VIDEO Antonie Solomon spune ca va demisiona din fruntea organizatiei PD-L Craiova daca Basescu pierde alegerile

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:29 Actualitate | Politic


Primarul Craiovei, Antonie Solomon, a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa, ca va demisiona din functia de presedinte al organizatiei municipale a PD-L, daca Traian Basescu nu va castiga la Craiova, in turul secund al alegerilor prezidentiale.

"Daca nu vom reusi sa castigam in Craiova, va spun public ca nu voi mai ramane in fruntea organizatiei. Inseamna ca nu sunt in stare sa conduc acesta organizatie. (...)   De rezultatul votului de duminica cealalta depinde si viitorul meu politic in PD-L", a declarat Antonie Solomon, potrivit NewsIn.

Edilul-sef al Craiovei a sustinut, de asemenea, ca, daca va demisiona din functia de presedinte al PD-L Craiova, va ramane in continuare un simplu membru de partid, pentru ca este 'prea batran' sa mai faca traseism politic, noteaza Agerpres.  Insa, daca ar primi 100 de milioane de euro de la noul Guvern pentru investitii la Craiova, nu exclude nici trecerea la un alt partid 'pentru craioveni'.

Primarul Craiovei a facut aceste declaratii in conditiile in care la primul tur de scrutin la Craiova Traian Basescu s-a situat pe locul al doilea cu 38.980 de voturi, ceea ce reprezinta 28,8%, pe primul loc situandu-se candidatul PSD, Mircea Geoana, care a fost votat de 50.940 de persoane, ceea ce reprezinta 37,6% din voturile valabil exprimate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1401 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Dl. Solomon (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:56)

    Dan.m [utilizator]

    Spirit civic foarte bun la Dl. Solomon insa.. n-o sa fie cazul. Ii urez inca un mandat ca primar ca face treaba buna aici.
    • +1 (7 voturi)    
      solomon sa vedem (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:10)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      io zic,ca daca castiga alegerile in judet nu tre sa-si dea demisia desi eu cred ca e grreu sa castigi un judet de olteni.oltenii traiesc din mila si nu din munca.cand o sa aprecieze ce inseamna munca atunci vor vedea ce inseamna sa muncesti cu adevarat pentru bani.atunci vor fii de dreapta ca toti ardeleni si banatenii care in loc sa se planga de dimineata pana seara ca nu le da statul nimik merg si ei la munca
    • +4 (8 voturi)    
      de dreapta (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:37)

      fpanait1 [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      Solomon, un vajnic reprezentant al dreptei din Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      da ce fain ar fi! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:09)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Dan.m

      nu-i asa, dle Solomon? Ce de fantani arteziene ar mai rasari pe cuprinsul Craiovei, de 100 milioane de euro...
      PS: Astia sunt specimenii pe care se bazeaza "Dreapta" lui Basescu? De n-ar fi de plans, ar fi de ras...
  • +4 (8 voturi)    
    Bine ca isi pune problema! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:57)

    vio [anonim]

    Simte el ceva, deh, corabia se scufunda.....

    Dar pun pariu ca isi va da demisia pe 5 dec iar pe 6 dec se va inscrie in PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:58)

    x [anonim]

    A zis si el, asa, o vorba ...
    Pentru pesede, Solomon e de 1000 de ori mai important ca primar.
  • +9 (9 voturi)    
    Am inteles (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:02)

    nano2k [utilizator]

    Te autoinviti in PSD.
    Macar esti corect. O spui acum nu dupa.

    Atentie insa oferta promotionala a lui Geoana este pana in 6 dec. 2009.

    Nu stiu cum o sa le impaci pe amandoua.
    Oricum, mult succes in politichie.
  • +4 (6 voturi)    
    Vax (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:04)

    Mucles [anonim]

    Solomon asta nu a facut parte din PCR? Astia sunt marii politicieni de "dreapta"? Lupi in blana de oaie.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Joi, 26 noiembrie 2009, 10:36)

      E250 [utilizator] i-a raspuns lui Mucles

      Nu a facut.
      A intrat in politica prin 95 in PSDR un partid care facea parte din CDR.
      A ajuns in PSD la infiintarea partidului cand PSDR a fuzionat cu PDSR.
      A plecat din PSD in PD-L in timpul primului sau mandat ca primar al Craiovei.
      S-ar putea sa ramana independent dupa alegerile astea =))
  • +7 (7 voturi)    
    Din intelepciunea (primarului) Solomon (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:10)

    Vlad [anonim]

    Citez:
    "Cine nu e cu noi, e împotriva noastră! Iar cine e împotriva noastră, n-are ce căuta în satul, în oraşul, în ţara asta! Merita această palmă data de către noi, cei care vrem să democratizăm această ţară. Deci Mircea Dinescu trebuie să înţeleagă că, dacă vrea să rămână în Oltenia, trebuie să aibă un alt comportament".
  • +5 (5 voturi)    
    Dl. Solomon, daca permiteti... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:10)

    Cu cine va aliati mai departe? [anonim]

    Cu cine va aliati mai departe? Daca ne puteti spune...in cazul ca...
  • -2 (6 voturi)    
    zaibarul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:26)

    cucuvaia [anonim]

    era dupe o beuta cu poietul natzionale, marele dinescul.
  • +4 (4 voturi)    
    pentru binele Craiovenilor? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:43)

    angel [anonim]

    din orice investitie si-a luat partea; da, orasul s-a schimbat, dar la ce pret? factura va veni mai tirziu, si locuitorii vor plati cu virf si indesat.
  • +3 (7 voturi)    
    sobolanii (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:15)

    Mircea [anonim]

    sobolanii incep sa paraseasca corabia? Bai Basescule, vezi cu ce oameni te-ai inconjurat? Te lasa la greu. Si cand ma gandesc cata incredere am avut in tine in 2004 si 2005 si dupa aceea ai dezamagit toata aceasta incredere, nu numai a mea ci si a multor altor romani. In 2004 ne-ai castigat ca votanti pentru ca ai promis ca ne vei scapa de baroniada asta PSD-ista, ai promis ca ne scapa de toata nesimtirea PSD-ista si tu ce ai facut? Uite-te la realitatea din jurul tau si spune sincer daca iti place ceea ce ai facut. Nu ai facut altceva decat sa continui practicile astea PSD-iste, nu ai reformat nimic. Ai avut o mare sansa, chiar cu pretul sacrificarii mandatului acesta, sa reformezi din temelii totul in Romania, cu "sange", cu "jertfe" si aveai sa ramai in istorie, eventual chiar puteai sa castigi un al doilea mandat. Dar ne-ai dezamagit. Nu ai dreptul moral la un al doilea mandat. Nu meriti. Iar toata vina pentru pierderea acestor alegeri este a ta!
    • -1 (5 voturi)    
      ce bine le zici nea' mircica (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:33)

      stefan cel mic [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      "Bai Basescule[ .....] nu ai facut altceva decat sa continui practicile astea PSD-iste, nu ai reformat nimic."
      Practici psd-iste haaa ...!!! las ca vezi tu practici psd-iste daca va castiga gioana !
  • +1 (1 vot)    
    Da (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 22:20)

    DicDic [anonim]

    Stiti ce ar fi amuzant ? Ca daca Basescu o sa castige, el sa fie dat afara :))
  • +1 (1 vot)    
    va demisiona (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 23:01)

    magi [utilizator]

    in 5 minute. pentru a se intoarce in psd
  • +1 (1 vot)    
    defectorii (Joi, 26 noiembrie 2009, 0:12)

    fox [anonim]

    Asemenea indivizi nu trebuie primiti sau reprimiti in alte partide.Sa ramina acolo si sa-si duca crucea pina la sfisit.Acceptarea unor asemenea tradatori descalifica automat partidul care-l primeste iar acest tip de oameni nu aduc voturi ci pierd voturi pentru cei care-l accepta...
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant,numai ca nu va fi cazul (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:14)

    loredana [anonim]

    Stie si el ca nu o pice basescu,tocmai din cauza aasta nu inteleg de ce trebuie sa mai faca declaratii dinastea,o ia pe urma lu crin si nu prinde bine.
  • 0 (0 voturi)    
    D- NUL SOLOMON (Sâmbătă, 28 noiembrie 2009, 10:16)

    ILARIA [anonim]

    Eu sunt locuitor al orasului CRAIOVA si va felicit sincer pt. ca a fost schimbata fata orasului. Acum seamana intradevar a municipiu
    Nu este suficient sa ai fonduri alocate ci trebuie sa fii si un bun administrator,un om cu initiativa si sa vrei sa faci ceva pt. cei care te-au ales .Doresc sa va gaditi bine si cu calm la hotararea pe care vreti sa o luati .Aveti rabdare putin.