Crin Antonescu: Locul dezbaterii a fost ales de echipa domnului Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 12:51 Actualitate | Politic


Dezbaterea publica dintre Crin Antonescu si Traian Basescu, programata sambata, de la ora 15, la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca naste dispute chiar inainte de a incepe. Marul discordiei l-a reprezentat si moderatorul intalnirii: initial a fost propus Robert Turcescu, dar ulterior a fost ales un ziarist din Cluj. Liderul PNL a tinut sa sublinieze ca "locul dezbaterii a fost ales de echipa domnului Basescu".

Candidatul PSD pentru Palatul Cotroceni, Mircea Geoana, care il chemase pe Basescu la trei confruntari publice, a anuntat ca nu va participa la dezbaterea de la Cluj, deoarece se va afla la mitinguri electorale la Braila si Tulcea.

"Voi fi prezent la Cluj la o dezbatere care va incepe la orele 15.00 si va dura, din cate inteleg, circa o ora. Nu stiu in continuare locul, pentru ca toata dezbaterea va fi purtata pe terenul organizatoric al lui Traian Basescu si PDL. la Cluj-Napoca este programat un miting al candidatului Basescu, la care erau asteptate aproximativ 50.000 de persoane", a spus Crin Antonescu.

"Aseara dansii mi-au propus moderator pe Robert Turcescu, am acceptat imediat. In cursul diminetii, domnul Robert Turcescu inteleg ca a declinat aceasta invitatie. Noi am facut dupa aceea o propunere privitoare la persoana domnului Luca Niculescu, de la TVR, aceasta propunere nu a fost acceptata de PD-L. Ni s-a propus insistent domnul Vasile Dancu, propunere pe care noi nu o puteam accepta pentru ca ni se pare elementar ca o astfel de dezbartere sa fie morderata, daca e moderata, de un jurnalist, si nu de un om politic. In cele din urma, tot dansii, respingand varianta Luca Niculescu, au propus pe domnul Danciu, un jurnalist din Cluj, despre care eu personal nu stiu multe lucruri, dar fiind vorba de un jurnalist local am acceptat aceasta propunere", a spus el.

Florin Danciu este director al Antena 1 Cluj.

Alte declaratii Crin Antonescu:

  • imi cer scuze alegatorilor din Vaslui, unde ar fi trebuit sa fiu astazi
  • le dau intalnire celor din Iasi, unde de la 16, in Piata Unirii  va incepe revolutia, revolutia bunului simt, la ora 17 voi ajunge si eu acolo
  • moderator a fost propus Robert Turcescu, am acceptat, ulterior el a declinat invitatia
  • am propus pe Luca Niculescu, ulterior a fost propus Vasile Dancu
  • in fine a fost propus dl. Danciu, un ziarist local despre care nu stiu foarte multe, dar am acceptat
  • niciodata nu am avut o alta pozitie, iar episodul Iohannis este un episod care este din punctul meu de vedere o reusita, care dadea o sansa Romaniei
  • am colaborat strict pe acest lucru si cu domnul Mircea Geoana ca presedinte al PSD si am salutat pozitia sa in acest caz.
  • a fost limpede de la inceput ca nu este vorba de alta alianta. A fost limpede de la inceput ca nu avem un front comun anti-Basescu
  • ramane foarte limpede ca, daca domnul Traian Basescu nu trebuie sa mai obtina un mandat pentru ca ar fi o nenorocire pentru Romania, este la fel de limpede ca domnul Mircea Geoana este o varianta la randul ei inacceptabila pentru presedintia Romaniei
  • exclud orice colaborare politica cu PD-L, atata vreme cat acesta este condus de Traian Basescu, in calitate de presedinte al Romaniei sau, eventual, in calitate de presedinte al PD-L
Update: Dezbaterea va avea loc la Hotelul Opera Plaza si va fi moderata de jurnalistul clujean Mihnea Maruta, fost redactor sef la Cotidianul, relateaza Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















1970 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    crin draga (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:05)

    cititor [anonim]

    Nu ai de ce sa reprosezi ca locul a fost ales de Basescu. Universitatea Babes Bolyai este universitatea cu cel mai mare prestigiu din Cluj, o universitate care da oameni de valoare tarii.

    Asa ca ar trebui sa fi mandru ca mergi intre oamenii culti ai romaniei.. nu ofticat.

    Iara nu inteleg de ce e Crin atat de intepat: "exclud orice colaborare cu dl. Traian Basescu". E o dezbatere publica.. nu trebuie facut circ. Iar prin afirmatia asta numai de gandire deschisa nu da dovada dl. Crin Antonescu.

    Dati dovada de tact. Amandoi. Dati dovada de doi posibili viitori presedinti efectuand o dezbatere publica onorabila.
    • 0 (2 voturi)    
      mai lasa mandria falsa (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:34)

      iememeu [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Nu comentez ceea ce spune un candidat sau altul.
      Insa ma amuza gargara mandrului clujean de mai sus.
      Sa inteleg ca oamenii culti ai romaniei sunt numai la UBB si numai la Cluj???
      Sunt sigur ca da oameni de valoare tarii dar mai las-o cu mandria asta de mare clujean.
      Pentru ca in rahat traiesti si tu, asa ca noi restul.Si in Cluj si in alte parti.
      Mai bine fa ceva pentru orasul tau, ca sa fii mandru de el (de exemplu: arunca gunoiul la cos, nu scuipa pe strada, sa ai un comportament civilizat fata de ceilalti etc.), pentru ca chiar daca nu stii comportamentul tau este exact la fel ca al unui vasluian, bucurestean sau timisorean.
    • -1 (1 vot)    
      Nu poate colabora cu infractorii (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:39)

      titus [anonim] i-a raspuns lui cititor

      E un principiu liberal.
    • 0 (0 voturi)    
      crin ca crin. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:33)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      dar geana nu se prezinta pentru ca va fi o dezbatere de IDEI si nu de IDIOTI.tre sa fi PROSTANAC sa fai o invitaie si sa nu te prezinti.e ca in filmele cu prosti.am itelles ca geana l-a invitat la macin clujul nu ii mai convine.PATETICCCCCCCCCCC.
  • +6 (8 voturi)    
    pana la urma se transmite undeva live? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:09)

    Ovidiu [anonim]

    sau va fi cu usile inchise?
    • +5 (5 voturi)    
      ref.intrebarea "pana la urma...???" (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:26)

      ZAPPING-UL ptr intrbarea "pana la urma...???" [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ...cheia marilor succese,zappinguri multe si dese !!!
  • 0 (2 voturi)    
    catre CITITORUL ANONIM (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 13:55)

    Hanzo [anonim]

    Cititorule (in stele si in alte cele), dupa ce iti iei ochii din zatul de cafea si faci o pauza cu analizele de limbaj si gandire, vei vedea ca nu este nici un repros ci o expunere a situatiei. Sunt de acord cu dezbaterea onorabila.
  • 0 (0 voturi)    
    bieti copii de trupa, fara har , fara carisma! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:02)

    Dr Marutza [anonim]

    Asta intelege crin antonescu despre ceea ce trebuie sa fie o confruntare de idei: "colaboare"?!
    Nu participa ca n-are ce spune si se teme de basescu! Pe toti contra-candidatii astia, daca ii scoti din tema lor predilecta "Basescu", i-ai bagat in intuneric, ca altceva n-au nici in cap, nici in programele asa zis electorale. Tinta, scopul si ratiunea lor de a fi e: jos basescu! Aruncand cu atata noroi nici nu mai baga de seama ca s-au mocirlit ei insisi!! Se preteza la orice, nu mai tin cont de nimic caci...scopul scuza mijloacele!
  • 0 (0 voturi)    
    @cititor (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:24)

    dom [anonim]

    "Asa ca ar trebui sa fi mandru ca mergi intre oamenii culti ai romaniei.. nu ofticat." ... la hotelul Opera Plaza :))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    GEOANA PRESEDINTE (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:27)

    SIGISMUND [anonim]

    cand doi se bat al treilea castiga ,geoana va castiga alegerile si va redresa tara,are cel mai bun program dintree toti candidati si este un om de caracter cu o reputatie foarte buna si o cariera prodigioasa in diplomatie..................GEOANA PRESEDINTE
  • 0 (0 voturi)    
    am aflat de ce nu mai vine Geoana... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:28)

    zenboy [utilizator]

    cica l-ar fi convins orban sa plece in cosmos cu racheta care se lanseaza diseara, ca sa aiba si el o promisiune respectata....
  • 0 (0 voturi)    
    nerod (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:38)

    eba [anonim]

    de basescu, din motive de securitate ca sa nu fie lovit de vreun om revoltat sau ca nu s-ar pricepe la domeniul universitatii.
  • +1 (1 vot)    
    Antonescu si Basescu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:08)

    mircea [anonim]

    Antonescu nu are nimic cu ideile liberale.Programul lui electoral a fost un dezastru pentru liberali,marcat de orgolii personale,insulte la adresa poporului roman(propunerea Johannis),atacuri la persoana(voteaza-ma pe mine ca sunt inpotriva lui Basescu).Astia sunt liberalii romani?Nu cred.Sunt liberal si-l voi vota pe Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      usurel (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      cum adica propunerea Johannis a fost o insulta la adresa poporului roman? adica un neamt serios si eficient nu e bun, musai sa fie un papagal fara obraz si coloana vertebrala ca boc sau un tiganus "da bucale" ca negoita? n-am avut tigani destui, de la gheorghiu Dej, ceasca, iliescu, nastase, sau un tatar ca basescu? chiar nu suportati civilizatia? avelo bahtalo, praleo.
  • -1 (1 vot)    
    desigur (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:08)

    who [anonim]

    desigur ca a fost ales locul de catre acolitii lui basescu.s-a mai dus si la cluj ca sa atraga minoritatile maghiare de partea lui!!! jos tiranu
  • -1 (1 vot)    
    Abureala... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:16)

    Travor [anonim]

    Mircea Geoană are acţiuni de campanie. Sunt câteva mii de oameni care îl aşteaptă. Traian Băsescu poate să-şi schimbe programul peste noapte, pentru că aduce oameni cu arcanul. La Mircea Geoană oamenii vin din convingere şi merită tot respectul, manifestat inclusiv în respectarea promisiunii.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 1:28)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui Travor

      corect! ii aduce pe cei care au putina minte! nu e nevoie de mult creier pentru a intelege dezinformarea in masa de care avem parte!
  • -1 (1 vot)    
    asa cum ne-a obisnuit (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:51)

    invizibil [anonim]

    ...domnul basescu continua cu monopolul: dumnealui a anuntat in al 12-lea ceas locul si ora intalnirii, a ales locatia si mediatorul dezbaterii...pai asa se face domnule presedinte? JOS TIRANUL!