Elena Udrea: Sub teoria nevoii de unitate nu trebuie ascunsa nevoie de schimbare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 13 decembrie 2012, 17:32 Actualitate | Politic


Elena Udrea la RTV
Foto: Captura RomaniaTV
Fostul ministrul al Turismului, Elena Udrea (PDL), a declarat joi, la Romania TV, ca este nevoie de unitate in PDL, acesta nefiind un moment oportun pentru revanse sau pentru o "conventie a dezbinarii, insa sub teoria nevoii de unitate nu trebuie ascunsa nevoie de schimbare, "care schimbare nu inseamna neaparat schimbarea unei persoane, sau schimbarea unei echipe conducerii, cat schimbarea modului de a actiona,  schimbarea strategiilor, schimbarea drumului pe care a luat-o PDL".

"Este clar ca toata lumea care gandeste binele acestui partid stie ca trebuie unitate, ca trebuie sa actionam unit, ca nu este momentul de revanse, ca nu este momentul sa organizam o conventie a dezbinarii ci una a unitatii numai ca sub teoria aceasta corecta a nevoii de unitate nu trebuie sa ascundem si nevoia de schimbare, care schimbare nu inseamna neaparat schimbarea unei persoane, sau schimbarea unei echipe conducerii, cat schimbarea modului de a actiona,  schimbarea strategiilor, schimbarea drumului pe care a luat-o PDL", a declarat Elena Udrea

Intrebata ce ar face daca ar fi in locul presedintelui PDL Vasile Blaga, fostul ministru a declarat "Eu sunt mai impulsiva. In vara, atunci cand rezultatul de la Bucuresti a fost sub ceea ce am promis, nu am mai asteptat analiza si mi-am dat demisia si nu am mai asteptat sa vad ce fac colegii mei de la organizatiile de sector. [...] Nu neaparat sunt eu un reper".

"Acum exista clar o dorinta a tuturor de a face o analiza a rezultatelor pe care le-am avut la alegeri, rezultate slabe asa cum spuneti si dumneavoastra si este evident - nu putem nega evidenta-, iar dupa aceasta analiza sa se decida ce urmeaza, pe termen scurt si pe termen mediu. Pe termen scurt, conform statului, ar trebui sa fie organizata o conventie si, sigur, acolo vazut daca se schimba sau nu conducerea partidului, pentru ca nu este obligatoriu in conventie sa se schimbe liderul partidului", a declarat elena Udrea

Intrebata daca se simte responsabila pentru rezultatul slab al partidului, fostul ministru a raspuns: "in masura in care trebuie sa ne simtim cu totii responsabili din partid".

Totodata, Udrea semnaleaza ca exista o mare presiune pe primarii PDL din partea USL si ca exista riscul ca acestia sa plece daca nu vad o strategie coerenta a partiduli in urmatoarea perioada.

"Exista o foarte mare presiune in teritoriu pe primarii PDL din partea USL. Primarii se gandesc la situatia in care suntem, daca vad ca PDL nu are strategie, echipa puternica, foarte multi vor pleca. Nu trebuie sa ascundem ca este nevoie de schimbare in modul in care a functionat PDL in ultima perioada", a mai spus Udrea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1548 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ` (Joi, 13 decembrie 2012, 17:53)

    Caraz [utilizator]

    Pdl trebuie sa renasca alaturi de politicienii care au fost fortati sa faca un pas inapoi nemeritat desi nu era necesar.Partidul cred ca va fi resuscitat de vechiul nucleu care a confirmat la alegerile din decembrie, reusind sa invinga uslul si trusturile ce sprijina alianta
    • +1 (3 voturi)    
      da (Joi, 13 decembrie 2012, 20:01)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Caraz

      la asta ma gandeam si eu. Udrea s-a retras, i-a lasat pe ceilalti, dar nu au facut nimic. E timpul sa revina cei care stiu ce e lupta politica.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu zic sa se dea jos cu cei care n-au facut nimic (Joi, 13 decembrie 2012, 17:57)

    Cristiann80 [utilizator]

    Eu zic sa nu se ascunda nimeni dupa plop in PDL sa sa se discute cu cartile pe fata. Care a facut treaba si s-a implicat serios in campanie, in munca de partid, sa preia conducerea, ce atatea menajamente, in razboi nu te duci cu manusi de catifea, iti pui alea de lupta. Udrea este unul dintre politicienii curajosi, care a mers in mijlocul poporului si si-a asumat si guvernarea si greselile altora. Gata cu asta, afara din functii cei care sunt acum apti de nimic.Sunt niste perdanti.
  • +1 (3 voturi)    
    Actuala conducere a PDL-ului trebuie schimbata urg (Joi, 13 decembrie 2012, 17:59)

    Cristiann80 [utilizator]

    Eu zic sa nu se ascunda nimeni dupa plop in PDL sa sa se discute cu cartile pe fata. Care a facut treaba si s-a implicat serios in campanie, in munca de partid, sa preia conducerea, ce atatea menajamente, in razboi nu te duci cu manusi de catifea, iti pui alea de lupta. Udrea este unul dintre politicienii curajosi, care a mers in mijlocul poporului si si-a asumat si guvernarea si greselile altora. Gata cu asta, afara din functii cei care sunt acum apti de nimic.Sunt niste perdanti.
  • +1 (3 voturi)    
    doar o parere (Joi, 13 decembrie 2012, 19:26)

    C.T.C [utilizator]

    Eu unul sunt de parere ca scorul bun obtinut de Udrea a fost posibil doar cu sprijinul USL, un fel de cal troian introdus PDL (am auzit si ceva zvonuri cum ca Ponta ar fi fost sponsorizat de Cocos). Se stie bine ca Udrea este o persoana urata de foarte multa lume, este usor de atacat si usor de convins electoratul sa voteze impotriva ei la nivel national. Este exemplul acela de speriat usl-istii, gen Baba-Cloanta, daca nu veniti la vot picati pe mainile blondei E. Udrea. Si ea si A. Videanu au aceste etichete lipite de frunte, chiar daca sunt puse nemeritat (sau poate meritat) si nu mai este niciun chip sa poata scapa de ele. Personal o apreciez pe Udrea ca fiind unul din cei mai buni ministri ai cabinetului Boc, atragand cele mai multe fonduri europene. Nu neg nici competentele lui Videanu, dar eticheta de "omul bordura" este un handicap cu greu reparabil. La fel este si in cazul lui Blaga -"vamesul". Cine-ar mai putea ramane sa reformeze partidul? Oamenii noi si fara probleme de genul asta, n-au prea confirmat dar nici nu cred ca au avut destul timp la dispozitie si nici televiziuni unde sa fie laudati 24/24. Fara o televiziune a partidului nu cred ca se va putea reusi ceva.
    • 0 (4 voturi)    
      urata? (Joi, 13 decembrie 2012, 20:35)

      I [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      urata de multa lume? poate invidiata.
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Joi, 13 decembrie 2012, 22:15)

        C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui I

        Deja suna a cocalarism si-am incercat sa evit asta :) E invidiata de "duJmani"? :)))
  • 0 (2 voturi)    
    cosbuc (Joi, 13 decembrie 2012, 19:56)

    paganini [utilizator]

    o lupta-i viata deci te lupta ..:cu dragoste de ea,cu DOR(ce frumos ...si benefic pt.minte!) ..DA... Romania are nevoie de luptatori...ca DRACU nu sta...FACE,DISTRUGE,baga INTRIGA,....e VIU...!(mai si plagiaza ")...asa ca are dreptate blonda....!
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Joi, 13 decembrie 2012, 20:38)

    MirceaIo [utilizator]

    E. Udrea si-a pierdut din farmec! Parca s-a masculinizat!! pacat!!! a promis ca face copii!!!cred ca acum e momentul de o pauza politica, pana nu e prea tarziu!!!Elena!....!!!