VIDEO Sorin Oprescu: Nu s-a dat o lupta dreapta in aceasta campanie, unii candidati au umblat cu arme otravite

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2009, 21:24 Actualitate | Politic


Sorin Oprescu
Foto: Agerpres
"In aceasta campanie nu s-a dat o lupta dreapta. Unii, simtindu-se mai slabi, au umblat cu arme otravite. Eu numesc asta lasitate si o dezaprob, chiar daca unor dintre ei le aduce victoria", a declarat candidatul independent Sorin Oprescu, dupa anuntarea exit-poll-urilor. Potrivit sondajelor, el se claseaza pe locul al saselea dintre cei 12 candidati inscrisi in cursa prezidentiala, fiind votat de 3,5% din alegatori (INSOMAR), 3,4% (CCSB), 3,2% (CSOP) si 3,18 % (CURS).

Declaratii Sorin Oprescu:
  • Am candidat la Presedinsie pentru ca nu am vrut sa stau deoparte cand am vazut suferinta oamenilor si absurdul politicienilor.Am vrut sa atrag atentia ca Romania merge pe un drum gresit pentru ca partidele au esuat.
  • Am propus un model nou de presedinte, al independentului, care nu este tras de sforile de partid si care nu vrea sa care in spate catre Cotroceni clientele de partid si haite de profitori.
  • Aceasta campanie electorala nu a fost o lupta dreapta, pentru ca nu s-au confruntat numai candidati, cu faptele, proiectele si caracterul lor. Unii, simtindu-se probabil mai slabi, au luptat cu arme otravite, cu sondaje false, cu expunere mediatica preferentiala, cu dezinformare, cu zvonuri si cu scandal. Eu numesc asta lasitate si o dezaprob, chiar daca unora dintre ei le poate aduce victoria.
  • Multumesc tuturor celor care au votat.Unii au venit la vot si vocea lor s-a auzit, altii au venit la vot, dar optiunea lor probabil se va pierde pe drum in numaratoarea patronata de masinariile de partid.
  • Nu cred ca acest vot este o infrangere. Sunt un om puternic, cu caracter si voi continua sa-mi sustin cu putere mesajul. Nimeni dintre cei care au venit alaturi de mine nu trebuie sa se simta dezamagit. Dimpotriva, lupta noastra va continua, pentru ca este o lupta pentru o Romanie normala.
  • Am vorbit in aceasta campanie de Romania mea. Voi continua sa ma bat pentru ea, pentru ca este singura in care cred.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















945 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    face the truth... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 21:49)

    Bucurestean [anonim]

    baiatule, nici macar un sector din Bucuresti nu te-a votat :-)))))

    E drept ca bunul-simt si realismul sunt marfuri rare la ora asta...;-)

    P.S.: astept cu "enteres" autostrada suspendata, da' sa nu treaca prin Colentina, ca ne suparam :D
  • +4 (4 voturi)    
    oamenii ti-au spus (Duminică, 22 noiembrie 2009, 22:09)

    gogu [anonim]

    Ori pui osul la treaba si lasi prostiile ori iesi pe usa din dos din primarie.
  • -2 (2 voturi)    
    astia suntem (Duminică, 22 noiembrie 2009, 22:48)

    azadeh [anonim]

    am ajuns in 2010 sa avem o campanie la nivelul secolului trecut. ma mir ca nu au dosit buletine de vot in carute, printre paie....toata stima pentru Sorin Oprescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Oprescu si alegerile (Duminică, 22 noiembrie 2009, 22:56)

    anonim [anonim]

    Degeaba doctore, nu puteti spune ca n-ati avut acces la televiziuni. Antena 3 in special, v-a acordat de vreo 12 ori dreptul de a va exprima. Nu mai pun la socoteala toate cotidianele care aveau pe prima pagina banda cu "Hai Romania!" si interviuri. Pe bucuresteni i-ati dezamagit prin ceea ce n-ati facut, dar ati promis, in calitate de primar. In rest, s-auzim doar de bine. Vor mai fi si alte alegeri.
  • +2 (2 voturi)    
    piei cu ilici al tau (Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:02)

    rov [utilizator]

    suspendatule, agata-te de gatul lui ilici.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:26)

    sep [utilizator]

    se vede si dupa numarul de comentarii ca sondajele au avut dreptate.

    acum hai fuguta la prostanac sa-l pupi un pic ;)
  • -1 (3 voturi)    
    pacat (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:29)

    ardealul [utilizator]

    nu l-am votat pe el. dar dintr-un oarecare respect pe care mi l-a castigat pe parcursul campaniei, trebuie sa recunosc ca merita mai multe voturi. in orice caz, mai multe decat unul ca vadim.

    de la mine pentru el:

    nu fii trist. ingroapa-ti amaraciunea pe care poate o simti acum in munca si fa din bucuresti o capitala de care sa fim cu totii mandrii.

    si nu uita, basescu trebuie sa se retraga dupa cel de-al doilea mandat. cine stie, cu multa munca, poti recupera terenul si...ne vedem la vot peste 5 ani. in lipsa lui basescu, cred ca te-as vota pe tine.
    • +1 (1 vot)    
      te-ai imbolnavit? (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:53)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui ardealul

      Eu cred ca nu l-as vota...adica nu cred, asa sunt mai sigur. Astept totusi o autostrada suspendata pe care sa circul cu tricicleta :)
  • +1 (1 vot)    
    Un noroc (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:32)

    Wasile [utilizator]

    La șase decembrie putem avea și alegeri de primar în București? Că se pare că actualul primar nu are prea multă susținere, deci nu mai reprezintă voința bucureștenilor.
    Mai scăpăm și noi de o lichea, și poate acum își dau seama și locuitorii urbei sus-menționate că dacă nu se duc la vot ies jigodii precum Opărescu ăsta...
  • 0 (0 voturi)    
    Cu mana lui (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:01)

    Vizitiul [utilizator]

    Si-a facut-o cu mana lui de mult, de atunci cand a afirmat ca in mod categoric nu va candida.

    In fotografie ti se face mila de el :) Ce instantaneu!