VIDEO Andrei Chiliman contesta initiativa privind alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin, cerand PSD sa-si precizeze pozitia si PNL sa blocheze proiectul

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 16 ianuarie 2011, 14:21 Actualitate | Politic


Andrei Chiliman
Foto: AGERPRES
Presedintele PNL Bucuresti, Andrei Chiliman, primarul sectorului 1 al Capitalei, a solicitat, duminica, PNL si PSD sa-si exprime pozitia fata de proiectul de lege care vizeaza modificarea Legii privind alegerea autoritatilor administratiei publice locale, unde se stipuleaza faptul ca este considerat ales primarul care a intrunit numarul cel mai mare de voturi dintr-un singur tur de scrutin.

"Aceasta initiativa legislativa nu face altceva decat sa adanceasca acest deficit de democratie. (...) Ii cer public PSD sa-si precizeze cat mai repede pozitia fata de aceasta golanie politicianista a alegerii primarului dintr-un singur tur de scrutin. Le cer public colegilor care negociaza cu PSD sa nu negocieze valorile si principiile in care noi credem, sa nu scoata pe taraba increderea alegatorilor in PNL", a spus Chiliman, intr-o conferinta de presa, citat de Agerpres.

El a precizat ca o asemenea lege ar fi antidemocratica pentru ca scade legitimitatea primarului ales.

"Primarul nu o sa mai fie ales, in cele mai multe cazuri, de votul unei jumatati plus unu dintre cei care doresc sa voteze si va fi ales, in cele mai multe cazuri, cu un numar mai mic de jumatate din voturile celor care se prezinta la vot", a afirmat presedintele PNL Bucuresti.

Potrivit lui Chiliman, initiativa legislativa a fost depusa "de 63 de parlamentari ai PDL si PSD, printre care s-a ratacit si un reprezentant al PNL".

Liberalul sutine ca, prin aceasta propunere, "PDL si PSD si-au dat mana", proiectul legislativ avantajand "partidele mamut" care au un mare numar de primari si pe care "vor sa si-i conserve cu orice pret".

"Aceasta si explica faptul ca, dusmani de obicei la TV, PSD si PDL si-au dat mana in acest proiect. (...) Daca FSN ar fi impus aceasta prevedere in legislatia alegerilor din 1991, PNL probabil nu ar fi avut nici un primar ales in acesti ani", a spus Chiliman.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2099 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Se vede unitatea din "sanul alianteti PNL+PC+PSD" (Duminică, 16 ianuarie 2011, 14:57)

    sliderEM [anonim]

    ia uite cum incepe alianta PNL +PC +PSD sa scartie deja..nici nu s-a nascut bine si si-au dat seama ca de fapt ei sunt foarte diferiti....

    Nu exista nici un proiect pozitiv care sa ii uneasca, doar ura impotriva lui Basescu.
    • -4 (4 voturi)    
      e bun si ala (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui sliderEM

      si apoi, daca spui tu, trebuie sa te si credem ca proietul respectiv nu este pozitiv?
      eu chiar cred ca este un lucru bun. si de cand cred ceva de viitorul imi da dreptate. din experienta spun asta
  • +16 (18 voturi)    
    Haos liberal... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 15:16)

    Aeso [anonim]

    ... trecem peste faptul ca sistemul incriminat de dl Chiliman a fost introdus chiar de PNL, la alegerea presedintilor CJ, si observam un lucru foarte interesant. Zice primarul: "...proiectul legislativ avantajand partidele mari" Cum? PDL partid mare? Pai nu e dl. Chiliman unul din yesmanii lui Crin, alaturi de care si-a asumat pentru urmatoarele alegeri locale si generale 30% din voturile romanilor? Ba da! Atunci care e problema? Nu e dl. Chiliman unul din liberalii care repeta obsesiv prostia monumentala ca PDL s-a prabusit in sondaje, ba mai mult si-a asumat, evident alaturi de Crin, distrugerea PDL?Care e problema? Mai ales acum cind au un aliat extrem de puternic: Partidul Conservator! Nu e dl. Chiliman lineralul care declara prin ziare ca se gindeste, pentru sectorul 1, la un procent de 40% pentru PNL? Ba da! Atunci care e problema?
    Problema este una singura si gura liberalului a spus-o foarte clar: PDL e, alaturi de PSD, partid mare! Asta inseamna e organizat extrem de bine, nu ca la PNL, ca se platesc cotizatiile la timp, nu ca la PNL.
    Chiliman, probleme?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-mi este deloc simpatic dar... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 15:17)

    un om [anonim]

    Are dreptate!
    Nu-mi plac partidele, dar a alege un primar dintr-un tur inseamna eternizarea acestora pe postul respectiv indiferent de prostiile pe care le-ar face. Inertia votantilor, micul si berea vor face ca singura cale de a schimba un primar sa fie cu ajutorul DNA-ului sau a celor de la pompe funebre. Voturile contra se vor fragmenta, iar la justitia pe care o avem singura frica a primarului este cea a pierderii postului, care va disparea in 99% din cazuri odata cu adoptarea acestei legi.
    • +1 (3 voturi)    
      Primar Onesti! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 18:51)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui un om

      Sunt din Onesti si avem un "primar eternizat" ! Dl Lemnaru este cel mal longeviv primar din tara, chiar daca pina acum au fost cate doua tururi de scrutin! Ar trebui sa tinetm mikinte ca nu conteaza cate turiri de scrutin sunt, ci CINE NUMARA VOTURILE!
    • 0 (0 voturi)    
      un singur tur si nu mai mult de doua mandate (Marţi, 18 ianuarie 2011, 10:22)

      marko [anonim] i-a raspuns lui un om

      Domnilor de ce nu introduceți un proiect prin care acești domni primari sa nu aibă dreptul sa candideze mai mult de doua mandate, aici în România a devenit un obicei sa conducă pana la moarte, nu credeți ca este absurd lucrul acesta, am intrat în UE haideți sa fim ca o parte din tarile Europei, nu mai mult de doua mandate.
  • +5 (7 voturi)    
    1 tur vs 2 tururi (Duminică, 16 ianuarie 2011, 15:17)

    Observer [anonim]

    Are dreptate, e o tampenie alegerea intr-un tur si a primarilor si a presed. cons. jud. Mai adaug faptul ca, in localitatile sau judetele cu o populatie maghiara de peste 25%, dupa primul tur pe primul loc e UDMR-istul, ptr ca ungurii voteaza pe criterii etnice si au o participare mai mare la vot, iar romanii impartiti in "N" partide si cu o participare mai mica vor pierde inevitabil.
    • +1 (1 vot)    
      Si ...... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 22:50)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Observer

      ....e bine sau este rau sa castige ungurii? :o)))

      ....Ca nu inteleg ce zici. :)))

      Adica, fura sau ceva?

      Aaaaa, au mai multi cetateni, inteleg! (cetatean = persoana care isi exercita drepturile si indeplineste obligatiile date de relatia cu Statul in mod consecvent).

      Deci nasoi sunt ungurii, ca sunt mai multi cetateni printre ei decat printre romani, nu romanii ca sunt un fel de norod. Aha.

      Curat - murdar, bibicule!
    • 0 (0 voturi)    
      gresesc eu? (Marţi, 18 ianuarie 2011, 10:46)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Observer

      sau la 1 tur esti obligat sa faci aliantele INAINTE. Si atunci trebuie sa fii realist nu sa-ti imaginezi ca iei 51% si de fapt sunt 15%??? De ce e o tampenie? functioneaza in UK de sute de ani si n-au ajuns galezii sau scotienii majoritari in Anglia? Dispare targuiala jalnica dintre cele 2 tururi: "eu ajung primar si iti da tie partidul meu, de la guvern, bani de o pleasca"
  • +2 (8 voturi)    
    Dl. Chiliman? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 15:26)

    Bogdan [anonim]

    Ce opinie are dl. Chiliman, in contextul democratiei, privitor la desemnarea candidatilor de catre alegatori (nu de cativa in partide) precum si privitor la posibilitatea revocarii celor alesi in timpul mandatului, revocare tot de catre alegatori?

    Cand in state din vest exista de (doua) sute de ani alegerile intr-un singur tur, plus cele doua prevederi de mai sus (alegeri primare = desemnarea candidatilor de alegatori si revocarea) cum poate sa vina un Primar sa spuna ca sunt antidemocratice? A fost ales in doua tururi dl. Chiliman? Are interes personal vezi blocuri reabilitate termic gratis?
    • +2 (2 voturi)    
      Habar n-ai despre ce vorbesti! (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:42)

      me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Prietene invata mai intai sa iti pui ideile in ordine! Intereseaza-te si ai sa vezi ca reabilitarea termica s-a realizat gratis in sectorul 1, cetatenii nu au contribuit cu nimic. Noi am fost sub comunism pana acu' 20 de ani, nu te compara cu statele din vest. Acesta initiativa nu face decat sa avantajeze partidele mari reducand contributia electoratului prin vot.
  • +3 (7 voturi)    
    chilimane chilimane!!! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 15:59)

    chilimane chilimane! [anonim]

    ce te mai injura pe tine lumea de cand cu anl-urile din henri coanda...
  • +9 (15 voturi)    
    Un singur tur este suficient! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:00)

    Traian [anonim]

    Un singur tur pentru alegerea primaril;or este ok,se fac economii la bugetele locale si se mai taie din circul(inclusiv mediatic) care insoteste asa zisele evenimente legate de turul doi prin toate vagaunile de orase sau comune de doi lei...Se elimina si negocierile sau tradarile tipice dintre cele doua tururi.
    Daca cu acest proiect de lege s-ar propune si desfintarea actualelor judete ctitorite aiurea pentru puzderia de activisti nesatui de la sfarsitul anilor 60 ar fo super!8-9 regiuni sunt mai mult decat suficiente!S-ar mai da pe vale cateva mii de bugetari si functionari publici de prin preefecturi,consilii judetene,inspectorate de tot felul,deconcentrate....
    In context cred ca Chiliman greseste.Alegerea primaruluii in primul tur nu avantajeaza neaparat partidele mari.Ba dimpotriva,cred ca asta il doare de fapt!
  • +10 (14 voturi)    
    penele (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:09)

    Penele pesede [anonim]

    Aoleo, da' cand locul trei de la uninominalul penelist ajungea in parlament, o fi fost bine, mai ales ca primii doi clasati in colegiu, de cele mai multe ori, erau de la PSD si PDL? Atunci era bineeeeeeee, nu? PNL a fost si va ramane o remorca a PSD!!!! Asta nu vrea sa inteleaga Chiliman. El nu pricepe ca forta unui partid sta in coerenta actului politic si forta conducatorilor lui, iar daca tara in care activeaza este una cat de cat normala, mai conteaza si verticalitatea acelorasi conducatori. Nea' Chilimane, uita-te, bre, in partidul tau, dar si la matale, apoi fii sincer si raspunde la intrebare: "Ce a demonstrat mai intai in politica romaneasca PNL, apropierea de PSD(ca remorca, fireste), sau coerenta, interes national, verticalitate?". Abia apoi sa vorbesti...Apropo, un adevarat partid liberal se manifesta in primul rand prin actiune si abia apoi prin declaratii politice, pe cand la voi, liberalismul se consuma 99% in vorbe. Cel mai bun exemplu este sefu matale, Crin. Las-o balta, ca nu tine!
  • +8 (10 voturi)    
    dimpotriva mai chilimanjaro ,nu se vor mai cheltui (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:09)

    Eneas [anonim]

    bani pe papagali ca tine!
    cel mai mare respect pentru modelul Westminster in care intrun singur tur se practica democratia -cine a luat cel mai mare numar de voturi din cei cateva zeci de papagali care se prezinta e declarat casigator!se economisesc si banii si timpul alegatorilor!dar escrocul vrea sa pactizeze sa ,puna conditii ,sa primeasca bani dupa primul tur ,sa il *sustina * pe unul dintre primii doi care vor merge in turul doi !asa e cand alde chilimanii nu au alte meserii cinstite ..
  • -3 (9 voturi)    
    unu (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:16)

    unu [anonim]

    atunci sa alegem si presedintele intr-un singur tur.
    daca candideaza10 persoane avem toate sansele sa ne captusim cu un presedinte udmr sau prm. votul in doua tururi are logica lui, nu e un moft.
    la ce aberatii poate duce interesul meschin!
    sa vezi ce bine se vor intelege pdl+psd(=fsn). doar au aceeasi mama sau bunica.
    • +2 (2 voturi)    
      diumpotriva ,implica mai multa responsabilitate (Duminică, 16 ianuarie 2011, 20:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui unu

      nu il votez pe DD ca oricum nu are sanse sau pe Crin Antenescu ,sau pe Dan Voiculescu !votez si eu un om sigur......
      • -2 (2 voturi)    
        unu (Duminică, 16 ianuarie 2011, 21:27)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        daca asta e criteriul tau de vot mai bine nu mai vota. net cultura politica. asta e comportamentul de turma. aceasi turma care l-a votat pe iliescu, l-a votat apoi pe basescu cu toate ca cei doi au doctrine total diferite. ne meritam soarta.
  • +2 (4 voturi)    
    alegeri de primari (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:20)

    dorin valeriu [anonim]

    Proiect de lege absolut nedemocratic, avantajand in Ardeal UDMR, la fel ca legea alegerii presedintilor de consilii judetene. S-a ajuns in acest fel ca judetele Mures si Satu Mare sa aiba presedinti de CJ maghiari, desi in judet ungurii sunt minoritari. La Oradea, exceptand alegerile de primar din 2008, in toate alegerile candidatul UDMR a ocupat, dupa primul tur, primul loc, desi ungurii reprezinta doar 27% din populatie, dar voturile romanilor ( majoritari) s-au impartit in primul tur intre 10 candidati.
  • +2 (8 voturi)    
    Chiliman vrea alegeri ,pana iese. (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:36)

    mircea [anonim]

    Ca doar nu o face pe banii lui.Chiliman de cand sa imprietenit cu Vanghelie si au facut alianta in Bucuresti a inceput sa aiva ceva tiganesc in comportament.A avut ce invata de la Vanghelie.Chiliman a facut mai mult rau decat Vanghelie,pentru-ca a adus sectorul 1 la nivelul sectorului 5.
  • -3 (9 voturi)    
    O mare prostie! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 16:40)

    Catalin-Andrei [utilizator]

    Mi se pare o mare prostie ceea ce fac cei de la PSD si PDL!O sa se ajunga ca oamenii de rand sa nu mai aiba nici drept de vot daca o tinem tot asa...asta sa fie problema cu banii: se pierd prea multi pentru alegeri, nu mai bine nu mai fura ei atat si cheltuiesc mai putin cu campaniile electorale?!
    Sunt intru totul de acord cu Domnul Chiliman si dupa cum merge treaba in sectorul 1 am si incredere in ceea ce face!
  • +6 (10 voturi)    
    Eu sunt pentru. (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:06)

    Diogene [anonim]

    Eu sunt pentru alegerea primarului din primul tur. Şi aşa nu ne dau banii afară din ţară. Cât despre cei care nu se prezintă la vot, ei nu contează. Dacă stau acasă la TV şi nu-şi mişcă fizicul spre secţia de votare, lăsându-i pe alţii să le hotărască soarta, atunci chiar nu contează,
  • +7 (9 voturi)    
    Ei nu zau! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:08)

    Dan [anonim]

    De Legea Alegerilor ai auzit?Cum au castigat PNL-ei o caruta de mandate de pe locul 2 si 3 fara al doilea tur de scrutin?Atunci nu era nimic antidemocratic?
  • +7 (9 voturi)    
    conu dinu (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:13)

    pnl la milogeala [anonim]

    ce te miorlai chilimane, nu era marea alianta (psd+pc+pnl) peste 60 % si pdl 15 % ? atunci de ce iti faci probleme ? sau poate ca nu e tocmai asa ? haha !!! tu vrei o lege electorala numai pt tine ? sa te voteze doar nevasta ta e ok ? vorbeste cu antonescu , poate te rezolva !
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Chiliman! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:19)

    cristiapetrei [anonim]

    Chiliman are foarte mare dreptate , se denigreaza si ar incalca principiul liberal daca ar vota acest proiect . Plus ca mi se pare imorala aceasta propunere.
  • +7 (9 voturi)    
    ...PNL ar primi o lectie de la viata... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:29)

    Andrei T [anonim]

    Uite ca s-ar putea sa foloseasca la ceva alianta cu PSD-ul. Dar initiativa legislativa tine tot de alianta aflata la guvernare. PNL risca, refuzand alianta cu PDL, ba si promovand o dusmanie evidenta fata de acesta, sa se aleaga cu foarte putini alesi locali. Va fi atunci prada sigura a PSD-ului. Si iata cum poate disparea un partid de pe scena politica a tarii din cauza prostiei si tradarii propiului electorat. PNL ar primi o lectie de la viata.Pentru ca nici in politica nu poti trece un anumit prag al imoralitatii fara sa platesti. Pacat ca n-or sa mai fie cei care sa tina cont de lectie..
  • +1 (3 voturi)    
    Pai ce sunt prosti ?... (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:37)

    Anonim [anonim]

    Atata vreme cat pot sa faca asta, sdeii si psdleii nu o sa renunte. Au cu ce si ii doare undeva de "valorile si principiile in care noi credem"
  • -5 (9 voturi)    
    serios? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:57)

    srt [utilizator]

    Nu prea il inghit eu pe Chiliman, dar mi se pare o initiativa buna.

    Daca nici unul de candidati nu are o pondere de peste 50% inseamna ca nu are suportul necesar pentru pozitia de primar. In cazul asta al doilea tur de scrutin e necesar.

    Nu-mi vine sa cred ca PDL a propus asa ceva. E o simplificare inutila a votului.
  • +5 (9 voturi)    
    Are dreptate primaru' asta ! (Duminică, 16 ianuarie 2011, 17:58)

    Raluca [anonim]

    Normal ca legea e "antidemocratica", e o "golanie politicianista" si scade "legimitatea primarului ales". Adevarata legitimitate o capeti atunci cand castigi un mandat fiind pe locul trei...ca asa e la orice competitie, nu?!...
  • 0 (6 voturi)    
    sa fie oare abuz? (Duminică, 16 ianuarie 2011, 18:44)

    melania.B [anonim]

    avand in vedere ca de mult in Romania nu a mai fost ales nimeni de o majoritate de peste 50%, mi se pare un abuz sa dai castig de cauza celui care iesit pe primul loc, mai ales ca dupa cum ne-a demonstrat istoria recenta alegerile se castiga cu "excursionisti" . il felicit pe domnul Chiliman pentru pozitia luata mai ales ca dansul e foarte iubit in sectorul 1 si aceasta lege l-ar avantaja
  • +5 (5 voturi)    
    kill-a-man pasha dixit: (Duminică, 16 ianuarie 2011, 19:13)

    nae ipingescu, alegator si apropitar [anonim]

    "Aceasta initiativa legislativa nu face altceva decat sa adanceasca acest deficit de democratie. (...) Ii cer public PSD sa-si precizeze cat mai repede pozitia fata de aceasta golanie politicianista a alegerii primarului dintr-un singur tur de scrutin.
    ......................
    deci, obama a fost ales golaneste. la fel si primarele new yorkului.
    de ce s'o fi temand el oare ? de cine ?
    celebra aliantza de la stanga la dreapta si retur, cu centrul la grivco, va avea un catindat unic.
    si atuntzi care'i teama, neicusorule ?
    vei fi votat de trei partide, mari si tari.
    de partea astalalta, pdl, udmr si unpr nu vor avea catindati unici. deci sansele lui sunt, teoretic, mai mari.

    se pare totusi ca ajung, rand pe rand, la vorba lui base: de ce le este teama, nu scapa. pai !
  • 0 (2 voturi)    
    Chiar asa,nea Chilimane? (Luni, 17 ianuarie 2011, 10:49)

    Stepanida [utilizator]

    Scartie alianta ,chiar inainte de a fi inscrisa la tribunal?Partide mamut?Uite ca in 2008,Oprescu a reusit si fara partide,in spate!Stai linistit,nea Chilimane,Primaria Bucuresti,nu e de voi:nu aveti cu cine,mai......
  • -2 (4 voturi)    
    Bravo domnu Chilman! (Luni, 17 ianuarie 2011, 11:07)

    me_mihai [utilizator]

    Primarul Andrei Chiliman se bucura de toata sustinerea cetatenilor din sectorul 1, deci pozitia lui fata de acesta initiativa este pur liberala. Nu este de mirare ca aceasta initiativa a venit din partea partidului Basescu, care vrea sa detina monopolul in mediul rural.
  • 0 (0 voturi)    
    lesinatul (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 18:41)

    QUAKETZE [anonim]

    bai frate ce tupeu de borfash pe securistul asta ! auzi vrea un milion de euro despagubiri pentru tasu ca a suferit , pai noi astia care am fost subjugati sub comunism nu mai vrem milioane ca si noi am fost haituiti ? a stiu nui mai ajung bani din primarie si vrea si el un milion al "MATUSI TAMARA " ca de nu strica sa-l castigi usor pe nimic , mie cand mi a cazut casa in 2007 a zis ca nu sunt fonduri pentru a construi locuinte sociale , sau paote de asta vrea un milion sa construiasca locuinte sociale , lovilar benga sau buba neagra . UUUAAAAAAAAAAAA CHILIMANE !