UPDATE Senatorul Gabriel Berca si deputatul Mihai Banu au demisionat din PNL si au anuntat ca vor trece la PDL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 10:24 Actualitate | Politic


Gabriel Berca
Foto: AGERPRES
Senatorul PNL Gabriel Berca a demisionat, marti dimineata, din partid. El si-a confirmat demisia din partid la Realitatea Tv, adaugand ca a avut discutii cu lideri marcanti ai PDL (Vasile Blaga si Gheorghe Flutur) pe tema unei posibile treceri la democrat-liberali. La scurt timo dupa anuntul lui Berca privind demisia din PNL, si Mihai Banu (deputat liberal) a anuntat ca paraseste partidul, pentru a se inscrie in PDL.

Gabriel Berca nu exclude ca, dupa trecerea la democrat-liberali, sa preia conducerea organizatiei de Bacau a partidului. El a declarat ca a avut o relatie foarte buna cu colegii din PNL si a precizat ca nu face acest pas din oportunism, adaugand ca in PNL, "nu intereseaza pe nimeni problemele din filiale". Gabriel Berca a adaugat ca a avut o scurta discutie si cu presedintele PNL, Crin Antonescu.


  • Mihai Banu: 60% din reteaua electorala a PNL Bacau va pleca la PDL

La randul sau, Mihai Banu a demisionat pe motiv ca "nu se mai simte confortabil in organizatia de Bacau", despre care spune ca este condusa cu autoritarism de Romeo Stavarache. El a precizat, pentru Mediafax, ca urmeaza sa se inscrie vineri in PDL.

"La vremea asta ma simt ignorat. Nu mai incearca nimeni sa valorifice experienta pe care o detin intr-un anumit domeniu. In plus, s-a creat o stare de disconfort, fara perspective de a se imbunatati in cadrul organizatiei noastre. E ca si intr-o casnicie, nu ma mai simt confortabil. Nu mai cred ca ma pot manifesta in aceasta organizatie. Intre mine si Stavarache exista o diferenta totala de viziune asupra organizatiilor politice", a mai spus Mihai Banu.


  • Berca - 3 partide in 11 ani de politica

Gabriel Berca s-a nascut pe 12 iulie 1968. El a fost prefect de Bacau in perioada 2005-2008 si secretar general al Guvernului, in 2008. Gabriel Berca a intrat in politica in 1999, ca membru al Aliantei pentru Romania. In 2001 a trecut la Partidul Umanist (actualul Partid Conservator), iar in 2004 s-a inscris in PNL.

Mihai Banu are 59 de ani si a fost, in perioada 2005-2008, director executiv al Directiei pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala Bacau si vicepresedinte al Federatiei Cultivatorilor de Sfecla de Zahar. In Camera Deputatilor, Mihai Banu este membru al Comisiei pentru agricultura.

El a fost, intre 1992 si 1995, vicepresedinte al Organizatiei de Bacau a PDAR, iar din 1996 era membru PNL (fiind si vicepresedinte al organizatiei de Bacau intre 1996 si 2000).


  • Radu Stroe: Berca nu demisioneaza din oportunism, ci pentru functie

Secretarul general al PNL, Radu Stroe, a comentat, marti, pentru Mediafax, demisia lui Gabriel Berca: "Daca a demisionat din PNL, inseamna ca PDL s-a hotarat sa-i dea post de presedinte de filiala lui Berca. Gabriel Berca nu demisioneaza deci din oportunism, ci pentru functie".

Un alt deputat liberal, Ioan Timis, fost deputat PNL, a trecut luna trecuta la PDL, anuntandu-si demisia din partid chiar in ziua Congresului liberalilor de la inceputul lui martie.


Citeste mai multe despre   
















5398 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:30)

    pamfletaru [anonim]

    Ce e aia coloana vertebrala?!
    • +3 (17 voturi)    
      eu ma tot intreb (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:43)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      nu de pleaca oamenii din psd si pnl. eu ma intreb de ce toti cei care pleaca din pnl sau psd se duc fix la pdl si nu se duc la psd sau pnl. o fi vorba de bani? sau de dosare? sau de convinderi politice noi? ca eu nu inteleg de ce in 2008 cand erau in opozitie cei de la pnl nu au plecat nicaieri.
      • +9 (13 voturi)    
        .......... (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:10)

        e............. [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Simplu, pt ca in 2008 inca mai aveau bani din ce au furat dar acuma s-au cam terminat.Iar astia nu sunt invatati sa traiasca prost
        • +1 (1 vot)    
          sa fie banii sau doctrina? (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:57)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui e.............

          poate liberalii s-au saturat sa fie condusi de psd? romeo stavarache, marele liberal, a trecut de fapt prin vreo 4-5 partide pana sa descopere liberalismul. dar ramane prima dragoste nu se uita niciodata.. pdsr..
      • +4 (8 voturi)    
        Cartite (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:11)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Crezi ca partidele nu au servicii de informatii care le dau raportul despre partenerii politici? Cine isi cunoaste mai bine partenerul sau adversarul politic de langa el castiga alegeri.

        Numarul mare de regrupari in cadrul PDL confirma faptul ca are multe cartite infiltrate in celelalte partide.
      • +4 (6 voturi)    
        In 2008 inca mai sperau (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:59)

        Alt DAN [anonim] i-a raspuns lui adrian

        In 2008 inca mai sperau ca Geoana va fi presedinte.
        Bineinteles ca se poate specula ca pleaca din partid pentru a fi la guvernare, dar oare toate sunt bune si frumoase in partidele din care tocmai au plecat?!!
        E comod sa dai vina numai pe ei, dar totusi..
        • +3 (3 voturi)    
          E simplu (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:28)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alt DAN

          Au observat ca PSD si PNL se afunda tot mai mult in groapa....si asta e singura lor solutie.
          E evident faptul ca in 2012 nu vor mai pupa fotolii de senatori, deputati, primari, etc...daca raman in partidele in care sunt...si pleaca in PDL unde le sunt garantate scaunele.
          E vina lor ca nu au coloana, e vina lor ca pleaca pt a-si pastra functia (functie care le asigura o multime de beneficii materiale legale si ilegale), e vina partidelor din care pleaca pt ca nu-si pot reveni, e vina PDL-ului pt ca-i accepta doar pt a avea cat mai multa putere, etc.
          Vina e impartita.
          Politica de Dambovita...trist.
      • 0 (6 voturi)    
        ashi ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:08)

        copilul minune [anonim] i-a raspuns lui adrian

        e vorba de idiologie.
        pdl are deja o aripa liberala.
        pdl e intre psd si pnl ca pozitzie idiologica pe tabla shahului de dumb o'vitza.
        deci la mijloc s'adun apele. pe albia printzipala.
        na, ca era s'o dau si io gresita, era sa zic albia ptintzipiala. da, de unde !?
        hai, pa !

        ps. era un film sau o carte pe vreme cand eram copil, marele fluviu isi aduna apele :-))
      • +4 (4 voturi)    
        e saracie in opozitie ,PNL a facut o gafa (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:19)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui adrian

        uriase trecand in opozitie,pentru care se va subtia temeinic in urmatorii ani ! dar cu un papagal ca Antonescu care chiar crede ca va mai aduna vreodata mai mult de 5 % ,e normal ca PNL sa dispara! lectia lui Vadim und PRM din 2000 nu a fost invatata ,iar numai cu votul masonilor ,PNL nu va trece nici pragul parlamentar!
        • +3 (3 voturi)    
          Si atentie: Vadim in 2000 (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:00)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

          a intrat in turul 2 nu ca Antonescu! Si tot a disparut PRM.
    • -1 (11 voturi)    
      minusuri? (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:03)

      olandezu [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Ce-i cu minusurile la pamfletarul? Nu sunt PSD-ist nici PNL-ist, simpatizez cu PDL (ca fiind raul cel mai mic dupa mine) dar omul are dreptate - unde-i coloana vertebrala?!
      si de ce minusuri pentru comentariul sau?!
      • +2 (2 voturi)    
        Coloana? (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:13)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui olandezu

        Pai coloana e incovoiata din cauza burtii...
  • +5 (17 voturi)    
    Beeeeerca (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:37)

    silviu [anonim]

    ApR->PC->PNL->PDL-> ... a mai ramas ceva?
    se duce si el dupa ciolan;)
    • +6 (8 voturi)    
      Numai el? (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:49)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Motivatia de a intra in politica tocmai asta e. Sa poti avea bani. Cat mai multi si fara munca.
      • +2 (6 voturi)    
        Motivatie si motivati (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:00)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Florin

        De ce o asemenea motivatie nu te face si pe tine sa intri in politica? Cand e vorba de bani fara munca romanii, printre care ma numar si eu, se inghesuie ca mustele.
  • +4 (16 voturi)    
    Alt "idealist"! (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:39)

    gigi [anonim]

    Sa fii la al treilea partid si sa treci la al patrulea, sa fii pe punctul de a prelua conducerea organizatiei PDL Bacau si sa spui ca nu esti "oportunist" e deja prea mult!

    Alt traseist, dar se stie ca traseistii care ajung la PDL nu mai sunt "rai" si "c###e politice", sunt "oameni dintr-o bucata"!
  • +7 (15 voturi)    
    nu este o surpriza! vor urma altii... (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:42)

    manolo [anonim]

    Nu este o surpriza, se vedea clar ca Bercea nu se simtzea bine in PNL, l-am vazut in mai multe inetrviuri la TV, a fost unul din PNL-isti care n'a atacat castigarea alegerilor.. sau daca a criticat, a facuto cu suptilitate si pana la urma se gandeste si el ca ce-o sa faca timp de 4 ani in OPOZITIE. Mai ales ca Antonescu da semne de-a fi un dictator, care s-a aliat la alegerile prezidentziale cu Comunistii, de cand Conduce PNL-ul, face ce vrea din el, asa ca domnul Berca Bravo, bine c-ai facuto acum si nu este tarziu, s-a plictisit de arogantza lui Antonescu si de rautatile care sunt in PNL.
    mai vin si altii dupa el..ha?
    • 0 (12 voturi)    
      gramatica (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:07)

      mikey [anonim] i-a raspuns lui manolo

      ...of-of-of! Ce popor suntem! Emitem pareri politice dar nu stim sa scriem! Bravos natiune! O sa facem toti ( ce i cu o bruma de educatie) precum Caragiale; sa plecam sa murim la Berlin! Sa ramana semidoctii aici.
      • +2 (4 voturi)    
        Propriile greseli de ortografie (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:11)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui mikey

        sa ma opreasca sa-mi exprim parerile pe net?

        Poti sa ma intelegi la fel de bine si cu greseli si fara. Unde mai pui avantajul ca cititorii invata cum sa scrie corect romaneste din greselile mele corectate de altii.
        • -2 (4 voturi)    
          ce NU putem noi intelege (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:58)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          e altceva... ceva simplu: de ce nu pui mana sa inveti in loc sa stai cu coada sus pe forum? sau e prea suPtil pentru tine?
          • +1 (3 voturi)    
            Imbin placutul cu utilul (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:28)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Pot invata mai repede reguli de gramatica si aici pe net de la cei care scriu incorect. Din greseli se invata si pe aici se fac destule; in manualele de gramatica nu sunt greseli.
            • -1 (3 voturi)    
              ah... acum inteleg (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:42)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

              pana nu e si fudul... si, ca sa iti scada entuziasmul legat de invatatul din greseli - afla ca nu tine la capitolul asta! cine nu stie cum se scrie corect NU ARE CUM sa sesizeze greselile!!! da' nu te lasa! coada sus!
              • +2 (2 voturi)    
                Eu invat cel mai bine (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:29)

                Constantin [anonim] i-a raspuns lui zaboo

                din propriile greseli si, recunosc, cele gramaticale ma ustura rau de tot. Felul nostru de a fi, al romanilor, seamana mult cu limba ce-o vorbim. Spre exemplu gramatica limbii romane si legea plecand de la Constitutie: mai nimeni nu le respecta in Romania.
            • +3 (3 voturi)    
              proverb (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:46)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

              "Daca numai adulmecand s-ar fi putut invata, cainele ajungea de mult macelar."
        • 0 (2 voturi)    
          Multumesc pt suport (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:51)

          manolo [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Multumesc pt suport, esentialul e sa intelegi, that's it... inca odata apreciez suportul tau...
      • -1 (1 vot)    
        Gramatica nu e o problema. Hello to everyone! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:47)

        manolo [anonim] i-a raspuns lui mikey

        Parerea mea nu este gramatica, mai mult este problema Romaniei pe care o am un suflet.
        Ador Romania, chiar daca are probleme, o simt in vene si inca am ADN-ul Romaniei in mine, aveti voie sa criticati si sa vb ce vreti, asta putin imi pasa.
        Pana la urma nu conteaza gramatica atata timp cat esti om si respecti pe cei din jurul tau.
        Poate nu stiti cat ma chinui sa scriu cat mai corect limba Romaneiei mele, esentialul este ca incerc sa scriu cat mai acuratetze, intr-un final n'are important si nu-mi pasa ce ziceti despre gramatica mea, e doar un punct de vedere de vedere...fiind plecat de 21 de ani din draga mea Romaniei e totus un efort sa tin contactul sau sa scriu indiferent ce zic multi despre scrisul meu. i like you anyway....!
        • -1 (3 voturi)    
          vai ce m-a impresionat asta... (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:53)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui manolo

          cum adori tu Romania dar ai uitat limba... curios e ca iti "amintesti" doar cuvinte ciopartite - oare ASA le-ai invatat? si intre noi fie vorba: NU te cred ca esti plecat, manolica!
  • +1 (11 voturi)    
    Eh, mare caracter (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:42)

    vio [anonim]

    Si ca orice mare caracter, merge la PDL!
    Deh, in 2005, cand l-a pus prefect, era bun PN!
    Acum, cand il pune lider la organizatia PDL Bacau, e bun PDL!

    Oare, peste 2-3 ani, va merge si la PSD? Probabil.
  • 0 (12 voturi)    
    stiti ce ma amuza? (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:51)

    popcorn monta [utilizator]

    omu asta injura la boc si la basescu de dimineata pana seara.si acum iata unde a ajuns.
  • +9 (19 voturi)    
    In curand o sa ramana singur Antonescu (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:51)

    vlad [anonim]

    mai ramane si tariceanu si Vosganian.Asta ptr ca ei nu au unde sa se duca.Nu ii primeste nici la PC.
    Interesant este ca incepe sa se trezeasca lumea si realizeaza ca "valorile liberale" inseamna defapt ca o mana de sefi de la Bucuresti o duc bine iar restul liberalilor sant lasati sa admire peisajul.Pozitia ridicola a lui Antonescu in scandalul Voicu : Chucky era interesat cum s-au facut scurgerile si 'noi santem ingrijorati de pensii si salarii" sau "altele sant problemele romanilor" nu a dat roade .Liberali sant tarati acuma in scandal cu Voicu cu tot prin tacererea lor complice.Stie tariceanu de ce .Si Vosganian.Ca a aparut raportul Curtii de Conturi pe 2008 si nu suna bine .
    • -2 (6 voturi)    
      Intelepciune (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:52)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Judecand dupa "intelepciunea" ta la urmatoarele alegeri fiindca in PNL vor mai fi cativa vor lua vreo 5%. PDL-ul, unde vor migra multi parlamentari va lua 80%.
      Foarte bine ca pleaca toate scursurile. Sa se duca unde le e locul, in partidul scursurilor.

      Mai sunt 2 ani, abia astept sa si-o ia in bot toti traseistii astia. Nu va fi loc nici pentru parlamentarii PDL de la bun inceput, dar pentru ei.
    • -2 (4 voturi)    
      Intelepciune (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:52)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Judecand dupa "intelepciunea" ta la urmatoarele alegeri fiindca in PNL vor mai fi cativa vor lua vreo 5%. PDL-ul, unde vor migra multi parlamentari va lua 80%.
      Foarte bine ca pleaca toate scursurile. Sa se duca unde le e locul, in partidul scursurilor.

      Mai sunt 2 ani, abia astept sa si-o ia in bot toti traseistii astia. Nu va fi loc nici pentru parlamentarii PDL de la bun inceput, dar pentru ei.
      • +4 (4 voturi)    
        raspuns lui Alexandru C (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:00)

        Inganduratul [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        /// Mai tii minte ca tot asa sustineai ca tembelul in trecutul apropiat ca PDL e un partid terminat pe care o sa-l manance de viu alianta comunisto securista a PNL+ PSD iar Traian Basescu va pierde alegerile si va intra la "mititica"? Ai grija ca ati intrat in vrie si destructurarea va termina cat de curand!
  • 0 (10 voturi)    
    traseist... (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:51)

    mihai [anonim]

    in loc sa stea sa faca ceva pt. partidul care l-a facut ,,mare,,...a ales cea mai simpla cale sa parvina in continuare... mi-e jena si sila ca reprezinta bacaul. si din pacate nu e singurul....
    • +10 (18 voturi)    
      deh (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:12)

      Val [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Partidul care l-a făcut mare este condus de un mic dictator, care nu a vrut la guvernare, ca să nu-şi strice şansa de a ajunge preşedinte, neţinând cont că foarte mulţi membri PNL voiau să guverneze alături de PDL, fiind o guvernare de dreapta.Mai uită-te şi pe Raportul Curţii de Conturi, ce prăduială a făcut PNL, chiar mi-ar fi ruşine să stau în aşa un partid de hoţi. A-propos, prietenul EBEi a renunţat la postul câştigat prin concurs, Olteanu ce dracu caută la BNR?! Ce competenţe are?!
      • -2 (8 voturi)    
        Mizeriile PDL (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:29)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Val

        Mai baiete,
        PNL-ul nu vrea sa guverneze cu PDL-ul, iar asta in urma unei alegeri interne, politice, in partid; si mai ales pt ca PDL-ul nu vrea sa guverneze decat cu el insusi. Se stie ca matrapazlacurile cele mai bune sunt cele pe care le faci singur!
        PDL-ul a ajuns intr-adevar un partid de hoti, oportunisti, traseisti si lichele. Basescu, pe langa tendintele dictatoriale evidente, incurajeaza o politica a lichelelor corupte, de aceeasi maniera in care a facut-o Iliescu in anii 90. Parca i-ar fi fiu!
        • +1 (1 vot)    
          Incurajarea politicii romanesti (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:18)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

          Nu e vorba de incurajare e vorba de realizare. Basescu, daca vrea sa-si lase amprenta in politica romaneasca prin modificarea constitutiei, a legii electorala, si a altor legi importante, trebuie sa urmeze calea lui Caragiale pentru a-si asigura succesul demersurilor sale politice.
        • +4 (6 voturi)    
          Cred ca varsta imi da voie sa ma adresez ca tine. (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:24)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

          Mai baiete,
          Esti spalat rau la circumvolutiuni.
          Esti grav afectat de antene si realitati. Pun pariu ca la tine creierul are mari lipsuri.
          Si nici cu vederea si auzul nu prea stai bine.
          Cat despre logica, ce sa mai vorbim.
          Daca tie betivul ala de chucky ti se pare lider, daca tie lepra de tariceanu ti se pare liberal, daca tie orban ti se pare om si sorica nicolai, femeie, daca vosganian ti se pare economist, ghise om corect, orban, sofer si david, ministru atunci ai toate sansele sa confirmi toate diagnosticele de mai sus.
          Daca pedelistii sunt lichele, oportunisti, traseisti, ce sa mai zic de melescanu, iarasi sorica nicolai, iarasi vosganian.... si cati mai sunt...
          Dar asta este cand judeci cu pixelii televizorului si creierul il tii la pastrare, poate doar doar ai constiinta curata.
          • -1 (3 voturi)    
            Las-o jos ca macane, moshule! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:52)

            gogu@ [anonim] i-a raspuns lui domino63

            Daca Chuky (???presupun ca Antonescu) e betiv, atunci Bashescu cum e????

            ASta apropo de circumvolutiuni netede.

            Evident, Berca e om bun!
            • +1 (3 voturi)    
              E bine! (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:17)

              domino63 [anonim] i-a raspuns lui gogu@

              cand faci pe avocatul.
              Te simti important, nu?
              De obicei musca se baga in fundul calului, asa ca sa ii fie cald, Tu?
              Chuky, e ceea ce scrii tu (ca tot vorbesti de circumvolutiuni - apropo, cauta un dictionar, ca sa intelegi si tu cuvantul, nu te da in barci ca prostul, crezand ca sunt cine stie ce alte alea...). Toti cei care il critica ii spun Chucky, numai tu citesti cu arial de 4, asta este. Prea fina observatia pentru tine?
              L/ai cules tu pe Basescu de pe sub mese?
              Eu stiu oameni care l/au adunat pe amaratul ala liberal de pe podele. Ia citeste si tu si alta presa decat antene si realitati. O sa ai surprize mari (nu cu Andreea Marin, te asigur!)
              Las/o asa cum a cazut!
          • 0 (2 voturi)    
            Scumpule... (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:30)

            lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui domino63

            Basescul a fost secretar de stat al F.S.N.-ului lui Íliescu, in 91. El a distrus apoi Conventia si prima guvernare democrata in 1997, i-a scufundat pe liberalii lui Tariceanu, pe social-democrati mai apoi, pe udemeristi in permanenta. Cu cine poate spera sa guverneze, altceva decat cu traseisti???
            Mr. Stolo, eternul securist, a fost primul-ministrul Iliescului, post-Roman. Este un mare si vesnic aliat al primului Marinar, de ceva vreme...
            Maretul Carmaci insusi a fost un "simplu" securist trimis la Anvers, sa-i "arda" pe imperialisti. Dosarul... nu s-a gasit...
            De Berceni, de Videni, de Udre-Cocosi nu mai spun. Ii stim cu toti. Le cunoastem aroganta, autosuficienta, tafnul, primitivitatea, stupizenia, semi-doctismul si, mai ales, a-moralitatea.
            Eu nu privesc nici "Realitati", nici alte posturi romanesti. Gandesc insa, cu pixelii mei, privind in istoria recenta, cu nesfarsita scarba... si mila pentru multii creduli abuzati ai Romaniei...
    • -3 (7 voturi)    
      traseist (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:12)

      mikey [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Stimate Domn,

      Asta e natia romana. Vrem pomana si nu munca. Ne place sau nu, astia suntem. Deceaba ne-au admis in NATO, UE etc. In loc sa invatam ceva de la ei, incercam sa-i virusam noi.
      Uneori imi doresc sa falimentam astfel incat sa ne preia vreo Germanie, Franta,Suedie sau alte natii evoluate.....Mi-e frica sa nu cumva sa ajungem la concluzia ca Hitler avea dreptate. Exista rase superioare!
      • 0 (2 voturi)    
        Rase superioare (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:04)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui mikey

        Cine or fi mai destepti, cei care reusesc sa se realizaze prin munca lor, sau cei care reusesc sa se realizeze prin munca celor de langa ei?
        • +1 (1 vot)    
          Clar cei din categoria a 2-a. (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:04)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          .
    • +7 (11 voturi)    
      dar de Norica nu ti-e sila? (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:22)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui mihai

      fosta PNTCD (si ministru)? dar de Duvaz, Sassu, Severin, Cosea, Lia O.Vasilescu? Funar, Codrin Stefanescu? Cr.Dumitrescu? Melescanu?
    • +3 (5 voturi)    
      lasa (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:10)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Chiuariu te reprezinta suficient : "Cu cinste, pentru Bacau" !
  • +5 (5 voturi)    
    coloana vertebrala (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:02)

    Bogdanstyle [anonim]

    Povesti.. amestecati niste termeni care nu au nici o treaba cu politica. Tine vre-un partid de vreo doctrina? Aliantele azi sunt maine nu-s si in tot felul de combinatii ilogice dupa cum sunt interesele celor din frunte. Cei din partid ar trebui sa isi dea vertebrele dupa ei.
  • +13 (15 voturi)    
    Era de asteptat. (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:08)

    Audit [utilizator]

    Eu il invinuiesc exclusiv pe Antonescu de toate plecarile din partid. Argumentele principale sunt:
    1. Discursul este tot antibasescu in conditiile in care campania electorala s-a terminat de mult iar Base oricum nu mai candideaza;
    2. Lipirea pur si simplu de PSD; argumentul ca sunt impreuna in opozitie nu tine. Una este opozitia fata de guvern si alta estesa sustii PSD-ul.
  • +12 (14 voturi)    
    cu Antonescu presedinte,PNL nu mai exista. (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:11)

    mircea [anonim]

    Si este normal ca membri PNL sa migreze spre un partid de dreapta.Ce-i PNL in alianta cu PSD?Cum se inpaca doctrinar?Sau daca se face politica in PNL pe rafuieli personale,deci PNL este un partid personal a lui Patriciu,cu membri salariati ai lui Patriciu si unde lupta politica este lupta inpotriva lui Basescu.Nu sunt alegeri,Basescu este bine mersi presedinte si atunci cine sunt PNL?Nu au ajuns un partid de rasul lumii?Ma mir ca mai stau unii parlamentari in PNL.NU spun ca PDL este partidul sfant,cu doctrine clare,dar cel putin nu este subjugat ca PNL unui singur om.Oricat incearca unii sa spuna,Basescu nu are puteri discretionare in PDL.
    • -2 (2 voturi)    
      In schimb, PD a ajuns colector al traseisti (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:54)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Mare realizare!
      Sa te prezinti drept reformator, dar sa primesti in partid si sa dai functii exact acelora care cu 3 zile in urma te injurau si criticau.

      SA condamni traseismul, dar sa primesti numai traseisti, halal credibilitate!
  • +9 (11 voturi)    
    GB (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:17)

    Radu [anonim]

    Logic, mutarea e buna. Chit ca mai are cateva la activ. Dar in momentul de fata e cea mai buna decizie atat pentru el personal, cat si pentru bacauanii care l-au ales. Pentru ca din PNL-ul care musca in trecut se mai aude acum doar un latrat ragusit.

    Personal - pentru ca PDL Bacau a fost intotdeauna varza, nu au avut niciodata un om pe care sa il bage in fata. Si are foarte mult de castigat, in primul rand pe termen scurt si mediu - poate ridica un PDL Bacau de la un 10-12% la peste 30%. Si putini politicieni pot sa isi treaca in CV asa realizari personale :)

    Pentru bacauani - pentru ca desi sub PNL au fost foarte multe fonduri pentru investitii, toate acestea sunt de domeniul trecutului sub domnia PDL. Sunt o gramada de proiecte care zac neterminate din lipsa de fonduri. Lucru care se poate de asemenea schimba cu actuala mutare :)

    Curiozitatea mea se leaga de ce va face bunul sau prieten Romeo Stavarache - actualul primar PNL. Pentru ca va avea si el de ales - intre a continua sa conduca o primarie lipsita de fonduri pentru PNL in schimbul functiilor de conducere si a multumirilor PNL-iste de la Bucuresti SAU sa dea curs invitatiei PDL si de a-si continua proiectele sub obladuirea lor.
  • -3 (7 voturi)    
    vechea tactica (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:37)

    ady [anonim]

    cei de la secu incearca cartea cu infiltrarea...asa a fost detonat pnt-ul ..din interior..
  • -2 (8 voturi)    
    Niste Deseuri ...politice (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:41)

    radumx [anonim]

    nu este decat un deseu politic, fara coloana vertebrala asa cam ca si 85% din politicieni nostri care nu ii intereseaza in ce partid sunt ci numai sa fie la guvernare ca sa-si faca propriile afaceri si sa scape de dosarele penale, asa deci sa nu uitam sa spunem ,,, sa traiti bine !... domnilor dinconducerea PDL
    ce guvernare de dreapta sau de stanga nu mai exista asa ceva doar interese propri.
  • -4 (8 voturi)    
    tot inainte !! (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:42)

    cristus [anonim]

    Mai avem putin pana la partidul unic si pana la un regim dictatorial cu Basescu in frunte si Boc pe post de Corbu (cine stie, cunoaste...).
    Traiasca PDL si mandrii sai conducatori !!!
  • +9 (11 voturi)    
    traseist si ce? (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:52)

    atreus [anonim]

    adica merge omul unde se plateste mai bine! Voi nu faceti asa? Eu da! Care e problema? Daca face treaba de calitate in PDL inseamna ca a meritat banii!
  • -4 (8 voturi)    
    Conducere mai ferma... (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:26)

    TED [anonim]

    Ma adresez acum conducerii PNL la toate nivelurile...Poate vede cineva...
    A inceput PNL sa cam semene cu PNCTD...adica oameni veniti dupa functii,unii dintre ei mari mafioti locali....si normal fug la PDL(partidul tuturor mafiotilor).
    Cred ca asta nu e o problema...sa plece toti care vaneaza functii si afaceri necurate...daca nu pleaca afara cu ei...trebuie primenit partidul pentru a putea castiga la viitoarele alegeri...
    Cred ca trebuie sa incercati sa descoperiti pnl-isti adevarati si nu parati cum sunt unii din cei ce ies in fata...
    Mai e timp....primeniti partidul asta...e singurul in care se mai poate spera...dar fara mafioti....
  • -3 (5 voturi)    
    Politica de distrugere a PNL (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:30)

    elector [anonim]

    Este politica de distrugere a PNL inceputa de "seful" cel mare si pe fondul careia s-a rupt Alianta Portocalie! Fiind un adevarat PNL - ist , Calin Popescu Tariceanu ca presedinte al partidului, a aplicat o strategie prin care reusit sa mentina PNL ca un partid puternic . Numarul adevaratilor pnl-isti este mic in comparatie cu cel al tradatorilor, oportunistilor, carieristilor care s-au inscris in partid pentru ciolan. Membrii PNL care au trecut la PD si au format PDL sunt cei mai de condamnat pentru distrugerea PNL. Cei care trec acum din PNL in PDL sunt doar niste "oitze ratacite " care servesc la marirea turmei.
    • +6 (8 voturi)    
      Distrugatorii PNL sunt: (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:42)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui elector

      Antonescu,Patriciu,Norica Nicolai,Ghise,Nicolaescu,Vosganian si cam atat,pentru-ca astia ii tin in sah pe celalti,iar PNL numai partid nu poate fi numit.E o cardasie comunista cu PSD.
      • +5 (5 voturi)    
        PNL este un partid fara rost (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:00)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui mircea

        a fost infintat la ordin.A functionat in beneficiul unor privatizari ptr grupul de "initiati".Nu mai e nimic de privatizat."Valorile liberale"nu sunt de actualitate si nu intereseaza pe nimeni.Electoratul a realizat ca PNL este doar o forma a PSD.Gargara lui Antonescu cu partidul istoric nu are nici o valoare.Ptr ca PNL nu a facut niciodata nimic ptr poporul roman.A facut numai ptr un grup de"initiati" si atat.Pe vremea PNL analfabetismul atingea 80% din populatia rurala a Romaniei si 50% din cea urbana.Asa conducea tara Partidul Liberal ,cu analfabeti care votau cu degetul.
        • -1 (1 vot)    
          Da, iar PD e cu mare rost! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:56)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui vlad

          PD a guvernat vesel cu PSDul lui Iliescu si acu primeste troate scursurile din PNL si PSD! Intradevar, are un rost si PDul= de claoaca!
      • +4 (4 voturi)    
        Si tinerii sunt la fel de vinovati... (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:12)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Busoi, Tusa, Gorghiu, etc. Niste fripturisti!
    • +6 (6 voturi)    
      Tot asa zice si Patriciu... (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:43)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui elector

      ciudata coincidenta! Voi chiar nu sunteti in stare sa recunoasteti adevarul si anume ca ati devenit slugile lui Iliescu?
  • +9 (11 voturi)    
    Cu Patriciu si Crin , PNL = 0 (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:32)

    cornel [anonim]

    Era ceva normal. Cu Antonescu un om de paie al lui Patriciu, PNL nu are nici un viitor.
    Eu am fost un liberal infocat innainte de 2000, apoi am vazut ca acest partid, incetul cu incetul calca pe urmele PNT-ului, pe care tot PNL-ul l-a raposat.
    Atat de jos ca acum nu a fost niciodata. Se da Crin mare pioner.Fals,fals,fals. E doar un mutunache, imitator perfect al lui Louis de Funes(atunci cand nu se controleaza) Cresterea de procent a vut-o atunci cand l-a criticat pe Geoana, NU cind s-a aliat cu el.
    • 0 (4 voturi)    
      Mare istoric (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:02)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Deci in 2000 semana cu PNTCD-ul dar in 2004 a luat cel mai bun scor postrevolutionar. In 2008 candidatul PNl a luat cel mai bun scor postrevolutionar. Tare analiza asta a ta.

      Atat de jos ca acum? Traiesti intr-o lume portocalie prietene, nu mai vezi realitatea.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu prea intelegi ce se intampla... (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:35)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ...Antonescu a beneficiat de o conjunctura pe care nu o s-o mai vada: a facut imensa greseala de ai pupa curul lui Geoana dupa ce l-a injurat, a schimbat statutul partidului astfel incat numai el si gasca lui controleaza, aceeasi gasca conducatoare din PNL este implicata complet in firmele lui Patriciu (pe bune!) si multe altele...
        Ce nu intelegi este ca GEoana zboara oricum, mai devreme sau mai tarziu, s-a agatat de el eticheta de pierzator si restul incearca sa se repozitioneze. Unora Antonescu le pare inca capabil sa ocupe fotoliu de la Cotroceni de peste 5 ani dar ...
        Legea alegerilor se va modifica daca acordul PSD-PDL va fi facut si asta va tine de cum va iesi constitutia. Daca se modifica legea alegerilor, PNL nu mai strange nici 5 % sa intre in parlamnet si atunci o sa vezi ca dupa ce PNL-istii pierd dur alegerile, se va forma un nou partid liberal desprins din PDL cu fostii liberali dati afara de sleahta lui Patriciu iar sansele lui Antonescu de a se da marele liberal care salveaza Romania vor fi spulberate de alti liberali, mult mai credibili. Cu ce te prezinti in fata alegatorilor, cu "contra" ? "Contra" la ce? Pana in 2012 economia se va relansa si daca e asa , alegerile vor veni peun ton optimist care va avantaja grupul de la putere...care e PDL! UDMR nu prea are probleme asa ca ...Iar PSD isi da seama ca poate sa ia cel putin jumatate din circumscriptiile PNL asa ca e foarte posibil sa il nteresze mai mult oamenii proprii, in conditiilein care numarul de posturi se va reduce simtitor (la 300, va mai amintit ?)
        De aceea cred ca nu cunoasteti politica si dati in gropi cu analizele...
      • +2 (2 voturi)    
        A fost VOT NEGATIV (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:08)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        La fel cu Vadim in 2000. Treziti-va! V-o spn cu simpatie.
  • +6 (10 voturi)    
    Bravo,Gabi... (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:41)

    Rescatorul [anonim]

    Tu esti om de dreapta, nu ai ce sa mai cauti in partidul lui Patriciu aservit lui Iliescu-KGB.
  • +3 (3 voturi)    
    nulitati cu gura mare (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:53)

    lcx [anonim]

    gasca psd-pnl e nula, doar televiziunile de stiri ii sustin si le face jocul mizind pe saracie, nemultumiri si incitare contra a tot ce misca din partea guvernului, forta boc
  • -3 (3 voturi)    
    Mai rasfirati...pd-listilor! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:49)

    vio [anonim]

    Ii recunosti imediat: intr-un limbaj vulgar il spurca pe Antonescu cu orice prilej, oricare are fi articolul. N-au argumente si se multumesc sa faca "jocuri de cuvinte" de gradinita plecand de la prenumele Crin. (evident, n-au voie sa faca aceleasi joc cu numele sacru Basescu!).

    Citesc posturile de mai sus si ma minunez: numai injuraturi si zoaie aruncate pe PNL. Atat. Si brusc, raelizaez ca acest Berca era cel care pana acum 2-3 saptamani era spurcat de aceiasi postaci ca partricipant la afacerea Sterling!!! Berca era vanzator de tara alaturi de Tariceanu, era omul lui Patriciu si miroasea a petrol


    Aaa, atunci postacii nu stiu inca cum sa-l trateze pe acest Berca (traseist, nu?) (proababil n-au venit instructiunile complete) si, pentru ca ei au datoria de a posta, posteaza acuze la adresa lui Antonescu!Numarati va rog cate posturi au leagtura cu subiectul Berca si cate sunt doar injuraturi la adresa lui Antonescu!

    Alo, postacilor, daca aveti curaj si inteligenta, postati la obiect, despre Berca!

    PS. Sunt convins ca am dreptate si acest lucru il voi vedea in reactia celor vizati.....
    • +2 (4 voturi)    
      Deranj mare la peneleul asta penibil (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:52)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui vio

      Drama e ca astia de va spuneti liberali dar in fond n-aveti absolut nici o treaba cu liberalismul si cu dreapta, sunteti disperati ca va pleaca oamenii din partid Asta e durerea voastra cea mai mare. PNL nu reprezinta dreapta si, prin urmare, cei care simt ca un PNL asociat cu PSD si PC (ce dovezi mai vreti????) se va autodistruge pleaca pur si simplu. PNL nu mai reprezinta decat o gasca de nemernici fara valoare, niste gargaragii incompetenti si struniti din umbra de infractorul Patriciu. Calea pe care a apucat-o PNL in ultimii 4 ani este una absolut sinucigasa. A merge alaturi de PSD si PC confirma ca PNL NU este un partid de dreapta. Oricat ar tipa Antonescu si alti cativa isterici care conduc acest partid ca ei reprezinta liberalismul si dreapta. Care liberalism, care dreapta? In ce tara normala si civilizata un partid de dreapta sprijina candidatii stangii si se ascoiaza acestora in proiecte ce n-au absolut nici o legatura cu progresul si reformarea societatii romanesti? Va spun eu, in nici una!!!

      P.S. Postacii si agitatorii penelisti se enerveaza degeaba... Istoria va duce peneleul lor mult iubit catre o singura directie binemeritata. Cea a pierzaniei. A disparitiei din istorie. Oare cine este vinovat de acesta stare de lucruri???? In primul rand Patriciu iar in al doilea rand cei care l-au slujit si ii fac sluj in continuare, calcandu-si, daca cumva le-au avut vreodata, in picioare orice fel de principii de dreapta si liberale.

      Despre Berca???? Pai in primul rand Berca pleaca de la PNL. Daca cumva Berca este acum considerat "tradator" si "traseist" (doar pentru ca a plecat - si a facut-o pe buna dreptate - din PNL) de ce oare n-a fost considerat la fel si cand a venit in PNL de catre cei de la PNL???? "Tradatorii" si "traseistii" sunt ok doar in situatia in care vin la PNL???? Antonescu asta al tau a pus demult bomboana pe coliva PNL, iar daca nu ti-ai dat seama de asta pana acum, se pare ca ai o grava problema de perceptie a realitatii baietel.
      • -3 (3 voturi)    
        Q.E.D. (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:18)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Cum spuneam, un cearsaf de injuraturi/critici nefondate la adresa PNL, Antonescu si, cum altfel, Patriciu. (de parca Patriciu a facut alianta PSD-PDL!)

        Despre Berca-Traiceanu-Sterling, nimic!
        Aaa, si nelipsitul atac la persoana!

        Mai rasfirat, mai rasfirat!
        • +3 (3 voturi)    
          ????? (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:05)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui vio

          Pai tovarase leberal de ce naiba nu i-ati dat afara din partid pe Berca si "Traiceanu" daca sunt ????

          P.S. Dar alianta PSD-PC-PNL cine a facut-o???? Ai memoria selectiva baietel frustrat. Ce nu-ti convine si te deranjeaza te faci ca uiti de parca nici nu s-ar fi petrecut. Bati campii cu nonsalanta, exact asa cum face si fuhrerul vostru iubit Antonescu. Jalnic conducator de partid, asa jalnici sustinatori are. Nici n-are cum sa fie altfel. Orice dovezi si argumente ti-as arata in sprijinul afirmatiilor mele tu ai tine-o danga langa cu aberatiile tale tipic bolsevice. N-aveti absolut nici o treaba cu liberalismul si dreapta baieti. Poate-mi explici ce anume cauta Antonescu in seara zilei de 6 decembrie 2009 alaturi de Geoana, un dovedit tradator de tara, o marioneta sinistra a unor indivizi fara scrupule. Imi poti explica prezenta lui Antonescu pentru Geoana? Dar sustinerea PNL pentru candidatii de stanga din Bucuresti cum o explici???? Ce tot o dai cu guvernarea PDL-PSD care, oricum, s-a sfarsit prost fie si numai din motivul ca sunt doua partide total incompatibile nu numai ca ideologie??? Explica sprijinul parlamentar al PSD-PC pentru PNL in ultimii doi ani ai guvernarii Tariceanu! Explica si laudele pe care Iliescu i le-a adus lui Antonescu. Sunt extrem de multe lucruri mizerabile de care peneleului ar trebui sa-i fie rusine! Ti-e chiar nu-ti este rusine???? Ai cumva gandirea setata pe un PNL diafan, pur???? Ai mare nevoie de un reset baietel. De o formatare a creierului pe care-l porti cu mare dificultate in cap. Te agiti degeaba baietel. Nici tu nu crezi ceea ce spui. Iti faci doar datoria de postac galbejit. Atat.
          • +2 (2 voturi)    
            Erata la postarea anterioara... (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:38)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Pai tovarase leberal de mucava, de ce naiba nu i-ati dat afara din partid pe Berca si "Traiceanu" daca erau implicati in "afacerea Sterling" pe care, fie vorba intre noi, nu ati recunoscut-o niciodata decat ca fiind o inventie a lui Basescu si PDL (desi scandalul a pornit de la un parlamentar al PSD) menita sa-l compromita pe Tariceanu ala al vostru, nemaipomenit de bun in urma cu doi ani???? Se audeeeeee?????
        • +1 (3 voturi)    
          Tare rasfirat esti tu (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:17)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui vio

          Cristi a afirmat ceva concret despre Berca, exact asa cum cereai in postarea ta anterioara. Raspunsul tau e pe langa subiect. Dovada ca eviti sa vorbesti despre lucrurile care te pun in dificultate. Lucruri care compromit un partid care numai de dreapta nu a facut politica in ultimii 20 de ani! A fost la putere si nu a facut nimic pentru proprietarii de imobile nationalizate. De ce???? Poti explica?
          Cat il priveste pe Berca, se pare ca acesta a fost ok cata vreme a stat in PNL. Acume implicat in "afacerea Sterling". Pai parca "afacerea" asta era o facatura de-a lui Basescu. Ca doar asa ati tipat aproape doi ani la rand frustratilor. Nu? Si cu Tariceanu ce naiba faceti, deja l-ati aruncat la gunoi pe cel pe care il laudati toata ziua buna ziua ca a adus crestere economica de 8% in Romania in anul 2008???? Ma intreb ce veti face cu Guzganian, cel care, in cardasie cu cei de la PNL, au devalizat Fondul de Dezvoltare de aproape 3 miliarde de euro. Asta o spune Garda financiara. Saracu' de tine, ai mintea tare rasfirata. Iti este necesara o lobotomie.

          P.S. Apropo... Care naiba sunt criticile alea fondate care ar putea fi aduse peneleului din punctul tau de vedere??? In ceea ce priveste limbajul si jignirile, te rog sa recitesti discursurile pline de mizerii ale unora ca Ludovic Orban si Crin Antonescu. Ca sa nu-mi spui ca sunt niste eleganti in exprimare ca ma apuca rasul.
  • -1 (3 voturi)    
    tipic (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:01)

    CMihai [utilizator]

    Eu votez pentru un PNL-ist in zona mea, ca nu-mi place PDL-ul deloc ... Dupa ce am votat cu el ma trezesc in 2 ani, ca vai, asta deja e PDL-ist ... trebuie neaparat o lege de responsabilitate politica: daca intrii in parlament cu un partid nu ai dreptul de a schimba partidul, daca schimbi partidul automat nu ai voie sa ma candideci pentru parlament timp de doua mandate. In aceeasi fel, nu ai voie sa treci nici la independenti: daca nu mai esti in parlament cu formatiunea politica cu care ai castigat locul tau, nu mai ai voie acolo si gata ...
  • 0 (2 voturi)    
    decalaratii (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:19)

    pele [anonim]

    un alt prost face stirile: cum adica nu demisioneaza din oportunism ci pentru o functie?! asta nu-i oportunism...e convingere?!? sau ce mama lui e??:)

    e plina tara de politicieni prosti! cu astia nu vom iesi din criza.

    pele
  • -2 (2 voturi)    
    Bai astia de la PSD si PNL! (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:26)

    Pantera Roz [utilizator]

    Ia treceti voi la PDL pana la 30.04.2010!Ce ne tot frecati la cap cate unul,cate 2!De la 30.04. faceti partid unic si gata!Hai Base!Hai Boc!Hai Nutzy!EBA-I love you!Gata,mare scofala...
    • +2 (4 voturi)    
      Get a job jerk! (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:08)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Baietele rozaliu, pari cam disperat ca vi se darama sandramaua? Nu-i asa? Cred ca in PNL nu vor mai ramane decat Chucky Antonescu, Sorica Nicolai, Ludovic Organ, Ghise Turnatorul si seful lor Dinu Paturiciu care, la randul lui, este sluga rusilor. Putini ati fost, doar cativa veti mai ramane... Ma intreb ce naiba o sa va faceti bai pseudo-liberalilor daca va pleaca pana si fuhrerul vostru iubit din PNL???? Va sinucideti? Puteti s-o faceti de pe-acum. Toate semnalele dau ca sigur ca peneleul este in moarte clinica. Deja sta cu ambele picioare in groapa istoriei.
      • -2 (2 voturi)    
        Q.E.D. partea II (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:20)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Hai, injurii, invective, jocuri de cuvinte de nivelul gradinitei (Orban- Organ, ha-ha!)..cam atat.


        Dar de acuzele ca Berca e bagat in afacerea Sterling, nimic? Sau brusc, e curat?
        • +2 (4 voturi)    
          "Draga Traiane,1. Iti trimit un document redactat (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:33)

          Dan Banea [anonim] i-a raspuns lui vio

          Astea nu sunt argumente ! Doar in mandatul Basescu coruptii din partidul de guvernare (sau cei in legatura cu oamenii politici ai guvernarii) sunt anchetati si deferiti justitiei pentru a le proba vinovatia sau nevinovatia). O premiera absoluta in viata publica romaneasca. Ridzi, fosta ministresa, e cu amandoua bucile-n justitie. Nu i-a folosit la nimic prietenia cu EBA. Doar faptul ca e insarcinata i-a amanat primul proces. De asemenea, si PDL-ul i-a ridicat imunitatea politica. Tonifiant, nu-i asa !? Evident, tonifiant pentru inceputul unui stat de drept; dar si pentru cei care stiu sa se mai bucure, vazand si partea plina a paharului. Sa nu-i uitam si pe primarii PDL din Valcea si Craiova - primul cu sentinta definitiva. Ca si in cazul lui Ridzi, procuratura, ai carei sefi au fost numiti de presedinte, nu i-a "menajat" deloc..
          In schimb, pentru amicii uitati ai premierului Tarigeoana ce vedem ( si ce trebuie sa rememoram)? :
          "Draga Traiane,1. Iti trimit un document redactat de Petromidia in legatura cu cercetarile care au loc. 2.Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?"- era continutul faimosului bilet. Era demuult, pe vremea cu incaaa... "draga Traiane"... Asta se cheama incercarea de trafic de infuenta la cel mai inalt nivel prin incalcarea separatiei puterilor in stat. Privilegierea unui amic -fie el si miliardar de carton- e neliberala in esenta ei. Incalca un principiu constitutiv al statului modern - liberal in esenta lui- si tradeaza faptul ca, inca de la inceput, liberaloizii incaputi pe mana lui Patriciu nu concepeau sa guverneze altfel decat mentorul lor : celalalt grup de exploatare a banului public, numit impropriu partid - PSD, matca coruptiei, creuzetul coruptiei in viata politica romaneasca a ultimilor 20 de ani.
      • -3 (5 voturi)    
        Tu ai deja un job in Modrogan? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:31)

        haysam [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Da, bre moralistule!
        E nasol la PNL, se darama sandramaua!
        Seful nostru nu a fost securist, nu a vandut flota, nu si-a bagat fiica in PE, nu a cumparat celeilalte apartament de 1000000E, nu si-a luat casa din Mihaileanu moca, nu are un frate care se ocupa de relatia PDL-interlopi.
        Nu e betiv si nu injura ziaristt.
        Nu e inconjurat de profesioniste precum Udrea, Anastase, Ritzi, Placinta si alte dame de companie.
        Nu am pus pm un incompetent si un ridicol ca Boc, care e doctor in Constitutie dar habar n-are de consttutrie/
        Noi n-avem la PNL o sleahta de profitori si tradatori, noi nu primim traseisti, nu facem ministri si nu decoram niste incompetenti.
        Aaa, si noi n-avem un Zeus care sa ne indice si cand sa mergem la buda sa ne Basescim.

        Aaa, seful nostru nu bate copii!
        In fine, avem o patforma si un p[rogram politic, ceea ce PD nu are si nu va avea.


        Sa nu uit, Antonescu n-a fost ministru al lui Iliescu si noi n-avem trandafiri FSN in sigla.
        • +1 (3 voturi)    
          Zau? (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:13)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui haysam

          Dar oare cine l-a laudat pe Antonescu???? Sa-ti reamintesc eu? Ion Iliescu. Pai daca te lauda unul ca Ion Iliescu e limpede ce fel de om esti. Nu????

          P.S. Aaaaa, sa nu uit... Antonescu este singurul conducator al unui partid (cica "liberal" si de "dreapta") care a sprijinit explicit un candidat al stangii la presedentia Romaniei!!!!! Pe cine oare? Pai pe tovarasul prostanac Geoana. Langa care statea si cu care se pupa de mama focului pe scena tzopaielilor penibile. Este o imagine de care PNL NU VA PUTEA SCAPA NICIODATA. O imagine UMILITOARE si RUSNIOASA!!! Mai ai cumva ceva de comentat memorie selectiva ce esti? Proiectul Geoana-Antonescu care, defapt, era proiectul celor care se aflau in spatele lor. Vantu-Patriciu-Voiculescu-Iliescu. Ai inteles tovarasele cum stau lucrurile. Ori indraznesti cumva sa negi chiar si acum evidentele pe care toata lumea le-a vazut cu proprii lor ochi la sfarsitul anului trecut? Fuhrerului vostru deja ati inceput sa-i faceti cultul personalitatii... Este deja evident. PNL este o sleahta de mafioti si tradatori. Mafia este reprezentata de Patriciu, stapanul vosrtu ansolut iar tradatorii de cei in frunte cu Antonescu care au tradat, pana la ultimul, toate principiile liberale. Bati campii baietel. Agitatia ta e inutila. Vei vedea. Si inca ceva... Mai invata carte! Nu ti-ar strica deloc.
      • -3 (5 voturi)    
        Sa continuu? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:40)

        haysam [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Noi, cu sandramaua noastra, nu aparem la OTV, nu avem rude interlope, nu primim medalii de la regii tiganilor, nu ne canta Guta manele, n-am guvernat in coal;itie cu Voic u, n-avem oameni platiti sa stea pe forumuri (cine o face, o face din placere si fara "instructiuni", ca noua nu ne place sa gandeasca altii in locul nostru).

        Noi suntem civilizati si stim sa vorbim frumos, deh, avem educatie, ca ne-a placut scoala! DE aia nu ne plac TRU si ITM.
        • +1 (3 voturi)    
          Iti astepti extradarea???? (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:58)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui haysam

          "Inteligenta" ta este dincolo de orice indoiala. Am speranta ca ai sesizat ironia... Dar si amintirile tale secventiale... Cu ajutorul cui a guvernat Tariceanu in 2007 si 2008????? Din partea cui a avut (si nu gratuit) parte de sprijin parlamentar tovarasul vostru Tariceanu????? Pai parca al PSD-PC, nu? Dar coalitia Grivco???? Cine se afla alaturi de Geoana in capania electorala din turul doi al alegerilor prezidentiale????? Cine pusese la cale de-o dictatura absoluta a coruptiei in Romania???? Iti spune ceva coalitia PNL-PSD-PC-UDMR-PRM-Minoritati????? Ai uitat? Ai uitat oare si de prezenta alaturi de expertul in sarituri Geoana in seara de 6 decembrie, cand penibilul a atins culmi de neegalat in istoria politica a Romaniei???? Oare acel Voicu pe cine a ajutat sa scape de cercetarea betivului penal Orban care a accidentat o fetita pe trecerea de pietoni???? Apropo.... ai citit stenogramele din cazul Voicu???? Ce-ai inteles tu de-acolo? De ce oare Voicu avea boala pe Basescu si de ce oare vorbea Voicu de Johannis (Ciolhannis) ca fiind un tip care va accepta orice din simplul motiv ca este santajabil???? Eu chiar nu inteleg de ce distorsionati realitatea si adevarul. PNL este un partid mafiot, sclavul unui individ care il aprecia pe Geoana ca fiind "liberal"... Acel individ este Dinu Patriciu, oligarhul care a facut de prin ianuarie 1990 pactul cu mafia economico-politica ce deja se incropea in Romania sub obladuirea intelegatoare a bolsevicului Ion Iliescu. Impresia mea este ca mintea voastra ori e deranjata ori, pur si simplu, faceti parte din "reteaua" oligarhilor comunisti care se dau "liberali" si de "dreapta". Gogonele. Gogosi. Vrajeli.

          P.S. "Voi" sunteti la fel de "civilizati" ca si stapanii vostri Antonescu si Orban, cei care au "educatie" si stiu sa vorbeasca "frumos" (sic!). Exact asa cum le ordona (si va ordona) sa vorbeasca stapanul vostru, celebrul infractor Dinu Patriciu.
          • -1 (3 voturi)    
            Spume la tastatura! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:58)

            haysam [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            Esti extrem de amuzant, mai ales cand scoti PD-ul albv ca zapada. Ca el n-a guvernat niciodata, Ritzi e doar un vis.

            Dar Berca, de el de ce nu spui nimic? Nu e voie de la sefu de sus?
    • -3 (5 voturi)    
      Cu placere primim carnetul de partid (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:32)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      dar numai daca ne asteapta seful partidului, Boc, pe scari, in fata usii sediului ca sa ne ureze servil, Bine ati venit!
  • -3 (5 voturi)    
    Despre principii la PDL! (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:55)

    Dorin [anonim]

    Cand Oprea era la PSD, era "seful mafiei personale a lui Nastase".
    Cand Oprea trece la PDL, e decorat si numit ministrul apararii!.

    Cand Berca era la PNL, era "vanzatorul de tara la Sterling" si sluga platita in petrodolari a lui Patriciu.
    Cand Berca trece la PDL, e "om dintr/o bucata".

    Pana si PRM avea niste conditii de acceptare in partid!
    • +2 (4 voturi)    
      Dar despre principiile PNL de ce nu vorbesti? (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:27)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Care ar fi alea???? Sunt tare curios sa le aud din gura unui sustinator fanatic al unui partid care numai neprihanit n-a fost de-a lungul istoriei sale. Daca vrei iti demonstrezx oricand cu dovezi si argumente ce a insemnat PNL chiar si in perioada interbelica. In perioada interbelica PNL a fost un fel de PSD contemporan. De aceea si aceste afinitati intre PSD-PC si PNL.

      P.S. N-am auzit nici un sustinator galbejit sa ceara si sa accepte ca Berca si Tariceanu (dar si alti liberali) sa fie dati afara din partid ca urmare a scandalului Sterling!!! De ce? Pentru ca "afacerea Sterling" NU EXISTA pentru PNL si era doar o facatura a lui Basescu si a PDL. Tariceanu e inca in PNL. Dati-l afara "principialilor"!!!! Cum reusiti sa va acoperiti de penibil si ridicol. Comunistii negau evidentele. Este exact ceea ce faceti voi acum. Negati evidentele. Dar nu ma mir deloc ca nu va este rusine de ceea ce faceti, de ceea ce spuneti. In PNL n-a fost nici o clipa vorba de bun simt. Ci de o nesimtire crasa fara egal. De o ipocrizie si o fatarnicie greu de egalat.
      • 0 (0 voturi)    
        Ca nu-s postac de partid (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:55)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        scriu cand am eu chef, nu sefa mea!

        Pana la urma, Sterling exista sau nu
        Berca a fost implicat sau nu?
  • +3 (3 voturi)    
    SALT IN GOL PNL ! ITI DORESC ANEANTIZAREA ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:55)

    Coman Horatiu - Medias [anonim]

    Partidul National Liberal a devenit cel mai periculos grup politic romanesc. Nu e un triumf fara competitie. Insa ce au reusit liberalii are ceva iscusit si indraznet. O ticalosie stilata, ca un zimbet de chelner chipes si hot - zicea acum cativa ani Traian Ungureanu..

    Contributia liberala la degradarea vietii politice romanesti inainteaza sub masca modernitatii si, din acest motiv, e inconfundabila. Ea se desparte, prin snobism si panas, de masivitatea agrariana a bunilor prieteni pesedisti si de incruntarea manelista a prietenilor conservatori si peremisti.

    Partidul National Liberal se indreapta implacabil spre disparitia politica. Preacurvia oligarhica cu PSD - dictata de interese politice de agenda ascunsa - se plateste. Partidul s-a dizolvat in oligarhie. Interesele "printului petrolului" ii sunt fatale. PNL s-a decuplat de servirea liberala (nebirocratica, antioligarhica - deci, neetatista) a binelui comun pentru a se cupla la sarcina intereselor unui singur om, dependent, si el, de stat, de "garantiile" politice ale privilegiilor economice. Un capitalist de carton, creat in poala statului, din care nu vrea sa mai coboare. Oligarhiei ii este necesara captivitatea politica a statului, iar pentru asta, aliatul natural mai nu putea fi decat PSD si cartelul oligarhic. De atunci incoace liberaloizii au sabotat sistematic toate incercarile de reformare a statului (liberale in esenta lor); a unui stat care a ajuns, intr-adevar, o povara pentru individ.

    Ar fi bine ca majoritatea demisionarilor din PNL sa plece doar din motivele expuse mai sus.

    SALT IN GOL PNL ! ITI DORESC ANEANTIZAREA !( ai ajuns, doar, o ruina fara valoare "istorica"_ Bratienii te renega...).
  • +1 (1 vot)    
    PNL se scurge... (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:55)

    Crin [anonim]

    In cele din urma, multi din PNL isi dau seama cat de putin mai are legatura partidul lor cu ideologia liberala si vor alege sa se alature singurei formatiuni puternice de dreapta, PDL.
    Astfel, vor ramane doar salariatii lui Patriciu in pnl, responsabili cu stinsul becurilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Hotarati-va! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:54)

    cristi si dorin din modrogan [anonim]

    Ori Berca nu are nicio legatura cu Sterling (asa cum sustin liberalii) si deci Base si Boc sunt niste manipulatori si mincinosi!

    Ori Berca e vinovat (asa cum sustineau pana acum 2 zile pedeii) si atunci ce naiba cauta in purul si cinstitul PD?