Traian Basescu intrebandu-l pe Emil Boc: Inteleg ca pot sa tin secret apartamentul din Mihaileanu?

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 19:53 Actualitate | Politic


Premierul Emil Boc i-a prezentat, luni, presedintelui Traian Basescu, modul in care ar urma sa functioneze Agentia Nationala de Integritate, conform proiectului Guvernului, iar seful statului a intrebat in gluma daca acest lucru presupune ca poata sa tina secret apartamentul din Mihaileanu.

Emil Boc a anuntat luni ca Guvernul a gasit o solutie in baza careia sa existe o Agentie Nationala de Integritate si sa fie respectata si decizia Curtii Constitutionale.

In baza acestei propuneri, ANI ar urma sa se ocupe de verificarea averii demnitarilor, care vor completa declaratii ce urmeaza sa fie supuse controlului public. Emil Boc a mentionat ca declaratia va cuprinde bunurile demnitarilor, fara a indica insa adresa exacta a locuintei sau imobilului. "Deci inteleg ca pot sa tin secret apartamentul din Mihaileanu", a intrebat Traian Basescu razand.

"Se va sti ca aveti un apartament in Bucuresti. Adresa exacta nu va fi in declaratia publica, ci intr-o declaratie care va fi confidentiala si va fi depozitata si analizata de ANI", a spus Emil Boc.

Premierul a mai spus ca declaratia va include numarul conturilor si suma totala detinute de un demnitar, fara a se specifica insa la ce banci au fost create.

"Deci, practic, inteleg ca este vorba despre doua declaratii: una publica si alta cu toate detaliile actuale, insa doar la ANI", a intrebat Traian Basescu, iar Emil Boc a confirmat acest lucru.


Citeste mai multe despre   


















2056 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Excelent (Luni, 26 aprilie 2010, 20:16)

    Gigi [anonim]

    Domnul Presedinte a sintetizat perfect dilema fundamentala a momentului: poate sau nu sa tina secreta casa din Mihaileanu pe care si-a dat-o singur cand era Primar. Felicitari pentru capacitatea de a aduce la nivelul de intelegere al poporului probleme fundamentale ale societatii romanesti.
    Parerea mea ca acum daca este Presedinte ar putea sa-si dea o fabrica, un combinat ceva ... daca a mai ramas vreuna nevanduta si/sau nefalimentata.
    • +1 (9 voturi)    
      Nastase 17 case ? (Luni, 26 aprilie 2010, 21:09)

      Dan B.Charles [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Tovarase Gigi, de ce nu vorbesti de Nastase si ouale lui cu 17 case,Ilici si casa de pomana furata de comunisti in timpul terori,furturilor si jafului comunist,Bradisteanu PSD,4 milioane de euro furate in stil mafiot la fel ca si miile din Gasca pe LISTE, organizatie mafiota care a jefuit tara in ultimii 20 de ani ??????Voicu, si gasca,
      Tariceanu si Gassca,Patriciu,Sorin ovidiu geoana si gasca,inca 24 de ore pot sa dau exemple de integritate si cinste comuniste!!!
      • -2 (4 voturi)    
        sa nu uitam (Luni, 26 aprilie 2010, 21:11)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dan B.Charles

        cele 8 milioane de Euro de la patinoarul din Brasov (tot pedelist)
      • 0 (4 voturi)    
        cap sec (Luni, 26 aprilie 2010, 22:14)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Dan B.Charles

        cap sec, daca eu jefuiesc maine o banca am o scuza ca au facut-o si altii ? asta e scuza portocaliilor intotdeauna: "si ceilalti au furat !" bravo, principii sanatoase, romanesti! si apropo, toate numele pe care le-ai insirat (cu exceptia Voicu-cel mai mic dintre infractori) dorm linistiti la ei acasa, au bani multi in continuare,afaceri prospere, nu mi se par prea afectati de cei 5 ani la putere a Luptatorului Chior impotriva mogulilor, comunistilor si coruptilor!
      • +1 (3 voturi)    
        Un argument deosebit... (Marţi, 27 aprilie 2010, 1:33)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

        Tovarase cu nume american si cu gandire pur romaneasca, stii care este diferenta dintre cei enumerati de tine si Basescu? Numai Basescu a reusit sa convinga 5 milioane (si ceva ) de romani in Dec 2009 ca face "reforma statului". Bine asta spune multe si despre calitatea electoratului din tarisoara.

        ...in ce tara din lume cineva care ia o casa in proprietate doar pentru ca este primar poate poza in aparatorul dreptatii, stindardul anticoruptiei si doboratorul de mafioti si moguli in afara de Romanica?
        • -2 (2 voturi)    
          mdaa (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:09)

          andrap [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Nu are nimeni pretentia ca PDLul e curat ca lacrima si ca nimeni nu fura. Nici macar Boc nu crede sau nu a afirmat asta. Dar ANI nu poarta sigla de partid. Si lucrul asta s-a vazut pana acum. Asa ca hai sa nu mai vorbim aiurea.
      • 0 (2 voturi)    
        Gresesti (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:54)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

        Nastase = 2 case
      • 0 (0 voturi)    
        corect! (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:09)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

        Corect! Daca detii o functie publica, iti declari averea. Nu esti in stare sa iti asumi lucrul asta, renunti la functie si la revedere, ramai cu averea tinuta secret!
    • 0 (2 voturi)    
      Ce importanta are ? (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:18)

      Lars [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      N-are importanta daca mai dezvaluie sau nu o mica magarie cum e casa din Mihaileanu pe care si-a dat-o singur in dispretul legii. Boborul oricum il iubeste, rade bine si ii place spritul - ce conteaza in rest ?
  • 0 (0 voturi)    
    secret e ok (Luni, 26 aprilie 2010, 21:17)

    yerevan city radio station [anonim]

    dar e mai sigur sa'l tzinetzi incuiat.
  • +2 (4 voturi)    
    ok (Luni, 26 aprilie 2010, 21:59)

    alex [anonim]

    Am citit si eu cateva declaratii de avere pana acum.

    In cazul locuintelor, am vazut ca in toate declaratiile era trecuta adresa acestora- banuiesc ca e prevazut undeva intr-un act normativ, altfel nu vad de ce si-ar trece adresele- (pe langa suprafata, anul de constructie etc).

    Sincer sa fiu eu as fi de acord cu eliminarea prevederii de a include adresa exacta a locuintei: e OK din punctul meu de vedere daca se precizeaza suprafata, anul de constructie, orasul (eventual cartierul sau zona clasa I, II, III etc, confort 1, 2 etc)- sau ma rog alte detalii din care sa reiasa valoarea bunului.

    Acuma si functionarii publici, oricat de detestati ar fi de unii, nu au de ce sa furnizeze "munitie" celor care vor sa ii intimideze sau sa le trimita vreun "pachetel-surpriza".
  • -4 (6 voturi)    
    Pentru cine n-a plecat inca din Romania. (Luni, 26 aprilie 2010, 22:00)

    AlinN [anonim]

    Asta este Romania. Presedintele si-a dat singur o casa. Daca el este corupt, la ce sa mai speri?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:10)

    ina [anonim]

    Pai...asa ar fi normal, dle Boc. Dar doar nu va asteptati ca toti sa fie de acord cu aceasta masura? Pentru ca le-ar sari lumea in cap probabil...cand ar vedea cifre pe care nici stiu sa le citeasca…
  • +1 (1 vot)    
    despre ,,lideri,, (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:52)

    marcus [anonim]

    In tara lui Misto si Incompetent toate problemele se trateaza la fel: cu umor. Unul cheama partidele dar ia decizia inainte de a vorbi cu ele, cica astea sunt consultari , altul intreaba UE daca el poate lua bani de la ministerul sau in mod legal etc.
    Partea cea mai rea este ca unii inca mai cred ca portocaliu,rosu sau galben mai inseamna ceva. Inca mai incearca sa justifice faptele lor, refuzand sa vada ca toti sunt la fel: penali.
    Suntem un popor slab si corupt si asa vom ramane mult timp.
  • -1 (1 vot)    
    transparenta (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:15)

    miky [anonim]

    Nu a renuntat la stilul sau de a aduce in atentie niste lucruri destul de importante. Basescu e genul de om care vrea ca lucrurile sa fie transparente, si cred ca e cea mai buna solutie pt Romania in acest moment...transparenta.