Sever Voinescu: Decizia procurorilor este absolut fireasca, ceea ce e politica e politica, ceea ce e penal, e penal

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2011, 23:32 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PDL, deputatul Sever Voinescu, a declarat, pentru Agerpres, luni seara, ca apreciaza ca fireasca solutia data de procurorii PICCJ, de neincepere a urmaririi penale fata de el si de presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, la plangerea formulata de PSD privind votul dat in Parlament la legea pensiilor.

Sever Voinescu a punctat faptul ca, din pacate, se intampla adesea in politica romaneasca 'cand chestiuni pur politice se incearca sa se rezolve prin mijloace penale''.

'Aceasta solutie a procurorilor mi se pare fireasca (...). Se intampla adesea, din pacate, cand chestiuni pur politice se incearca sa se rezolve prin mijloace penale. Adica sunt probleme care tin exclusiv de confruntarea politica intre partide, de interpretarea grupurilor din Parlament, sunt lucruri care sunt reglementate de regulamentele din Parlament, care sunt adesea duse foarte departe si se reclama a fi chestiuni cu aspect penal. In mod evident ele nu sunt', a declarat vicepresedintele PDL pentru AGERPRES.

In context, Sever Voinescu a reamintit, in legatura cu votul din Parlament la legea pensiilor, contestat, ulterior, de PSD prin plangere penala, cateva aspecte legate de procedurile derulate in Parlament in acest caz, precum si solutiile date de Curtea Constitutionala la contestatiile formulate de Opozitie in acest caz.

Acesta a punctat faptul ca prin astfel de cazuri, cum a fost cel creat de PSD, 'se incearca obtinerea unor beneficii politice prin implicarea penalului in chestiuni care in mod evident nu au nicio conotatie penala, ci pure conotatii politice'.

El a reamintit si ca in 2005, atunci cand Adrian Nastase, presedinte al Camerei, a fost subiectul unei plangeri penale depusa de parlamentarii PNL pe o chestiune absolut similara, si atunci Parchetul a dat o solutie de neincepere a urmaririi penale.



















474 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Da? (Luni, 18 iulie 2011, 20:52)

    x [anonim]

    Politicul nu-i penal?
    Atunci e clar de ce nu prea vedem actionati IN JUSTITIE politicieni.
    PS. Promisiunea (neonorata) din alegeri ce e?
    Eu cred ca e NESIMTIRE.
  • +1 (3 voturi)    
    Mai sa fie... (Luni, 18 iulie 2011, 23:42)

    Armadilo [anonim]

    Tata Voinescu, dati cu parerea si asupra subiectului Voicu.

    Asa coincidenta mai zic si eu, in aceeasi zi doamna cu pricina sa nu mai fie sub urmarire penala si tot in aceeasi zi domnul cu pricina sa fie eliberat din arest.

    Se numeste schimb de marfuri?
    • +2 (2 voturi)    
      liber la furt, baieti (Marţi, 19 iulie 2011, 0:14)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Armadilo

      ...si toate astea in timp ce organele erau ocupate sa caute niste focoase printre sine.... oricum, acum stimabilii deputati pedele au liber si la furtul de uraniu imbogatit (in mod ilicit).
  • +2 (2 voturi)    
    rusine (Marţi, 19 iulie 2011, 0:00)

    gigi [anonim]

    Sa prostesti o tara intreaga , cind printr-o demisie de onoare se putea rezolva ,este prea mult. Acest procuror a raspuns unor comenzi dar cite astfel de verdicte a mai dat si cite va mai da.Este inadmisibil , iar motivatia este rusinoasa.Voinescu a aratat ca este un simplu activist de partid si nu intelectualul care se pretinde ,deasupra ticalosiei ,minciunii si interesului marunt.
  • +1 (1 vot)    
    Parerea mea de nonportocaliu (Marţi, 19 iulie 2011, 10:39)

    victor [anonim]

    Eu cred ca ceea ce e politic, e politic, ceea ce e penal, e penal, si ceea ce e nesimtire, e nesimtire. Episodul de la Legea Pensiilor face parte din toate cele trei categorii. PDL ar trebui sa se gandeasca FOARTE bine la ceea ce va face dupa ce USL va castiga alegerile (nu ma intereseaza de ce ziceti voi gibonii portocalii, ca asta e *aproximativ* singurul site mai serios pe care mai aveti majoritate nonanastaseniana...un fel de tara-n tara), pentru ca atunci vor trebui sa raspunda *pe bune* in fata legii. Bafta marinarului...de flota ce se mai aude?
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtitilor! (Marţi, 19 iulie 2011, 17:51)

    spaniolul [anonim]

    Ce chestiuni politice penalule ordinar. Adica furati in vazul lumii si asta inseamna problema politica? Jeguri ordinare, pe care v-am votat si eu ca un nesimtit ce am fost!
    Voinescule, ai cazut in oala cu rahat si puti rau de tot. Nu ti-e rusine de felul in care vei ramane in istoria romanilor, ordinarule ce esti? Cum adica NUP cand toti pot vedea ce s-a intamplat in camera deputatilor (am scris intentionat cu litera mica)?
  • 0 (0 voturi)    
    Gunoaie (Joi, 21 iulie 2011, 15:48)

    Mircea [anonim]

    Penalul actioneaza in orice domeniu, inclusiv in politica.
    Individa asta are o scuza ca nu stie sa numere?
    Nimeni nu e mai presus de lege!
    Lozinca asta e la oameni normali, nu la noi, cu indivizi ca Base, Roberta, asta de sus, etc