Traian Basescu a convocat o reuniune de lucru pe tema stadiului aderarii Romaniei la Spatiul Schengen

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:52 Actualitate | Politic


O reuniune de lucru pe tema stadiului aderarii Romaniei la Spatiul Schengen a avut loc miercuri la Palatul Cotroceni, la initiativa presedintelui Traian Basescu, informeaza Administratia Prezidentiala.

La reuniune au participat ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, seful Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Guvernului, Bogdan Manoiu, seful Departamentului Schengen din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, secretarul de stat Marian Tutilescu, si secretarul de stat pentru afaceri europene in cadrul Ministerului Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu.

Potrivit sursei citate, scopul reuniunii a fost acela de a examina stadiul pregatirilor si demersurilor pentru aderarea Romaniei la Spatiul Schengen, in contextul creat de recenta transmitere, de catre ministrii de interne din doua state membre UE, a unei scrisori prin care se solicita amanarea momentului aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen la o data ulterioara lunii martie 2011.

Cu prilejul reuniunii, au fost trecute in revista progresele atinse in pregatirea tehnica a aderarii, fiind reconfirmata indeplinirea integrala a conditiilor acquis-ului Schengen, aspect probat si de rezultatele tuturor misiunilor de evaluare. A fost subliniata decizia ferma a autoritatilor romane de a mentine si dezvolta nivelul de pregatire pentru aderare, avand in vedere faptul ca aderarea Romaniei va conduce la cresterea semnificativa a securitatii frontierei externe a Uniunii Europene.

De asemenea, au fost abordate argumentele juridice si politice relevante ce pledeaza pentru inexistenta oricarui temei pentru conectarea procesului aderarii la Spatiul Schengen de alte conditionalitati, cum ar fi Mecanismul de Cooperare si Verificare, aderarea la Spatiul Schengen fiind o obligatie asumata de toate statele membre prin Tratatul de aderare a Romaniei si Bulgariei si, in acelasi timp, o responsabilitate pe care Romania si-o asuma, cu deplina seriozitate, in beneficiul tuturor cetatenilor europeni.

Totodata, a fost examinat un set de demersuri politice externe care vor fi avute in vedere in perioada urmatoare pentru ca procesul de aderare la Schengen sa se mentina in coordonatele stabilite, in cadrul institutional si in formatul de evaluare existent la nivelul Uniunii.


Citeste mai multe despre   


















1894 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    in mod normal (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:00)

    robineta [anonim]

    ar trebui sa apara demisii de onoare.

    Dar, fiind vorba de PD, se va arunca vine pe altii.
    • +9 (13 voturi)    
      ? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:19)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui robineta

      te referi la cei proaspat validati in CSM?!
    • +10 (14 voturi)    
      Corecta observatia... dar lipseste S-ul (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:20)

      Pontosul [anonim] i-a raspuns lui robineta

      Dupa ce a realizat pentru Romania ceea ce dusmanii nu ar fi reusit, ar fi corecta DEMISIA de ONOARE a presedintelui PSD-ului PONTA.
      • -2 (6 voturi)    
        da, sigur! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:38)

        robineta [anonim] i-a raspuns lui Pontosul

        Sarcozy si Merkel, din PP, pleaca urechea la ce le spune un socilaist din Romania!!!
    • -2 (8 voturi)    
      da (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:45)

      deliu [anonim] i-a raspuns lui robineta

      Spune tu daca de cand il cunosti pe base, si-a recunoscut vreodata vreo greseala? Nici daca ar spune ceva adevarat nu-l mai crede nimeni, in afara de acea parte a populatiei, fara scoala, care mai crede in gulguta cu Voiculescu, vantu si patriciu...
      • +1 (1 vot)    
        mai nea diliule (Miercuri, 22 decembrie 2010, 21:10)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui deliu

        ca te vaz om cu scoala vietii si de la baneasa lu' nea voiciorescu si a lu' mos costache, hai sa-ti spuna mosu' ceva: io am facut doua facultati si o specializare post universitara, sa moara mama, si totusi cred in ''gluguta'' sau ce-o fi aia cu voiciorescu, mos costache si vintu.
        Si mai cred ca matale ori esti postac, ori stai rau cu glagoria, nu cu ''gulguta''. Dar mai degraba esti clar postac. De, trebe sa maninca si gura lu' matale ceva pa foamea asta, nu-i asa ?
        • +1 (1 vot)    
          Nea Bec-ule (Miercuri, 22 decembrie 2010, 22:50)

          diliu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Daca matale crezi ca eu ii simpatizez pe astia trei, asa sa-mi ajute D-zeu. Dar eu cred ca noi, boborul, trebuie sa atacam hotii si impostorii indiferent de culoarea lor politica indiferent ca se numesc: Hrebe, Mitrea, sulfina, udrea, base. berceanu, patriciu. Iar acum la carma sunt cei care sunt. Noi nu trebuie sa atacam hotii dintr-un partid, iar pe altii sa-i aparam! Iaca ce cred eu ca ar face niste baieti cu scoala si morali, ca noi doi!
    • 0 (0 voturi)    
      on mod natural (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:15)

      Mos ION Roata [anonim] i-a raspuns lui robineta

      nu ar trebui sa lipseasa Elena Udrea, si presa libera
  • -4 (8 voturi)    
    nromal (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:17)

    Mazeta [utilizator]

    Presedintele tiganilor a fost expulzat din Europa civilizata.
  • -1 (7 voturi)    
    Consilierul prez. Leonard Orban a participat ??!! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:18)

    lili [anonim]

    Dumnealui ce zise ???!!!!!! Ca presa de azi zise ca Dumnealui nu prea zise de bine despre aderarea Romaniei la Schengen in martie 2011......
  • +1 (7 voturi)    
    o tuica fiarta si un sorici inainte de craciun! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:29)

    diplomat cu multa frisca :)) [anonim]

    Se intalnesc ca baietii la o tuica fiarta, un sorici, o barfa....
  • -2 (8 voturi)    
    Ingroparea rahatului (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:47)

    george [anonim]

    Pai da, rahatul trebuie ingropat. Si daca se poate in curtea liberalilor sau a PSD-istilor. Din pacate, miroase prea tare....
  • -2 (4 voturi)    
    "Celula de criza reactioneaza!" (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:52)

    Klaus_CT [anonim]

    Stati linistiti cu totii, Basescu si restul guvernantilor s-au intrunit. Romania nu poate accepta asa ceva, Basescu a zis clar asta. In semn de protest parlamentara Elena Basescu va demisiona din PE, cu toate ca anul acesta a invatat unde este Europa pe harta si a invatat, de asemenea, ca poti vorbi in plen chiar daca te balbai intr-o limba straina la fel ca propriul tata. Elena Udrea, Videanu si restul "oamenilor de afaceri" patrioti vor renunta la conturile in euro si vor detine in conturi strict lei romanesti, facand in acelasi timp publice numele tuturor rudelor, pana la gradul 5, ce au legaturi de afaceri cu acestia. In acelasi timp exemplul acesta va fi preluat de catre toti cei aflati la guvernare, dar si de opozitie. Reactia de solidaritate impotriva Europei marsave trebuie sa fie realizat unitar. De asemenea, toti oamenii politici vor renunta la masinile de origine germana si franceza si vor circula numai cu mijloace de transport in comun. Concediile si le vor petrece numai in tara, la Mamaia sau Nepun in timpul verii si la Vatra Dornei sau Predeal ori Sinaia in timpul iernii. Mama lor de straini, las' ca le aratam noi! :)
    Pacat, oare realizeaza macar cat de incompetenti sunt acesti nesimtiti pentru care nimeni in tara aceasta, in afara aplaudacilor lor, nu are pic de respect?
    • +3 (3 voturi)    
      Daca in prima casa nu este un Klaus prost in a doi (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:36)

      brother [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Nu pot sa trec cu vederea cand vad un postac care prin ceea ce scrie se aseamana cu vorbele lui Ponta s-au Antonescu , orice s-ar intampla in tara , il vede pe Basescu vinovat .
      Nu poti sa fi obiectiv si sa vezi realitatea , te bucuri ca fracezi si germani nu ne doresc in spatiul Schengen .
      Toti tradatori de tara Iliescu, Nastase ,Patriciu ,Geoana ,Ponta ,Vintu ,Guse au uneltit impotriva Romaniei , spun asta , amintidu-va ca Merkel provine din fosta DDR ,deci cu idei comuniste ,buna amica cu Putin , care la randul lui ne uraste pe noi romanii , fiindca Basescu nu pune Romania sub cisma ruseasca .
      Ganditi-va bine inainte , pana nu e prea tarziu.
      • 0 (0 voturi)    
        ai pus punctul pe i si virgula sub t :) (Joi, 23 decembrie 2010, 8:14)

        Klaus_CT [anonim] i-a raspuns lui brother

        Ti-as fi raspuns, asta in cazul in care scriai corect din punct de vedere gramatical. As dori totusi sa initiez un concurs si anume, cate greseli gramaticale ai facut in postarea ta? Prima ti-o dezvalui eu: se scrie "sau", nu "s-au" :)
  • +3 (5 voturi)    
    a (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:54)

    delia [anonim]

    degeaba va dati singur foc la paie..voi ar trebui sa tineti cu romania indiferent de cine e la carma ei..base sau opozitia, nu asta conteaza acum...credeti-ma ca am stat in vest si mi-am dat seama ca occidentalii nu sunt pe departe asa corecti cum ii tot laudam noi!cand e vorba de intereselor lor nationale calca pe orice si pe lege si pe ue!si e foarte discutata si tema alegerilor, in perioada lor ei se folosesc exact de teme ca astea sensibilie la public pt a castiga electorat !!credeti ca sarkozi se risca acu inainte de alegeri sa-i bage pe "tigani " in schengen?!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce avem de castigat din Sengen asta ? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:15)

    gigi [anonim]

    Fratilor... de vre-o saptamana incoace si mai abitir de vre-o doua zile tot aud de Senghen in sus si Senghen in jos, fara sa zica nimeni ce avem de castigat din aderarea la spatiul Sengen ?
    De cand am intrat in UE am remarcat cu deosebita placere ca atunci cam merg in UE pot sa am la mine doar buletinul, pe care oricum il port si zi de zi in portofel . Deci din puncrul meu de vedere, ca simpul cetatean roman, nu vad nici o problema ca lucrurile sa fie in continuare asa cum sunt in prezent. Sincer nu ma deranjeaza ca la vama se uita un politist de frontiera la poza mea din buletin si dupa aia ma saluta respectuos si imi ureaza drum bun, tot procesul dureaza maxim 1 minut si daca sunt mai multe persoane / masini in fata nu cred ca vom astepta mai mult de 10 -15 minute.

    Deci care-i miza acestei aderari la Sengen de fapt, cine si ce castiga din aceasta aderare ???
    Eu personal, mentinereaacestui control minim la granite, il vad ca pe un filtru suplimentar impotriva exportului de infractori autohtoni sau care tranziteaza tara noasta, voi cum il vedeti ?
    • 0 (0 voturi)    
      Va dau perfect dreptate (Miercuri, 22 decembrie 2010, 23:09)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nici pe mine nu ma deranjaza sa arat pasaportul sau buletinul. Oricum am un act asupra mea.