Citirea motiunii de cenzura, amanata pentru luni, din cauza lipsei de cvorum. Boc: Opozitia e iresponsabila, dar avem pregatit si planul B

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 decembrie 2010, 12:05 Actualitate | Politic


Sedinta comuna a Parlamentului in care urma sa fie citita motiunea de cenzura pe Legea salarizarii a fost suspendata, din cauza lipsei de cvorum, a anuntat vineri presedintele Senatului, Mircea Geoana. "Nu exista cvorum, sedinta a fost amanata" pentru luni, a spus el. Premierul Emil Boc a acuzat "iresponsabilitatea" opozitiei.

Opozitia anuntase ca va incerca sa amane aprobarea acestei legi dupa 1 ianuarie 2011, astfel incat reducerea salariilor cu 25% sa nu mai fie valabila.

Primul ministru a acuzat opozitia de iresponsabilitate si a spus ca iesirea din calendarul asumat cu FMI pentru aprobarea acestor legi poate genera amanarea urmatoarea transe din acord.

"Guvernul are si planul B pregatit in cazul in care acest lucru se intampla. (...) Va asigur, ca prim ministru stiu ce sa fac in aceasta tara, tinand cont de iresponsabilitatea opozitiei", a spus el.

Dupa apelul nominal, efectuat la solicitarea grupului PSD+PC, presedintele Senatului a constatat ca sunt prezenti doar 225 de deputati si senatori, numar insuficient pentru a asigura cvorumul de sedinta, potrivit Agerpres.

Dupa strigarea catalogului, secretarul Camerei Deputatilor, democrat liberalul Dumitru Pardau, a anuntat ca "au existat doua erori" in contabilizarea prezentei la deputati, acestia fiind prezenti in numar de 177. In ceea ce-i priveste pe senatori, din 137 au fost prezenti 48.

In acest context, Mircea Geoana a anuntat convocarea unei sedinte a conducerilor reunite ale celor doua Camere pentru lunea viitoare, cand ar urma sa se ia o decizie in privinta calendarului citirii si dezbaterii motiunii intitulate 'Legea salarizarii Guvernului iresponsabil'.

Roberta Anastase: PSD incearca sa saboteze primirea urmatoarei transe FMI

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, afirma ca demersul opozitiei ca "incearca sa faca rau romanilor" prin sabotarea primirii urmatoarei transe din acordul cu FMI.

Ea a sustinut ca desi conditiile meteorologice au impiedicat unii parlamentari ai puterii sa ajunga, in ziua de luni acestia vor fi prezenti la sedinta, pentru a asigura cvorumul.

Roberta Anastase a notat insa ca parlamentarii PNL au fost totusi prezenti la sedinta de vineri.

Textul motiunii de cenzura introduse joi de opozitie dupa asumarea raspunderii Guvernului pe proiectul legii-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice urma sa fie citit vineri, in plenul Legislativului.

Parlamentarii puterii sustin dezbaterea si votarea motiunii lunea viitoare in baza unei decizii luate de plen.

Pozitia acestora a fost insa contestata de opozitie, liderul grupului deputatilor PSD+PC, Mircea Dusa, afirmand ca nu s-a respectat regulamentul atunci cand s-a stabilit calendarul, deoarece motiunea nu fusese depusa, iar graficul dezbaterilor trebuie decis de Biroul Permanent si apoi aprobat de plen.


Citeste mai multe despre   
















1979 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    pai... (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:29)

    titirica [utilizator]

    Cum e vorba: ori suntem la putere, ori nu mai suntem :)

    Ce atatea declaratii de iresponsabilitate? Sunt la Putere deci implicit au MAJORITATEA, adic aisi pot trece orice lege fara Opozitie....

    Concluzie: nu opozitia e vinovata pentru incompetenta lor... doar cei de la putere sunt vinovati pentru aceasta incompetenta, pe toate planurile
    • +8 (10 voturi)    
      usurel (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      deci psd/pnl nu mai au nici o responsabilitate in parlament? pai sa stea acasa (oricum stau) definitiv. oricum vin doar ca sa faca circ si sa puna bete'n roate.
      dar astia din pdl sunt au si ei cam multe mere stricate.. nu se lasa mai prejos.
      fiecare partid poarta o parte din vina.

      deci.. stii cine te reprezinta in parlament? vezi daca au fost azi la sedinta :)
  • -4 (6 voturi)    
    Anul trecut, octombrie, PDL a facut la fel ca PSD (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:35)

    desi in aceeasi sedinta se alegea board BNR [anonim]

    si imi aduc aminte ca s-au inteles sa faca cvorum DOAR pentru alegerea consiliului BNR...dupa aia s-au tirat si motiunea s-a citit cateva zile mai tarziu cand PSD+PNL+UDMR au putut sa isi mobilizeze parlamentarii.

    Nici atunci nu mi s-a parut frumos...nici acum, dar asta e democratia, CVORUMUL e necesar....mai Roberta.
    • +6 (8 voturi)    
      nu e la fel (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:57)

      suca [anonim] i-a raspuns lui desi in aceeasi sedinta se alegea board BNR

      pdl-ul n-a plecat de la o motiune depusa de ei.
      psd-ul fuge de ce ei au initiat.

      cand depui o motiune se cheama ca vrei sa dai jos guvernul si vrei sa se intample cat mai repede. ori ei nu se grabesc... de ce? pt ca stiu ca nu pot da guvernul. nu-i intereseaza decat sa amane niste legi sa bage Romania in incapacitate de plata si sa arunce pe pdl dupa aceea.

      e diferenta mare. atunci nu era o urgenta precum cea de acum.
      • -5 (7 voturi)    
        Ti-a luat mult... (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:24)

        George [anonim] i-a raspuns lui suca

        ... timp sa gasesti o diferenta?
        Iar legat de urgenta... de unde pana unde? Ca sacreasca datoria tarii catre nu-stiu-care organisme financiare externe? Pe care sa le plateasca cei care sunt azi in opozitie, fiindca trebuie sa fii tare naiv sa crezi ca dupa 2012 va mai fi piciod de pd-ist in vreun guvern!
        • +6 (6 voturi)    
          vezi daca te uiti la antene (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:11)

          suca [anonim] i-a raspuns lui George

          o ti cu datoriile Romaniei.
          in 2008, anul cu cea mai mare crestere economica a Romaniei a avut cel mai amre deficid bugetar, de peste 5%. deficit bugetar pe care Tariceanu l-a luat de pe pietele internationale la o dobanda ridicata si pe termen scurt. imprumuturi care au fost platite de Boc in 2009. Bani pe care actualul guvern n-a putut sa-i bage in infrastructura sau investitii ci in datoriile acumulate de liberali.
          deficitul vine datorita banilor aruncati la sfarsitul anului 2008 cand erau alegeri ca sa mituiasca poporul. si asta daca calculam si banii obtinuti pe vanzarea bcr care s-au evaporat ajunge la niste sume fabuloase aruncate aiurea de tariceanu si 0km de autostrada...

          deci cine ce plateste?

          acest guvern, mai cu stangu in dreptul, in an de criza economica a reusit sa duca exporturile la cel mai mare nivel de la revolutie incoace. pnl-ul in an de crestere economica a dus importurile la cel mai mare nivel.
          a favorizat creditele sub orice forma, credite pe care romanii acum nu mai pot sa le plateasca. a favorizat creditul cu buletinul de sunt romani cu tot salariu amanetat si acum ei tipa ca boc nu le mai da bani sa-si plateasca plasmele si masinile luate fara acoperire.

          deci lasa-ma ca opozitia va plati datoriile acumulate de acest guvern. in situatia in care pnl si psd ajunge la guvernare, o sa-si plateasca datoriile facute de ei, nu de altcineva.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine sapa, poate cadea singur in ea mai tarziu (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:37)

    mil [anonim]

    Cu materialul clientului:
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6256661-update-sedinta-parlamentului-fost-reluata-participa-doar-validarea-consiliului-administratie-bnr.htm
  • +8 (10 voturi)    
    nemernici! (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:38)

    suca [anonim]

    eu depun motiune ei fug
    este a doua motiune pe care o depun si fug de ea :|

    pdl-ul nu trebuie sa-i ierte. faceti conferinta de presa si explicati tugulanului cu ce se ocupa marele partid psd.
    • -4 (6 voturi)    
      Mai, suca... (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:51)

      George [anonim] i-a raspuns lui suca

      ... dar ei au majoritate in parlament, daca erau toti prezenti, nu aveau nici o problema! Dar ce sa-i faci, chiulangii sunt destui si din PD, si de la UDMR, si de la minoritati, di de la dezertori...
      A da vina pe cei care au tot interesul sa se opuna (de-aia li se zice opozitie), fara ca tu sa faci ceea ce iti sta in putere sa faci (si prezenta tuturor era un efort minim)... este demagogie!
      • +5 (7 voturi)    
        nu e demagogie (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:24)

        suca [anonim] i-a raspuns lui George

        demagogie e ca cei care au depus motiunea fuge de ea.
        aia de au tot interesul sa darame guvernul... dar stai, ei nu au interesul asta. ei au interes doar sa intarzie reformele si sa trimita Romania in incapacitate d eplata.

        una este sa ai majoritate, alta este sa obtii cvorum in plen. daca nu cunosti diferenta o sa-ti desenez.
        • -1 (3 voturi)    
          Opozitia si-a urmarit scopul (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:07)

          George [anonim] i-a raspuns lui suca

          Adica tot asa cum si Puterea si l-a urmarit cand a stat in sala doar sa nu voteze! Iar interesul opozitiei, la acest moment, coincide cu al majoritatii romanilor, trebuie sa fii naiv sa nu observi. Incapacitate de plata? Citeste realizarile Bugetului de stat pe 2010 pe primele 9 luni si ai sa descoperi ca a fost cel mai mare, mai mare si decat cel din 2008, pe care Boc il da mereu ca exemplu de risipa!
          Si fiindca te pricepi la desen, fa un grafic cu bugetele astea amintite de mine si apoi sa te minunezi cat vrei tu!
  • -3 (5 voturi)    
    Roata morii se invarteste, tzac, tzac, tzac (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:41)

    mil [anonim]

    Joi, 8 octombrie 2009
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6256661-update-sedinta-parlamentului-fost-reluata-participa-doar-validarea-consiliului-administratie-bnr.htm

    "Dupa ce PD-L a parasit sala, presedintele de sedinta, Ioan Oltean a anuntat pauza de consultari si a suspendat sedinta. In urma deciziei luate nici motiunea de cenzura nu a fost citita, nici consiliul de administratie al BCR nu a fost validat de catre Parlament.

    Decizia lui Oltean a starnit nemultumiri si proteste vehemente din partea PSD si PNL.

    Aura Vasile, deputat PSD: Privesc cu multa surprindere cum grupul PDL, cel care e partid de guvernamant, impiedica votarea CA al BNR, dupa ce a bagat tara in haos si a scos oamenii in strada, a votat legi aberante. Stau sa ma intreb cat va fi cursul, probabil Emil Boc nu va mai iesi la televiziune sa spuna ca suntem nesimtiti. Nesimtit e el, primul ministru Emil Boc!"

    Eugen Nicolaescu, deputat PNL: PDL trebuie sa-si asume responsabilitatea in privinta amanarii votului asupra CA al BNR pentru ca lasa finantele tarii in aer, compromit activitatea financiara a Romaniei, care ajunge singura tara care nu are in acest moment conducere la Banca Centrala. Cine o sa fie responsabil daca cursul va sari la 5 sau 6 lei? Grupul PDL in frunte cu Emil Boc si Basescu".

    Marton Arpad, deputat UDMR: "Trebuie sa ne consultam si sa gasim solutii din situatia creata de plecarea democrat-liberalilor. PDL este in intregime responsabil pentru acest context si baga tara intr-o situatie fara iesire"."
  • +2 (4 voturi)    
    penibili (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:48)

    pehash [utilizator]

    pdl, udmr si minoritatile au majoritatea.. daca s-ar strange toti ar avea cvorum.
    • +1 (3 voturi)    
      exact (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:58)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Iar Anastase a spus ca PNListii au fost prezenti. Ceea ce inseamna ca PSDul a fost ajutat de PDL de data asta. Bravos si la mai mare !
  • -2 (4 voturi)    
    Dl Boc are dreptate, dar si puterea e la fel... (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:14)

    lili [anonim]

    Puterea are majoritate in plen, asa ca daca voiau sa voteze se mobilizau la vot... Toti o apa si-un pamant !!
    Ia uite ce zice CE despre politicienii romani, in articolul aparut azi in ziarul de Brasov, Transilvania Express:

    "Comisia Europeana: Clasa politică pusă la zid
    Este slab pregătită şi incapabilă de reforme, susţin oficiali ai Comisiei Europene

    Oficialii Comisiei Europene îi văd pe politicienii români drept „slab pregătiţi” şi „incapabili şi dezinteresaţi de reforme structurale indispensabile”. În ceea ce priveşte Parlamentul, acesta este „incapabil de exercitarea funcţiei sale democratice de control a Guvernului”, iar actul guvernamental este, în consecinţă, „superficial şi ineficient, marcat de relaţii de autoritate uneori conflictuale”, arată un document de uz intern al Comisiei Europene. Documentul mai arată că de la Bruxelles se vede că administraţia publică este politizată şi slab pregătită. Analiza dură efectuată de Comisia Europeană vine şi cu o serie de propuneri de reorganizare: este necesară implicarea directă a Comisiei Europene în absorbţia fondurilor comunitare, arată documentul. CE propune suprimarea agenţiilor şi direcţiilor din ministere devenite inutile, responsabilizarea funcţionarilor publici prin contracte de performanţă şi conducere prin obiective, promovarea în regim de urgenţă a unei elite administrative, pe baza unor criterii de performanţă transparente, renunţându-se la „promovări politice”.
    Documentul mai arată că sunt mari probleme la absorbţia fondurilor europene. Beneficiarii sunt marcaţi de „inerţie” şi nepregătiţi, în prima fază de selecţie a proiectelor criteriile sunt extrem de exigente, iar cei care se ocupă de evaluarea proiectelor în faza a doua sunt incompetenţi."

    Linkul e mai jos:
    http://www.mytex.ro/prima-pagina/CE-clasa-politica-pusa-la-zid_272884.php
  • +2 (4 voturi)    
    Reguli Democratice? (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:03)

    nico2 [utilizator]

    Jocul Opozitiei este periculos. Vor sa nu avem acord cu FMI?Perfect.Sa nu avem. Vor sa se forteze revenirea salariilor in sist. bugetar cu 25%?Perfect.Sa revina salariile.Vor sa nu avem grila unica de salarizare ptr. sist. bugetar?Perfect.Sa nu avem. Un singur lucru nu pot sa ne spuna : CINE SUPORTA COSTURILE.? Le suporta PSD+PNL+PC din banii de acasa? Ne da Moscova sau China bani ptr. acoperirea deficitului bugetar pe 2010 cu dobanzi mai mici de 3%? Ne poate spune Opozitia cu ce se va acoperii deficitul bugetar din 2011 si in viitor? Nu cred ca exista in UE vreo tara in care Opozitia parlamentara sa fie atat de distructiva. Franta a modificat varsta de pensionare si a redus cheltuielile bugetare fara mari probleme, Germania are un plan aprobat de reducere a cheltuielilor bugetare cu miliarde de euro, Anglia a reformat cheltuielile din sist. bugetar cu zeci de miliarde de lire. Ati vazut Opozitia respectivelor tari sa boicoteze adoptarea legilor? Pe zi ce trece se adevereste faptul ca avem un Parlament inconstient si niste parlamentari cazuti din Luna care nu au nimic in comun cu poporul roman.
    • 0 (2 voturi)    
      da' PDL de ce nu spuneti?! (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:17)

      costica [anonim] i-a raspuns lui nico2

      coalitia de guvernare are majoritate in plen, deci daca voiau sa voteze azi se mobilizau si votau. de ce spuneti numai despre opozitie, coalitia e scutita de prezenta in Parlament???!!! coalitia de la putere sa inteleg ca este la fel de distructiva , cum spuneti Dvs, ca si opozitia?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Cam asa ceva. (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:12)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui costica

        Si parlamentarii coalitiei guvernamentale sunt tot o apa si-un pamant. Reducerile de salarii si incadrarea in grilele de salarizare ii afecteaza si pe ei. Se pare ca Democratia ne costa mult prea mult. Pana acum ne-a costat 20 de ani din viata.
    • +2 (4 voturi)    
      e mai usturator (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:41)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui nico2

      A. fara acord cu FMI nu vor fi bani in ianuarie si NU SE VOR PLATI pensii din cauza PSD. B. nu pot reveni salariile la 25%, pt.ca total fond salarii pt.2011 este FIX, deci rezulta mai multe concedieri si tot de vina va fi PSD. C. nu trece bugetul? vor fi 1/12 di bugetul anului trecut deci salarii mai mici si pensii idem tot din vina PSD D. nu trece legea salarizarii? ramane cea veche, cea cu 1 la 12 pe cate sindicatele o urasc de moarte. E. si bomboana de pe coliva: cade guvernul? Basescu va numi un premier PSD sau PNL caruia ii va trebui trei luni sa-si faca guvern si inca vro doua sa-si faca buget. Intre timp?
      • +4 (4 voturi)    
        Precizari. (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:25)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui pragmatic

        A.Bani vor gasi la banci. Mult mai scumpi (dobanda peste 7%). B. Fondul de salarii ptr. 2011 este stabilit cu FMI. Daca pica acordul pica si conditiile discutate. C. !/2 din buget pana se aproba un alt buget. Vor face cate rectificari bugetare vor trebui. D. Legea de salarizare veche nu exista. Daca nu trece acum se vor aplica "grilele" de salarizare specifice fiecarei institutii bugetare asa cum a fost pana in 2009 adica cu un raport 1 la 30. E. Daca pica Guvernul acum restul nu mai conteaza. Mai pierdem 2 ani de reforme si vom vedea ce va mai fi. Dumnezeu cu mila!
  • +3 (3 voturi)    
    Geoana a amanat de frica lui Ponta. (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:29)

    mircea [anonim]

    Sedinta parlamentului a fost amanata de Geoana la ordinul lui Ponta.Geoana a inceput sa-i tremure izmenele de cand Ponta l-a luat de guler si l-a pus la punct.Acum sa facut mielusel.