Un alt deputat PSD, Eugenia Barna, paraseste partidul si se alatura independentilor

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:42 Actualitate | Politic


Deputatul social-democrat Eugenia Barna a parasit, miercuri, PSD si s-a alaturat Grupului Parlamentarilor Independenti, coordonat de Gabriel Oprea.

''Alaturarea mea Grupului Parlamentarilor Independenti este o alegere personala, generata de increderea pe care o am in succesul proiectului politic de centru-stanga initiat de deputatii si senatorii independenti, de respectul pe care il port domnilor Gabriel Oprea si Marian Sarbu si de apartenenta mea sindicala'', a declarat Eugenia Barna, citata de Agerpres.

Eugenia Barna este deputat de Timis, ales in circumscriptia electorala 37 si membru al Comisiei pentru munca si protectie sociala si al Subcomisiei pentru protectia copilului.

De profesie economist, deputatul Eugenia Barna este vicepresedintele CNSLR Fratia.


Citeste mai multe despre   


















1333 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Inca o data intreb... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:54)

    Gogu [anonim]

    A mai ramas cineva la PSD? Ieri aveam impresia ca in PSD au mai ramas Ponta si tutorele sau, Adrian Nastase. Iata insa ca m-am inselat. Acum ca a plecat si madam Barna, reformulez intrebarea: Mai exista PSD?

    P.S. Social-democratii adevarati NU mai au ce cauta in partidul lui Ion Iliescu, Adrian Nastase, Radu Mazare, Liviu Dragnea si Marean Vanghelie. PSD este un partid profund compromis si nereformabil! Acum, se pare, si in moarte clinica.
    • -1 (5 voturi)    
      am inteles (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:29)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      deci miki spaga a plecat pentru ca el este un social democrat adevarat. la fel si oprea care a plecat la "liberali" (nu la liberali ma refer, la "democrat-liberali"). nu la ciolan (guvernare) a plecat oprea. a plecat pt ca se saturase de iliescu
      • +1 (5 voturi)    
        Nu n-ai inteles (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:45)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Dar, crede-ma, nici macar nu-mi pasa ce ai inteles si ce nu. Intelegi ce vrei si ce-ti place. Din punctul meu de vedere, fiecare om este liber sa faca orice pofteste in viata lui. Atata vreme cat nu-i deranjeaza pe cei din jurul sau. Simplu. Pe de alta parte, cine naiba esti tu sa judeci un om care pleaca de unde nu se mai simte bine? Miki spaga are aceleasi drepturi ca orice alt cetatean al acestei tari. E treaba lui unde pleaca si e treaba altora daca il accepta acolo unde se duce. Nu a mea. E o falsa problema. Of, cCe le place unora sa despice firul intr-o mie ca sa abureasca totul... Ai inteles ce vreau sa spun?
    • +2 (2 voturi)    
      intrebam si noi....pe "adevaratii" democrati (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:53)

      Gigi-Jiji [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Pai acum dupa atatia ani de psd-ist convins ti-ai dat seama ca sunt compromisi?
      Pana mai ieri l-ai votat pe "prostanac" si acum in 2 luni te-ai prins ca sunt compromisi?
      Pai nu stiai asta din 20 mai 1990?
      Lasa fatarnicia si anunta noua formatiune politica de "adevarati" democrati.
      Acum intorci armele sau ni se pregateste o noua formatiune din intelighentzia comunista-din care o sa faci si tu parte?

      Sau nu ti-ai mai luat solda de la vechii democrati (datori vanduti) (care au "intinat" principiile psd -iste) si acum te arunci peste bord??
      gogo fii cuminte
    • +1 (1 vot)    
      ar mai fi... Geoana... (Joi, 15 aprilie 2010, 0:02)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      se pune?
  • +8 (12 voturi)    
    mai sint coledzi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:58)

    A Dandanache [utilizator]

    Daca mai continua asa ramine Nastase fara coledzi. Pai se poate, el care cu Iliescu de la pasopt incoace, si dai si lupta...
  • +4 (14 voturi)    
    Si uite-asa, usor usor dispare PSD (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:00)

    Dorin [anonim]

    Pohta ce-am pohtit de cand prosovieticul Iliescu a pus labele murdare de sange pe tara asta si a creat acest partid sinistru. Sa-ti fie tarana grea PSD!
  • -1 (7 voturi)    
    Se inunda corabia? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:51)

    romanasu [anonim]

    In fiecare zi mai pleaca cate unul invins de ratiune!
    • +2 (2 voturi)    
      Ratiune? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:43)

      Ion Bulion [anonim] i-a raspuns lui romanasu

      Ratiune, zici?
      Ce ratiune domnule, aici este vorba pur si simplu de instinctul sobolanilor de pe corabia care se scufunda: scapa cine poate!

      Problema este insa alta: Ce zestre politica poate avea un astfel de individ la urmatoarele alegeri???

      Hai sa fim sanatosi.
      Spectacolul de'abea'nceput!
      • +4 (6 voturi)    
        Regreti cumva ca dispare partidul coruptilor? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:38)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui Ion Bulion

        Rational ar fi ca acest partid (indiferent ce denumire a avut in timp) care a facut atata rau Romaniei sa dispara. Ar fi fost bine daca PSD s-ar fi putut curata de mizeria si de gunoiul strans de-a lungul anilor insa acest lucru s-a dovedit imposibil. Intr-un partid cu Ion Iliescu (ca, hai sa fim seriosi!, tot el conduce), Adrian Nastase, Radu Mazare, Marean Vanghelie, Dan Nica, celebrul de-acum Catalin Voicu, Liviu Dragnea, BN Duvaz (apropo, cei doi din urma nu sunt tot sobolani tinand cont de "rationamentul tau?), Marian Oprisan, etc., crezi ca se putea face reforma? Nici vorba! De ce nu admiti ca oamenii s-au saturat pur si simplu de mizeria din PSD si au tot dreptul sa plece unde isi doresc ei? Crezi cumva ca electoratul ramane pur si simplu (sau din inertie) fidel vreunui partid anume? Nici vorba! Asa cum electoratul se poate indeparta de un partid sau de oamenii din acel partid pe care i-a votat, asa si membrii unui partid (din motive diverse si care pe mine nu ma intereseaza prea tare) au tot dreptul sa se rupa daca simt ca acel partid nu-i mai reprezinta. Sa fim seriosi! Orice om are dreptul democratic sa mearga in viata sa in orice directie considera de cuviinta. In timpul vietii nu ramanem agatati (nici macar!) de un singur job! Nu ne mai convine salariul, ne simtitm si chiar suntem nedreptatiti, nu ne intelegem bine cu seful si/sau colegii, plecam. Nu ti se pare firesc? Pe oamenii astia nu-i mai reprezinta PSD si actioneaza ca atare. Pleaca. Atata tot.

        P.S. Ce zestre politica are PSD-ul? Iti spun eu: una mizerabila. N-o mai imbulina atat!
  • +3 (11 voturi)    
    In final (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:54)

    Adi von Valcea [anonim]

    Ponta va sef la partidul pensionarilor .El cu nea Nicu Vacaroiu,Ilici Ilescu si Poetul lui Ceausescu.
    Geoana isi face partid cu Vanghelie.Ady Nastase cu Titus ,Mitrea cu Madalin etc etc.
    PSD a expirat politic.Lumea a inteles ca PSD a fost un instrument politic pentru securistoactivistipcr.
  • +4 (8 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:56)

    Romanul [anonim]

    Am si eu o curiozitate:
    Exita vreun grafic (cifre si procente) comparativ intre perioada inceperii mandatului Parlamentului si situatia la zi? Cati sutn la fiecare partid? AM eu impresia sau Grupul Independentilor e aproape sa devanseze numeric unele partide?
    • +5 (5 voturi)    
      am fost si eu interesat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:19)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Romanul

      de pe siteul camerei deputatiilor am calculat:
      PDL=125 au fost 115
      PSD=96(fara 4 de ieri+azi)=92 au fost 114
      PNL=54 din 65
      UDMR=22
      Minoritati=18
      Independenti 18+4=22

      Senatori :
      PDL-53 din 51
      PSD-43 din 49 cati au fost in 2008
      PNL-22 din 28
      UDMR-9
      Independenti-10
  • 0 (10 voturi)    
    oportunistii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:59)

    cetateanu' turmentat [anonim]

    O teribila hemoragie de parlamentari are loc in partidele de opozitie. Vor rezista acestea sau se poate vorbi deja de muribunzi ?
    Politicianism dimbovitean . In alte tari si-ar pierde credibilitatea politica....la noi sunt promovati.
    Fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita.
    • +2 (4 voturi)    
      Daca-ti schimbi jobul se numeste oportunism? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:49)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui cetateanu' turmentat

      Daca divortezi se cheama oportunism? Daca te muti in alta casa se numeste oportunism? Daca emigrezi se cheama oportunism? Daca pleci dintr-un partid unde te-ai saturat de "colegi" de partid ca Iliescu, Vanghelie, Mazare, Nastase, dragnea, etc., se numeste oportunism????

      P.S. Tu nu faci parte din acest popor? Si ce treaba au conducatorii cu plecarile unor oameni dintr-un partid sau altul?
  • +4 (10 voturi)    
    ... au mai chemat un elefant (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:16)

    adrian_v [anonim]

    ... X elefanti ... se leganau ...
    pe o panza de paianjen ....
    si pentru ca ea
    nu se rupea ...

    Au mai chemat un elefant ...

    independent.
  • 0 (4 voturi)    
    Purgatoriu? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:45)

    Emil [anonim]

    Asta e noua formă de traseism politic voalată. Ieși din PSD, stai 2-3 luni în grupul frustraților apoi hop la PDL? Foarte ingenios, nu s-a prins nimeni.
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar asa? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:24)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Bag de seama ca tu esti cel frustrat. Tu ai ramane undeva unde nu te simti ok? Cu orice pret? Mai stai impreuna cu sotia daca nu mai ai nimic in comun cu ea? Nu cred. Asadar vorbesti numai ca sa nu adormi. Apropo... dormi linistit. Cand nu vorbesti e mult mai bine.
  • +5 (7 voturi)    
    Se curata clasa politica. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:15)

    mircea [anonim]

    Inertia liderilor PSD si PNL produc migratia si probabil aparitia unor noi partide politice.La mizeria care exista in PSD si PNL e normal ca unii parlamentari sa se dezica de acele practici mafiote.Daca presedintii celor doua partide au ramas captivi mafiei si nu profita de faptul ca nu este an electoral,pentru a curata partidele de lichele,vor ajunge in situatia ca partidele sa se autocurete.Mafiotii cand nu vor mai avea prostime pentru sustinere vor migra si ei.Interesant va fi spre care directie.Sa speram ca spre puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    E ceva putred in Danemarca ! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:47)

    maria [anonim]

    Oameni buni, ceva mare se intimpla in PSD, daca a plecat madam Barna, e grav !Nu va puteti imagina ce pesedista convinsa era aceasta doamna, era aproape habotnica in credinta ei in PSD !
    De aia va spun, se intimpla ceva grav acolo,si sa stiti ca nu era santajabila, spre deosebire de colegii ei , era muncitoare (fanatica!) si destul de cinstita!
    Ma tem ca ramine Victoras numa' cu tata socru,Daciana,Nastase 4 Case si eternul Iliescu!