Facebook va plati 1 miliard de dolari pentru aplicatia Instagram

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 23:40 Actualitate | Internaţional


Facebook va achizitiona aplicatia de photo-sharing pentru telefoane mobile Instagram, platind un miliard de dolari in numerar si actiuni. Instagram s-a lansat in urma cu doi ani si initial era destinat doar utilizatorilor de iPhone pentru photo sharing, dar de saptamana trecuta dispune si de o aplicatie pentru Android, informeaza Reuters.

Mark Zuckerberg, CEO Facebook, a anuntat luni tranzactia care se va finaliza la sfarsitul acestui trimestru, adaugand ca reteaua de socializare pe care o conduce va prelua talentata echipa a Instagram. Aplicatia este folosita de peste 30 de milioane de utilizatori din intreaga lume.

"De-a lungul timpului, ne-am concentrat asupra construirii celei mai bune experiente pentru impartasirea fotografiilor noastre cu prietenii si familia. Acum, vom putea lucra si mai in detaliu la acest aspect cu echipa Instagram, pentru a va oferi cele mai bune experiente din acest punct de vedere", a declarat Zuckerberg.


Citeste mai multe despre   



















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

3196 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Un miliard.. (Marţi, 10 aprilie 2012, 1:05)

    MalaEducacion [utilizator]

    ..pentru un filtru sepia.
    • -4 (4 voturi)    
      hehe (Marţi, 10 aprilie 2012, 1:40)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui MalaEducacion

      Incepe sifonarea banilor :)
    • -1 (3 voturi)    
      Filtru sepia? (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:18)

      Puc [utilizator] i-a raspuns lui MalaEducacion

      Prietene, comentariul tau denota cat de putin spre deloc cunosti subiectul.

      Instagram are 14 milioane de utilizatori, 'stransi' intr-un an, 150 de milioane de fotografii pe servere si o infrastructura virtualizata pe care multe aplicatii doar o viseaza.

      Nu folosesc Facebook, mi se pare o aberatie socializarea online, 'afacerea' in sine mi se pare umflata, dar de aici pana la a reduce Instagram la 'un filtru sepia' e o distanta uriasa. Facebook a cumparat 14 milioane de utilizatori si arhitectura, nu un filtru sepia.
      • +2 (4 voturi)    
        Cum zici tu (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:37)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Puc

        , dar tot aberant ramane. Sume din astea pt. firmulitze (la 13 oameni firmulitza se cheama) am mai auzit doar in perioada dot com bubble.
      • +3 (3 voturi)    
        sepia + hosting bun (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:39)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Puc

        Ok atunci e un filtru sepia + hosting de cea mai buna calitate. Oricum o iei tot e o suma aberanta....compania Kodak se bate cu falimentul, si Instagram se vinde pe 1 miliard.
  • +1 (5 voturi)    
    bula (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:07)

    gigi [anonim]

    Poate vine facebook sa investeasca si in romania in apartamente confort 2 in rahova la 100k euro ca tot le plac bulele.
  • 0 (0 voturi)    
    Amenintare pentru FB (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:53)

    Silviu [anonim]

    Acum am instalat si eu aplicatia asta si la prima vedere este un facebook mult simplificat plus ca pozele ajung mult mai usor direct prin aplicatia asta de pe smart phone decat prin clasicul upload de la PC. Ar fi fost o adevarata amenintare daca ajungea la Google sau Twitter. Cred ca e o achizitie buna pentru facebook, iar daca s-a ajuns la pretul asta sigur au mai licitat si alte companii poate chiar cele doua.