Sebastian Lazaroiu: O suspectez foarte tare pe Mungiu-Pippidi ca in 2004 a fost platita de Hrebenciuc

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2011, 14:03 Actualitate | Politic


Ministrul Muncii, Sebastian Lazaroiu, a declarat ca o suspecteaza "foarte tare" pe Alina Mungiu-Pippidi, presedintele Societatii Academice din Romania (SAR), ca in 2004 "a fost platita de Hrebenciuc", relateaza Mediafax.

Declaratia lui Lazaroiu, dintr-un interviu pentru site-ul blogary.ro, este o replica la acuzatiile Alinei Mungiu-Pippidi facute intr-un editorial recent in "Romania Libera" in care presedintele SAR sustine ca acesta facea parte din "desteptii lui Hrebenciuc, al caror centru de comanda era in secretariatul general al guvernului sub Micky Spaga, de unde emanau sondaje adormitoare".

In interviul pentru blogary.ro, Sebastian Lazaroiu explica faptul ca in anul 2004 activa o comisie electorala in care "Hrebenciuc era dirijorul".

"Pretindeau ca vor sa schimbe legea electorala si sa treaca la votul uninominal. Hrebenciuc era dirijorul acolo, el era maestru de ceremonii, din umbra, sigur. Cred ca aveau alt sef formal. Rolul acelei comisii era sa ingroape votul uninominal si ideea era: hai sa ne facem ca vrem asta, dar obiectivul final era cum sa-l omoram", a declarat Lazaroiu.

Ministrul Muncii a precizat ca in acea perioada era director la CURS si realizase niste sondaje de opinie la nivel de judet, in 2003, pentru Alianta D.A., in urma carora trebuia stabilita ponderea pe liste.

"Doamna Mungiu a luat rezultatele, a facut niste simulari ea si a spus: 'Dom'le, daca se face uninominal, din ce ne iese noua pe simularile astea, rezulta ca PSD va castiga toate mandatele sau peste 50% din mandate'. Simularea era o tampenie. Nici n-aveai cum sa faci o asemenea simulare pe sondajul respectiv. Eu stiu ce date continea sondajul. A facut simularea si s-a dus in comisia electorala si a spus asta si a transmis mesaje in toata presa ca e o prostie, ca Alianta D.A. face o mare greseala daca sustine votul uninominal, o sa piarda, PSD o sa ramana".

Lui Hrebenciuc i-a convenit de minune povestea aia. Ea ma acuza ca am colaborat atunci cu Hrebenciuc. Nu inteleg care e colaborarea. Eu o suspectez foarte tare ca in momentul ala ea a fost platita de Hrebenciuc sa faca asta", a afirmat Sebastian Lazaroiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9239 vizualizari

  • -10 (52 voturi)    
    Lăzăroiu, ca Gâdea (Luni, 22 august 2011, 14:20)

    miss andrina [anonim]

    "O suspectez că a luat bani, bla bla", atunci du-te Lăzăroiule la poliţie, ia calea justiţiei, nu arunca cu fumigene pentru presă.
    De acuze aruncate-n vânt gen Gâdea & co ne-am săturat.
  • -18 (44 voturi)    
    mai lasati-ne in pace cu idiotul de lazaroiu (Luni, 22 august 2011, 14:43)

    adriana [anonim]

    De ce toata ziua trebuie sa vedem titluri despre ce mai spune acest idiot? somajul e in floare si nu se iau nici un fel de masuri care sa imbunatateasca situatia, la POS DRU, aflat in subordinea sa contractele nu sunt respectate de catre stat , nu fac plati la timp si pe urma auzim doar "de ce nu se chetuie banii" (raspuns la mintea cocosulului pentru ca statul /ministerele/autoritatile de management nu isi fac treaba), iar cretinul asta toata ziua isi da cu parerea despre opozitie; dar de ce il publicati? singura sansa sa nu ii mai vad numele este nu mai deschidem deloc site-ul? ati ajuns de 2 bani daca e nevoie sa prezentati aceste non stiri cu citate din non valori de nivelul acestuia
    • -11 (25 voturi)    
      pentru ca hotnews e pro-basist, (Luni, 22 august 2011, 16:20)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui adriana

      de aia
    • +11 (21 voturi)    
      ai vrea sa mi dea declaratiile (Luni, 22 august 2011, 16:59)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui adriana

      lui ponta sau mazare ? te poti uita pe irealitatea ...
  • -11 (39 voturi)    
    Sebastian Lazaroiu (Luni, 22 august 2011, 14:46)

    Vera [anonim]

    Lazaroiu Presesdinte !!!!!!!!!!! Cel mai destept si inteligent om politic al mimentului.
    • -12 (30 voturi)    
      D Vera, ai perfecta dreptate... (Luni, 22 august 2011, 15:07)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Vera

      "Cel mai destept si inteligent om politic al mimentului"
      Este, evident vorba despre miment, adica...probabil despre mima, ca asta fac toti ministrii guvernului, in frunte cu mimul sef Boc, mimeaza.
      Mimeaza competenta, inteligenta si, mai ales, ca muncesc.
      Ca ministrul Lazaroiu, al muncii, care apare tot timpul cu bombe despre opozitie si nimic despre ministerul pe care mimeaza ca-l conduce.
      Un fel de Goebels, ministru al propagandei intr-un alt guvern "democrat", care a zis "mintiti, mintiti, mintiti, ca ceva tot o sa ramana..."
      • -6 (22 voturi)    
        te contrazic! (Luni, 22 august 2011, 15:16)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        de multa vreme, nesimtitii astia nici nu mai depun efortul de a mima ceva pozitiv: bun simt, competenta, inteligenta etc. Manifesta doar opulenta si dispret la adresa noastra, electoratul.
      • +11 (27 voturi)    
        @Wizard (Luni, 22 august 2011, 16:25)

        Vera [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Din graba am gresit. Reiau : S. Lazaroiu, cel mai inteligent si carismatic om al MOMENTULUI. Va tisni pe ultima 100 de metri. Tocmai , ca nu minte, explica sa inteleaga tot prostul si ramii si cu ceva dupa. Nu sufera comparatie cu panglicarul, bidon gol, Crinuta. Lazaroiu este cel asteptat. Lazaroiu este intelectualul care-i va locul lui Basescu.
        • -2 (10 voturi)    
          asta-i la misto, nu? (Luni, 22 august 2011, 17:54)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Vera

          >:)
        • +1 (3 voturi)    
          !!!! (Luni, 22 august 2011, 17:59)

          Mendoza [anonim] i-a raspuns lui Vera

          Am mai auzit teza asta...pe ce te bazezi?
          • 0 (4 voturi)    
            @Mendoza (Marţi, 23 august 2011, 10:48)

            Vera [anonim] i-a raspuns lui Mendoza

            Ma bazez pe perceptia mea de alegator. Eu sunt cucerita de acest personaj. Inca de cind era consilier l-am remarcat. Intotdeauna vorbeste inteligent, argumentat. nu se enerveaza, f politicos, nu spune prostii si stii intotdeauna ca nu-ti pierzi vremea ascultindu-l. Bineintele ca mai trebuie umblat un pic la fatada, au timp inca 3 ani, dar PDL, ar trebui sa se gindeasca serios, pentruca acest tinar are potential. De fapt Basescu cred ca stie. Baconschi nu trece sticla. Cu tot respectul, dar......Cred ca dl Lazaroiu este cel asteptat !
      • +6 (10 voturi)    
        Cred ca... (Luni, 22 august 2011, 16:36)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ...ala era Niccolo Felix. Domnia sa a spus "mintiti, mintiti, mintiti, chiar daca familia trebuie s-o defaimati".

        Deh, e vorba despre Ministerul Adevarului pe care-l conduce, e adevarat, in mod remarcabil!
  • +15 (29 voturi)    
    habar n-am (Luni, 22 august 2011, 15:08)

    buha [utilizator]

    habar n-am cine o plateste, dar nu prea a facut bine aliantei DA.
    daca urmaresti mobilul crimei, ca in filmele politiste poti trage o concluzie, aceea ca a fost de folos psd-ului
  • -13 (29 voturi)    
    Credibilitate (Luni, 22 august 2011, 15:19)

    aura [anonim]

    Intre Mungiu si Lazaroiu eu aleg Mungiu.

    Dna Alina Mungiu-Pippidi si-a dovedit obiectivitatea criticind aspru toate guvernarile, in special guvernarea Nastase. In schimb, Lazaroiu a slujit pe mai-marii zilei. Inainte pe Nastase, acum pe Basescu.
  • +20 (34 voturi)    
    Nu e chiar de necrezut (Luni, 22 august 2011, 15:30)

    Idealistu [utilizator]

    Daca aveti rabdarea sa recititi Romania libera din compania electorala 2009 pentru Presedintie, exista un articol interesant al d-nei Mungiu Pippidi de sustinere a d-lui Mircea Geoana :)
    • -4 (12 voturi)    
      nu mai spune (Luni, 22 august 2011, 17:35)

      bizonu [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      nu mai spune? daca exista, de ce nu ne dai un link ci apelezi la rabdarea noastra? Ca om fi rabdatori, dar nu prosti
      • +2 (10 voturi)    
        Memorez ideile esentiale, nu numere de ziar (Luni, 22 august 2011, 18:04)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui bizonu

        Exista cu certitudine articolul, dar binenteles ca nu mai tin minte ziua exacta.
        • -1 (1 vot)    
          Să fie ăsta? (Luni, 22 august 2011, 18:49)

          meioza [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          http://www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/ce-astept-de-la-candidati-171053.html
          • 0 (4 voturi)    
            nu e asta (Luni, 22 august 2011, 19:10)

            mih [anonim] i-a raspuns lui meioza

            ca aici nu zice ca il sustine pe geoana...si tare cred ca nici in alta parte...
            • -1 (1 vot)    
              De ce nu e asta? pentru ca asa spui tu? (Marţi, 23 august 2011, 11:08)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mih

              Nu te supara, dar nu cred ca ai citit cu atentie articolul. Sau nu stii exact sa sintetizezi si ceea ce a vrut sa spuna nu doar ceea ce a scris.

              Mai mult sunt cateva paragrafe in care a spus-o chiar pe fata, in eventualitatea in care unii nu se prind cu cine ar trebui sa voteze :)).

              Nici Geoana nu e bun, dar totusi pare ca stie sa fie oviectiv - In limba romana DAR anuleaza afirmatia precedenta si da putere cuvintelor ce urmeaza dupa el....

              Cred ca pana la urma e o chestie subiective si de modul de intelegere a fiecaruia, deci nu afirma NU e ASTA, ca poate ala e.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu iti da link (Luni, 22 august 2011, 22:10)

        revelare [anonim] i-a raspuns lui bizonu

        ca sa inveti si si ngui sa cauti informatie relevanta pe net, nu sa stai cu gura cascata la realitatea si antena 3
        • 0 (4 voturi)    
          sau ca sa inghiti manipularea lor (Marţi, 23 august 2011, 11:03)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui revelare

          ...fara sa ai si cealalta versiune la indemana ca sa le compari. Cati oameni chiar o sa caute articolul lui Mungiu-Pippidi? Deh, nu-s nici hotnews fecioare neprihanite.

          Ce am gasit eu in arhiva RL (cu google, cautarea de pe site-ul RL e de toata jena) e un articol vechi de aproape un an. Interesant ca Lazaroiu s-a trezit acum:

          http://www.romanialibera.ro/opinii/comentarii/vand-opinie-publica-negociabil-198232.html

          E un atac destul de... frontal, sa zic asa :). E cam tzafnoasa doamna Mungiu-Pippidi, dar cred ca stie ce spune; plus ca in ochii mei are mai multa credibilitate decat Lazaroiu.
  • -14 (20 voturi)    
    DA, creatia lui Mungiu-Pippidi (Luni, 22 august 2011, 16:16)

    adrian [anonim]

    Asta e hilar de tot, si cel mai tare ride Adrian Nastase, care din cauza lui Mungiu-Pippidi a pierdut alegerile in 2004. Sa stii ca Hrebe era omul lui Basescu. Cum poate fi ministru unul ca Lazaroiu? remarcati ca nu a spus ca a uat bani, ca atunci il dadea in judecata, ci doar ca o suspecteaza, ca e dreptul lui sa suspecteze si sa calomnieze. Gretos.
    • +16 (22 voturi)    
      :)) (Luni, 22 august 2011, 16:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      dupa ce toti il suspecati pe base si pe toti care sunt cu el de toate cele mai rele, brusc v-a cuprins idignarea... chiar e gretos :))
    • -8 (16 voturi)    
      mai... tu uiti de eba (Luni, 22 august 2011, 16:37)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ca din cauza de eba Pippidi s'a retras de pe listele PDL.. asa ca trebuie sa fie atacata la un moment dat.
      Nu realizezi inca o chestie. IN tara asta nu ai voie sa fi obiectiv.
  • 0 (12 voturi)    
    Bravos! (Luni, 22 august 2011, 16:21)

    Dan [anonim]

    Stire beton! Absolut cap de pagina! Sa va fie rusine!
  • +17 (25 voturi)    
    si da, si nu... (Luni, 22 august 2011, 16:36)

    academicianca [anonim]

    AMP nu a creat Alianta DA, ii exagerati importanta. Nu a fost un actor major in perioada aceea, ci marginal. Daca ea repeta insa mereu asta, lumea junge sa o creada.
    Pe de alta parte, Lazaroiu a gresit un pic: AMP nu pentru bani lucreaza, ca are, ea e in alta categorie.
    Daca face ceva, e pentru influenta, glorie, putere. Sau pentru a-si razbuna orgoliile ranite. Ori daca este asa, nimic nu e imposibil, inclusiv combinatii cu Hrebe, cum a facut si in 2009 combinatia la vedere cu Geoana.
    • -1 (3 voturi)    
      NU MOR DE DRAGUL LUI LAZAROIU (Luni, 22 august 2011, 19:17)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui academicianca

      dar nici de al AMP. De-a lungul anilor a vorbit mult si vehement fara sa spuna nimic substantial. Este prea agitata si mie mi se pare superficiala. La hormonii ei probabil ca o macina diverse orgolii.

      Despre Lazaroiu inca nu am o parere ferma, mai astept sa vad ce face. Pina una-alta si el pare un soi de vorba-multa-treaba-putina.
  • -2 (14 voturi)    
    care e stirea? (Luni, 22 august 2011, 17:08)

    gigelM [anonim]

    dupa ce ani de zile i s-a reprosat lui AMP ca l-a adus pe Basescu la putere, acum l-a adus pe Hrebenciuc? Pai ce, a cistigat el?

    De ce ati dat voi stirea asta idioata, care dovedeste cel mult ca Lazaroiiu e un calmniator incompetent?
  • -1 (13 voturi)    
    am si eu o intrebare (Luni, 22 august 2011, 17:28)

    gimini [utilizator]

    Lazaroiu e ministrul muncii, sau propagandist pe la Comitetul Central al PDL? Ca de fiecare data cand apare in presa apare cu ceva anti-PSD, anti-USL, in nici un caz cu ceva legat de presupusa lui munca, aceea de a avea grija de piata muncii din Romania.
    • +3 (9 voturi)    
      Asa e (Luni, 22 august 2011, 19:30)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Cand nu va convine de ceva va legati de altceva, adica omul sa taca ptr ca nu va convine voua dar o bagati in fata ca trebuie sa se ocupe de altceva...

      Omul si-a exprimat parerea lui nu a dat cu parul dar pentru voi trebuie gasit ceva contra ca sa iasa ceilalti mai sus ...asa fiecare are cusurul lui si e ceva minor fata de altii care sunt de 1000 de ori mai rai...asa ca uite-te la barna din ochii tai
    • -2 (8 voturi)    
      este (Luni, 22 august 2011, 19:35)

      lazarescu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Lazaroiu, la Ministerul Muncii ai tot soiul de treburi de rezolvat: bugetul de pensii, de somaj, munca la negru, contractele facute si rupte peste noapte, ajutoarele sociale aiurea, banii de incalzire la iarna pentru nevoiasi, ca se taie subventia la caldura, fondurile europene etc etc etc. Si tu ne aburesti cu Mungiu Pippidi? Apoi, Lazaroiu, in calitatea ta de membru al Guvernului, daca nu ai probe, ci doar suspectezi, cum iti permiti tu sa acuzi de coruptie (fi si numai morala) o profesoara care preda in Germania, nu in sistemul universitar spagar din Romanica!?
  • -2 (8 voturi)    
    Certitudine (Luni, 22 august 2011, 19:54)

    Certitudine [anonim]

    Nu te suspectez, ci chiar sunt convinsa ca-ti platesc si eu o parte din salariul de bugetar ca sa bati campii, spunand numai lucruri stiute de toata lumea. Poate va apucati sa faceti si ceva treaba voi, cei din guvernul Boc. Ce ne anunti tu, cu emfaza, de fiecare data, iti puteam spune si noi gratis
  • +5 (9 voturi)    
    prin anii '90 (Luni, 22 august 2011, 21:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    madam mungiu era una din cele mai luminate minti de femeie din presa romaneasca, alaturi de tia serbanescu si magdalena boiangiu. Intre timp a inceput sa semene pina la similaritate cu broasca riioasa zoe petre, sluga credincioasa a fostului pres constantinescu-tapu, actuala sluga a voiciorescului felix-antena.
    De, hormoni, resentimente si sete de putere, cum zicea cineva mai sus. Pacat.
  • -2 (4 voturi)    
    ridicol (Marţi, 23 august 2011, 9:20)

    Conan [anonim]

    Va sa zica in anul 2004, cind Alianata pentru un Parlament Curat facea PSD sa piarda alegerile Mungiu-Pippidi lucra d efapt pentru Hrebenciuc. Nu ramine decit sa deducem ca Hrebenciuc lucra pentru Basescu. Si aiaca asa, cu ajutorul lui Hotnews, a reusit Lazaroiul nu doar sa dea cu parul spunind ceva neverosimil, si sa nu-si arate statul lui de plata, ca el chiar a lucrat in campania electorala pentru Hrebenciuc...
  • -1 (1 vot)    
    nu are badea dreptate? (Marţi, 23 august 2011, 14:55)

    adelin [anonim]

    Felicitari Hotnews ca pune in cdirculatie calomnii de speta cea mai joasa, si inca la adresa cuiva de reputatie nationala si internationala ca dna Mungiu. Asa, bravo, razboiti-va cu Romania Curata si meritati-va eticheta de trompeta pe care v-o da Mircea Badea! E postat probabil chiar de Neamttu, autorul interviului, suparat ca dna Mungiu l-a taxat de profitor - cum si e...
  • -2 (2 voturi)    
    Hai, bai, ca nu v-ati prins... (Marţi, 23 august 2011, 19:47)

    Prostu' satului [anonim]

    Hotnews vrea de fapt sa-l piarda pe Lazaroiu, de-aia-i publica non-stop toate tampeniile...
    Nu poti sa discreditezi mai bine un om ca Lazaroiu decat poate s-o faca el singur; tot ce trebuie sa-i faci este sa-i pui goarna la dispozitie. El va face restul, imbatat de sonoritatea-i propriei voci si presupusa-i desteptaciune...
    Omul pur si simplu nu se poate abtine sa se auda vorbind despre orice subiect. Este, cred, singura asemanare cu Basescu.
    In rest, povestea Verei cu "Lazaroiu for president!", vorba cuiva, e banc... Mai degraba l-as vota pe Base a treia oara :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Ai cam scrantit-o aici (Miercuri, 24 august 2011, 2:02)

    Dorel din reclama [anonim]

    Intru rar, ca n-am timp, dar nu m-am putut abtine acum. Ce a spus atunci d-na Pipidi am simtit cu totii, ca PDL o va lua in freza la uninominale, nu fiindca nu merita sa fie la conducere, nu ca n-ar avea oameni inteligenti si cinstiti, ci pur si simplu fiindca PSD + PNL avea foarte multi oameni care au aparut zilnic pe sticla, si lumea-i va vota doar pt. asta. Nu trebuia nici o analiza, era evident pt. toata lumea, si nici azi nu stau lucrurile mai roz. Pt. a arata ce poate fiecare ar trebui cate un interviu la post impartial cu fiecare candidat, tot istoricul lui, etc, ar fi trebuit sa dureze campania 5 luni.
    Pana acum n-am vazut vreo gafa a d-lui Lazaroiu, dar asta sigur este una.