Laszlo Tokes: Maghiarii nu sunt venetici in Transilvania, ci si-au pierdut tara

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 17:54 Actualitate | Politic


Liderul CNMT, Laszlo Tokes, a declarat, sambata, ca maghiarii "nu sunt venetici in Transilvania, ci si-au pierdut tara", iar organizatia pe care o conduce vrea sa "institutionalizeze" drepturile colective ale minoritatilor, relateaza Mediafax.

"Stiti, noi nu suntem venetici in Transilvania. Noi am avut un stat de o mie de ani aici, in Transilvania, ori cu Ungania impreuna, ori am avut statul nostru transilvan timp de secole, deci nu suntem un caz general, noi suntem un caz special pentru toata Europa", a spus presedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania.

Tokes a afirmat ca decizia de colaborare dintre UDMR si CNMT pentru alegerile europarlamentare a fost una "foarte grea", atat pentru el, cat si pentru Marko Bela, apreciind ca UDMR si-a revizuit politica "unilaterala" de pana acum.

"Si pentru mine, si pentru domnul presedinte Marko Bela a fost o decizie foarte grea de a ne alia prin lista. Cred ca dansii intr-adevar si-au revizuit politica unilaterala, proguvernamentala. UDMR a jucat totul pe o singura carte si si-a dat seama ca, fara alternative, nu poti face politica. Noi recunoastem unele rezultate ale politicii UDMR, dar acestea au fost efemere si nu a existat posibilitatea sa fie institutionalizate si legiferate. Noi, pe baza principiului drepturilor colective, dorim sa institutionalizam, sa legiferam acele drepturi la care au dreptul toate comunitatile minoritare, mai ales noi, care am pierdut tara", a spus Tokes, intr-o conferinta de presa la Targu Mures.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5935 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Magariu pre magariu scarpina! sau cine se aseamana (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:13)

    Mitica [anonim]

    Magariu pre magariu scarpina! sau cine se aseamana se aduna ! (*)

    din pacate nu este vorba de o atitudine izvorata din Natio Maghiarica, singura natiunea creata pe baza de avere si nu pe o comuniune de limba, etnie sau ideologie - endemica ungurilor si maghiarilor (**).

    Este vorba doar de oportunism electoral, in incercarea declarata de a face din maghiarii din Transilvania o minoritate favorizata, cu drepturi speciale, mult mai largi decat toti ceilalti cetateni.

    O astfel de atitudine ar fi utila de exportat in Ungaria, unde politicienii care promoveaza astfel de idei nu sunt deloc agreati, lucru vizibil in politica tarii vecine unde au avut loc recent diferite schimbari.

    Note:

    (*) citat din Dimitrie Cantemir - Istorie ieroglifica, roman cu cheie care descrie luptele dintre domnitorul Moldovei - Inorogul si cel al Tarii Romanesti - Constantin Brancoveanu - Hameleonul.

    (**) Unguri sunt doar cei ce locuiesc in Ungaria si sunt cetateni ai acestei tari, iar maghiari sunt cei care locuiesc pe alte meleaguri, dar au limba maghiara drept limba materna. Acesta este definitia general acceptata atat de unguri cat si de maghiari.
    • +7 (15 voturi)    
      maghiar nu e ungur (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:01)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      maghiarii cuprind ungurii, secuii, tiganii maghiarizati si o parte din ceangaii care vorbesc maghiara. este un artificiu fortat de unguri pentru a-si mari numarul. majoritatea populatiei identifica ungurii cu maghiarii. in transilvania ungurii sunt cam jumatate din maghiari. mai mult, acum cca 1000 de ani au venit in Panonia 7 triburi asiatice, 4 de unguri si 3 de turci, care apoi au infiintat statul ungar (vezi cronica notarului anonim). a mai avut loc o migratie a kazarilor, alti asiatici dar ciudat, de religie mozaica. deci daca este sa-i iei la gene pe maghiari, probabil ca sunt asiatici, dar foarte putin unguri. marea rasa ungara, de care sunt atat de mandri, este o mare gogorita. iar cu hunii n-au nici o legatura, decat faptul ca provin din asia, cu toate ca ei se boteaza pe rupte Attila. sunt complexati si vor sa-si mai intinda istoria cu jumatate de secol.
      • +3 (9 voturi)    
        Maghiarizarea este un proces de asimilare (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 22:55)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Toate popoarele asuprite de unguri au fost fortate sa le adopte limba, cultura si religia, proces care se numeste MAGHIARIZARE si care continua si astazi.
        Explicatia guvernului Ungariei la anul 1900 a fost ca aceste popoare "si-au gasit linistea in sanul natiunii maghiare"! Ce noroc pe capul lor, nu-i asa?
        Evident ca gena ungureasca a disparut demult prin diluare, astfel incat a fi maghiar astazi a devenit numai o chestiune de optiune. De gustibus...
        • +1 (1 vot)    
          info (Luni, 4 februarie 2013, 9:12)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Axul

          ar trebui sa-si vada de treaba ptr. ca ungaria in ani 1440--1444 afot su dominatia poloniei a regelui vladislav
      • +1 (5 voturi)    
        Maghiarofonii din Transilvania (Duminică, 19 aprilie 2009, 0:58)

        Olah [anonim] i-a raspuns lui papadie

        http://www.forum.santamia.ro/showthread.php/originea-etnica-ungurilor-secuilor-ceangailor-dupa-teste-adn-557.html?s=6547ac079c781c03a2a43294f77d9481&amp

        Un foarte clar document video, cu studii genetice facute chiar de Academia ungara si de echipe din Italia. Rezultatele sunt stupefiante pentru ungurii moderni: marea lor majoritate sunt slavi, valahi, germanici, maghiarizati, asimilati lingvistic si cultural !!

        In Transilvania traiesc 500.000 secui (a caror origine ramane necunoscuta, exista doar ipoteze), 600.000 descendenti ai "ungurilor" veniti din Panonia si care au similat valahi si "sclavini" (slavi), 250.000 de tigani maghiarizati (gabori, etc.) si zeci de mii de membri ai familiilor mixte romano-maghiare. ceangai sunt foarte putini, sub 1.500 !
        • +3 (3 voturi)    
          Din enumerare au fost uitati evreii (Luni, 20 aprilie 2009, 10:48)

          Mitica [anonim] i-a raspuns lui Olah

          Din enumerarea Dvs. au fost uitati evreii care dupa 1870 au obtinut nationalitatea maghiara in efortul autoritatilor "regale" (al doilea K din KuK) de a creste numeric numarul de cetateni din partea rasariteana a Imperiului Chezaro-Craiesc.

          Asimilarea evreilor, acordarea nationalitatii ungare si a unor ranguri nobiliare (evident pe bani, caci respectivii erau prea de curand veniti din Rusia si Galitia ca sa aiba vre-un merit pentru Ungaria) a fost si ea parte a politicii de maghiarizare de la sfarsitul sec al XIX-lea.

          Sunt interesante rezultatelel acestei politici, care a produs un numar mare de "maghiari noi", uneori mai vocali si mai dedicati Cauzei decat cei vechi.

          Personalitatile nascute dupa cateva decenii de maghiarizare s-au ilustrat atat in bine (John von Neumann, Andy Groove, Kalman, etc.) cat si in rau (Bela Kun, Vasile Luca, conducatorii represiunii comuniste, s.a.).

          Asupra catorva istoria se va pronunta ceva mai incolo - Nicolas Sarkozy, Paul Lendvai, s.a.
          • +2 (2 voturi)    
            Sarkozy (Luni, 20 aprilie 2009, 17:05)

            ramihail [anonim] i-a raspuns lui Mitica

            Sarkozy se considera francez (de fapt si este, fiind nascut in Franta) si are oroare personala fata de unguri. A avut o relatie foarte proasta cu tatal sau , mic nobil ungur fugit in 1945 din Ungaria. Imediat dupa ce a fost ales presedintele Frantei, o echipa TV ungara i-a luat un interview cu intrebarea (stupida si tipic ungureasca !) cum se simte un ungur ca presedinte a Frantei ? Sarkozy i-a dat afara, respectiv a terminat interview-ul.
            • +1 (1 vot)    
              Originea etnica a lui Sarkozi (Miercuri, 14 martie 2012, 7:37)

              Observator [anonim] i-a raspuns lui ramihail

              I-o fi dat el afara pe unguri, pentru ca nu i-a placut deloc sa i se aminteasca de originea sa maghiara, dar Sarkozi e ungur-ungur la origine (si-un pic se pare evreu)
              In rest, e treaba klui daca-i e rusine cu originea sa... Dar aici se pare ca in Franta, ca presedinte al Frantei, bineinteles ca lui Sarkozi nu i-a placut sa i se aminteasca de originea sa maghiara...e lesne de-nteles de ce....
      • -4 (8 voturi)    
        penibilitati ordinare (Duminică, 19 aprilie 2009, 9:33)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Acesti indivizi nu stiu nici macar sa vorbeasca limba romana. De unde prentia ca stiu ei istorie? :))

        asa ca "termina la tine cu prostiile" si mai pune mana pe un abecedar
      • -2 (8 voturi)    
        si mai ce (Duminică, 19 aprilie 2009, 13:26)

        jozsef [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Baliverne. Ma rog, tu esti desteptul. Poti sa-i enumeri in ordinea alfabetica si dupa data nasterii pe cei care au venit cu acele triburi, ca voi romanii stiti totul.
      • +3 (5 voturi)    
        felicitari (Duminică, 19 aprilie 2009, 16:34)

        bucatar [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Comentariul tau trebuie inclus in cartile de istorie. este cea mai scurtta istorie si totusi completa a maghiarilor .
    • +2 (6 voturi)    
      Acum este momentul ca... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:40)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      d-nul Frunda, europarlamentar extrem de atent la protejarea intereselor Romaniei, sa sesizeze anacronismul d-lui Tokes, sa se repeada la TV si sa faca o paralela cu situatia Macovei, expusa cu lux de amanunte (eronate) luna trecuta. Facem pariu ca nu il invita nici o TV din Bucuresti ?
    • +4 (4 voturi)    
      romanism (Luni, 20 aprilie 2009, 13:31)

      ROMANUL [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      fratilor... tara libera, tara libera... dar totusi sa-i lasam pe toti sceleratii sa debiteze toate aberatiile pamantului cred ca este prea mult. oare nu ar trebui sa existe niste filtre, asa ca la masina de spalat. ca atunci cand se infunda sa poata fi aruncate toate gunoaile? in felul asta l-am putea arunca pe omul asta fara tara la gunoiul istoriei. si mai am o intrebare. oare cum circula asta liber prin Ro. Fiindca daca eu m-as intalni cu el in piata sa zicem... l-as albii cu flegme. Iar daca as avea ceva rosii sau oua la indemana nu as mai tine cont ca este criza si pe toate i le-as darui in cap
  • 0 (8 voturi)    
    no comment (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:23)

    eu [anonim]

    ma bucur ca nimeni nu se sesizeaza la asemenea declaratii.....si uite asa ne trezim cu un nou caz kosovo in curand!
    • 0 (12 voturi)    
      Totusi.... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:55)

      judex [anonim] i-a raspuns lui eu

      ...nu cred ca ungurii sunt mai periculosi, intr-un asemenea caz, decat tiganii. Declaratiile d-lui Tokes pot avea ca revers coagularea sentimentului national la romani, in timp ce minoritatea tiganeasca se bazeaza pe actiunea directa, fara avertisment (demografie exploziva, preluarea numelui, eforuri continue pentru izolarea Romaniei si romanilor de Europa, etc...)
      • +1 (5 voturi)    
        corect (Luni, 20 aprilie 2009, 10:56)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui judex

        pana acum, singurul post realist
    • +1 (5 voturi)    
      stai linistit (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 22:54)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui eu

      sansele unui nou caz kosovo sunt zero. Sunt doar simple declaratii, cam aceleasi de 20 de ani incoace. Din ce in ce mai banale. Sa nu uitam ca se apropie alegerile europarlamentare. Au si ei nevoie de voturi...
  • +4 (10 voturi)    
    v-ati pierdut capul cred... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:23)

    MariusCojo [utilizator]

    si odata cu el si creierul si mintea...
  • 0 (16 voturi)    
    mai debiteaza astia 2 multe rahaturi (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:30)

    florin [anonim]

    pana sa ia cineva atitudine? Ei nu sunt cumva un pericol public prin instigatile pe care le fac?
    • -1 (5 voturi)    
      Tokes, Vadim, Becali - Treimea Iadului (Duminică, 19 aprilie 2009, 1:05)

      Maimutza curentata [anonim] i-a raspuns lui florin

      Romanii au mai mult bun simt politic decat maghiarii, ei l-au dat afara din parlament pe Vadim si nu l-au primit pe Becali. asa ar trebui sa faca si maghiarii cu extremistul Tokes, altfel vor obtine intotdeauna ostilitate si incrancenare de la romani. Cand totul se mai calmeaza si oamenii se inteleg normal, vine Vadim sau Tokes si incep sa zbiere si sa starneasca nationalismele de canal. Afara cu Tokes din Parlament !
  • +2 (16 voturi)    
    Tara ungurilor (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:31)

    Jiji [anonim]

    E mai la vest de Ardeal. Si nici macar aia n-a fost dintotdeauna.
  • +6 (20 voturi)    
    Si-au pierdut tara?? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:31)

    Marin [anonim]

    Cum adica si-au pierdut tara? Asta suna ca si cum ar fi fost a lor si romanii le-au luat-o cand stim cu totzii ca de fapt a fost invers pt multa vreme. Lucrurile nu au facut decat sa revina la normal iar istoria si-a reluat cursul firesc. Nimeni nu are nimic cu ungurii insa haideti sa fim un pic realisti: ei sunt minoritatea care traiesc in Romania. Nimeni nu le-a luat nimic din ceea ce a fost de drept a lor!!
  • +7 (15 voturi)    
    Cine a acceptat drepturi colective? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:36)

    armand [anonim]

    Tokes ar trebui sa ne spuna care stat, din aceasta lume, a acceptat, pana in prezent , drepturi colective pentru minoritati. Si cum se va aplica acest "concept" in cazul Romaniei. Individul asta merge in continuare pe strada "conspiratiei" care se pare ca ii prieste, atata timp cat autoritatile statului nu il baga acolo unde ii este locul. Chiar prin aceste declaratii anticonstitutionale, ar trebui eliminat din cursa pentru europarlamentare.
    • -1 (7 voturi)    
      "Suntem speciali" (Duminică, 19 aprilie 2009, 1:02)

      Arogant Maghiar [anonim] i-a raspuns lui armand

      Asa am fost invatati de mici, ca suntem superiori "valahilor imputztitzi".
      Si Tokes a spus clar "suntem un caz unic in Europa".
      Adica pe el nu-l intereseaza ca nu mai exista nicaieri drepturi colective, el spera sa le impuna in Romania indiferent de ce cred alte state sau de ce vor romanii !
      • +1 (7 voturi)    
        Sunteti imaturi si ridicoli... (Duminică, 19 aprilie 2009, 14:17)

        gdsfgsa [anonim] i-a raspuns lui Arogant Maghiar

        Du-te in Ungaria daca nu-ti convin valahii imputiti. Poate ca asta e solutia problemelor voastre existentiale...sa plecati cu totii.
        • +4 (4 voturi)    
          Ma tu ai tras pe nas? (Duminică, 19 aprilie 2009, 21:55)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui gdsfgsa

          Sau nu te duce mintea? Doar pt. clarificarea alora de citesc comentariile dupa tine: omu', desi s-a declarat arogant maghiar, l-a luat in suturi pe Tokes. Da' bag de seama ca la vremea cand ai scris comentariul erai blond rau.
    • 0 (4 voturi)    
      Drepturi colective (Duminică, 19 aprilie 2009, 16:15)

      blaa blaa [anonim] i-a raspuns lui armand

      Habar nu ai ce inseamna drepturi colective. Zeci de tari din lume acorda drepturi colective minoritatilor. De exemplu Ungaria romanilor (da, da, Ungaria, documenteza-te putin).

      Si degeaba veniti cu "anticonstitutionalismul" pt ca. nici constitutia nu e ceva etern si incontestabil. Nici o autonomie din Europa (exista zeci de cazuri) nu a fost foarte usor de obtinut, fiti linistiti ca maghiarii isi vor obtine si ei autonomia, degeaba va agitati.
      • +1 (3 voturi)    
        Info din prima mana ... (Duminică, 19 aprilie 2009, 21:59)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui blaa blaa

        ... adica de la romanii din Ungaria. Drepturile alea sunt doar pe hartie. Practic, din motive de cum se pun in practica drepturile alea minoritatea romana din Ungaria dispare vazand cu ochii.

        Cat despre autonomia maghiarilor din Ardeal: poate, cand maghiarii se vor comporta in asa fel incat romanilor traitori in secuime sa nu le mai fie frica ca vor fi determinati sa isi paraseasca locurile de bastina. Da' dupa cate vad eu, inca sunt din nefericire suficient de multi unguri toxici, care nu concep autonomia secuiasca altfel decat asociata cu eliminarea completa a romanilor din secuime. Cata vreme astia se manifesta, fii tu sigur ca nu o sa existe autonomie maghiara in Ardeal.
        • -1 (1 vot)    
          sa stiti ca nu e vrajeala... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:05)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Ar trebui sa vedeti ce liniste si pace este in zonele unguresti intre vineri si luni (de Pastele ortodox)
          Nu se mai aud manele,este curat pe strazi,liniste,nu se claxoneaza ca-n Bucuresti ...ce mai ,este micul oras civilizat de altadata.

          O,dar nicio problema ,de maine revin romanii transferati prin "romanizarea zonelor locuite de maghiari" si totul revine la asa-zisul normal.

          Asta e ,pacat ca pastele ortodox nu tine vreo 360 de zile!!!


          Sa fiti iubiti si CIVILIZATI-VA odata!!!
  • +2 (12 voturi)    
    Desigur,este o pierdere grea dar..... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:40)

    Cristian [anonim]

    Cautati-o de unde este "nasterea'dvs.
    Adica in taramul unguro-finico-huniko alias popoare asiatice.
  • +9 (13 voturi)    
    crestini (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:42)

    stefan [anonim]

    Cristos a inviat ! domnule parinte Laszlo Tokes .
    • +2 (6 voturi)    
      Adevarat ca a inviat! (Duminică, 19 aprilie 2009, 8:22)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Dar, domnul Tokes are alte indeletniciri. O sa dea si el socoteala la vremea potrivita!
      • +3 (5 voturi)    
        HRISTOS A INVIAT si (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:44)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui judex1

        PASTE FERICIT tie si familiei prietene

        acum in sfanta zi de sarbatoare pascala nu merita o atentie 'speciala' personaje precum tokes,becali,vadim,frunda,etc, locul lor este in anonimatul istoriei si acolo vor ajunge,acum este timpul s a dam dovada-si romanii si ungurii-de toleranta si buna intelegere si s a trecem peste disesnsiunile induse de cozi de topor precum cei enumerati mai sus,s a dovedim asa cum am aratat o pe parcursul istoriei ca romanii si ungurii nu mai sunt dispusi s a cada prada unei politici de dezbinare si putem demonstra ca si pe unii si pe ceilalat ne caracterizeaza valorile democratice unanim acceptate

        inca o data iti urez PASTE FERICIT
        • +1 (1 vot)    
          CA BINE ZICI...FELICITARI!!! (Luni, 20 aprilie 2009, 9:08)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Bine ar fi sa fie toti ca tine!!!
      • +1 (1 vot)    
        Responsabilul de la subsol este in vacanta (Luni, 20 aprilie 2009, 10:35)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Sunt sigur ca dl. pastor Tokers va da socoteala, dar pentru moment responsabilul de la subsol este in vacanta .. de Pasti !

        Asa ca incheierea proceselor verbal si discutia asupra darii de seama a pastorului Tokes se amana dupa inceputul lunii Iulie 2009.

        ;-))
  • +2 (16 voturi)    
    TOKES! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:42)

    UDRY.XDF [anonim]

    ESTI UN DOBITITOC, TU STII DE UNDE VIN UNGURII, CRED CA NU STII VIN DIN MONGOLIA IA DU-TE TU ACOLO LA RADACINI !
    • +4 (14 voturi)    
      eroare (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:41)

      doi [anonim] i-a raspuns lui UDRY.XDF

      ungurii nu se trag din huni. cititi istoria domnilor. hunii erau popor asiatic cu okii mici si piele galbena, un fel de mongoli care in 300 au plecat de la granita chinei cu mongolia inspre EU. stramosii lor de azi sunt tatarii si kazahii. maghiarii vin la 900 de pe volga si sunt caucazieni. si-au cautat sute de ani o istorie celebra, stramosi celebri, precum ai romanilor dar incercarile de a induce propasirea lor din turci (care i-au cam luat la bascalie) si huni (care daca nu se stingeau ca popor i-ar fi luat si ei in ras) sunt cam patetice si hilare. cititi DE ORIGINIBUS POPULORUM TRANSILVANAE. sunt un popor intradevar unic in europa prin faptul ca nu prea au rude de sange. asa-zisa lor legatura lingvistica cu finlandeza e cam subreda si mult prea fortata pentru multi lingvisti europeni. cine le-a citit istoria le stie caracterul parsiv si frustrat de care EU s-a cam convins. FITI MANDRI CA SUNTETI ROMANI. UN POPOR MARET!!!
      • -2 (2 voturi)    
        tu ori esti naiv ori tare glumet (Duminică, 19 aprilie 2009, 17:13)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui doi

        "FITI MANDRI CA SUNTETI ROMANI. UN POPOR MARET!!! " - pai nici o autostrada nu avem pretene.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce sa zic, criterii! (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:02)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Matale bag de seama ca de Enescu, Brancusi, Eliade, Titulescu, Iorga, Stefan cel Mare n-ai auzit.

          In alta ordine de idei, facand abstractie de autostrazi si genealogie, orice s-ar zice nici ungurii nu-s de nicaieri. Daca chiar erau nima-n lume, pana acuma erau asimilati.
        • 0 (0 voturi)    
          tzara e poporul si nu tagma jefuitorilor (Luni, 20 aprilie 2009, 20:50)

          doi [anonim] i-a raspuns lui gigel

          notiunea de popor, "pretene", e ceva mai larga decat cocalarii din bemwee de pe autostrazi. dar cred ca deja e mult prea complicat pt. tine
      • -2 (2 voturi)    
        "stramosii lor de azi" (Luni, 20 aprilie 2009, 9:39)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui doi

        Cam sarac pentru un om ce citeste "DE ORIGINIBUS...". mosii, stramosii nu se refera la "originibus"?
        Din pacate toata demonstratia ta este cam subreda.

        Si se pare ca ai uitat "marea batalie" din 90 in care au murit oameni doar pentru ca niste smecheri au avut nevoie de un conflict prin Ardeal/ Transilvania si tot felul de destepti care citisera sau nu "DE ORIGINIBUS" au sari sa-si dea cu parul in cap...

        Tokes are locul lui in istoria Romaniei anului 89 si are parerile lui de ...europarlamentar independent in 2009. De ce sa ma supar pe un om ca are parerile lui, care nu coincid cu ale mele? Sunt prea pacifist, ar trebui sa iau arma in mana sa dovedesc ca sunt patriot?
        • 0 (0 voturi)    
          mosii si stramosii (Luni, 20 aprilie 2009, 20:55)

          doi [anonim] i-a raspuns lui Marian

          sunt chiar referirile din originibus. demonstratia mea nu se vroia o demonstratie. e plin de "cocalari de forum" care isi dau si ei cu presupusu' dar nu sunt in stare sa construiasca o fraza. ca istoria ta incepe cu 89 nu e si problema mea. ne luminai cu parerile tale care au ramas totusi... neexprimate.
  • +11 (15 voturi)    
    Solutia (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:51)

    Ciobanu [anonim]

    Este foarte simplu - nu-l bagati in seama fratilor ca pe urma nu mai scapati de el.
  • +3 (11 voturi)    
    a revenit hoitul (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:51)

    tepes [anonim]

    Pai cine v-a furat tara?si care tara cum se numea ea?ai uitat ca daca nu va ajutau austriecii pe care i-ati pupat mai tot timpul in dos erati cirpele servitorii si muzicantii europei,iar ungaria nici nu ar fi existat.Ai memoria scurta dle.prelat,cred ca in clipele tale de luciditate stii ca esti un biet gunoi cu acel miros de hoit imputit,care latra la luna pt. a se afla in treabaNu cred ca ai putea strica armonia celor multi maghiari,romini chiar daca pt.asta ai minca si rahat.
    • +5 (9 voturi)    
      Panonia era o "romanie" (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:09)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Cand au venit cei cca 70.000 calareti unguri si turci in Panonia, acum vreo mie de ani, au gasit acolo comunitati inchegate in asa numite Romanii, adica vorbitori de limba romana ( de la ROMA) si, probabil, cu o cultura romana. Se estimeaza la cca 1 milion numarul locuitorilor autohtoni, care au fost condusi politic de cele 7 triburi de unguri si turci. Ei nu au fost in general exterminati, ci s-au amestecat cu conducatorii asiatici. Deci genetic, probabil ca urma ungurilororiginali in Ungaria tinde spre zero, daca mai tinem seama de cele 300 de ani migratii care au urmat si de transformarea Ungariei in pasalac turces.
      • -1 (1 vot)    
        ungurii sint foarte tari (Luni, 20 aprilie 2009, 22:20)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui papadie

        daca e asa cum zici tu ca cei 70.000 de calareti unguri si turci i-au supus pe cei 1.000.000 de romani autohtoni inseamna ca erau foarte tari, frate. cred ca la citi locuitori are romania acum am avea nevoie de circa 1.000.000 de calareti de astia sa vina sa ne supuna. eu astept sa vina sa ne cucereasca si dupa aia sa ne faca autostrazi, sa ne scape de politicienii nostrii corupti, de cocalarii pe care-i vezi peste tot, de manelistii inculti de-i vezi zi de zi la tv, de toti falsii patrioti carora le curg balele dupa basarabia, etc. sa vina calaretii aia domle, sa faca ordine in tara asta de rahat balcanica!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Nu voi ati pierdut tara (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:54)

    releu [anonim]

    ci grofii, asta e.
  • +7 (15 voturi)    
    ce?? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:55)

    moldoveanu [anonim]

    v-ati pierdut tara ? hahaha ce gluma buna.. pai chestia e ca romanii au fost dintotdeauna majoritari in transilvania.. iar aceasta regiune a fost intr-adevar sub ocupatie austro-ungara,dar asta nu inseamna ca e tara voastra..romania e tara tuturor celor care traiesc aici si sunt cetateni romani, indiferent de etnie, care nu ii convine sa plece !

    daca este vre-un ungur sa imi ateste incepand din secolul IX pana in XX ca au fost majoritari in transilvania, atunci da.. voi spune ca ardealul este pamant unguresc, dar daca nu este nimeni....atunci sa fie multumit ca traieste pe pamanturile astea, si sa nu ceara ce nu i se cuvine
  • +1 (13 voturi)    
    Si evreii si-au regasit tara dupa 2000 de ani... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 18:59)

    Eneas [anonim]

    ..dar maghiarii !?O pot lua inapoi catre Ural, Baikal ,Amur ,patria lor ,de unde ii aduce napasta acum 1000 de ani pe capul geto-dacilor !
    Au reusit evreii dupa 2000 de ani ,sa nu reuseasca si maghiarii ? Dezrobirea Transilvaniei s-a numit decolonizare !Retineti UDMRisti cuvantul:DECOLONIZARE ! ca in Africa ,ca in Asia ca peste tot pe unde invadatorii au fost invinsi ,chiar dupa 1000 de ani !
  • +1 (9 voturi)    
    io-te... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:02)

    Tiborg [anonim]

    maine, poimaine or sa se trezeasca si alte popoare care ne-au ocupat tara (sau o parte din ea) in trecut ca dom'le "ne-am pierdut tara" si o vrem inapoi... pfff
  • +1 (11 voturi)    
    Lotzi draga... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:03)

    Gheorghe [anonim]

    Daca-i tara vostra de ce nu pui mana pe arma sa ti-o iei... si aici nu ma refer la tara...
    Ardealul nu va mai fi niciodata sub ocupatie ungara... poate rusa... dar ungara VECI!
    • 0 (0 voturi)    
      Lotzi se scrie Laci... (Luni, 20 aprilie 2009, 8:49)

      Ardelean, Blaj [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      in rest fugi de aici cu rusii...Ardealul este al ardelenilor (fie ei romani, maghaari, sasi, tigani, gabori samd)... si sa se termine odata cu Bucurestistanul asta care ne balcanizeaza...
  • +4 (10 voturi)    
    adevarat (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:03)

    ion [anonim]

    Ungurii nu sunt venetici sunt prieteni, colegi, iubiti, soti, dusmani, experti etc., sunt insa evident si de necontestat minoritar i- adica mai putini decat romanii, in Romania. Conditia de baza a democratiei este ca minoritatea se supune majoritatii !
    Cred ca nu pot sa-mi imaginez Romania fara unguri - existenta lor este importanta pentru noi!
  • +2 (12 voturi)    
    putina istorie.... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:14)

    Flo [anonim]

    ....draga Laszlo, putina istorie nu ti-ar strica, sa stii ca stramosii tai nici nu aveau habar unde erau dacii cand acestia se bateau cu romanii, dar la ce sa mai studezi cand doar vrei sa agiti spiritele...?!
  • -1 (9 voturi)    
    pretentii cam mari !!! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:16)

    ady [anonim]

    Acest teritoriu a fost nucleul Regatului Dacia datand din 82 BC .
    In perioada migratiei primele hoarde de invadatori sau numit huni si au cucerit teritoriul in sec 9 avand in frunte pe regele Attila ..istoria confirma dominatia maghiarilor cu cateva mici intreruperi pana in sec 20..

    Romanii sunt urmasii dacilor..iar atata timp cat romanii vor exista ,acest teritoriu va ramane sub suveranitatea lor.
    • +2 (6 voturi)    
      confuzie (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:19)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui ady

      Hunii nu au nici o legatura cu ungurii. Au venit in Europa cu 500 de ani inaintea ungurilor si au disparut total. La un moment dat s-au retras in Panonia, de unde au disparut cu totul. Aceasta legatura o forteaza ungurii ca sa-si prelungeasca istoria cu 500 de ani. Desi se tot boteaza Attila, singura legatura cu hunii este ca provin din Asia. Dar din Asia au provenit in istorie sute de popoare. Numele de Attila pe care si-l dau este ca si cum noi ne-am boteza copiii Ramses si am spune ca ne tragem din egipteni. Din nefericire europenii au o mare ignoranta in ceea ce priveste istoria Europei de est. Probabil ca un german sau francez nici nu stie ca ungurii sunt asiatici, ci crede ca sunt indo-europeni (verificati, eu am facut-o)
      • 0 (0 voturi)    
        Ca sa detaliez (Duminică, 19 aprilie 2009, 22:41)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui papadie

        Genetic, se pare ca ungurii sunt inruditi cu japonezii, si ca atat ei cat si alte neamuri au plecat de undeva aproape de Tibet in toate partile. Ipoteza e sustinuta si de argumente lingvistice.

        Romanii, pe de alta parte, sunt inruditi genetic cu evreii si cu celtii - cel mai mare procentaj de gene semite din Europa, cu tarile nordice pe pozitia a doua, si mai apropiati genetic de traci sunt grecii si albanezii decat noi. Funny, isn't it?
  • +2 (14 voturi)    
    Cui îi pasă? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:16)

    m3th0dman [anonim]

    Noi aveam stat în urmă cu 2300 de ani aici; şi n-am plecat niciodată. Nici nu vom pleca. Suntem mai multi decât maghiarii, şi ar fi culmea să le dăm autonomie.
    • 0 (0 voturi)    
      Cantarea Romaniei? (Luni, 20 aprilie 2009, 11:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      de acolo te inspiri cand scrii asemenea tampenii? care stat romanesc acum 2300 de ani? (vezi ca nea ceasca zicea 2050 de ani); un stat romanesc exista doar din 1859, pana atunci am avut niste principate independente (unul de altul, ca de altii depindeau en gros); mai usurel cu istoria pe scari, ca sare propaganda protocronista din ea ca musca din kkt!
  • 0 (10 voturi)    
    Mai Laszlo ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:32)

    lauro [anonim]

    Daca tu "ti-ai pierdut tara", aia pe care i-au gasit stramosii tai in acele locuri ce au patit !??
    Poate nu stii, dar altii au o istorie mai mare de 1000 de ani .....!!!
  • +1 (15 voturi)    
    nesimtirea nu cunoaste limite (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:42)

    mtb [anonim]

    Pana cand o sa li se mai permita acestor indivizi obraznici sa jicneasca romanii si Romania?

    Pana cand o sa li se mai permita sa instige si provoace populatia?
    • -3 (5 voturi)    
      Vadim (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:40)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui mtb

      Eu zic ca pana o sa ajunga la putere Vadim. Desi poate altele nu o sa le rezolve, sunt sigur ca aceasta chestie va fi rezolvata...atat timp cat scrie in constitutie ca Romania e un stat unitar, indivizibil etc. si cu oleaca de SRI care sa ii asculte pe nebunii astia la telefon + ministerul justititiei care nici nu e politizat in Ro, o sa le faca o capcana sa ii bage vreo 2 ani la racoare..sa li se raceasca ideile. Dar sa ii bage in Ardeal la parnaie, sa se simta si ei ca acasa :)
  • +2 (14 voturi)    
    Bine,o mie de ani va ajunge! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:43)

    traian [anonim]

    Laszlo bacs,mai nene,dau dreptate la voi pe o parte ca si eu pierdut la mine cheile de la masina,voi pierdut la ea tara ...Yoi,yoi...
    Cheile de la masina erau ale mele,ca le am avut de la dealer ! Voi ati venit la Transilvania cu Arpi calaretz la el pentru ca nu placut la voi in pusta si nici pe unde ati calarit alte sute de ani din India incoace dar actele nu dat la voi dealerul de tari ci voi facut cu mana voastra la voi.Adica nu acte originale ci rusine la mine sa spun...in falsh...la oha!
    Asa ca intezeleg la voi ca ca si mine suntem cazuri speciale la pierdut la ele chei si tari...
    Servus!
  • +2 (12 voturi)    
    Rili? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:46)

    ady624 [utilizator]

    Eh, nu zău. Stimate domnule Laszlo Tokes, aș dori să veniți cu dovezi asupra afirmației dvs. cu privire la statul de secole. Fie cu Ungaria împreună, fie separat? Când, unde, cum? De ocupația austro-ungară ați auzit domnule Laszlo Tokes? De ce oare îi spune 'ocupație'? O fi ocupația statului dumneavoastră separat? Și după ce v-au cucerit ungurii, vreți înapoi la ei, sau cum?

    Ciudate argumente... Chiar considerați că vorbiți unei mase de proști?

    În așteptarea dovezilor, un Paște Fericit!

    Adrian
    USA
  • +2 (6 voturi)    
    numai decizii grele (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:52)

    Criss [anonim]

    Toti cei aflati in posturi "cheie" prin partidele sau asociatiile sau ce-or mai fi ele, dar maghiare, au de luat numai decizii grele de la un timp. Poate ar fi cazul sa se mai uite prin Europa si sa vada ce inseamna intr-adevar sa iei o decizie grea. Poate ar fi bine sa se preocupe de oameni si nu de...scaune si atunci deciziile ar fi mult mai simple. Si nu cred ca cineva spune ca maghiarii sunt venetici in Transilvania. Maghiarii sunt ok. Cu conducatorii se intampla ceva: sunt total anacronici. In ideea de a se mentine ...la putere (fiindca in definitiv cam asta e toata problema) nu mai vad realitatea. Si realitatea e alta decat cea "povestita" pe la adunari, televiziuni,show-uri, etc. Ce pacat ca ei n-o vad!
  • +1 (11 voturi)    
    ...il roade (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 19:54)

    buncrestin [utilizator]

    ca romanii sunt oameni la locul lor, cu tara lor de mii de ani, in timp ce maghiarii de azi sunt abia produsul unei ideologii tinerele...stramosii lor veniti in Panonia si-au pierdut aproape orice urma, nu se regasesc in maghiarii de azi. in timp ce romanismul este antic, complet, statornic, indestructibil, maghiarismul e tanar, fragil, labil, permanent frustrat, agresv. maghiarismul e cam pe duca, de asta sunt asa de preocupati maghiarii de viata noastra. sunt convinsi ca romanii le sunt inferiori, viseaza la vremurile bune in care erau sclavii lor. de fapt...sunt pe duca. de asta fac atata scandal. sa-i lasam se autoconsume in ura lor fata de romani.
    • 0 (0 voturi)    
      Zici tu ceva Criss... (Luni, 20 aprilie 2009, 9:38)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Daca fiecare ar sta in banca sa ,nu cred ca ar fi fost asa zisa ura dintre noi...si eu as zice ca 'ura' nu noi am inceputo.
  • 0 (6 voturi)    
    mostra de iredentist (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:13)

    jaga [anonim]

    Esti cam uituc popica,bine fie cum spui tu o mie de ani dar inainte de mia asta de ani unde ati fost?ce ati cautat aici?de unde ati venit?sa-ti fie rusine popa fara minte ca sameni vrajba intre crestini,nu asta-i menirea unui prelat IAGO.De asta te zbati sa demonstrezi ca existati pt.ca tu sti f.bine ca un popor fara trecut nu are nici viitor,
  • +1 (9 voturi)    
    sunteti un caz special pentru toata Europa (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:25)

    un roman [anonim]

    stiti de ce vi se spune bozgori? pt ca nu aveti tara voi maghiarii de pretutindeni. nu aveti pt ca erati migratori cu coviltirele si ati venit de pe volga, saraci lipiti. si acum aveti pretentii. ungaria de azi e constituita din parti ale altor state. crestinati cu forta si venetici in europa. dar aveti pretentii.
    • -1 (3 voturi)    
      ia cauta mata (Duminică, 19 aprilie 2009, 5:31)

      Dac [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ia cauta mata ceva hartzi vechi si s-ar putea sa ai surpriza sa vezi pana unde se intindea teritoriul Traco-dacilor.
      Oare de ce a fost ocultate toate vestigiile si istoria Romaneasca ?
    • 0 (0 voturi)    
      Rabdare (Marţi, 21 aprilie 2009, 14:04)

      PAX [anonim] i-a raspuns lui un roman

      In ceea ce priveste termenul "bozgori" cred ca va inselati.
      In limba romana vorbita cel putin intr-o parte a Transilvaniei (cea din care provin eu) s-a pastrat "a boscorodi" = a vorbi intr-un fel de neinteles.
      Cred ca aici este originea cuvantului pomenit de dumneavoastra, pentru ca localnicii, pe care migratorii i-au gasit aici, nu le puteau intelege limba dar aveau nevoie sa-i denumeasca intr-un fel.
      S-a mai pastrat si "a bosconi" sau "a boscorodi"= a face vraji prin gesturi si/sau descantece neinteligibile.
      Cat despre celelalte, spre a ne rezolva problemele mai vechi si mai noi cu concetatenii nostri din aceasta etnie, cred ca-i necesara mai multa cunoastere, rabdare si intelepciune de ambele parti.
  • 0 (6 voturi)    
    obraznicaturi (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:32)

    mihai [anonim]

    ma cam plictisesc aceleasi obraznicaturi arogante cu care se prezinta de fiecare data "domnii" la uniune.

    niste penibili cu dificultati grave de exprimare corecta in limba oficiala a tarii lor, isi permit sa ia asemea atitudini provocatoare. ar fi cazul sa se ia masuri
  • -4 (10 voturi)    
    ERDÉLY (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:51)

    Wágner Úr [anonim]

    ERDÉLY MAGYAR
    • +3 (9 voturi)    
      Ba pe-a ma-tii !!! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 22:33)

      Bucurestean 100 % [anonim] i-a raspuns lui Wágner Úr

      Ba mai degraba, Budavár Romanesc.
      Pana va fi Erdely Magyar, murim cu voi de gat.
  • -3 (5 voturi)    
    Cred ca a pierdut orientarea (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 20:52)

    costi [anonim]

    Ia un GPS domnule Tokes si dle Bela si scrie la destinatie Ungaria. O sa vezi ca daca urmezi indicatiile acelea o sa ajungi in tara pierduta cu siguranta.
    Apreciez totusi maghiarii (dar nu extemistii) si faptul ca datorita lor o ducem un pic mai bine fata de moldoveni
  • +1 (9 voturi)    
    care tara? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:26)

    tic [anonim]

    Pai ma bozgore, daca asta e tarra voastra de 1000 de ani, acum 2000 de ani a cui a fost? Ai cumparat-o tu de la piata, sau cum? Dar de unde se trage neamul vostru, din ce stepe si de pe ce continente ai venit, de ce nu spui nimic? Tot ce ma bucura, este ca, in sinea ta, recunosti ca sunteti niste venetici pe pamanturile astea! De-aia vi se spune "bozgori" (adica "fara de tara", in limba voastra). Din pacate, nici macar ungurii din Ungaria nu va vor, ca altfel erati de mult plecati, si ne lasati pe noi in pace, ca nu prea avem nevoie de voi!
  • 0 (6 voturi)    
    o nedreptate istorica (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:27)

    papadie [anonim]

    Regimul instaurat in Transilvania de catre clasa politica maghiara a fost, prin legile date, si in mod declarat si de fapt un regim etnic. Pe baza apartenentei la o etnie, ungurii au fost favorizati economic fata de romani. Si asta timp de mai multe sute de ani. Ne trezim astazi ca o mare parte din avutia Transilvaniei apartiei ungurilor si secuilor, in urma unor nedreptati care s-a intins pe cateva sute de ani. Romanii au satele in zonele sarace de sub munte, iar in orasele mari ca Tg. Mures sau Cluj ocupa periferiile. Este momentul ca parlamentul Romaniei sa dea o lege reparatori care sa inlature aceasta nedreptate uriasa, astfel incat avutia Transilvaniei sa apartina romanilor si ungurilor proportional cu numarul lor. Asa este corect. Pentru crimele impotriva romanilor facute in numele unei guvernari etnice, noi o sa-i iertam pe conducatorii ungurii, dar nu o sa le uitam.
  • +3 (5 voturi)    
    Si-au pierdut-o din vina lor: (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 21:57)

    Caloianu [anonim]

    In primul razboi mondial maghiarii au ales sa ucida oameni luptand de partea Austriei. Deci mancand bataie, tratatul de pace i-a socotit ca pe niste invinsi. Razboiul e o confruntare in care alegi sa folosesti forta armelor ucigand oameni vii pentru interesele tale, dar suporti consecintele barbateste, nu plangi ca o muiere ca ai facut o alegere gresita! -- In al doilea razboi mondial au tinut partea lui Hitler, s-au coalizat cu Germania fascista pentru teritorii. Iar au ales singuri tabara gresita, si iar au fost inclusi printre invinsi, din vina lor. De ce cauta sa ne induioseze ca si-au pierdut tara, daca si-au facut-o cu mana lor prin forta armelor?
  • -1 (7 voturi)    
    Nenea Tokes (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 22:16)

    DlGoe [anonim]

    Domnule 'erou al revolutiei' intre ghilimele, s-a cam aflat cu ce va indeletniceati domnia ta.

    Ca sa te citez "Stiti, noi nu suntem venetici in Transilvania. Noi am avut un stat de o mie de ani aici, in Transilvania, ori cu Ungania impreuna, ori am avut statul nostru transilvan timp de secole"

    Ceea ce omiti sa spui e ca aici au trait Geto DACII si peste ei au venit tote imperiile pamintului,
    inclusiv imperiul Austro-Hungar.

    Asadar 'eroule' grija ce vorbesti , eu te-as bbaga pe viata la parnaie pentru incalcarea constitutiei !
  • -2 (2 voturi)    
    si noi (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 23:24)

    Nichipercea [anonim]

    Acum o mie de ani ne-am pierdut noi, romanii, tara. Ati venit voi, ungurii, de ne-ati luat-o ca erati mai intoliti. Acum s-a intors roata si ne-am recapatat glia si n-o mai dam ca ne-am intolit si noi.
    Voi n-ati avut ce pierde fiindca tara aia nu era a voastra. Lucrurile au intrat pe fagasul lor normal. Sa fiti multumiti ca v-am tolerat atatea atat timp. Si nu ne mai tot puneti rabdarea la incercare. Fiti baieti destepti si taceti toleratilor.
  • +3 (3 voturi)    
    The big picture... (Duminică, 19 aprilie 2009, 2:07)

    szasz [anonim]

    Eu vad comentariile putin zis rautacoase. Ca ungur maghiar cum vreti sa ma numiti imi displace profund dar in urmatoarele randuri nu am ideea sa dezbatem aceas aspect. Cea ce vreau sa va spun este ca toti suntem o apa si un pamant. Ca suntem unguri ca suntem romani tot 2 picioare avem si 2 maini. Eu stau in bucuresti dar sunt din ardeal si ma inteleg foarte bine cu romani. Stiu ca este un subiect sensibil dar nu pot sa fiu de acord cu manipularea maselor al politicului si al bisericii fie ea catolica sau ortodoxa. Sa lasam sa discute oamenii de specialitate despre istorie sa studieze ei problema si sa ajute gasirea unei soluti viabile pentru toata lumea. Eu nu sunt istoric sa ma arunc in discutii de acest gen si asa reusesc sa evit eventualele discutii care sa aiba o finalitate mai putin fericita cu prietenii mei romani. Este atat de usor sa arunci cu piatra in omul de langa tine.E bine sa ne tinem la radacinile noastre de cultura pe care o avem si sa nu lasam sa se piarda in aceasta lume in care valorile create de stramosi secole intregi sunt sterse de o generatie. Avem o singura planeta pe asta trebuie sa traim impreuna. "Think global not local " Va salut cu respect si va doresc un paste fericit. 100% ungur sau maghiar cum vreti .
    • -3 (3 voturi)    
      frate Ardelean (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:18)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui szasz

      Frate Ardelean, inainte de toate esti Ardelean si Roman. Deci ai tara, dar pentru asta trebuie sa lupti pentru ea ! Voi ramaneti fara tara atunci cand luptati contra mamei care va tine si hraneste.
      Tu ai fost rezonabil in vorba. Iti doresc numai bine,
      frate al nostru ! Lumina cu tine !
      • +1 (1 vot)    
        The big picture 2 (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:33)

        szasz [anonim] i-a raspuns lui Gica

        Cu acest post ai deschis un alt subiect :-) . Sunt ardelean dar nu sunt roman. Ce sunt eu sau ce ma consider eu ( toti avem 3 personalitati: 1 care crezi ca esti, 1 care ai vrea sa fii, si 1 cum te vad ceilalti de aici diferentele care apar) : sunt cetatean roman de etnie maghiara cu drepturi depline in aceasta tara si pe planeta `Pamant, platitor de taxe si impozite ca voi toti cu dreptul de vot, care s-ar bucura sa construim ceva in tara asta, sa ne aliem si noi la tarile mai civilizate din UE, si sa ne dam seama odata ca ar fi vremea sa mai lasam la o parte diferentele interculturale - etnice pentru ca nu face un individ ce poate sa faca o echipa. Va salut cu respect. 100% ungur sau maghiar cum vreti.
      • 0 (0 voturi)    
        hehe, tare asta cu mama care te hraneste (Luni, 20 aprilie 2009, 22:26)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Gica

        omu' e ungur, care e treaba? e cetatean roman. mama asta care cica il tine si il hraneste nu-i ia impozitele? am impresia ca mama asta se face numai ca-l hraneste, asa cum face si cu ceilalti cetateni romani de orice etnie ar fi ei. mama asta nu ne hraneste ci ne stoarce de toti banii si nu ne ofera mai nimic. asta e marea problema, dar probabil ca o sa stai la coada la medicamete compensate cind o sa prinzi ideea!
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate dar... (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:41)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui szasz

      Sant in intregime de acord cu cele sustinute in postarea ta dar cred ca ar fi cazul ca maghiarii si romanii rezonabili sa fie ceva mai energici in a combate pe cei care imprastie zilnic vrajba. Semintele urei interetnice au o perioada lunga de germinare dar cand ies la suprafata se manifesta extrem de violent. Avem un exemplu ingrozitor de apropiat cel al fostei Iugoslavii. Si mie mi se par deplasate si rauvoitoare foarte multe din comentariile aparute,dar cred ca permanentele instigari din partea pastorului Tokes ar trebuii sa primeasca o replica si din directia maghiarilor. O stavila serioasa in fata celor care cultiva ura nu poate fi construita decat cu participarea ambelor parti.
      • 0 (0 voturi)    
        Re: (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:36)

        szasz [anonim] i-a raspuns lui cristian

        Corect, felicitari pt comentariu.
    • +1 (1 vot)    
      un comentariu normal (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:58)

      flueras [anonim] i-a raspuns lui szasz

      corect comentariu. de aici s-ar putea construi mai departe. dar ar trebui sa ai cu cine, de o parte si de alta.
  • -3 (3 voturi)    
    Decebal , Tepes si Tokes (Duminică, 19 aprilie 2009, 5:27)

    Gica [anonim]

    Tare as fi curios ce i-ar face Decebal cel neinfrant -fiindca spiritul lui Decebal e liber cu tot imperiul Roman - daca l-ar auzi cum vorbeste.
    Tepes l-ar trage-n tzapa pe ' revolutionar ' sa-l vada tot poporu cum vrea el drepturi pentru minoritati si tzara pe pamant Geto-Dac.
    Si daca nici Dacii nu-i ajung sa caute in inima Ardealului si Moldova vestigii vechi de 7.000 ani cum a fost Cultura CUCUTENI .
    Si poate o sa-i intre 'revolutionarului' in brain ca asa-i pamant din stramosi unde maidanezii parsivi nu au ce cauta.
  • -2 (2 voturi)    
    Tokes (Duminică, 19 aprilie 2009, 8:54)

    Duiliu [anonim]

    Sunt Ardelean. Din Cluj. Stie dl Tokes ce caut eu in Bucuresti ? Aveam o casuta in Cluj. Pe str Artelor nr 10. Dar mama era profesoara de istorie si geografie la liceul israelit, pe mine ma botezase Duiliu, dupa numele generalului roman care a costruit castru Napoca, deci , au zis cei cu pene de cocos care au navalit in Ardeal in 1940, suntem evrei si trebuie sa ne ducem la Auschiwitz.
    Mie rusine si regret amarnic ca o perioada de timp am luat apararea acestui nemernic. In prima zi de Paste nu s-ar fi cuvenit sa scriu asa ceva.
    Dar Dvs de ce scrieti ? Chiar nu stiti cat rau ne-au facut indivizii astia care au venit de prin partile Mongoliei ?
    • +1 (1 vot)    
      fantastic (Luni, 20 aprilie 2009, 22:37)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Duiliu

      domnule Duiliu, cam citi evrei a rezolvat Antonescu? Odessa iti aminteste de ceva? pogromul de la iasi tot cei cu pene de cocos l-au realizat? sa nu va fie rusine de nimic, decit de faptul ca va dati roman verde si nici macar nu stiti sa scrieti corect. corect este: "mi-e rusine", iar macar in memoria celor ce au murit acolo ar trebui sa stiti ca se scrie Auschwitz (nu Auschiwitz) sau Oshpitsin in idis.
  • -1 (3 voturi)    
    cat timp... (Duminică, 19 aprilie 2009, 9:48)

    resita31 [utilizator]

    cat timp vor mai fi tolerati instigatorii in ROMANIA ?!
    cand vor fi chemati in instanta instigatorii din ROMANIA ?!
    Constitutia ROMANIEI:
    ARTICOLUL 1
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Luni, 20 aprilie 2009, 9:55)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui resita31

      România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil. " si de kkat' !

      Stim cu totii,roman,ungur sau ce o fi el.
  • +1 (5 voturi)    
    Adevar (Duminică, 19 aprilie 2009, 10:00)

    UNgur [anonim]

    Pentru cei ce sint nedumeriti ori se fac ca nu intzeleg ce zice Tokes , aduc sub observatie urmatorul fapt ce nu se poate contesta deocamdata : toata Transilvania prin asezarile sale mari si mici , incepand de la Brasov la Timisoara din Maramures la Hunedoara , poarta amprenta maghiarimii (ungurimii) . Daca luam de pilda constructiile vechi din orese si sate , cum ar fi bisericile , cele unguresti dateaza din sec XII - XV , pe cand cele romanesti au o vechime de cateva zeci de ani , majoritatea construite acu , recent , dupa revolutie ! (la fel si cladirile din "centrele vechi" ) Asta spune tot pentru cei ce vor adevarul , si nu conteaza pentru cei ce vor sa-l falsifice . Acu , in sec XXI , un ungur ca mine vrea sa fie lasat sa traiasca dupa obiceiurile culturii din care face parte , sa fie lasat sa "moara" pe limba lui daca e cazul ... Acesta se poate realiza doar daca se intrerupe asimilarea inceputa de comunisti , si se pare ca singura cale este "autonomia" culturala si varianta teritoriala acolo unde sintem in numar "majoritar" . Da . de la stat la autonomia in cadrul careia sa se poata pastra identitatea culturala si nationala , respectand legile statului roman . Cred ca ar fi avantajos pentru toata lumea , fiind de fapt firescul ce se degaja deopotriva din tercutul si prezentul "transilvan" ! Lumina lui Christos cu noi !
    • -1 (5 voturi)    
      Istoria bat-o vina (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:06)

      DlGeo [anonim] i-a raspuns lui UNgur

      Da de ce nu zici mata ca poarta amprenta imperiului Austro-Ungar care a tinut sub 'papuc' aceasta regiune atatea sute de ani, impunind domnitori, construind edificii si si omorand romanismul pe roata chinurilor ? Dominatia a fost totala, dar vechii daci au ramas pasnici si intelegatori. Da exista o limita a nesimtirii unora (nu ma refer la tine scriitorule)
      Pina cand se vor mai promova ideile imperialiste ? Aici a fost teritoriu GETO-DAC si tara asta se numeste Romania !
      Lumina sa va lumineze si pe voi !
      • 0 (0 voturi)    
        tot istoria, fir-ar sa fie (Luni, 20 aprilie 2009, 11:05)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui DlGeo

        Imperiul dualist austro-ungar a avut o viata scurta, bietul, de la 1867 la 1918, deci lasa pista asta si cauta alta, amigo
    • -3 (3 voturi)    
      biserica veche de acu patru sute de ani (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:08)

      chiti [anonim] i-a raspuns lui UNgur

      ti-o arat eu cind vrei, arsa de cinci ori de cei ce conduceau la vremea aceea,de la austo-ungari au avut voie sa faca o biserica greco catolica, adica nici ortodoxa nici catolica. cind vrei iti demonstram ce timpenii debitezi. in drum spre ungaria dupa ILIA pe marginea drumului vei vedea o biserica monument de 700 de ani pe care nici Ceausescu nu a avut curaj sa o demoleze, soseaua in acel loc face o curba mare o ocoleste. imi pare rau dar sunt urmasul unora care au suferit de pe urma hortistilor, si cred ca ti as umple gura cu pamint cum au procedat in 44 neamurile tale si tie si lui tokes
      • +2 (4 voturi)    
        @chiti (Duminică, 19 aprilie 2009, 13:58)

        UNgur [anonim] i-a raspuns lui chiti

        Nu te inflama nenicule ! Si eu sunt urmasul acelor care au suferit de pe urma celor ca tine ... asta este istorie , si vad ca va place sa va victimizati . Foarte multi unguri au avut si au de suferit din cauza unor romani ca tine , asta nu o zice nimeni , nici cartile de istorie din care va "inspirati" . Lasa-te cu gura de tarana , si nu manca rahat ... eu vorbesc de altceva aici , poate ca exista biserica de care zici tu , nu stiu ce "hram" poarta , insa eu vorbesc de faptul ca aici sint s-au fost unguri de cand e lumea , ca-ti place ca nu . Un ex asemanator cu al tau gasesti aici : http://www.hotnews.ro/stiri-esential-3055121-video-biserica-demolata-vremea-lui-ceausescu.htm . Daca intr-adevar te intereseaza fondul problemei , poti urca dinspre Ilia spre Tara Motilor si sa cobori pe Valea Ariesului sa vezi ca si acolo tot ce este mai vechi este "ramasita" de ungur ! Sa nu ratezi Rosia Montana , unde spre ex sunt doua biserici unguresti si una romaneasca , iar cimitirul este plin de cruci cu nume de unguri ... Asta ar trebui sa-ti spuna ca suntem de mult p-acilea si n-am venit la cules de mure ... asa ca n-avem de ales : trebuie sa ne incapem ! Hristos a Inviat !
        • -1 (3 voturi)    
          nume de ungur (Duminică, 19 aprilie 2009, 15:44)

          cris [anonim] i-a raspuns lui UNgur

          dragul meu, in cimitire vezi nume de unguri pentru ca numele romanesti au fost maghiarizate.
          • 0 (0 voturi)    
            Re: (Marţi, 21 aprilie 2009, 10:50)

            szasz [anonim] i-a raspuns lui cris

            Asta e caraghios.
        • +1 (1 vot)    
          pentru ungur (Duminică, 19 aprilie 2009, 19:10)

          tic [anonim] i-a raspuns lui UNgur

          Usurel amice! Noi discutam aici de altceva. Istoria e istorie si, din fericire pentru noi si din pacate pentru voi, nu se poate schimba dupa cum vrea unul sau altul. Edificiile, bisericile, cimitirele si mormintele de care vorbesti dateaza de maximum 300-400 de ani, pentru ca Transilvania a fost sub ocupatia voastra in perioada aia. Dar acum 2000 de ani voi nici nu erati in Europa. Cetatile dacice de la Sarmisegetuza, cetatile romane din zona Salajului (cel mai nordic avanpost al Imperiului Roman), mormintele si comorile dacice, scrierile antice despre triburile dacice, nu pomenesc un singur nume unguresc. Daca iti place sa traiesti aici, printre romani mai buni sau mai rai, bine, daca nu, esti liber sa pleci in Ungaria ta iubita, ca nu te tine nimeni. Dar nicio palma din pamantul acestei tari nu va fi in veci a voastra, altfel s-ar rasuci in mormant milioanele de romani care si-au dat viata pentru a o apara de fel de fel de neamuri "cuceritoare", inclusiv de unguri. Apropo de biserici, stiai ca 2/3 dintre ctitoriile ridicate de Stefan cel Mare se gasesc pe teritoriul Republicii Moldova, si doar o treime in Moldova noastra? Noi atunci ce sa mai zicem? Voi, maghiarii care traiti in Romania, de fapt, nu v-ati pierdut tara, ci ati castigat o tara, ca altfel nu ati fi avut niciuna. Sfatul meu, bucurati-va de ceea ce aveti, fiti multumiti ca aveti in tara asta mai multe drepturi decat au romanii si lasati prostiile, ca nu mai tine! Daca nu va convine, granita se trece doar cu buletinul, daca nu stiai asta!
          • 0 (0 voturi)    
            dar de Cucuteni ? (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:16)

            Cucutoi [anonim] i-a raspuns lui tic

            Ok...ei contesta pina si Dacii. ha ha ha..
            Dar de Cucuteni au auzit in viata lor ? Vor gasi in inima Ardealului dar si BASARABIA SI UCRAINA o veche cultura, CUCUTENI !
            E cea mai veche din EUROPA , de 7000 ani acest pamant a fost locuit .
            Ne-au calcat imperiile, ne-au omorat eroii, ne-au tras pe roata patriotii, ne-au impuscat vitejii, ne-au falsificat istoria.
            Dar suntem AICI !
          • -1 (1 vot)    
            @tic (Luni, 20 aprilie 2009, 8:27)

            UNgur [anonim] i-a raspuns lui tic

            Asta ziceam si eu ! Voi romanii o tinetzi cu dacii si romanii . De romani va puteti lega pt ca ei si-au lasat urmele p-acilea ! Dar de cand zici tu , de acu 2000 de ani , pana la era Ceausescu , de cand a inceput marea asimilare , nu abunda semnele de civilizatie romaneasca , in schimb cladirile si mormintele de care ziceam mai sus , apartin ungurilor ... in Transilvania , in Moldova si alte parti poate ! Totusi vaz ca ai povetze bune pentru noi ungurii ... eu zic sa le aplici tu in primul rand pt ca din compararea scrierilor de mai sus , se pare ca tu "ai adus papura in targ" ! De bine pt oricine !
          • 0 (0 voturi)    
            ...stiai asta! (Luni, 20 aprilie 2009, 10:14)

            mitica [anonim] i-a raspuns lui tic

            Desteptule! Nu vrea nimeni nici o palma de pamant,de ce mananci si tu rahat?

            "2/3 dintre ctitoriile ridicate de Stefan cel Mare se gasesc pe teritoriul Republicii Moldova, si doar o treime in Moldova noastra" ---- daca-i asa de ce nu va legati de rusi,sa va dea teritoriile inapoi,sau e mai bine sa acceptati 1 milion moldoveni si sa-i imprastiati prin RSR...

            De ce vorbesti tampenii de genul -in tara asta mai multe drepturi decat au romanii?
            Esti dus cu sorcova amice !!!
    • +1 (1 vot)    
      ahmadinejad (Duminică, 19 aprilie 2009, 17:03)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui UNgur

      amice, atata timp cat respecti legile statului roman poti sa fii de acord cu acest slujitor al diavolului, pacat insa ca nu iti dai seama ce hram poarta si ca invrajbirea pe care o propaga acest ahmadinejad secuian nu serveste la nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      ptr UNgur (Luni, 14 septembrie 2009, 19:52)

      DRDAOS [anonim] i-a raspuns lui UNgur

      Trebuie sa te mai documentezi in legatura cu originea oraselor si cu dovezile arheologice .Nu poti construi nimic cu 5 la suta din populatie decat dc maghiarizati Mai citeste Oameni ca tine sterg orice prietenie orice respect ptr o natiune si din cauz lor spiritele se incing si pot iese lucruri urate.Citeste mai intai apoi vorbeste si nu citi documente maghiare citeste si altele scrise in alte limbi Nu sunteti buricul Europei.Ati fost niste buni <intreprinzatori> V-ati dat cu germanii cu austriecii si pana laurma vi s-a infudat.Daca ai stii ce parere au multi germani despre voi...
  • -2 (2 voturi)    
    alt indocrinat sa nu zic mitocan (Duminică, 19 aprilie 2009, 11:53)

    mimi [anonim]

    Din pacate cu aceasta etnie nu se poate discuta normal ori cite argumente ai aduce,precum acest ungur cu ochelari de cal ,nu,la astfel de oameni trebuie sa le impui cu forta realitatea astfel iti racesti gura de pomana.Vorbeste acest venetic de biserici si de alte constructi(care constructii) Cu bisericile este o intreaga istorie si anume ,ori unde se afla o comunitate cit de cit insemnata (citeva sute }faceau o biserica ,asa au facut si in franta asa in iohanesburg asa si in transilvania ca doar migreaza bozgorii dar urmele ramin si nu se pot sterge.Dar ai uitat sa spui nedumeritule ca rominii ardeleni nu au avut voie sa construiasca biserici zidite di sec.xv doar din lemn ca sa le puteti arde cind vreti,cea ce ati si facut.
  • +3 (3 voturi)    
    discernamant (Duminică, 19 aprilie 2009, 12:25)

    qwertyu [anonim]

    discursurile nationaliste nu fac decat rau de pe oricare parte ar fi pronuntate. toti suntem oameni, iar diferentele acestea de care se agata obsesiv unii indivizi au scopul de a ne dezbina pentru a-si atinge interesele meschine. oamenii de buna credinta stiu sa traiasca in pace impreuna. instigarile, manipularile sunt instrumente ale mintilor bolnave care cred ca vor trai vesnic pe aceste locuri. sa dea Dumnezeu sa fim suficient de inteligenti, vorbitori de limba romana si de limba maghiara, sa nu plecam urechea si inima la aceste diversiuni si sa cautam sa traim cu demnitate si respect reciproc in locurile in care am crescut impreuna siin care cresc copiii nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      cum drak se face (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:12)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui qwertyu

      Cum se face ca indivizii astia apar cu declaratii patriotice si mai ales iredentiste mai ales in preajma alegerilor.
      Eu cred ca unii trebuie debarcati . A trecut vremea parului, tara asta e muma la toti numai la nemernici nu e. Invatati intai sa fiti romani si sa respectati tara asta si veti primi prietenia . Iar primul pas e sa ziceti PAS indivizilor ca TOKES si gasca !
    • 0 (0 voturi)    
      Re: (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:39)

      szasz [anonim] i-a raspuns lui qwertyu

      Absolut de acord. Vezi comentariul meu, mai sus.
  • +1 (3 voturi)    
    vin alegerile, deci... (Duminică, 19 aprilie 2009, 13:39)

    ovidiu [anonim]

    cu ocazia alegerilor europarlamentare s-a trezit si dom lazlo sa mai faca niste afirmatii mincinoase pentru a-l ajuta in campania electorala.

    penibil ca de obicei. asemea subiecte au loc doar la otv
  • 0 (0 voturi)    
    de cand e lumea.... (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:09)

    DlGoe [anonim]

    Pe acest pamant de cand e lumea....dar lumea de care vorbiti a inceput cu Geto-Dacii sau nu bate pina acolo ? Ia bagati un ochi coalea la un istoric care chiar stie meserie ....

    http://www.youtube.com/watch?v=CWcSZVTy9_s&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=lHlxgpS3kn4&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=pxuGDLMjYQY&feature=related

    Deci eu zic asa: Fiti europeni si nimeni nu are nimik cu voi. Da renuntati la prostiile iredentistilor si a lu Tokes ! Sa nu credeti ca nu se stie...Acum se stie...
    Lumina pastelui sa fie cu voi !
  • 0 (0 voturi)    
    voteaza ungurii (Duminică, 19 aprilie 2009, 23:42)

    asdfg [anonim]

    voteaza ungurii cu minusuri cu doua maini fiecare
  • 0 (0 voturi)    
    Dovada atrocitatilor (Luni, 20 aprilie 2009, 10:05)

    Maghiar [anonim]

    Dragi cititori ai Europului , anexez dovada atrocitatilor la care au fost supusi ungurii in Romania.

    http://www.youtube.com/watch?v=9xuQEnEbAuw&feature=related
  • +1 (1 vot)    
    Frati Romani si prieteni Unguri (Luni, 20 aprilie 2009, 11:20)

    DlGoe [anonim]

    Fiti ingaduitori ! Istoria nu o poate schimba nimeni, dar viitorul DA ! Trebuie sa plecam de la actuala situatie, asa incurcata cum e ea.

    Sunt oameni care stau in umbra ! Au bani , au influenta, au presa, fac parte din structuri bine organizate ! Cateva mari nume le cunoasteti si voi.
    Acestia se servesc de 'cozi de topor' si pun omul impotriva omului ! Acesta e scopul lor, modul lor de a trai si face politica.
    A proceda in acest mod, inseamna a le da apa la moara, violentele vor naste grave tulburari sociale, unde oamenii simplii vor suferi. Fiindca numai sarmanii mor, bogatasii doar manipuleaza.

    Fiti intelepti, fiti pasnici , nu lasati ura si violenta sa va umbreasca. Luptati de partea prieteniei ! E loc pentru toti in tara asta.
    Dumnezeu -catolic sau ortodox e unul singur- sa ne ajute !
  • 0 (0 voturi)    
    stepa (Luni, 20 aprilie 2009, 11:48)

    Florea [anonim]

    Daca si-au chiert tara s-o caute in stepele monngole,acolo'i :)
  • 0 (0 voturi)    
    Schytia (Luni, 20 aprilie 2009, 12:12)

    anonim [anonim]

    Huni-Avari-Maghiari veniti dinSchytia
    Maghiari sunt 7 clanuri de aristocrati dintre huni, aka avari.....
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate, Tokes are drteptate! (Luni, 20 aprilie 2009, 17:01)

    T. Balaceanu [anonim]

    Unde gresim noi, romanii? Gresim atunci cand nu facem deosebire intre minoritatile venite din alte tari si cei care au devenit cetateni romani prin atasarea la Romania a teritoriului in care traiau. Toti neromanii trebuie sa se simta aici ca fiind "acasa", dar indeosebi maghiarilor trebuie sa li se creeze conditiile necesare in acest sens.
    Tot o ineptie e sa ne referim la statutul minoritatilor din Franta, de exemplu. Arabii, negrii, romanii etc., toti cei veniti in Franta, au luat decizia constienti ca acolo vor trebui sa invete bine limba franceza, ca vor trebui sa se supuna total legilor si traditiilor de acolo. Nici macar nu pot emite pretentia de a avea scoli in limba lor, sustinute de la bugetul statului francez etc. Maghiarii nu au venit in Romania ca imigranti, ei au fost preluati odata cu teritoriul in care traiesc. Clar?
    • 0 (0 voturi)    
      la ce scoala ai invatat (Luni, 20 aprilie 2009, 21:00)

      Moldovean [anonim] i-a raspuns lui T. Balaceanu

      La ce scoala ai invatat mai balacescule ? Asa te-o invatzat muma-ta pe tine ca ala a fost teritoriu strein, cucerit de imperiul DAC ? Da de Daci a auzit neamurile tale ? Tu esti Roman sa zici "noi romanii " ?
      Nu iti e rusine sa vorbesti asa ? Nu prea iti e.
      asa v-au bagat in cap masonii ? De asta au incercat sa distruga toti nenorocitii istoria ?
    • 0 (0 voturi)    
      profu tau de istorie (Luni, 20 aprilie 2009, 21:21)

      profu tau [anonim] i-a raspuns lui T. Balaceanu

      Nenea, ia baga un ochi coalea ca vad ca dupa ce ai fost doar la lectiile de istorie ale tradatorilor . Ia si priveste si vezi incepind din anii 6000 inaintea erei noastre. M-as mira sa pricepi ceva.

      http://www.iatp.md/istorie/romana/antica/maps.shtml

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia

      http://www.civicmedia.ro/acm/images/stories/harti_romania/old-Romania%20Dacia%20Felix%20-.jpg

      http://www.scribd.com/doc/3355635/Pietrele-Dacilor-Vorbesc

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C5%9Fier:Dacia_romana.svg
  • +1 (1 vot)    
    baliverne pentru fraieri (Luni, 20 aprilie 2009, 20:18)

    ungurita [anonim]

    astea sunt baliverne aruncate in ochii maghiarilor de liderii lor.dupa revolutie capii udmr au devenit adevarati grofi locali,nu-i mai lasa pe maghiarii de rand sa invete romana astfel ii pot stapanii mai bine vorbind ei in numele lor (parca sunt in ferma animalelor).acum vor autonomie cu toate ca ii doare pe ei in cot de ungaria mare,tot ce vor este ca statul sa nu-si bage nasul in afacerile lor,maghiarii sa aiba grija ca vor ajunge sclavii smecherilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Laszlo Tokes: Maghiarii nu sunt venetici in Transi (Luni, 20 aprilie 2009, 21:49)

    Marcel Ghita [anonim]

    din pacate dam dovada de prea multa prostie si toleranta cu idivizi ca tokes care ar trebui sa fie incarcerati imediat ptr tentativa de subminare a suveranitatii nationale si dat ca exemplu de fapt acestui individ odios ar trebui sa ii aplicam exact aceleasi tratament pe cre il plcau ungurii minoritatilor din fostul imperiu austro-ungar .
    • 0 (0 voturi)    
      curatenie (Marţi, 21 aprilie 2009, 7:36)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ghita

      Daca stai sa asculti conspiratiile , baietii sunt bine organizati si 'legal' prin asociatii si fundatii, deci nu duc lipsa de bani si logistica.

      Decat sa se faca 'curat' in fotbal mai bine se facea curat la acesti indivizi . Da nu usurel. Dalea grele, de TRADARE !
  • 0 (0 voturi)    
    de asta ce ziceti ? (Luni, 20 aprilie 2009, 21:50)

    trac [anonim]

    Domnului Tokes si gasca de nestiutori o dedicatie speciala de la TRACI !

    http://www.youtube.com/watch?v=5RJL5BzlMMQ&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=EXVCJ4m0J78&feature=related
  • 0 (0 voturi)    
    replica pentru ignoranti (Luni, 5 mai 2014, 16:09)

    Cetateanul Roman [anonim]

    Bine domnule (oare?!?!) Tokes, dar nu va amintiti ca v-ati pierdut tara \aceea de prin mijlocul Asiei? Aceea ati stapanit-o de cand ati aparut pe Pamant ca natie, nu ati luat-o cu japca, in stilul propriu hunilor. Normal ar fi sa revendicati ceea ce v-a apartinut acolo, nicidecum aiurea. Plecand de acolo, da, v-ati pierdut tara, CORECT! Vorbiti cu rusii, mongolii sau chinezii, poate catadicsesc sa nu va refuze...