Romanii si Europa. O istorie surprinzatoare

de A.V.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 14:29 Actualitate | Recomandare de lectura


romanii-si-europa-o-istorie-surprinzatoare
Foto: Hotnews
„Institutiile, legile, regulile, toate importate din Occident, se confrunta adesea pe terenul romanesc cu tendinte si interpretari adverse, provenind din stratul anterior de civilizatie. A fost o vreme cand nimic nu parea mai natural in societatea romaneasca decat ceea ce numim astazi coruptie.

Occidentul crede in reguli (chiar daca nici occidentalii nu le respecta intotdeauna). Romanul este destul de sceptic in privinta regulilor. Ne vom occidentaliza oare pana la capat? Poate ca nici nu mai are rost sa ne punem o asemenea intrebare. Nici Occidentul nu mai este ce-a fost. Ne indreptam cu totii, in ritm accelerat, spre o lume noua, foarte diferita de lumea de pana acum. Ramane sa dovedim cat suntem de pregatiti, si unii, si altii, pentru a infrunta Marea Schimbare.“ — LUCIAN BOIA



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10743 vizualizari

  • -5 (35 voturi)    
    Ce scrie Boia în ultimii 4 - 5 ani (Luni, 18 mai 2020, 21:32)

    revelare [utilizator]

    a bun de Can-Can.
  • -1 (15 voturi)    
    Viitorul Centru al lumii se dezocidentalizeaza ? (Marţi, 19 mai 2020, 11:02)

    utug [utilizator]

    BRICS internet and the de-Westernization of Media
    https://www.cairn-int.info/abstract-E_HERM_079_0065--a-brics-internet-and-the.htm

    Asia will soon be the world’s economic center—if it isn’t already
    https://qz.com/902512/asia-will-soon-be-the-worlds-economic-center-if-it-isnt-already/
  • -1 (35 voturi)    
    Boia scrie pentru generatiile viitoare (Marţi, 19 mai 2020, 13:24)

    kendf [utilizator]

    Il vor descoperi ca pe un mare vizionar.
  • 0 (30 voturi)    
    ce declara (Miercuri, 20 mai 2020, 10:46)

    Ipse1954 [utilizator]

    „Pe scurt, mi-a telefonat tovarășul Manea, de la Securitate, convocându-mă la o întâlnire. Nu puteam, să o refuz, așa că m-am dus. Era o cameră, să-i zic, «conspirativă», într-un bloc, demolat între timp, cam pe unde este acum stația de metrou Izvor. Tovarășul Manea dorea de la mine o declarație privind raporturile mele cu străinii. Ce era să fac? Nu cred că ar fi fost o idee bună să refuz. Acesta a fost începutul, dar și tipicul permanent al unor declarații pe care a trebuit să le dau din când în când, mai rar la început, și mai frecvent odată cu înmulțirea raporturilor mele cu străinii, mai ales odată cu constituirea Comisiei internaționale de istoriografie”, afirmă Boia nonșalant, cu nota că face „precizarea utilă” că nu a semnat niciun angajament. Mai era nevoie?
    • -1 (1 vot)    
      Aici vb de cartile lui (Joi, 4 iunie 2020, 1:17)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Ipse1954

      Probabil este o pata pe cv lui Boia. Cartile lui sunt foarte bune. Daca unul a turnat nu inseamna ca nu poate scrie carti bune. Nu toti avem stofa de eroi.
  • -3 (15 voturi)    
    hai sa fim seriosi... (Vineri, 22 mai 2020, 18:21)

    ..13 [utilizator]

    Ne aruncam repede privirea si ce vedem? Ca in jurul nostru incep si altii sa se dedulceasca...

    Se incepe prin a da la gioale justitiei daca nu cumva reusesti mai frumos sa iti faci preteni peste tot in magistratura dar mai ales cu procurorii.. Mai se arunca unul accidental de la etaj, mai faci un raport plini de minciuni ca sa incerci sa scapi de aia mai caposi si te aranjezi pana la CCR ca totul de decurga struna.

    Exemplul din Ro merge mai departe - a trecut si oceanul
    O lume dedulcita spre coruptie, la fara de lege, in totala contradictie cu ceea ce vede dl. Boia.
  • -2 (30 voturi)    
    autorul (Vineri, 22 mai 2020, 21:16)

    ananstef [utilizator]

    vedeti ce spune Presedintele Academiei Romane despre acest scriitor si apoi sa ii mai publicati cartile
    • 0 (26 voturi)    
      Presedintele Academei e un impostor (Duminică, 24 mai 2020, 13:56)

      ghenosu [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

      Ca istoric e zero.
  • 0 (4 voturi)    
    the future ... (Joi, 28 mai 2020, 6:46)

    utug [utilizator]

    The Future of America’s Contest with China ....

    https://www.youtube.com/watch?v=sBx93Lsd86o