AP: Basescu i-a facut un cadou special lui Obama: suplimentarea trupelor din Afganistan

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 9:25 Actualitate | Politic


Unul dintre liderii statelor din fostul bloc comunist care au aderat la NATO a venit la dineul de la Praga oferit de Barack Obama cu un cadou special: mai multi soldati pentru Afganistan, scrie Associated Press intr-un comentariu.

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, anuntase in cursul zilei de joi ca tara isi va mari pana in luna septembrie contingentul din Afganistan pana la 1.800 de militari de la 1.072 cat are acum.

Desi sporirea numarului de soldati nu inseamna o diferenta sensibila in teren, decizia vine la timpul potrivit pentru presedintele american, adauga AP.

SUA angajeaza mai multe trupe in Afganistan pentru a contracara insurgenta talibana, in timp ce state aliate precum Canada si Olanda incearca sa-si retraga soldatii din Afganistan dupa un conflict care a durat opt ani sau sa-i angajeze in alte activitati decat cele de lupta.

Circa 87.000 de soldati americani se afla acum in Afganistan. Numarul lor ar urma sa creasca la aproximativ 100.000 pana la sfarsitul verii, mai scrie sursa citata.  

Lideri din 11 state din Europa Centrala si de Est au participat joi seara la un dineu oferit la Praga de presedintele american Barack Obama, la finalul unei zile în cursul careia presedintele SUA a semnat un nou tratat de dezarmare nucleara cu omologul sau rus, Dmitri Medvedev.


Citeste mai multe despre   


















9178 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:41)

    Sorin [anonim]

    Ce nu intelegeti voi este ca de fapt este o cruciada impotriva comunismului. Acesti soldati lupta de fapt ca Nastase, Ilici si evident, Ceausescu, sa nu revina la putere!
    Asta e din ciclul Iliescu e de vina ptr incalzirea globala, ca actualul guvern nu ne conduce cum trebuie, ca inca se fura. Evident marele lider Basescu nu are cum sa fie vinovat, el se lupta cu morile de vant. Dar nu este nici incompetent, pentru ca...vedeti...Voicu...treburi...mari corupti care pica, ca mustele.
    • +11 (15 voturi)    
      ...discurs de securist manipulator (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:53)

      liviol [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      de obicei, in discursurile voastre, Basescu era suma tuturor relelor.S-a schimbat orientarea?
      Mi-e scarba de oameni ca tine!
      Vrei sa stii ceva: DA, Iliescu e de vina pt majoritatea relelor ce s-au intamplat in tara asta dupa 1989!
      Pt ca a confiscat o revolutie alaturi de acolitii lui, pt ca a perpetuat nomenclatura de partid, pt ca a blocat accesul regelui constant, pt ca a denigrat si marginalizat adevaratul lider al Romaniei post revolutionare-Corneliu Coposu, pt ca mi-a luat dreptul la o Romanie europeana, pt ca ti-a permis tie sa debitezi tot felul de prostii pe net!
      • -5 (11 voturi)    
        Bai (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:27)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui liviol

        Base e de 6 ani
        Las-o mai moale cu pretextele ca nu mai tine
        • +1 (7 voturi)    
          si opozitia de 20 ani (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:22)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Cri

          care e faza? daca e basescu de 6 ani ce?
  • +31 (37 voturi)    
    Intr-un fel este bine (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:42)

    Lary [anonim]

    In felul acesta soldatii romani au sansa sa se antreneze si sa actioneze intr-un camp de operatiuni real.
    dupa terminarea misiunii vom avea si noi macar cativa oameni care stiu ce inseamna lupta reala si care vor putea inlocui la conducerea armatei romane pe toti generalii facuti peste noapte care habar nu au ce inseamna aia front adevarat si care numai de armata nu se ocupa (vezi cazul Voicu si alti generali care sunt in politica acum Oprea,iordanescu etc).
    Alt avantaj este ca soldatii vor avea contact cu tehnica militara si cu tacticile de lucru americane care le va largi orizontul si in plus este posibil sa primim si ceva tehnica de lupta noua sau second hand la preturi mai bune.
    • +14 (16 voturi)    
      Un comentariu foarte bun... (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:04)

      JohnnyBGood [anonim] i-a raspuns lui Lary

      ...care exprima un punct de vedere pertinent. Felicitari, Lary.
    • +11 (13 voturi)    
      dap (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:06)

      mark_atmail [utilizator] i-a raspuns lui Lary

      de acord
    • +8 (10 voturi)    
      corect (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:12)

      adrian_V [anonim] i-a raspuns lui Lary

      Lary, ti-as da si eu un plus dar mi-e mult prea lene sa-mi fac user la hotnews. :)

      Pertinent comentariu. Foarte pertinent.
    • +7 (9 voturi)    
      Partea proasta (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:19)

      Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui Lary

      este ca "vor putea inlocui" nu insemana ca "vor inlocui". Tot cei deja infipti bine in fotolii vor ramane in frunte, doar ca-si vor asuma si niste lauri suplimentari pe seama soldatilor combatanti.
    • +4 (6 voturi)    
      E mult mai mult decit atit (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:39)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lary

      Deciziile astea se iau dupa negocieri si in urma unor informatii secrete la cre nu are acces muritorul de rind. Politica externa e nitel mai delicata. ceaa ce apreciez eu e ca odata luata pozitia pro-americana, ne mentinem pe acceasi linie, nu ne schimbam optiunea dupa cum bate vintul, ca o femeie usoara (asta am facut in ambele razboaie mondiale...).
      Americanii nu vor uita ajutorul moral acordat iar noi devenim o voce importanta in europa de est. Cum spunea altcineva de pe forum, priviti poza de pe fr.news.yahoo despre eveniment: Obama si Basescu, nu Obama si inca 10 oameni:
      http://fr.news.yahoo.com/4/20100409/twl-usa-otan-europe-bd5ae06.html
      Asa ne cream imaginea de lider zonal.
    • -6 (6 voturi)    
      eventual (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:43)

      ghe. [anonim] i-a raspuns lui Lary

      se vor obisnui si cu plumbul de kalashnikov si nu vor mai avea probleme in a apara frontiera de est in viitor. va fi ca un galop de sanatate pt. ei. se obisnuiesc si familiile cu pensia de urmas si noi vom dezvolta ramura constructiilor de monumente dedicate soldatilor cazuti ca sa aiba si copiii nostri unde sa fie facuti boy-scouts ( ca pionieri nu mai poate fi vorba). deci numai avantaje! ce mandra natiune! ce viitor glorios ne asteapta! tot inainte!
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 9 aprilie 2010, 14:38)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Lary

      .
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:26)

      alcibius [anonim] i-a raspuns lui Lary

      un punct de vedere corect si realist. sa nu mai aud de postaci care bat toba cu mercenariatul. bravo , larry!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Cum se face? (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:42)

    ion ionescu [anonim]

    Banuiesc faptul ca in cazurile de genul asta nu se pluseaza ca la poker, o fi fost vreo discutie prin CSAT, nu? Nu trebuie si aprobarea parlamentului? Daca-i joaca astia vreo festa si nu voteaza cum vrea el, nu risca sa se faca de bafta in fata lui Obama?
  • -8 (22 voturi)    
    Principala marfa de export (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:45)

    Lolek [anonim]

    Romania trece de la export de carne vie la export carne de tun.
    • +9 (9 voturi)    
      te inseli (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:07)

      Bolek [anonim] i-a raspuns lui Lolek

      "carnea de tun" pleaca pe baza de voluntariat ! In plus ,experienta pe un camp de lupta este unica. Te poti antrena in poligon cat vrei tu; pana nu simti lupta reala.......nu esti soldat.
      • -1 (9 voturi)    
        pe banii nostri (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:09)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Bolek

        O factura ceva a "generozitatii" lui Basescu vedem si noi? Sa stim cat ne costa sa ne dam rotunzi la Obama.
        Nu sunt numai cheltuielile cu soldele, cum ar crede unii, aia e partea cea mai ieftina, costa mult transportul, echipamentele, combustibilii, organizarea.

        Cica nu avem bani de educatie si sanatate, dar de trimis oameni la ucis pe alte meleaguri suntem primii care ne inscriem la apel. Romania e o tara bogata, cu o f proasta distribuire a banului public. Am zis.
      • -1 (7 voturi)    
        Tu te inseli (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:21)

        Lolek [anonim] i-a raspuns lui Bolek

        Nu te oferi tu voluntar pentru a deveni un "adevarat" soldat.
        O intrebare pentru tine, ai facut macar armata cea care pana in urma cu 5 ani era obligatorie?
        Intrebarea e valabila si pentru cei care comenteaza ceva gen "o experienta utila pentru soldatul roman" si care sunt doar niste indivizi care nu au nici o pregatire in domeniul militar.
        La un contigent de 1800 de oameni care se vor antrena "real" pe campul de lupta, nu in poligon cum te-ai exprimat tu, procentul pierderilor este deja cunoscut de catre Basescu si ceilalti factori de decizie.
        Daca trupele romane vor lua parte activ la operatiuni de lupta, nu patrulare si suport logistic ca-n prezent, Romania se va umple de eroi.Adica, pluton de onoare, cetateni de onoare si nume de strazi.
  • +5 (5 voturi)    
    fotografia (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:03)

    veninusrl [utilizator]

    care ilustreaza intalnirea lui Obama cu liderii statelor din Europa Centrala si de est de pe yahoo.fr il arata pe Obama si Basescu!
    http://fr.news.yahoo.com/4/20100409/twl-usa-otan-europe-bd5ae06.html
  • +6 (6 voturi)    
    un luptator bun nu se formeaza in poligon (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:13)

    Ovidiu [anonim]

    ci intr-un teatru de razboi real...

    deocamdata toate plecarile sunt voluntare, nimeni nu e obligat sa plece, si din cate stiu e bataie mare pentru acele locuri...
    • -1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 16:40)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nemtii spun "ce vorbesti Frantz?" Dupa cate stiti dv. nu prea stiti! Va recomand sa cititi L-384/2006 , L-80/1995 actualizate, dupa care sa va dati cu parerea. Daca cunoasteti vre-un caz de dare s-au luare de mita pe aceasta chestiune adresati-va unui procuror, iar daca nu aveti elemente concrete taceti!
      Daca considerati ca militarii o duc extraordinar cum v-au impuiat capul guvrnantii, INROLATIVA! O sa vedeti cum te viata intr-un teatru de operatii, unde va merge vechimea in munca ca si la o vanzatoare. Despre diurna, este aproape de a unui capsunar asa ca aveti posibilitatea sa alegeti intre intinderile Adaluziei sau dispozitivele explozive ale talibanilor. Mult succes!
  • -4 (10 voturi)    
    oare de ce nu ma mira (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:16)

    un roman [anonim]

    Evident ca trebuia sa ofere Basescu o noua dovada de pupincurism.Altii se retrag de acolo dupa ce initial au fost pacaliti si acum s-au saturat.Noi vom muta in cativa ani toata armata acolo, doar pentru ca spera catelusul obedient basescu ca va fi mangaiat pe cap de stapanul american.....
    • +5 (5 voturi)    
      sarkozy (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:26)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      presedintele frantei a anuntat si el ca va suplimenta trupele franceze din afghanistan. ai asa idee de relatia fr-usa?!
  • +8 (12 voturi)    
    Ce nu inteleg ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:20)

    Costica [anonim]

    ...multi dintre cei ce se agita pe saturieste faptul ca wse duce razboiul acolo ca sa nu se duca in Europa sau America...Au demosntrat si se stie prea bine ca orice "lasare in pace" a acestor extremisti care nu viseaza decat "jihad" se traduce prin cresterea actiunilor teroriste la noi acasa. Nu ii deranja nimeni pe talibani, de aceea au infiintat zeci de tabere de antrenat sinucigasi si au omorat atatia oameni.
    Domnilor, islamistii fanatici au un sigur tel : sa conduca lumea si toti sa i se inchine lui Allah, dar sub conducerea lor. Eu vad ca voi ati vrea sa va bagati capul in nisip dar sa stiti ca astia nu iarta pe nimeni, nu aveti sanse de scapare. Asa ca mai bine respectati macar sfatul lui Brancoveanu catre fii sai:
    "- Tata , eu ma turcesc daca isi scapa viata!
    - Fiule, mai bine mori in legea ta !
    "
    Pentru prea multi din actuala generatie, oameni care nu cred decat in ban, aceste sacrificii nu au nici o valoare .
    Va anunt ca pentru fanatici sau pentru altii nu aveti valoare .
    Numai ca noi nu acceptam sa-i ucidem pe cei ce nu sunt de parerea noastra pe cand fanaticii astia nu cunosc decat exterminarea celor ce nu sunt de acord cu ei. De aceea ne luptam cu ei la ei acasa...
  • -1 (5 voturi)    
    Las' sa plece mai multi... (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:43)

    Pantera Roz [utilizator]

    Mai fac si ei un ban,ca la pensie vor avea nevoie...Ca le taie boc si seitan din pensii.Iar daca mai si scapa de acolo-e si mai bine.Nu,d-le basescu?!
  • -5 (5 voturi)    
    stirea cu amenintarea ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:49)

    Tataie [anonim]

    De ce nu ati dat si stirea cu liderul ala nebun religios irakian care a amenintat Romania pentru participarea cu trupe in Irak ? Vi se pare ca e de gluma sa ii zgandarim pe musulmani.
    • +5 (7 voturi)    
      atitudine (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:14)

      oan [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      Cam defetista aitudinea Dv. Securitatea tarii garantata de o alianta militara impune si obligatii.
      • +1 (3 voturi)    
        Obiectivitate? (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:34)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui oan

        Tataie are dreptate. Nu cred ca sesizezi nuantele. Nu vorbim de defetism si optimism, vorbim de obiectivitate, prietene. Cand se ia o decizie trebuie sa cunosti toate datele problemei, ca sa ai o "atitudine". Vorbim de democratie, ai uitat?
        • +2 (2 voturi)    
          poliete (Vineri, 9 aprilie 2010, 15:31)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Corect ar fi "sesizati, ati uitat etc.?" Tine de cei 7 ani de acasa asa cum eu va respect dreptul la opinie chiar daca nu sunt de aceiasi parere cu dv. avanad multe argumente si fiind in cnostinta de cauza cat de cat.
          Nuantele Dl-ui Tataie sunt destul de curioase si sugereaza tot timpul ceva despre Piata Rosie. Este perceptia mea, desigur este posibil sa ma insel, fiind adeptul unei comunicari eficiente, clare si nu interpretabile. In final cuvantul "prietene" simbolizeaza o relatie social sincera si corecta bazata pe anumite principi morale, nu imi amintesc sa fi stablit cu dv. o asemenea relatie. Tot timpul apreciez prieteniile sincere dar, inainte de toate, trebuie sa fie acceptate reciproc.
          Oricum va multumes penru pozia adoptata, pe care ma straduiesc sa o inteleg!.
          • 0 (2 voturi)    
            poliete... (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:12)

            Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui ioan

            Daca vrei sa-i combati pe fraieri,fii atent la exprimare.Altfel le dai apa la moara.
  • -1 (3 voturi)    
    VIZE (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:55)

    OANA [anonim]

    Ce nu inteleg este faptul ca noi romanii doar dam, insa nu primim nimic in schimb. Aici ma refer la vizele pe care majoritatea dintre noi nu le obtin ptr. SUA. Vorbim de un lucru cat se poate de important-razboi nu paint ball, in care se duc soldatii nostrii. Refuz sa cred ca nu se putea obtine un acord cu privire la eliberarea vizelor mai facila.Insa daca cei care ne conduc nu au nevoie de vize,ce mai conteaza ce vor ceilalti? Tipic romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    No Comment (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:09)

    utug [anonim]

    http://kabulpress.org/my/spip.php?article4068

    Bacevich: The Limits of Power
    http://bigpicture.typepad.com/comments/2008/09/the-limits-of-p.html
  • -3 (7 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:21)

    angel [anonim]

    aceasta generozitate. mi se pare lipsa de diplomatie. ar trebui sa suplimenteze trupele numai la cererea US si sa obtina ceva la schimb. base ofera vietile unor oameni pentru publicitate??? dincolo de toata politica, e vorba de niste oameni care risca sa moara sau sa fie raniti.celelalte tari isi micsoreaza efectivul, fiindca acolo populatie e constienta ca nu prin forta rezolvi problemele. cine seamana vint culege furtuna
  • -3 (5 voturi)    
    ALIATII cui ca dupa cum se vede nu-s ai nostrii (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:50)

    Luca [anonim]

    Pai pe "Aliatii" astia noi ii intretinem cu
    - baze la noi
    - contingente trimise sa faca curat dupa mizeria Americii din Afganistan si Irak aduca sa mai patrulam si sa coasem ceva picioare si burti explodate de bombele "aliatilor"
    - le casam avioanele pe banii nostrii
    - ii lasam sa-si instaleze rachetele la noi...care e clar ca buna ziua ca sunt adresate rusilor caci altfel le-ar instala prin Turcia sau Israel caci alea-s mult mai aproape de Iran
    iar noi cu ce ne alegem in schimb de la aliatii astia:
    - autostrazi care nu se vor termina nici in 20 de ani la de 4 ori pretul din UE.
    - agricultura facuta praf
    - industrii inchise sau vandute pe nimic plus spaga
    - companii petroliere gaze si energetice vandute pe nimic cu resurse cu tot pe minic deasemenea lus valoarea spagii.
    -DATORIE EXTERNA COLOSALA de cca 5 ori mai mare decat aia pe care a luat-o Nea Nicu de la aceeasi finantatori.

    Ce fel de "aliati" ne-am facut??? Ai cui aliati sunt astia??? Sau asta insemana sa iti fie aliati astia??? Sa te faca praf!!! asta inseamna sa te "aliezi" cu astia
    • +2 (4 voturi)    
      relax.. (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:36)

      ilidan [anonim] i-a raspuns lui Luca

      ...sa nu patesti Doamne fereste vreun accident vascular.

      Patima nu duce la nimic bun. Doar creste tensiunea si iti intuneca intelectul astfel facandu-te sa scrii ineptii.

      Ar trebui sa stii ca atunci cand ai un parteneriat tre sa si dai nu numai sa iei. Deocamdata cifrele vehiculate nu sunt oficiale asa ca nu te mai lua dupa presa ca daca ar fi dupa ei... Pe de alta parte o sa beneficiem si noi la un moment dat de avantaje. De aia e parteneriat pe termen lung. Acu au ei nevoie, mai incolo o sa avem si noi. Ca sa nu mai spunem ca exista si castiguri imediate. Nu le vezi tu pe masa, in ciorba desigur, dar sunt si interese mai mari decat ce mananci tu seara acasa.

      Aprinde-i o lumanare lu nea nicu ala si vezi poate ii impartasesti si lui ideile astea. O sa fie de acord.

      Iar cu banii cheltuiti.. mai bine te-ar preocupa de ce da CNC-ul si TVR-ul bani lui Sergiu Nicolaescu sa mai faca un film :))) ca e tema de dezbatere pe aici :))))
      • -2 (2 voturi)    
        Relax,relax, (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:10)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui ilidan

        nene,dar nici asa mult.Ajungi sa gandesti ca o bucata de hartie igienica,ca tine.Nici chiar asa...Sa ai presiune la apa de la toaleta,dili-dan.
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:35)

      asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui Luca

      ce treaba are usa cu autostrazile, agricultura, industria, datoria externa etc? pe cine ai votat in parlament/ guvern? usa???

      dupa opinia ta si a altora, aliatii ar trebui sa vina sa-ti si bage in gura ca doar de aia is aliati, mama lor....
  • -1 (1 vot)    
    Intrbare pentru postacii PDL (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:36)

    Unul-din-Canada [anonim]

    Cum explicati "strategia" prezidentului vostru iubit de atrimite si mai multi tineri sa lupte cu talibanii drogati din Afganistan si Pakistan in conditiile in care Canada, care este mult mai apropiata de SUA , se pregateste de retragere? Acest lucru l-au facut si alte tari precum Italia, Danemarca, Norvegia, etc, etc.
    Pentru mine este clar ca Basescu ar fi in stare de orice pentru a fi bagat in seama de Obama si de catre Administratia SUA.
    O alta intrebare ar fi: Cum vor aprecia guvernele care si-au anuntat intentia de a parasi Aganistan, "miscarea inteligenta" facuta de Romania lui Basescu?! Astept un raspuns logic si cinstit. Pentru a fi in stare sa dati acest raspuns ganditi-va ca fratii, copii sau prietenii vostri ar putea fi macelariti pe un front dintr-o tara de care multi romani nici macar nu au idee pe unde se afla.
    • +1 (1 vot)    
      Moldova (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:11)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Unul-din-Canada

      In ecuatia intereselor romanesti este si Moldova, iar in rest, nu trebuie decat sa stai puitin si sa gandesti!
  • 0 (0 voturi)    
    militaria este o meserie. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 11:35)

    mircea [anonim]

    Si oricat de multa teorie ai face,fara practica nu stii nimic.Consider ca ce-i mai buni soldati ai nostri sunt cei care au luptat in Irak si Afganistan.Afganistanul este o oportunitate foarte buna pentru soldatii romani,de a pune in practica ceia ce au invatat la cursuri.Avem nevoie de soldati bine instruiti.Cat despre afganistani!Cine ia pus sa sara la bataie si sa ameninte?Cat vor fi din astia care sa ne ameninte,avem nevoie de soldati bine instruiti si de solidaritate internationala.