aceste servicii opereaza sunt total diferite: opinia publica americana are ceva mai multe de spus decat opinia publica din Rusia, americanii cred ceva mai mult in democratie si in drepturile omului decat rusii si de asta e foarte greu sa elimini pe cineva care s-a facut cunoscut... Deci, motivul pt care Assange nu este mort este ca eliminarea lui ar fi ridicat mai mult mai multe semne de intrebare... inainte de a-l omora trebuie sa il descrediteze... Dar fi-ti linistiti in momentul in care va deveni cu adevarat incomod, probabil va pati un "tragic accident"...
  • +10 (20 voturi)    
    Precizari (Luni, 6 decembrie 2010, 0:07)

    DomnulGoe [anonim]

    Cred ca era important sa se precizeze ca era vorba de studentii Facultatii de Relatii Internationale, pentru care guvernul federal este un angajator important.

    Si nu le-a fost spus sa nu downloadeze, ci sa nu comenteze pe twitter.

    Si asta pe baza recomandarii unui absolvent.

    Multe detalii lipsa.
    • +10 (10 voturi)    
      si care-i diferenta? (Luni, 6 decembrie 2010, 1:12)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui DomnulGoe

      atat timp cat documentele sunt disponibile in public si apar prin ziare nu vad de ce nu le-ar accesa sau chiar le-ar comenta pe twitter. se numeste "freedom of speech" parca..
      • -1 (7 voturi)    
        Sigur ca da. (Luni, 6 decembrie 2010, 8:02)

        DomnulGoe [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        Nimeni nu a zis ca o sa li se intample ceva - pot face fix ce vor. Doar ca o cautare scurta pe Google dupa potentialul candidat o sa reveleze tweeturile controversate, ceea ce ar putea duce la o decizie nefavorabila la interviu.

        Nimic altceva.
      • -2 (6 voturi)    
        freedom, da' pentru toti (Luni, 6 decembrie 2010, 8:59)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

        Exact asa cum studentii sunt liberi sa descarce si sa comenteze, si guvernul e liber sa nu-i angajeze.
        Daca eu as avea un botic in care as vinde Jelibon, nu as angaja pe cineva care mi-l denigreaza. Sau contribuie in vreun fel la scaderea business-ului meu.
        Spune ca tu ai face altfel!
        • 0 (6 voturi)    
          Foarte buna precizare (Luni, 6 decembrie 2010, 9:43)

          Claude [anonim] i-a raspuns lui catelu

          Si a ta si a domnului Goe...
        • -2 (4 voturi)    
          corect (Luni, 6 decembrie 2010, 13:32)

          mos gherila [anonim] i-a raspuns lui catelu

          dar, vezi ca dulaii ti'au dat doi minus.
          sunt asa de democrati, ca te'ar angaja si daca le'ai spune clientilor ca ce vand ei e bullshit ambalat. si dac'ai da pe gratis.
          ce'i aia diplomatie cu secrete. daca e tradare, s'o stim si noi !

          la multi ani, tutulor !
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 6 decembrie 2010, 23:21)

          florinelul [utilizator] i-a raspuns lui catelu

          atata ca statu in general si guvernu in special nu sunt S.R.L.ul lu bunica, ci sunt reprezentantii supremi ai ordinii si legii din orice tara. daca lucrezi la buticu din colt si vinzi Jelibon sau daca lucrezi in multinationala si vinzi soft pt statia spatiala fara doar si poate ca iti impune patronu regulile care ii convin lui.
          dar daca lucrezi pt stat regulile astea pe care le primesti trebuie sa fie in acord cu o anumita conduita impusa de notiunea (atat de vaga in ziua de azi) de democratie. insemnand ca daca superiorii tai, reprezentanti ai ordinii si legii, comit abuzuri atunci e obligatia ta sa le reclami si e libertatea ta sa le comentezi, fara ca locul de munca sa-ti fie pus in pericol.
          de ex. daca statul american se joaca dea tortura pe la Guantanamo - in conditiile unei constituii liberale si democrate - atunci ai tot dreptul, chiar si ca angajat al guvernului, sa dezaprobi acest comportament si sa il comentezi in public.
    • +6 (6 voturi)    
      precizari pentru creiere spalate (Luni, 6 decembrie 2010, 4:58)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui DomnulGoe

      ori pe unde ai cauta-o, este o interdictie de a lua la cunostinta, difuza si inegra in realitate niste informatii extrem de grave care privesc o lume intreaga. Puem sa o spalam si cu clor, si nu se albeste, este un scuipat grosolan pe obrazul tuturor celor care si-au imaginat vreodata ca SUA inseamna libertate. Nu, inseamna cea mai jsnica forma de comunism ascuns sub consumatorism. Iar scuze la asa o mizerienu gasesc decat cei care isi inchipuie ca totul e scuzabil daca asa vor capata si ei o bucatica de consumatorism.
      Sa nu ne sfiim sa spunem ce vedem: un comunism fatarnic si hidos sub masca groasa fond de ten a libertatii... mai ales a celei de exprimare.
      Lucrul decent pe care trebuiau sa-l faca dupa pblicarea telegramelor era accepte, sa ceara scuze si sa explice publicului ceva din itele diplomatiei. Dar mai ales sa isi ceara scuze publicului american pe care il reprezinta atat de prost. Pentru daca tu, diplomat nu esti in stare sa trimiti acel mesaj decat cu metafore gen batman si robin.... atuci iti meriti soarta de a fi facut de ras public. Culegea de informatii, stabilirea climatului politic dintr-o alta tara se face de cand exista statul. Problema este ca omenirea nu a evoluat prea mult daca asta e tot cw pot diplomatii primei puteri a lumii. Si mai sunt si lasi incercand sa bage gunoiul sub pres!
      • -3 (3 voturi)    
        bune precizari (Luni, 6 decembrie 2010, 13:39)

        neuronul spalat [anonim] i-a raspuns lui mihaitza

        aha. mergi la ambasada americana, in fata, si incearca sa convingi pe cei ce stau la rand pentru vize. sau pe cei care sunt deja in america, sa se intoarca in democratia originala iemanata din dumbovitza, unde e secret si ce cadouri primesti dlea matusa tamara si nu lasi sa ti se numere oole.

        la multi ani !
  • +12 (22 voturi)    
    Foaaarte interesant! (Luni, 6 decembrie 2010, 0:16)

    vandervaal [anonim]

    Aveam sentimentul ca USA este bastionul libertatii de informare, chiar daca aceasta este critica sau, macar, incomoda autoritatilor. Acum avem proba faptului ca aceasta tara seamana din ce in ce mai mult cu un stat politienesc. Se recomanda, se sugereaza, se interzice, se ameninta.......
    Ce este insa cel mai grav, cred, este faptul ca lumea isi da seama, incet dar sigur, ca SUA, prin astfel de decizii, isi ruineaza ireversibil propria imagine landmark de tara a libertatilor cetatenesti, iar acest lucru va influenta enorm, in sens negativ, exercitiul democratic international. America pierde referinta libertatii!
    Si inca ceva: adevarul nu poate fi NICIODATA ascuns, de nimeni!!!!
    PS: sa vedeti soc cand vor aparea informatii specifice despre JF Kennedy. Inca putin.....
    • +2 (6 voturi)    
      aiurea (Luni, 6 decembrie 2010, 1:10)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

      Ţi-o spun ca un căpşunar înconjurat de-o grămadă de naţionalităţi: cu telegramele astea, nimeni nu e preocupat de imaginea americanilor, ci de dezvăluirile aflate despre propriile guverne. Nu ştiu dacă assange era sau nu urmărit de americani, dar cred c-acum mai multe guverne i-au pus gând rău :D
  • +14 (22 voturi)    
    Libertatea (Luni, 6 decembrie 2010, 0:21)

    Gogu [anonim]

    Uite domne' ca in "the land of the free" domneste BIG BROTHER care vorba aia ... se uita la tine si iti face cu degetu' sa fii atent sa nu cumva sa te uiti la ce nu trebuie ca altfel s-ar putea sa ti se inchida caile viitorului.
    Parca-mi aduc aminte de generatiile trecute cand daca n-aveai descendenta sanatoasa ... ti se inchideau toate usile-n viata.

    Nimic nu e ceea ce pare. Propaganda face legea in lume.
  • +8 (8 voturi)    
    Rebututile astea (Luni, 6 decembrie 2010, 0:50)

    aaafa [anonim]

    Rebututile astea ne predau noua libertatea si democratia? Pai cu asa comportament de comunistoizi, si cu mainile patate de sangele oamenilor din Orientul Mijlociu si din America de Sud, cine ii mai crede? Niste ipocriti, care mint cu zambetul pe buze, si le pun altora in carca ce fac ei!
  • +5 (5 voturi)    
    wikileaks (Luni, 6 decembrie 2010, 1:21)

    iulia_eu [utilizator]

    site-ul wikileaks.org nu merge... server not found... de ce? nu ma pricep asa ca nu fiti rai daca este vreun motiv evident
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Luni, 6 decembrie 2010, 3:18)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui iulia_eu

      wikiliks.org a fost inchis, wikiliks.ch !
    • 0 (0 voturi)    
      American freedom.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:49)

      alex [anonim] i-a raspuns lui iulia_eu

      Americanii au grija de 'libertatea de expresie' sa fie neingradita, asa ca si-au pus hakerii si l-au inchis. :)) Urmeaza wikileaks.ch cu peron pe stinga
  • +12 (12 voturi)    
    inainte de 89 (Luni, 6 decembrie 2010, 1:26)

    dreptatea pentru catei [anonim]

    daca era prins vreun student in camin ca asculta Vocea Americii era ”cu viitorul in pericol”!

    Dar era dictatura, nu?!
  • +8 (10 voturi)    
    Statele Unite ale Amneziei/Wellcome to Oceania (Luni, 6 decembrie 2010, 1:26)

    sakura [anonim]

    Cu atatia campioni ai libertatii, SUA in continuu de cateva zile dau suturi in fund bunului simt, dreptului la informare, dreptului la educare.
    Raspunzand lui Gogu
    chiar crezi ca ,,prolii" sunt interesati de Wiki? Artizanii Idiplomatiei SUA sunt ingrijorati ca viitorii lor membrii ar putea devia de la linia trasata pana acum, ca s-ar putea schimba, ca ar fi oameni.
    Reactia SUA fata de Wiki. a fost de genul reactiei parintilor la filme de dragoste, spunand copiilor ca nu au voie sa vada, ca sunt ,,filme cu prostii", ,,filme pentru oameni mari".
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 6 decembrie 2010, 10:07)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui sakura

      Fratele cel Mare este cam disperat din cate vad. Taie accesul, ameninta, aresteaza... Cred ca inca nu ne dam seama la efectele majore pe care le va avea publicarea acestor documente.
  • -3 (5 voturi)    
    Draga mea reportera.... (Luni, 6 decembrie 2010, 8:23)

    ratacitu' [anonim]

    Daca vrei sa dai infos, fa bine si da-le corecte.. and I wander where you get your articles ?
    Correct ...www.news.de.
    Facultatea de relatii externe a universitatii Columbia...etc...etc...
  • +1 (5 voturi)    
    crede si nu cerceta (Luni, 6 decembrie 2010, 8:34)

    luc [anonim]

    Ce e interesant e ca si anumite biserici au sintagma "Crede si nu cerceta". Asta e o mare prostie. Iar faptul ca iti pui in pericol viitorul daca vezi care e realitatea lumii, e clar ca este doar o spalare de creier. Democratia nu exista nici in america, nici in Ro, nici in China. Poate nicaieri. In statele capitaliste, conduc cei care au puterea financiara, in restul lumii conduc dictatorii. Cautati Zeitgeist Addendum
  • +3 (3 voturi)    
    dear Americans (Luni, 6 decembrie 2010, 14:24)

    MirceaA [utilizator]

    they want you to be MUSHROOMS. They keep you in the dark and give you shit.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 7 decembrie 2010, 4:57)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      de aia au universitatiile de 5 or mai scumpe decat toate tarile lumii. Ca sa aiba turma mare.. Numai cu intelectuali nu se poate face treaba bine.
  • -1 (3 voturi)    
    dragi anti americani (Luni, 6 decembrie 2010, 14:45)

    jimmy speedstick [anonim]

    columbia e universitate particulara, una din cel emai bune din lume.
    scoala face o recomandare, viitorilor diplomati, viitori angajati ai guvernului.
    este un sfat util, pentru oricine lucreaza in bransa. un diplomat trebuie sa stie cand si ce spune.
    in diplomatie se comunica si prin tacere.

    este un lucru bun, aceasta recomandare, mai ales ca un an de studii, la columbia, bate la 50 k pe an.
    dece s'arunce oamenii banii in vant ?!

    restul, e tacere...

    now, let's take a leak, by the fence.
    • +1 (1 vot)    
      sa gandim pragmatic - da-o naibii de democratie (Luni, 6 decembrie 2010, 17:58)

      mda [anonim] i-a raspuns lui jimmy speedstick

      principiul democratiei este sanctionarea abuzurilor de catre populatie.

      nici un stat nu este perfect, si in majoritatea se incearca neincetat acapararea puterii si folosirea ei in scopuri dubioase. tocmai de aceea, s-a considerat ca o democratie va permite sesizarea si chiar controlarea unor astfel de situatii. evident ca acest lucru nu functioneaza si in practica la fel ca in teorie, dar... at least we tried.

      in cazul in care SUA au sarit gardul in politica internationala (adevarat, din pacate, atat la figurat cat si la propriu), este normal ca aceste abuzuri sa fie aflate si chiar sanctionate de populatie.

      sa incerci sa ascunzi o minciuna este criminal.

      intr-adevar, respectivi "diplomati" vor fi angajati numai daca vor dovedi ca stiu sa minta. sau, pe romaneste, viitor de aur tara noastra are.
      • 0 (0 voturi)    
        erata (Luni, 6 decembrie 2010, 18:35)

        mda [anonim] i-a raspuns lui mda

        am mancat un i.
  • 0 (0 voturi)    
    Un Glasnost pentru americani, cadou, are cineva? (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:46)

    alex [anonim]

    Daca o pateau rusii si si-ar fi avertizat studentii sa nu comenteze, prima pagina a ziarelor o tinea stirea, cenzura, stat totalitar, frica de transparenta, etc. Pai rusii imi par copii pe linga americani.
  • 0 (0 voturi)    
    geniala democratie... tara tuturor imposibilitatil (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:04)

    julius [anonim]

    geniala democratie... tara tuturor imposibilitatilor :))