​Recomandare de lectura

11 cupluri regale care au scris istoria împreună, din antichitate până în epoca modernă!

de A.V.     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:47 Actualitate | Recomandare de lectura


istoria-cuplurilor-regale
Foto: Hotnews
Este arta guvernării un privilegiu exclusiv masculin? Ce ar fi un suveran fără consoarta lui? Cum ar fi arătat istoria, dacă femeile nu ar fi stăpânit din umbră sau la vedere?

Jean-François Solon caută pentru prima dată femeia de lângă bărbatul de la putere și invers, pentru a ne dezvălui istoria „la patru mâini” a cuplurilor în decurs de paisprezece secole: de la Iustinian și Teodora la Nicolae al II-lea și Alexandra, Isabella de Castilia și Ferdinand de Aragon, Ludovic al XIII-lea și Ana de Austria, Ludovic al XVI-lea și Maria-Antoaneta, Napoleon al III-lea și Eugenie sau Franz Josef și Sissi.

Povestea captivantă a cuplurilor regale îmbină fermecător registrul domestic și personal cu istoria, politica și religia, pentru că intimitatea celor care conduc este întotdeauna strâns legată de datoria faţă de patrie.



Citeste mai multe despre   
















3100 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Luni, 10 decembrie 2018, 10:13)

    anamaria-mara [utilizator]

    :-)
  • +1 (3 voturi)    
    :-) (Luni, 10 decembrie 2018, 10:45)

    anamaria-mara [utilizator]

    Exact la asta ma gandeam si eu!!!! :-)
  • +1 (3 voturi)    
    "Doar o singura zapada pot sa mai aduc." (Luni, 10 decembrie 2018, 11:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Apoi toate celelalte vor ramane cu tine pt totdeauna !! :o(

    Sa stii ca nu o sa uit ca ai promis ca o sa-mi povestesti in fiecare seara ce-ai facut peste zi !

    PS. Pot sa fiu foarte cicalitor cand vreau !! :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Vor ramane cu mine pentru totdeauna (Luni, 10 decembrie 2018, 12:05)

    anamaria-mara [utilizator]

    Vor ramane da, asa este dar vor ramane ,,acolo,, cu mine impreuna, cred ca ai inteles si asta :-(
    Dar nu mi-ai raspuns la intrebare; esti bine sau este doar o impresie a mea ca nu esti, sa zicem foarte vesel!?
    Tu ce faci de sarbatori, cum te petreci ,,cicalitorule,, :-) :-) :-)
    • +1 (1 vot)    
      Am inteles perfect, din pacate ! (Luni, 10 decembrie 2018, 13:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

      Dar ti-am spus ca sunt un egoist nesuferit ! In loc sa ma bucur pt tine si abia apoi (poate) sa fiu trist, eu am inceput cu finalul !

      Sa zicem, Ana ca nu sunt foarte vesel ! (Vorbim, discutam in zilele lungi de iarna care vor urma !)

      In general de Sarbatori, nu-mi fac planuri cu mult timp inainte !

      De obicei petrec inconjurat de multa lume Revelionul : Prieteni, cunoscuti si necunoscuti.

      Craciunul il petrec doar in familie iar a doua zi de Craciun, cu cei foarte apropiati (la ei, la mine, ideea este ca tot intr-o casa, tot in mediu intim, privat) !

      PS. Azi am de gand sa beau multa cafea in locul asta ! o sa mai imi ti companie ?
      • +2 (2 voturi)    
        Uite ce mare cafegioaica (Luni, 10 decembrie 2018, 14:30)

        anamaria-mara [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        am devenit si eu mai nou:-)
        Asta imi aminteste de Lorelei, mai exact de Luli-Boy, Catul Bogdan si hazaica lui ce-i facea cafele la orice ora. E minunat sa te astepte cineva cu cafea proaspata, sa simti in nari aroma imbietoare si unica iar eu ultima vreme am avut parte de un adevarat rasfat, ai facut cafea zilnic, ne-ai asteptat cu tot dragul pe toti, vreau sa stii ca am apreciat mereu asta alaturi de cuvintele tale frumoase alaturi de scrisul tau ingrijit.
        Apropos de scris, te-ai gandit sa mai asterni pe hartie una alta din gandurile, trairile tale?sunt convinsa ca ar iesi ceva superb.....incearca cu o pagina pe zi, apoi doua eu te sustin si incurajej, mai mult, vreau sa am intaietate caci exclusivitate suna egoist! Ce spui?
        Sunt prin preajma, te privesc, caut, iti tin companie azi mai mult decat in orice alta zi bag de seama. Imi face placere sa citesc ce scrii, dintotdeauna mi-a placut, am spus mereu asta, cu voce tare incat prietenul nostru ne-a luat peste picior de cateva ori. :-)) :-))
        • +1 (1 vot)    
          Frumos roman ! (Luni, 10 decembrie 2018, 17:28)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

          Ma incurajezi cu alte cuvinte sa devin un fel de Lorelei, cand, cine stie, eu oi vrea sa devin un Catul Bogdan ! Glumesc, evident si tu stii asta ! :)

          Imi place sa te simt prin preajma mea si imi place sa citesc comentariile tale nepolitice, mai bine zis imi place sa discutam, sa-ti descopar latura intima "neactivistica", latura personala, a omului care scrie profund. Sa nu razi de mine si sa nu crezi ca vreau sa te lingusesc, dar in aceiasi masura in care ma indemni tu sa scriu, iata, te indemn si eu acum sa faci acelasi lucru, in asa fel incat sa nu se mai stie care dintre noi e Lorelei ! ;)

          Ai vazut "The way we were" cu Barbara Streisand si Robert Redford ? Un film de cinemateca pe care eu il prefer intotdeauna "Nasului", de exemplu. Iar melodia filmului care da si titlul este extraordinara !

          PS. Sper ca mai esti prin preajma in seara asta !

          PPS. Vezi cat de egoist sunt ? ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Hai ca m-ai invitat la cafea (Luni, 10 decembrie 2018, 17:10)

    anamaria-mara [utilizator]

    Si am baut cafeaua singura! :-(
    Plec in piata, nustiu cat stau.
    Dimineata la ora 06 plec, habar n-am cand ajung, drumu-i lung si greu insa incerc macar un zambet sa-ti trimit, sa stii ca am ajuns cu bine. :-)
    O seara frumoasa prietene si ai grija de tine te rog!
    • +1 (1 vot)    
      Imi pare rau cu cerul si pamantul ! (Luni, 10 decembrie 2018, 19:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

      A trebuit sa plec si in aglomeratie, fie pe jos, fie in metrou nu am putut sa iti raspund !

      Sorry, sorry, sorry !

      PS. Pana atunci (adica pana maine seara), poti sa-mi trimiti un zambet acum, din care sa inteleg ca mi-ai citit commentul "FRUMOS ROMAN" si ca m-ai iertat ca n-am fost aici sa bem impreuna ultima cafea pe anul asta? :-)

      PPS. Drum bun, Ana ! Sa ai o zi minunata si sa regasesti locurile dragi tie asa cum le visezi ! :))
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Luni, 10 decembrie 2018, 21:42)

    anamaria-mara [utilizator]

    :-)
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate, HN nu a mai vrut sa-mi publice (Luni, 10 decembrie 2018, 22:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

      raspunsul (nu stiu de ce ?) pe care ti-l adresasem pe la 6, 6 si ceva, pt commentul tau "Hai ca m-ai invitat la cafea" !

      Si bineinteles ca, asa cum se intampla de obicei in viata, cand ceea ce pierzi reprezinta lucrul unic, irepetabil si ireparabil, asa si in cazul randurilor scrise de mine si neaparute, ele erau cele mai reusite, cele mai inspirate, cele mai romantice, cele mai filozofice, cele mai cele, of, Doamne ! scrise pana acum ! :)

      PS. Ana, o sa caut in cartierul celalalt, ala de la periferie dar care are legaturile "auto" cele mai rapide, un loc mic, retras unde se poate bea cafea facuta la nisip, se poate bea si o marghilomana si un lattesi unde nu exista pericol sa intarzii la intalnirile pe care tot eu le propun si la care nu mai ajung.

      PPS. Drum bun maine, Ana si sper sa regasesti locurile la care te duci asa cum le-ai visat ! (E aproximativ urarea din mesajul lipsa !) :-)
      • +1 (1 vot)    
        Iti mai spuneam acolo, (Luni, 10 decembrie 2018, 23:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ca imi place sa te simt in preajma mea, imi place sa stiu ca ma privesti, ca ma cauti si totodata imi place sa citesc ceea ce scrii (scrii profund : atentie nu ma refer la commenturile de critica politica , acelea sunt cred, ca si la mine rabufniri), imi place scriitura ta profunda cand este vorba de reintoarcerea in timp, in memorie, in sine, in amanuntele de memorie a locurilor din care te tragi. As putea spune ca si eu abia astept sa te citesc cu astfel de pagini.

        Iti mai spuneam si altele in randurile care s-au pierdut dar irepetabilul ma impiedica sa mai gasesc sensul lor exact, sentimentul unic care le-a marcat in acele clipe ! Daca as incerca sa le transcriu mecanic, siluindu-mi memoria, storcand-o de ultima picatura de vlaga pt a reusi sa pun pe hartie niste cuvinte care sa semene cu acelea, deja disparute, nu as face altceva decat sa schimonosesc niste trairi, sa ma autoplagiez !

        Nu voi face asta ! Nu suntem roboti, nu suntem programati asa ca nu este ultima data cand vom trai lucruri irepetabile si poate ca data viitoare HN sau oricine altcineva care va fi in masura sa nu cenzureze idei si sentimente nu o va mai face si nici nu va mai fi poate o gresala umana care sa piarda astfel de randuri.

        PS. Noapte buna, An ! Drum bun maine !

        PPS. Astept maine seara un :-) ca sa stiu ca ai ajuns cu bine ! :)
  • +1 (1 vot)    
    Drum bun ! ;) (Marţi, 11 decembrie 2018, 5:50)

    Susufler0 [utilizator]

    :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Ana, am incercat sa fiu ocupat toata ziua (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:36)

    Susufler0 [utilizator]

    sa lucrez, sa postez si sa nu ma gandesc la tine, dar la un moment dat parca am intrat intr-un fel de sevraj : Ce face Ana ? Cum o fi drumul ? Pe unde o fi? Cat o mai avea pana sa ajunga ? A intrat in Ardeal ? Cat a patruns in Ardeal ? E zapada ? Nu-i zapada ? Cand imi deseneaza zambetul ? Dar de ce sa-mi zambeasca doar ? Sa-mi povesteasca, sa-mi spuna, s-o aud !

    PS. Cam asa a fost pana acum !! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Bucurestiul asta in care a plouat mocaneste (Marţi, 11 decembrie 2018, 19:28)

    Susufler0 [utilizator]

    toata ziua it's boring, it's very boring without you. With you it's life... it lives !

    PS. Ana, zambeste-mi ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Ana, incearca sa-mi raspunzi la zambetul (Marţi, 11 decembrie 2018, 20:30)

    Susufler0 [utilizator]

    pe care ti l-am oferit in frumoasa zi de 16 oct. 2018 cand impreuna cu Alin (Ionescu) am ANALIZAT in lb. lui Shakespeare si am ajuns la concluzia ca am gasit cea mai placuta, potrivita, intima cafenea care are doar o masuta si doua scaune si cafea din belsug.

    PS. Cheia este usor de gasit cata vreme stii cum muta calul de la H8 la G4 !

    PPS. I'm waiting for you !
  • +1 (1 vot)    
    :-) (Marţi, 11 decembrie 2018, 20:54)

    anamaria-mara [utilizator]

    Și te îmbrățișez! Mâine maI multe și mulțumesc! :-)
    • 0 (0 voturi)    
      Eu iti multumesc ! :-) (Marţi, 11 decembrie 2018, 22:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

      Si abia astept ziua de maine !

      Somn usor, Ana !
  • 0 (0 voturi)    
    Buna dimineata, Ana ! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 8:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Astazi, maine si poimaine, poate, o sa procesezi noile "informatii" (precis ca mintea ta a inceput sa le prelucreze inca dinainte de a ajunge tu ACASA, pe masura ce te apropiai de destinatie). Doar ca in vreme ce pana aseara lucrau cu precadere inima si mintea, de aseara "lucreaza" senzorialul" : simti gusti, mirosi,auzi, vezi, pur si simplu, nu iti mai inchipui si nu mai cauti in memorie asa cum faci cand esti departe. Gata ! "Ochii" Memoriei s-au inchis de cum ai sosit, de cum drumul a luat sfarsit si vor ramane inchisi pana ce vei pleca. Cand te vei reintoarce in mohoratul asta de Bucuresti, abia atunci vei constata ca Memoria deschide ochii, ca e dintr-o data mai bogata, ca si-a adaugat la vechea dar ei zestre toate mirosurile, zgomotele, imaginile, atingerile noi pe care le-ai pastrat in nari, in urechi, in ochi, in varfurile degetelor pana ce te-ai departat de Locuri.
    Cred ca va fi o frenezie minunata a simturilor in aceasta reintalnire dintre tine si tine !

    Nu stiu de ce, dar am sentimentul ca ai parasit Bucurestiul in pielea lui Lorelei si ai ajuns acasa in pielea lui Luli boy !

    Mai am un sentiment nelamurit si tocmai de aceea nu il exprim inca. Daca mi-l voi lamuri, daca il voi intelege, daca voi reusi sa il stapanesc, fara doar si poate ca am sa ti-l marturisesc !

    PS. Luly, pardon, Ana, incearca sa ajungi, te rog, azi la locul de care ti-am vorbit ieri, cel ANALIZA T in limba lui Shakespeare si daca l-ai gasit da-mi semn si aici si acolo. Daca nu l-ai gasit, anunta-ma.
    Am ramas fara cafea in casa si as vrea sa ma mut acolo unde sunt inconjurat de toate aromele ei si unde pot scrie nestingherit si nestavilit !
    • 0 (0 voturi)    
      Dar tu ma cunosti (Miercuri, 12 decembrie 2018, 9:23)

      anamaria-mara [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tu ma cunosti deja, tu trebuie sa fi stiut ca eu am facut acolo cafeaua, te asteapta........
      • 0 (0 voturi)    
        De ce nu discutati (Miercuri, 12 decembrie 2018, 12:43)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui anamaria-mara

        Voi in privat?!
        Se pare ca aveti multe sa va spuneti!?
        • +1 (1 vot)    
          Asa vom face! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 13:16)

          anamaria-mara [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

          Va rugam sa ne iertati, articolul acesta este vechi, nici nu credeam ca cineva il mai acceseaza! Inca o data scuze si numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    I'm here ! (Joi, 13 decembrie 2018, 10:41)

    Susufler0 [utilizator]

    !
  • +1 (1 vot)    
    Susu (Joi, 13 decembrie 2018, 10:42)

    anamaria-mara [utilizator]

    Daca intri aici, inseamna ca ai parcurs etapele sugerate!!
    Am intrat doar sa-ti spun ca deranjam aici anumiti cititori, mi-am cerut scuze, nu mai intram aici....ne vedem de ,, eseu,, la locul dedicat lui!