Strategia PDL pentru motiunea de cenzura. Vezi in articol ce primesc parlamentarii PDL ca sa nu voteze impotriva Guvernului Boc

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 22:06 Actualitate | Politic


Apropierea motiunii de cenzura tulbura din nou apele in PDL, parlamentarii nemultumiti fiind ofertati cu bani de catre Guvernul Boc. Surse din interiorul PDL au declarat pentru Hotnews.ro ca aproximativ 12 parlamentari democrat liberali ar fi dispusi sa voteze motiunea impotriva Guvernului. Pentru a evita surprizele, conducerea PDL a decis ca vicepresedintii partidului si liderii de grup sa discute fata in fata cu posibilii dezertori si sa-i asigure ca vor primi bani pentru colegii. Totodata, pentru a evita surprizele, Coalitia a decis, luni, ca deputatii si senatorii Puterii sa participe la motiunea de cenzura, dar sa se abtina de la vot.

La motiunea de cenzura din vara 14 parlamentari ai Coalitiei au votat alaturi de Opozitie dintre care opt au fost democrat liberali. Surse democrat liberale au declarat pentru Hotnews.ro ca in interiorul grupurilor parlamentare ale PDL exista aproximativ 12 nemultumiti. Printre acestia se regasesc o parte din cei care au votat motiunea de cenzura in vara - Mircea Giurgiu si Clement Negrut dar si deputati care nu au beneficiat de bani pentru colegile din care provin sau nu au obtinut functii in organizatiile locale: Mihaela Sandru, Eugen Uricec, Daniel Oajdea, Gheorghe Coroama, Sorin Buta, Ion Ruset, Bogdan Cantaragiu.

Sursele citate sustin ca la nivelul conducerii PDL s-a decis ca liderii sa initieze discutii cu parlamentarii "problema" si sa identifice nemultumirile acestora. In schimbul abtinerii de la vot, deputatii si senatori au primit garantii ca Executivul le va aloca cate 250 .000 lei pentru colegiul din care provin. "Deputatii si senatorii au fost chestionati cu problemele pe care le au in teritoriu si li s-a promis rezolvarea din partea Guvernului" a explicat un democrat liberal.

Aceleasi surse sustin ca o parte din parlamentari au fost sariti din schema la impartirea banilor in toamna, cand s-au directionat prin Hotarare de Guvern aproximativ 130.000.000 de lei pentru primariile democrat liberale.

De asemenea, la sedinta Coalitiei, UDMR a propus ca pentru a evita eventuale dezertari parlamentarii PDL, UDMR, reprezenantii independentilor si cei ai minoritatilor sa fie prezenti in sala si sa asiste la dezbateri dar sa nu-si exercite votul.

Pentru a trece motiunea de cenzura este nevoie de votul a 236 de parlamentari. Cu cele trei dezertari de la PDL din ultimele luni, Opozitia PSD-PNL-PC au impreuna 217 voturi insuficiente pentru a pica Guvernul Boc. Practic parlamentarii Opozitiei ar avea nevoie de inca 19 voturi si mizeaza pe negocieri directe atat nemultumitii din PDL cat si cu reprezentantii independentilor si cei ai minoritatilor.

De mentionat este ca la motiunea de cenzura din vara 8 parlamentari PDL, 4 deputati de la independenti si doi de la Minoritati au votat alaturi de Opozitie.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7917 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Daca ... (Luni, 18 octombrie 2010, 22:29)

    x [anonim]

    E groaznic ... daca e adevarata intentia de cumparare a loialitatii prin astfel de metode.

    Cred ca alegatorii trebuie sa aiba un cuvint mult mai greu in circumscriptii, in fiecare weekend, cind SE ZICE ca parlamentarii sint "acasa, in teritoriu".

    Mai mult, TOTI cei care nu agreeaza pe cei de la putere (oricind, nu numai acum) ar trebui sa-si manifeste (fiecare alege cum!) nemultumirea fatza de modul cum se cheltuie banul de la buget.
    • +7 (13 voturi)    
      cine pe cine cumpara? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:08)

      bula [anonim] i-a raspuns lui x

      cei 2 de la PDL trecuti/cumparati de PSD au devenit vicepresedinte de PSD judetean CU LEAFA!!! asta nu e cumparare?
      • +1 (13 voturi)    
        Cumpara ?! (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:04)

        Moromete [anonim] i-a raspuns lui bula

        Mai BULA ca nu ti-ar sta mai binme sa ai alt nume in buletin, daca PSD plateste din buzunar propriu care-i problema ? Dar daca PD-Listi sunt platiti din banii statului (Impozitil platit de mine , mine etc) ESTE O MARE PROBLEMA; Se lucreaza ca in filmele cu mafia...magarule !!!
        • +3 (9 voturi)    
          saracul moromete (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:50)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Moromete

          .. daca ne ies socotelile cu banii restul nu conteaza, nu? adica tu votezi o marioneta de-asta care se da de dreapta, dar a 2-a zi trece la un partid de stanga (pentru bani, pentru un castig personal, nici macar pentru doctrina) si ti se pare normal. dar daca votezi alta marioneta care se duce in parlament si cere sa se aloce fonduri mai mari in circumscriptia lui ca sa voteze nu'sh ce lege, ti se pare ca asta e cam fraier?
          sa recapitulam.. ala pleaca doar pentru ceva bani in plus la buzunar, asta vrea bani in circumscriptie.. fonduri la primarii.. o fi alba sau neagra? eu cred ca e gri, dar la psd au niste griuri cam cacanii...
        • -1 (9 voturi)    
          au mai ramas 6 zile. la revedere boc (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:15)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Moromete

          abia astept sa plece boc. m-am saturat de el. am inteles ca psd si pnl sunt cei mai rai dar pdl chiar nu are alt om pentru functia de prim ministru?
          daca nu o sa mai fie boc ce-o sa se intample? vine sfarsitul lumii?
          • -2 (2 voturi)    
            adio, (Marţi, 19 octombrie 2010, 13:40)

            emil [anonim] i-a raspuns lui adrian

            dar, raman cu tine !

            imi cer scuze dela cei pe care'i voi dezamagi.

            la vara cosim tot impreuna, mai dragilor din opozitzie !

            apa curge, pietrele raman !
          • +1 (5 voturi)    
            am inteles de ce am luat - .corect era 8 zile (Marţi, 19 octombrie 2010, 13:42)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

            am facut corectarea de rigoare. acum puteti da plusuri linistiti.
            sper sa avem un alt guvern pdlist.
        • -2 (4 voturi)    
          bulicica (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:35)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui Moromete

          mai bulicica asta iti spunea "BULA" ca sunt platiti din babii nostrii ( consiliul judetean ) .
          Dupa vocabular ( " magarule " ) sigur faci parte din cei 50% care l-au votat pe " PROSTANACUL " .
          ESTI JALNIC ......
          • +1 (5 voturi)    
            vorbeste si nea ion ca si el e om (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:24)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui ioan

            se facea referire la psd judetean nu consiliul judetean...
            cat despre bula si pehash ... la cati parlamentari a santajat si cumparat pdl vad ca acum palngeti dupa 2 parlamentari.
            uitati ca l-ati transferat pe miki spaga de la psd? credeti ca ala a venit pentru doctrina sau de frica dosarelor sau pentru bani?
            oricum, mai avem putin boc
    • +1 (3 voturi)    
      pt x (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:50)

      BogdanGirl [anonim] i-a raspuns lui x

      ce vorbesti nene? ce oribil? cam tarziu te-ai prins de schema... asa se intampla din 2000 incoace cu oricine a fost la putere. Stai rau de tot la capitolul asta. Mai pune mana pe carte ca nu ai parte!
  • -8 (28 voturi)    
    Ar fi cazul ca acest guvern sa plece (Luni, 18 octombrie 2010, 22:48)

    Alegatorul poznas [anonim]

    O spun fara patima, nu sunt membru de partid, nu ma innebunesc dupa politica, ba dimpotriva.
    Totusi, in acesti doi ani de cand este la putere, guvernul PDL a facut mai mult rau decat bine.
    Trebuie sa plece si sa vina altii care sa incerce sa scoata tara din situatia in care se afla.
    PDL a aratat ca nu o poate face. Au gestionat prost economia si s-a ajuns in multe situatii la disperare din partea oamenilor.
    Daca independentii sau minoritatile se gandesc cat de putin la tara asta, ar trebui sa dea jos acest guvern care nu a fost capabil de nimic bun.
    Pana la urma nu e o tragedie.
    Nu sunt buni, trebuie dati jos. Nu o sa fie nici ailalti, trebuie sa vina altii.
    • +9 (27 voturi)    
      Cine sa vina? (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:03)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Alegatorul poznas

      Cei care ar veni, au mai fost si au facut (si mai) mult rau. Si fac si acum sabotand reformele si profitand de slabiciunea guvernantilor. Nu masurile de austeritate sunt raul de azi, ci slabiciunea in a le pune in practica si incercarile opozitiei de a destabiliza la maxim situatia.
      • -2 (12 voturi)    
        Sincere multumiri,dar plecati! (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:32)

        Corina [anonim] i-a raspuns lui Mih.

        Oare" slabiciunea" de care zici nu e un semn ca nu sunt instare de nimic,deci ca nu au ce cauta la guvernare.Si altii au facut rau dar au mai facut si bine.Recunoaste ca pe vremea liberalilor s-au reabilitat scoli,spitale,strazi,au crescut salarii si pensii desi unii zic, acum, ca au gresit.Mai bine greseau si PD_listii tot asa si azi nu era haos .Nu sunt bani??? Ba sunt ,dar sunt folositi cu c... nu cu capu(scuzati expresia).
        N-au nici un motiv sa se tina de scaun decat propriile lor interese.Pentru mine, ca alegator, sunt o dezamagire cumplita.
        • +1 (9 voturi)    
          unde e limita? (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:07)

          Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Corina

          Cat crezi ca trebuie sa creasca pensiile si salariile bugetarilor pana acestea devin nesustenabile? Incearca sa faci o aproximare, ca altfel discursul tau ramane la un nivel foarte jos, chiar infantil.
          • +1 (9 voturi)    
            limita (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:54)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Psycon

            Raspunsul e simplu : limita este data de nivelul salariilor si pensiilor din UE. Acolo trebuie sa ajungem.
            • 0 (6 voturi)    
              limita imposibila! (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:43)

              rogue [anonim] i-a raspuns lui ics_11

              Pai salariile in RO nu sunt ca in Vest! si matale vrei pensii ca in vest???? Si pe ce criteriu sa ajungem acolo?? ca se trezeste intr-o dimineata X politician si decreteaza ca am ajuns???? Sau totul se rezolva la alegeri??? Hai ca vorbim teorii sci-fi!
              • 0 (2 voturi)    
                am spus si de salarii (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:56)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui rogue

                ... si salariile tot la nivelul celor din UE trebuie sa ajunga.
                • +4 (4 voturi)    
                  si atunci de ce gandim invers? (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:51)

                  rogue [anonim] i-a raspuns lui ics_11

                  De ce punem caruta inaintea cailor???? Adica ne plangem ca nu avem pensii ca'n vest dar la salarii nu se uita nimeni??? Sa fie pentru ca asteptam minuni dumnezeiesti ;)
          • +3 (3 voturi)    
            care limita? (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:28)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Psycon

            tu ai habar ce vorbesti de limita?pai vezi ca pensia cea mai mica este 3,5 mil.cat a r trebui sa fie in jos?nu vorbesc de pensiile mari.la fel si la salarii.majoritatea bugetarilor au sub 1000 de lei.nu vorbesc de cei din mafii,din sinecuristii partidelor.eu vorbesc de oamenii simpli.daca nu se mareau salariile acestora si pensiile celor multi acum ce limite de jos aveau?ai idee despre ce vorbesti? cam 80-90 % din pensionari si bugetari traiesc la limita saraciei.cu salariie si pensiile alea nemodificate erau sub aceasta limita.vrajeala asta nu mai tine.de ce nu se mareste gradul de colectare a veniturilor de la 30% din pib spre 40%..sau e mai usor sa taoe de la amarati?vrei sa stii ca impozitele indirecte sunt cele mai inechitabile taxe.se colecteaza majoritar tot de la cei mai saraci.daca vrei sa ai o idee,cauta si tu niste calcule.cat plateste un bogatas in procent taxe din castigul sau si cat plateste un cetatean de la mediu spre sarac..sau tu chiar..sa vezi ca tu te duci la un 50% taxe si bogatul coboara spre 20-25% sau mai putin...mult mai putin..
            • +1 (3 voturi)    
              sa fim realisti (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:55)

              dodu [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

              sti care sunt salariile la "privat" pentru un "worker" obisnuit? cam 600/700 lei. un incepator cu studii superioare ia 200euro
              Si din salariul "workerului" se platesc salariile la "stat"... ne place sau nu! Pe asti nu-i intreaba nimeni daca vreau... li se ia pur si simplu!
              • 0 (0 voturi)    
                asa, si? (Marţi, 19 octombrie 2010, 20:12)

                srpc [utilizator] i-a raspuns lui dodu

                daca "workerii de la privat" n-ar accepta umil aceste salarii de kkt n-ar fi probleme! cine e de vina ca voi munciti ca robii ca sa-si faca mafiotul de patron avere mare-mare si iute-iute? faceti sindicate, greva, rupeti-i gura daca incearca sa faca presiuni si veti vedea ca se poate si altfel, nu tot dati vina pe bugetarii care-si apara interesele!
        • +3 (5 voturi)    
          sincer (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:54)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Corina

          ti-ar placea sa se imprumute si pdl inca vreo cateva sute de miliarde de euro sa creasca salariile si pensiile bugetarilor in continuare, nu? cati copii ai? cati nepoti ai sau crezi ca o sa ai? nu prea iti pasa de ei, nu? ai vrea sa plateasca toata viata ca sa traiesti tu bine acum!?
          • 0 (0 voturi)    
            glumeai, nu? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:09)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Adica ai dat exemplul PDL care s-a imprumutat 20 mld ca sa faca asta? Eu zic sa te speli putin pe fata cu apa rece, poate te trezesti. Sau nu ai auzit inca de intentia pdl de a lua un nou imprumut?

            Daca tot esti sincer ai putea sa ne spui si ce leafa primesti din partid....
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:21)

          rogue [anonim] i-a raspuns lui Corina

          Ai dreptate! S-au facut strazi... probabil prin Bucuresti! ca km autostrada 0 spre exemplu la timisoara-lugoj i-au taiat finantarea. Ps: desi matale traiesti undeva inainte de anul 2004 sa sti ca in ziua de azi nu mai exista PD-isti asa cum nu mai exista PNL-isti. Exista doar un partid mare, conform dorintei tatucului Ilici, PSD-PNL-PC si un alt partid exclus din fratia lor. ATAT!
        • +2 (4 voturi)    
          cifrele ne omoara!! (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:36)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Corina

          hai sa zicem ca un salariu decent este de 1000 de euro NET, adica vreo1700 brut. La 5 mil. de salariati (rotund) inseamna 8,5 mld. lunar adica vreo100 mld anual. TOT bugetul tarii este de 40 mdl. euro. Deci cum dai salarii decente? Noteaza te rog ca n-am vorbit de pensii decente!
          • 0 (6 voturi)    
            bugetul (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:01)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bula

            numai 1-1.5 mil sunt salariati care se platesc la buget, nu 5.

            la buget sunt prevazute venituri de 66 mld. lei, iar la cheltuieli 101 mld lei. pib-ul prevazut este de aprox. 500 - 550 mld. lei.
            ai dat-o in bara deci cu afirmatia "bugetul tarii este de 40 mld euro."
            in plus, cresterea salariilor duce la cresterea veniturilor.
            stau f. bine la cifre, crede-ma. :)
            • 0 (0 voturi)    
              te mai gandesti? (Marţi, 19 octombrie 2010, 17:00)

              bula [anonim] i-a raspuns lui ics_11

              120 mld euro este PIB (cu ce am gresit?). Se colecteaza 30-31%, deci cam 40 mld euro (unde am gresit?). Unde ai vazut dif. de 35 mld. ron intre venituri si cheltuieli? parca era 5,5 mld.euro. Deci cine a dat-o in bara??? Crezi ca e posibil sa platesti un bugetar cu 1000 de euro si similarul acestuia din privat cu 200 euro?????
              • +1 (1 vot)    
                pib-ul nu e bugetul (Marţi, 19 octombrie 2010, 18:31)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui bula

                Confunzi pib-ul cu bugetul. Veniturile bugetate aprobate prin legea 11/2010 (Legea bugetului) sunt de 66 mld lei si din ele platesti salarii la bugetari. Vezi ca sunt trecute si stimulentele in mod explicit acolo.
      • 0 (6 voturi)    
        Cum cine ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:38)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Mih.

        Nu a spus nimeni sa plece actuala coalitie, ci sa plece actualul guvern. Boc este incompetent si cu indivizi de genul lui Ialomiteanu sau Tabara nu poti face vreo reforma reala. Ar fi normal sa plece si sa vina oameni capabili din randul doi care pot sa faca reforme. De ce nu sunt adusi ministri ca Monica Macovei sau Cristian Preda ? De ce trebuie sa ne uitam la aceeasi vechi si incompetenti activisti de provincie ? De ce nu este adus un prim-ministru cu credibilitate si capacitate ci este tinut Boc cu ai lui 7% cota de incredere ? Si in sfarsit, de ce nu incep odata reformele reale si dure de genul restructurarilor si concedierilor masive de la stat ? PDLului ii este frica ca pierde voturi, dar mergand pe acest drum cu jumatati de masura vor pierde mult mai mult.
        • 0 (0 voturi)    
          Boc XXX? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:14)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Ion

          Cam cate guverne incompetente crezi ca pot sa mai apara daca ramane actuala coalitie? Sau se incearca intrarea in cartea recordurilor? Da-mi tu un singur nume de om competent, membru pdl, care ar putea avea functia de prim-ministru. Udrea? Videanu? Berceanu poate? Ca sa nu mai vorbim de restul ministerelor.

          Realitatea este ca pdl e o adunatura de gaini care se agata de ciolan cu disperare. Nu au sau nu promoveaza niciun om competent tocmai pentru a putea rontai in continuare ciolanul...
  • +5 (13 voturi)    
    sunt curios ... (Luni, 18 octombrie 2010, 22:49)

    nufarul alb [anonim]

    ... daca cei care cred in seriozitatea si buna credinta a actualului gubern vor taxa ca atare o incercare de mituire a propriilor deputati si senatori !

    fac apel la ratiunea Dvs. doamnelor si domnilor !
    • +15 (19 voturi)    
      Problema cu partidul e urmatoarea... (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:33)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui nufarul alb

      Nu exista disciplina. Parlamentarii raspund doar la bani. Asta pt ca voturile tot pe baza de bani sunt primite...pe baza de pomana.
      Cand vom evolua...vor evolua si ei si partidele lor. Pana atunci...spor la munca, ca s-ar putea sa mai treaca inca 20 de ani.
      • 0 (4 voturi)    
        asa e (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:21)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui bgd

        mergeti joi cel mai tarziu orele 18 la Otopeni..rup baietii din teritoriu avioanele..pe banii nostrii nu intamplator si baselu si altii isi doresc ASANAREA clasei politice, personal nu imi place baselu..deloc nici fizic si nici cum priveste anumite chestiuni (a se vedea sa ne luam in spinare pe moldovenii de peste Prut care nu vreau in Romania..ci vor acces in mallurile care nu le au la ei), insa decat Guvidele Liberal, si decat prostanacu..sau mai nou..la Orizontul Roshu apare Bombo..ca de Aragaz cu Patru Ochiuri nu am teama..este in nisip..se joaca de a mama si de a tata..deci ? asteptam 20 de ani..sau curatzam FIZIC parlamentul de fitzosi si malrlani ? adica cei care intind mana la banul ptr vot oricare ar fi el..dar nu este un vot constructiv pentru Romania, este un vot care ne aduce inapoi..in 1990..inainte de mineriada
  • +6 (16 voturi)    
    Asa... (Luni, 18 octombrie 2010, 23:03)

    Hopeless [anonim]

    ...domnilor parlamentari, negociati ca la piata... Doar ne reprezentati interesele....
    • +6 (6 voturi)    
      nu e nimic rau in asta (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:50)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Hopeless

      DATORIA parlamentarului e sa se bata pt.cei din colegiul sau. De altfel asa e in TOATE democratiile uninominale.
      • 0 (0 voturi)    
        Democratia :) (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:22)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui curios

        Spune-mi te rog ce ar trebui sa se intample cu colegiul din care fac parte, unde exista un om competent care nu apartine niciunui partid "major"?

        Oamenii de aici nu merita investitii? Nu merita strazi sau blocuri refacute? Nu merita subventii la caldura?

        Totusi sunt de acord cu tine! Ar trebui sa se bata la propriu pentru bani. Poate asa scapam de cativa dintre ei.

        PS: pentru cei care au uitat (sau se fac ca uita) acu vro 2-3 saptamani ailalti erau infierati pentru ca au negociat si ei bani pentru colegiile lor.
  • -2 (14 voturi)    
    mi se pare mie sau astia au ... (Luni, 18 octombrie 2010, 23:11)

    adrian [anonim]

    morcovul cu iepure si doi vanatori?
    ca prea se feresc de dezertori.
  • -3 (15 voturi)    
    Toti o apa si-un pamant... (Luni, 18 octombrie 2010, 23:34)

    Toti [anonim]

    PSD, PDL, PNL, PC etc.
    • -8 (16 voturi)    
      esti sigur ?! (Marţi, 19 octombrie 2010, 0:09)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Toti

      in perioada 2000 - 2008, deci in vremea PSD-ului si apoi a PNL-ului romanii au dus-o din ce in ce mai bine.
      pe vremea PDL-ului romanii o duc mai prost. esti sigur ca toti sunt la fel ?! :)
      • +7 (17 voturi)    
        Concidenta (Marţi, 19 octombrie 2010, 0:55)

        Sofer [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Si-n SUA a fost fix la fel. Ce tare e PSD+PNL, a reusit sa asigure si bunastarea aliatilor! Sa revenim la realitate. In vremea PSD am avut bani pentru ca s-a vandut tot ce se putea vinde + inceputul bulei imobiliare. In vremea PNL am avut bani din credite (alimentate in principal de bula imobiliara). In vremea PD-L s-a spart bula si oamenii incep sa simta ce inseamna credit (trebuie sa dai banii si inapoi - ok pt cine a fost cumpatat, dezastru pt restul).
        • 0 (6 voturi)    
          de ce nu continua coincidenta ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:23)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Sofer

          Acum SUA o duce din ce in ce mai bine. Noi o ducem din ce in ce mai prost. De ce s-a terminat "coincidenta" taman cand e PDL-ul la guvernare ?!
          • +1 (5 voturi)    
            nedumerire. dar poate raspunde sofer (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:20)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui gigel

            daca psd si pnl au avut bani din privatizari pentru cativa ani cum se face ca pdl nu are bani pentru 2 ani dupa ce a imprumutat 20 miliarde? poate au privatizat aia de 100 miliarde si nu stiu eu? nu cred. din ce stiu eu cea mai mare privatizare a fost de vreo 600 de milioane...
            • 0 (2 voturi)    
              iar te-au instruit aiurea la partid? (Marţi, 19 octombrie 2010, 17:08)

              prudent [anonim] i-a raspuns lui adrian

              cat a imprumutat GUVERNUL???? bani efectiv intrati??? caci BNR a luat vreo 12 mld. Isarescu a declarat de la INCEPUT ca BNR va restitui din surse proprii. Mai minti mult????
              • 0 (0 voturi)    
                lasa nu te ascunde (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:24)

                Xu [anonim] i-a raspuns lui prudent

                Si 1 mld e prea mult... iar sarabanda imprumuturilor inca nu s-a terminat...

                Oricum de apreciat ca i-ai raspuns omului la obiect si nu ai divagat...
                • 0 (0 voturi)    
                  deficit 2011 (Miercuri, 20 octombrie 2010, 13:29)

                  prudent [anonim] i-a raspuns lui Xu

                  cam 3,4 mld euro la pensii, cam 2 la sanatate. Reiese cam 4,4% din PIB adica cat ai voie sa te imprumuti PER TOTAL. Pensionarii trebuie platiti? de unde bani? E UN FAPT -indiferent cui ii atribuim vina.
        • +3 (9 voturi)    
          ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:30)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Sofer

          Si NU toti romanii o duc prost. Lasand la o parte topul Forbes, lasand la o parte faptul ca nici o companie romaneasca importanta nu s-a inchis, lasand la o parte ideea fixa cum ca cine o duce bine e apropiat puterii. Ca sa generalizez, cine o duce foarte prost in Romania azi, o ducea destul de prost si inainte. Altfel, vom vedea de sarbatori cat de aglomerat va fi in hypermarket-uri...
          • 0 (6 voturi)    
            ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:17)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui Aph

            Da, ai dreptate. Totusi, cand spuneam ca o ducem mai prost, ma refeream la majoritatea romanilor, nu la toti.
            Si eu cred ca Udrea si Videanu o duc bine.
            • +2 (2 voturi)    
              fabrica de volane si altele (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:41)

              bula [anonim] i-a raspuns lui gigel

              pt. Mercedesdin Ro s-a inchis in 2009, pt ca Mercedes are vanzari reduse. In ce consta vina vreunui ministru? daca italienii cumpara mai putin PAL si placaj (de la fabrica de la Sebes) a carui ministru e vina? Deci privatii traiesc din ce vand (mai ales la export) indifeent de numele ministrului.
  • -6 (16 voturi)    
    abia astept chiulul PD-ului! (Luni, 18 octombrie 2010, 23:42)

    dublu standard [anonim]

    si dupa aia sa ne explice ca nu e chiul, e altceva.
    Si asta dupa ce au mancat atata rahat pe seama chiulului opozitiei.
    • -6 (12 voturi)    
      nu e chiul (Marţi, 19 octombrie 2010, 0:05)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui dublu standard

      ai dreptate, iti vor explica ca ei nu chiulesc ca ceilalti au facut rau si ei nu fac decat sa repare.
      vor demonstra ca toti sunt niste ticalosi si ca ei sunt curati ca lacrima si vor doar binele poporului, ca nu mai putem tolera pe politisti, pe angajatii de la finante, pe profesori care nu fac performanta etc.
      ei sunt singurii care stiu bine ce trebuie facut si care obtin performante merituoase. toti ceilalti (opozanti, profesori, politisti, bugetari) sunt niste ticalosi si paraziti care sug sangele boborului si nu fac performanta.
    • 0 (10 voturi)    
      Serios? (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:03)

      Expl [anonim] i-a raspuns lui dublu standard

      Nu chiulesc, se abtin sa voteze, e o mare diferenta. Scopul chiulului e sa nu se faca cvorum si altfel sa nu se poate lua nicio decizie, deci sa se blocheze, deci nu e chiar o tehnica fair-play. In cazul abtinerii nu se influenteaza in niciun fel procesul. In cazul de fata opozitia trebuie sa stranga 236 de voturi. Avantajul PD-L aici e ca nu se mai poate trada pe la spate. Cine tradeaza trebuie acum s-o faca pe fata. La fel cred ca era si cu aratatul bilelor, numai ca a fost nenea ala care a zis ca a incurcat bilele data trecuta si acum au zis sa fie sigura treaba.
      • 0 (2 voturi)    
        rostul absentei (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:07)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Expl

        rostul absentei nu este sa nu se faca cvorum. daca nu este nici un pdl-ist in sala nu poate vota impotriva propriului guvern. daca nici un pdl-ist nu voteaza impotriva lui boc, guvernul nu cade.
        acesta este rolul : sa puna pumnul in gura propriilor parlamentari pdl-isti care doresc sa plece boc.
    • +4 (4 voturi)    
      indiferent de cati sunt in sala (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:52)

      bula [anonim] i-a raspuns lui dublu standard

      motiunea trebuie sa stranga 236 PENTRU. Nu conteaza abtinerile, voturile impotriva, cvorum etc.
  • +6 (10 voturi)    
    ...toti sunt corbi! (Marţi, 19 octombrie 2010, 0:16)

    Brutus [anonim]

    Asta e clar...ideea este ca, pana la urma, avem nevoie de raul cel mai mic! Ori, dintre cele 3 mari partide, pe cine sa alegi? ...pe Crin, pe Mircea...care defileaza intra usa lui Patriciu si a lui Vantu? ...iar relatiile dintre ei, nu sunt nici macar amicale, ci de subordonare!! ...si atunci, unde ajungem? ...la faptul ca un nimeni, un 4 clase sa dea ordine din umbra intregului guvern?? Ganditi oameni buni, ca este simplu!
    • 0 (0 voturi)    
      Raul cel mai mare! (Marţi, 19 octombrie 2010, 21:29)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Brutus

      Daca alegi raul cel mai mic toti raii ii dau in cap si se alege praful.Raul cel mai mare trebuie ales, nu vezi, altfel nu merge treaba!
  • -2 (8 voturi)    
    inversarea valorilor (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:03)

    gigel [anonim]

    Cei care maresc pensiile sunt "ticalosi" (Basescu dixit). In schimb cei care le impoziteaza sunt baietii buni.

    Cei care spun ca-si dau demisia daca se voteaza suspendarea presedintelui si apoi nu se tin de cuvant sunt considerati cinstiti si demni de incredere.

    Cei care taie salarii si inchid firme sunt cei buni, destepti si luptatori impotriva evaziunii.

    Cei care habar n-au ce se intampla la ei in ograda, cei care habar n-au ce au prevazut, promovat si promulgat in legea bugetului pe 2010 (cazul lui Basescu si Boc referitor la stimulentele de la finante) sunt cei care sunt adevaratii "profesionisti", sunt cei care pretind performanta de la altii.

    Cineva spune ca acest guvern are cele mai slabe performante si este evident ca acesta este Adevarul (chiar daca se poate invoca criza, guvernele anterioare etc.)
    Si primeste din partea cititorilor voturi in minus ... :(

    Poporului roman i s-au inversat valorile ! :(
  • +1 (11 voturi)    
    guvernul e pe drumul bun (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:59)

    Maria46 [utilizator]

    Acest guvern cu toate balbele lui cu stangacia cu care alica reformele dureroase dar necesare TREBUIE SA UZEZE DE ORICE MIJLOACE PENTRU A SE MENTINE .Daca vor reusii sa aprobe legea salarizarii unitare ,Legea pensiilor ,Legea educatiei , vom avea un buget echilibrat .O pensionara
    • 0 (2 voturi)    
      orice mijloace? (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:36)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Maria46

      Exprimarea e un pic ingrijoratoare... Sunteti o nostalgica a comunismului, ca numai aia ramaneau la putere prin orice mijloace?
      P.S.
      Sper ca nu sunteti pensionara pe caz de boala inchipuita...Nu de alta dar nu stiu multe pensionare care sa stea pe forum-uri pe net (stiu sunt rau, rau...)
      • -2 (2 voturi)    
        Motivele ca rosii sa nu vina la putere (psd+pnl) (Marţi, 19 octombrie 2010, 13:57)

        Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Stimate domn Bogdan , sunt pensionara la limita de varsta cu 32 ani lucrati .Nostalgica comunista - pentru familia mea comunismul a fost un cosmar , bunicul meu - functionar public dat afara pe vremea lui dej -a refuzat sa se inscrie in PCR , tata licentiat din 1939 ,a facut razboiul ,a fost prizonier ,nu a putut avea serviciu find considerat fost chiabur ,arestat ,fratele meu mort in conditii neelucidate la 37 de ani -fost diplomat ( nu a ascultat de sfatul tatalui meu sa nu intre in diplomatia comunisto-securista ).Tatalmeu a murit in urma proceselor pentru redobandirea proprietatilor abuziv confiscate de comunisti .Si culmea cel care se judeca era prefectul de Gorj dl GREBALA .Am urmarit dizertatia d-lui Iliescu la Congres -tipic comunista .
  • +8 (8 voturi)    
    problema este ca (Marţi, 19 octombrie 2010, 2:02)

    cetateanu` [anonim]

    in romania este foarte greu sa formezi o majoritate parlamentara . Atata timp cat lumea inca mai voteaza pentru o sticla de ulei .
    Astfel s-a ajuns in situatia in care intr-un grup parlamentar sa conteze asa de mult +/- o persoana. De aici si ciolanu .....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e foarte greu (Marţi, 19 octombrie 2010, 20:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cetateanu`

      Iliescu a reusit performanta ca tot parlamentul sa-i manance din mana, important e sa le dai de mancare ce le place. Si ce le place parlamentarilor stie toata lumea.
  • -3 (5 voturi)    
    Ca sa nu treaca motiunea, (Marţi, 19 octombrie 2010, 7:44)

    Pasionatul de stenograme [anonim]

    s-ar impune ca pedelistii sa-l trimita pe Basescu sa-i faca lui Vantu ce scrie in stenogramele alea.Adica sa-i s... p....Ciolanul cere sacrificii,de...
  • -2 (6 voturi)    
    Cei 7 ani de acasa (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:03)

    H [anonim]

    Vad ca postati numai comentarii pro-guvernamentale. Nu credeti ca nu va deosebiti deloc de Gadea si Compania?
    • 0 (2 voturi)    
      sa fim seriosi! (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:26)

      rogue [anonim] i-a raspuns lui H

      Nu draga, ne deosebim foarte mult! "Acolo" pe "site"-urile "adevarului si ratiunii" esti trimis direct la origini intr-un limbaj colorat, pentru ca indraznesti sa spui ceva pozitiv despre guvern -argumentat sau nu. Aici, in schimb vin admiratorii lui Gadea cand se plictisesc sa-si dea dreptate unul altuia...
    • -1 (1 vot)    
      Logica lipseste d.le H_nu aveti nume ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 14:16)

      Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui H

      Lipsita de logica comparatia , nu sunt postac nu sunt membra niciunui partid politic , sunt de profesie economist vad mai departe de lungul nasului ce importanta are un echilibru macro-economic.
      Nu imi formez opiniile de la posturile TV .
      Da este necesar pentru aceasta tara ca acum acest guvern sa reziste .O pensionara care atunci cand am constat ca pensia mi-a crescut de 3 ori in 4 ani mi-am pus problema ca e lipsita de fundament economic.Am inteles ca pensie nu faci imprumutirila banci , ca ai avut mintea ca atuci cand ai castigat 3 lei macar unul l-ai pus deoparte .
  • +5 (5 voturi)    
    PDL (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:59)

    Stelia [anonim]

    Si cei retine pe acesti nemultumiti sa plece din partid?Numai in Romania se intampla ca membrii sa voteze contrar intereselor acelui partid.Esti parlamentar ales pe listele PDL sau a altui partid ,nu-ti mai convine esti liber sa pleci dar nu sa stai sa santajezi.
    Eu as exclude din partid asemenea oameni .
    • +1 (1 vot)    
      NU ACUM (Marţi, 19 octombrie 2010, 14:07)

      Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui Stelia

      De acord cu Stelia , dar acum trebuie trecute niste momente grele , in timp se vor debarasa de ei .
      Apoi alesii nostrii sunt oglinda nostra a romanilor.
      Cultura nostra politica se reduce la te aleg daca imi dai ceva .Din pacate elitele romanesti au fost decimate , urmasii lor au luat calea strainatatii sau pentru a supravietui s-au pervertit au facut pact cu comunistii.
      Situatia de acum este urmarea alegerii nostre din 91, Am ales un comunist Iliescu ,alegerea lui Ion Ratiu ar fi fost sansa Romaniei.Sun pulpana incoruptibilului Iliescu au prosperat urmasii comunistilor care se regasesc acum in toate partidele .
    • 0 (0 voturi)    
      pardon! (Marţi, 19 octombrie 2010, 20:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Stelia

      esti ales cu ajutorul (95%, minimum) al unui partid si vrei sa pleci? OK, dar lasi liber locul din Parlament, nu-ti faci tu mendrele ca si cum ai fi fost ales pt. meritele tale si nu multumita partidului! ceea ce zici mata e valabil doar pt cei care au intrat in parlament ca independenti, nu pe liste de partid!
  • 0 (4 voturi)    
    Deci aici sunt banii tarii la clientela politica (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:10)

    Marcu Vasile [anonim]

    Sa ne lase cu minciunile astea de tipul "nu sunt bani" - haide, haide, las-o jos ca macane - nu ne mai aburiti ca nu sunt bani si prin spate vehiculati sume astronomice pentru a inchide gura colegilor din partid (daca au demnitate, coloana vertebrala sa NU ACCEPTE ACESTI BANI, sa NU se lase cumparati) si asa-zisele "investitii" - care sunt , de fapt, afaceri de familie - sute de milioane de euro bagate in mai multe sali de sport din comune "safalatzii din deal" , "otzotzoaia" unde badea gheorghe si coana safta (ca astia au ramas) sa faca gymnastika la spaliere pentru "spondiloza cervicala" si de fapt acolo nu sunt nici macar drumuri asfaltate, noroaiele pan-la brau, zeci de mii de euro pe utilaje care in mod normal ar costa 1.000-2.000 euro, indicatoare turistice 3D care costa sute de milioane de euro (parca astea noi pe care le avem nu sunt bune) nici chiar in tarile civilizate nu am vazut indicatoare 3D - vorba aia tara arde si baba-si cumpara indicatoare 3D, sali de sport si se piaptana cu piepten electric ! Sper ca motiunea de cenzura sa treaca si toti acesti politicieni incompetenti in frunte cu tatucii lor basescu, boc, etc. sa plece cat mai repede acasa - ca li se raceste grisuletzul !
    • 0 (2 voturi)    
      indobitocire ... 3D! (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:31)

      rogue [anonim] i-a raspuns lui Marcu Vasile

      Tehnic vorbind TOATE indicatoarele din lumea asta sunt 3D: materialul din care sunt facute are o lungime latime si grosime!
      Ceea ce vroiau ei(iRTV, Halenele) sa spuna, e ca indicatoarele cu pricina sunt cu litere in relief - EMBOSATE! Pana si numerele de circulatie sunt embosate!!
      Dar pentru ca "prostimea" stie doar de 3D(de cand cu multiplexurile) au folosit termenul 3D pentru a-si acentua prostia!(prostia lor si a celor care ii cred!)
      • 0 (0 voturi)    
        Nenea esti dus cu pluta (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:14)

        Next Level [anonim] i-a raspuns lui rogue

        Ai facut un comentariu aiure omului , el a subliniat faptul ca banii statului(banii tuturor cetatenilor romani si banii tai implicit) se duc inca la clientela politica , se stie ca licitatiile sunt trucate , sunt supraevaluate acele investitii .Acest guvern nu merita sa gestioneze aceasta tara , a avut timp suficient pentru a demostra ca este capabil.Ma intreb care este misiunea acestui guvern , oricum increderea in acest guvern excrecabil mi-am pierdut-o .
  • -1 (7 voturi)    
    guvernul BOK (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:15)

    vlad [anonim]

    Actualul guvern,al nu stiu catelea BOK...BOK...BOK...ar trebui sa plece;este cel mai tembel produs post-decembrist al nostru,
    chiar mai slab decat nea Nicu Vacaroiu & comp.
    Nu stiu de ce presedintele se cramponeaza sa-l pastreze,caci numai reforma nu se poate spune ca face!Cand faci reforma,trebuie sa mai pui si ceva in locul taierilor...S-a ales praful de toate promisiunile lui/lor.Pacat,sunau foarte bine atunci!!
  • -2 (4 voturi)    
    Aveti dovezi? (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:28)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Nu va cred.
    Ne-am saturat de "sursele" voastre.
    Credeti ca puteti spune orice, numai pentru ca acest partid este la putere.
  • +1 (5 voturi)    
    motive (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:18)

    Bianxa [anonim]

    Spune si tu prezintă 10 motive concrete pentru care actualul Guvern trebuie să plece
    • 0 (4 voturi)    
      ?? (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:38)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Bianxa

      si care ar fi motivele pentru care trebuie sa ramana?
      • 0 (2 voturi)    
        O infinitate de motive pentru a ramane Guvernul (Marţi, 19 octombrie 2010, 14:25)

        Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui fane

        E usor de criticat atunci cand realitatile economice impun masuri dureroase . Acest guvern si-a asumat masuri de ecilibrare a bugetul , ceilalti petru a avea linistea de a fura pentru ei v-au mituit cu mariri de pensii , salarii la unitati bugetare nejustificat de mari .Trebuie sa ramana pentru a trece legea pesiilor ,legea salarizarii unitare , legea educatiei, modificarea constitutiei .
  • 0 (6 voturi)    
    Puscarie... (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:23)

    A..... [anonim]

    Pentru a evita surprizele, conducerea PDL a decis ca vicepresedintii partidului si liderii de grup sa discute fata in fata cu posibilii dezertori si sa-i asigure ca vor primi bani pentru colegii.

    Adica spaga pe fatza...puscaria va mananca pe toti...de la cap pana la cel mai mic...
  • -1 (3 voturi)    
    ce zice d-na Anastase acum? (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:26)

    Bogdan [anonim]

    Cand PSD cerea bani pentru colegiile din teritoriu era ilegal si imoral. Ragusise d-na Anastase acuzand PSD-ul ca nu-i pasa de pensionari, iar dansei ii pasa ca pentru pensionari a furat dansa votul :P
    Acum cand e vorba de PSD nu mai e nicio problema? N-ar trebui sa judecam cu aceeasi masura? Sau totul e teatru? (intrebare retorica)
  • 0 (4 voturi)    
    Ciudatenii marca PDL (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:27)

    catalin [anonim]

    Articolul de fata, daca este real, ar reprezenta o ciudatenie marca PDL.. de ce spun asta?.. la mediatizatul rezultat al Legii Pensiilor, PDL prin vocea Robertei Anastase a acuzat PSD ca a cerut ( a negociat ) avantaje materiale pt parlamentarii sai in scopul neparticiparii la vot. Inclusiv Traian Basescu a aparut in presa cu declaratii care infierau o asemenea conduita a parlamentarilor opozitiei... si atunci stau si ma intreb cum putem interpreta un asemenea gest fata de proprii parlamentari... Din pacate Romania scartaie din toate incheieturile in acest moment caci indiferent de care dintre subiectii politici discutam descoperim manifestari in spatiul public reprobabile. Spre supararea unora ( in mod ciudat vad ca de fiecare data fanii pdl sunt cei mai vehementi) spun ca romania nu poate fi cladita ca o democratie puternica cu actualii lideri.. si aici includ de la Traian Basescu si pana la ultimul parlamentar.. Putere sau Opozitie, aceasi Marie cu alta palarie
    • 0 (2 voturi)    
      ciudatenie? (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:40)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui catalin

      zici tu?
      Esti prea bland.

      E nesimtire si hotie pe fata!
  • 0 (4 voturi)    
    strategia PSD (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:59)

    brod [anonim]

    Hrebenciuc umbla pe la parlamentarii PDL, UNPR si UDMR , intrebandu-i: "Nu v-ati saturat sa va tot ameninte Parchetul, ANI si restul...? Votati motiunea si scapam de grijile astea!"
  • 0 (4 voturi)    
    deci, SUNT BANI!!! (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:39)

    darius [anonim]

    dar numai pentru cei din PD!


    Atunci, jos guvernul mincinos!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce vremuri , mon cher , ce vremuri... (Marţi, 19 octombrie 2010, 18:52)

    ana461 [anonim]

    nu ma mai mira nimic la debandada si dezordinea din toate domeniile . Fura fiecare dupa bunul plac. nu mai exista nici rusine nici limite .de consiinta nici nu se mai pune problema...