Crin Antonescu: Coruptia a inflorit in ultimii 5 ani, iar presedintele insusi nu respecta legea. Putem vorbi despre clanul Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2009, 14:14 Actualitate | Politic


Traian Basescu nu a reusit sa castige "un centimetru in lupta impotriva coruptiei" in aproape cinci ani de mandat, coruptia a inflorit in Romania, iar presedintele insusi nu respecta legea, a acuzat, duminica, proaspatul lider al PNL, Crin Antonescu.

"In momentul in care a candidat si a castigat presedintia Romaniei, a angajat pentru mandatul domniei sale o campanie ferma de lupta impotriva coruptiei. A facut multa propaganda, a operat indirect o serie de arestari. Coruptia in Romania a inflorit. Observam ca presedintele nu numai ca n-a reusit prin intermediul institutiilor pe care le-a controlat - DNA, Parchet, Ministerul Justitiei in perioada de inceput, dar si dupa aceea - sa castige un centimetru in lupta impotriva coruptiei si constatam ca era si greu", a afirmat liderul liberal, citat de NewsIn.

  • Crin Antonescu: S-a ajuns la amenintari, putem vorbi despre clanul Basescu

Crin Antonescu a acuzat si o "solidarizare pentru ca societatea civila sa nu investigheze cazurile privind averea familiei Basescu": intr-un stat civilizat, spune Crin Antonescu, Administratia Prezidentiala ar fi raspuns prompt si ar fi explicat cum fiica presedintelui, Ioana Basescu, a obtinut suma pentru achizitionarea unei proprietati "pe teritoriul imperiului domnului Popoviciu" si ar fi dat raspunsuri clare in legatura cu legalitatea asocierilor fratelui presedintelui, Mircea Basescu, sustine politicianul liberal.

"In loc de aceste clarificari avem parte de forme de nervozitate, de agresivitate si chiar de amenintare din partea a ceea ce putem numi, din pacate, <clanul Basescu>. Ma tem ca azi putem vorbi despre clanul Basescu, avem privelistea jalnica a unui partid, PDL, patronat si condus in realitate de Traian Basescu, care a adus, pentru prima data, la vedere in structura guvernamentala, interlopi, care nu au fost inca saltati, asa cum au fost Becali, Popoviciu. Ma refer in primul rand la Costel Iancu".

"S-a ajuns la amenintari. In momentul in care Mircea Basescu vorbeste de locul de veci al domnului Ciuvica, asta nu e o gluma, o anecdota, o butada, este o amenintare si este inacceptabil ca intr-o tara membra a UE, fratele presedintelui sa ameninte un jurnalist sau un om din societatea civila care se ocupa de astfel de investigatii", a incheiat Crin Antonescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2085 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    VOI VORBITI DESPRE CLANURI? (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:22)

    CRIN, ESTI JALNIC [anonim]

    exemple de amenintari la adresa lui Basescu:
    BOGDAN OLTEANU:

    Preşedintele Camerei De­pu­taţilor, Bogdan Olteanu, a afirmat, întrebat despre declaraţiile „rasiste” ale lui Traian Băsescu la adresa unei ziariste, că ultimul preşedinte care nu a avut nimic de învăţat a fost împuşcat în decembrie 1989 şi că speră ca actualul şef al statului să scape cu viaţă.

    MIRCEA GEOANA:
    "Traian Basescu, ca multi alti politicieni din clasa politica actuala, este un deseu toxic al tranzitiei.
    Cand ai in fata un deseu toxic, ai trei variante: fie il incinerezi, fie il izolezi si il pui intr-un sarcofag de plumb, fie il reciclezi".


    CINE PE CINE AMENINTA??? NU VA ESTE RUSINE?
    • -1 (11 voturi)    
      despre amenintari (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:54)

      vladislav [anonim] i-a raspuns lui CRIN, ESTI JALNIC

      Nu-i simpatizez pe nici unul dintre politicienii de mai sus si nu-l mai simpatizez nici macar pe toarsu Basescu. Dar asta nu ma impiedica sa vad lucrurile clar: nu este nici o amenintare in frazele de mai sus.
    • 0 (18 voturi)    
      Si asta il disculpa pe Basescu de orice vina? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:13)

      andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui CRIN, ESTI JALNIC

      Nu mai avem ratiune?! Pentru ca si altii sunt vinovati tre sa-l pupam in continuare pe base?! Pupati funduri toata ziua, cum naiba dormiti noaptea?! Sper ca totusi comentariile pro base de aici sa faca parte din celula PDL :D, ca daca nu, am ajuns o natie vai de noi. Trezeste-te Romania!
    • 0 (10 voturi)    
      "celula", nu? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:43)

      vio [anonim] i-a raspuns lui CRIN, ESTI JALNIC

      Domle, ce arhiva aveti in Modrogan!! Si le scoateti, pac, la Rasboiul!

      Dar o nelamurire am: faptul ca BO sau MG l-au amenintat pe Basescu, il absolva pe Mircea Basescu de vina? Faptul ca x fura, il absolva pe y cand fura?

      Apropo, daca Geoana a amenintat cu "moartea", de ce ii sunteti colegi la guvernare? Sau cine se aseamana se aduna? Din nou!
      • +2 (6 voturi)    
        despre GOOGLE ati auzit? (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:24)

        vioViorica [anonim] i-a raspuns lui vio

        ia baga si tu pe google: "bogdan olteanu ceausescu basescu" si apoi "geoana basescu deseu" si vezi ce iti iese. Pacat ca inca nu cunosti miraculosul Google. Stai jos, nota patru. Ce celule? poate tu stai in celula sau la Cafeneaua Politica de pe Titulescu, nu? aia a liberalilor cu sageata frinta.
    • 0 (0 voturi)    
      sa-l recicleze (Luni, 6 aprilie 2009, 17:33)

      vio [anonim] i-a raspuns lui CRIN, ESTI JALNIC

      Sa-l recicleze. Sa-l recicleze. Sa-l voteze romanii pentru inca cinci ani.
  • +4 (22 voturi)    
    foarte bine, dle Antonescu! (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:30)

    Alexia [anonim]

    Dati dvs. primul exemplu de "declanizare" si sa renunte iubita dvs., dna Valean, la candidatura pe listele europarlamentare. Sa se transforme intr-o femeie obisnuita, cu job de la 9 la 17. Aveti cojones ptr asa ceva? Nu cred!
    • -5 (11 voturi)    
      Oare Patriciu controleaza si ALDE? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:12)

      Arminius [anonim] i-a raspuns lui Alexia

      E vicepresedinte ALDE din 2007, pe vremea cand se punea problema ca Antonescu sa fie exclus din PNL din cauza criticilor la adresa guvernului. Locul de pe lista si l-a castigat singura! Mai uitati-va si voi la politica europeana, ca altfel o sa muriti de prostie inhaland toate rahaturile ce plutesc pe Dambovita. Uite si un link (oficial, fireste, ca wikipedia si blogurile nu-s surse valide!) care sa-mi sustina argumentul (ca vad ca si asta e o mare problema: debitam ineptii fara acoperire, ca domnul Traian Basescu si studiile in strainatate ale distinsei sale fiice). http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/view.do?language=RO&partNumber=1&country=RO&id=37324 . Ah, apropo, daca nu stiti ce-i aia ALDE, va recomand un dictionar. E grav!
      • +5 (5 voturi)    
        nu fii chiar asa de varza! (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:42)

        Alexia [anonim] i-a raspuns lui Arminius

        Foarte bine ca e. Ne-am saturat de Elene Ceausescu si cabinete 2. Familii intregi in partide. Decenta i-ar impune sa se retraga de pe liste, slava domnului, n-o sa moara de foame si job bine salarizat si-ar gasi oricand.
        Problema e ca n-au decenta. Mai ramane sa anunte si Mihaela Geoana ca va candida sau sa fie numita sefa la vreo institutie platita din bani publici!
        • 0 (2 voturi)    
          r (Duminică, 5 aprilie 2009, 18:54)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Alexia

          Mihaela Geoana este presedinta Societatii Nationale de Cruce Rosie Romana.

          deja e infiltrata :))
      • +5 (5 voturi)    
        du-te la vot, tovarase penelist! (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:45)

        Alexia [anonim] i-a raspuns lui Arminius

        Si mai stii ceva? Voteaza-i tu, ca pe mine la urne n-o sa ma vaza dl. Garoafa. Pupa-i tu in partea dorsala!
  • +3 (15 voturi)    
    Mireille Chucky Crinela Antonescu (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:32)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    vorbeste despre coruptzie si clan - oa-ha-ha-ha! nu-i este jena papagalului sterlingo-petro-liberal? da' cu metresa pe lista pentru Parlamentul UE el ce e? nu e clan? vino, chiulaule, cu solutzii pentru tzara, nu numai cu clantza-clantza despre familia basesscu, clantzaule! disperatzii astia sterlingo-petro-penali doar dau din clantza in loc sa caute solutzii concrete pentru iesirea Romaniei din criza in care tot ei au adincit-o!
    • -1 (7 voturi)    
      Tu te-ai citit? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:45)

      tovu [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      Un post ca al tau imi rata in mod clar cine e "disperat".

      Auzi, da Boc nu a promis ca in prima zi de preluare a puterii pune in aplicare legea salarizarii profesorilor?
  • +4 (22 voturi)    
    Vanghelie sau Antonescu, acelasi lucru! (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:39)

    Marian [anonim]

    Acelasi discurs l-a avut si Vanghelie. Nu este o coincidenta, Vanghelie si Antonescu sunt pe aceeasi baricada. Cei 322 sunt din nou impreuna. In spatele PSD si PNL stau mogulii Vantu, Voiculescu si Patriciu si intreaga nomenclatura comunista care a acaparat puterea dupa Revolutie sub obladuirea lui Ion Iliescu. Antonescu este doar unul dintre ei, atata poate, atata va avea. Cand ne va spune despre cele doua acte prin care a dat terenurile strandului Tineretului lui Puiu Popoviciu si cati bani ia lunar din fundatia Dinu Patriciu, asa cum a recunoscut si el dar a spus ca este legal, desi este imoral. PNL va fi, dupa mine, sub 10% la euro-parlamentare, mai ales pentru devalizarea Romaniei in guvernarea liberala cu cele 9 miliarde de euro, pentru ca sunt impotriva statului de drept si a reformarii Romaniei si pentru ca fac jocurile lui Patriciu, Vantu, Voiculescu si a mafiei instaurate de Iliescu si PSD.
    • -2 (4 voturi)    
      Eroare de guzgan! (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:19)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Sorry
      am apăsat din greșeală pe minus. Este PLUS!
  • +9 (19 voturi)    
    PNL (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:41)

    amidona [anonim]

    tragicomic acest crin, seful partidului care a dat tarii si luptei impotriva coruptiei un eminent jurist , pe domnul chiuariu, pe domnul david, sotul fiicei domnului vlasov, si alte nume grele.
    traim momente de dezmat maxim . televiziunile au asmutit o menajerie asupra societatii noastre debile etic si moral . crin a iesit si el sa ciomageasca ramasitele de decenta a discursului public.
  • +10 (22 voturi)    
    Toate tunurile pe Basescu ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:41)

    Anonim [anonim]

    Cum de suporta hartia asemenea ineptii ? De cate ori s-a implicat d-l Basescu in lupta impotriva coruptiei ,s-au gasit repede 322 de voci care sa tipe in gura mare ca isi depaseste atributiunile si ca nu e treaba dinsului ce face si ce desface guvernul PNL ! Acum ii strigati ca nu a castigat nici un centimetru din lupta impotriva coruptiei ! Toti politicienii duc dorul linistei asigurate de la Cotoroceni de Iliescu , liniste sub umbrela careia s-a instaurat marea CORUPTIE in Romania ! Probabil tot pentru a asigura din nou acea "liniste" va doriti si dvs scaunul de la Cotroceni d-le Antonescu .
  • +5 (5 voturi)    
    corect (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:47)

    Dan [anonim]

    si ce facem?
  • +9 (17 voturi)    
    Gura pacatosului (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:50)

    sadwank [anonim]

    S-a trezit cam tirziu domnu' asta. Sau probabil, odata cu cistigarea postului de presedinte al PNL, a devenit un om nou. Atit de nou incit si-a pierdut si memoria, nu mai tine minte ca ei au fost la guvernare, ca ei au scos-o pe Macovei din guvern, ca tot ei s-au inhaitat cu PSDistii in Parlament ca sa-i scape pe marii corupti.
    Sau o fi vrut sa spuna "in ultimele 5 luni" dar era obosit.
  • +6 (20 voturi)    
    Adevărat (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:50)

    aac [utilizator]

    Chucky are mare dreptate. Să ne amintim de ce:

    1. bilețele trimise de Tăriceanu pentru intervenții în justiție.

    2. Debarcarea Monicăi Macovei și a întregului său sprijin politic de la guvernare de către Tăriceanu

    3. Trădarea alianței DA de către Tăriceanu

    4. Numirea lui Qariu la justiție care a întors în numai două luni justiția la jegul care fusese înainte - de Tăriceanu

    5. Opoziția fățișă față de orice reformă a justiției și încolonarea în parlament la comanda PSD pentru eliminarea tuturor oponenților

    6. "Curățirea" elementelor turbulente din PNL care doreau reforma în justiție și care au făcut palnurile de reformă.

    Așa că DA Chucky are dreptate doar că a greșit puțintel clanul.

    Chuky nu ne mai lua de proști! Cîntă la alte mese! Am luat destule dude de la voi nu ne mai trebuie încă una!
  • +9 (13 voturi)    
    Domnul Ciuvică (Duminică, 5 aprilie 2009, 14:54)

    aac [utilizator]

    are acest apelativ probabil fiindcă acum e incorect politic să mai folosim termenul de "tovarăș" că alte calități nu văd să-l califice pentru asta.
  • +7 (11 voturi)    
    si el ? (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:07)

    ciampas [anonim]

    daca imi aduc aminte ,din cei 5 ani , 4 ani a fost la conducere partidul in fruntea caruia este d-nul Antonescu. Si tot daca imi aduc aminte si-a pus pe liste prietena inaintea lui Daniel Daianu si Cioroianu . Si atunci cum poate vorbi un asemenea om. Ce ipocrit. De fapt nici nu putea fi altfel. Imi aduc aminte ce spunea in 1995 si ce afacut cat a fost la guvernare.
  • +7 (13 voturi)    
    asta ori e prost ori se face... (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:12)

    dadan [utilizator]

    dar nu e un actor cam bun....pai cine a fost la guvernare tot acest timp cand a inflorit coruptia? cine a fost la ministerul de interne? (o perioada scurta a fost Blaga care din fericire a scapat tara de cateva stegulete rosii ) pai mafiotul de David nu este colegul tau? Incompetentul si papagalul de Chiuariu nu e tot colegul tau de partid? pai nu astia trebuiau sa ne scape de coruptie? pai BAsescu nu are atributii in justitie, iar cand arata cu degetul coruptia tipati toti ca din gura de sarpe ca Basescu isi depaseste atributiile ...dar de fapt tipati pentru ca arata cu degetul spre voi - mai bine uita-te in oglinda si trage-ti cateva perechi de palme inainte sa mai vorbesti aberatii de-astea... si trage-i si lui Tariceanu vreo cateva din partea mea ca le merita...
  • -5 (15 voturi)    
    pedeleii in actiune (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:30)

    eu [anonim]

    voi sunteti la serviciu si duminica dupa-masa? mergeti acasa, ca e week-end! si stati linistiti, ca nu mai manipulati pe nimeni, corabia marinarului se duce la fund!
  • +5 (9 voturi)    
    vorbe (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:45)

    kuk [anonim]

    politica veche..ce aduci nou d-le crin?..acuzatzii si acuzatii..ce a facut pnl-ul?proiecte majore de infrastructura?restructurare in administratzie?..birocartie redusa?nimic d-le crin..tara e intzesata de hotzi si lenesi..avetzi ceva solutii? ..nu cred ..si n-ai cohones precum basescu..macar asta a bagat frica in voi..de urlati la unison ..
  • +1 (9 voturi)    
    Toti o apa si un pamant! (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:54)

    warchild [anonim]

    ma uit mai sus si parca vad suporterii de la un meci de fotbal! galeriile se cearta se iau la bataie si se lasa-n sange! jucatorii se muta de la o echipa la alta ies la bere dupa meci sunt prieteni si fac afaceri impreuna! pentru cei care mai sus zic ca pnl a fost aliat cu psd in ultimul timp e timpul sa se trezeasca pdl este acum aliat cu psd! daca in spatele pnl e patriciu in spatele pdl e popoviciu si altii. daca e vorba de afaceri gen sterling pnl sunt afaceri gen dalli/ baneasa pdl ca sa nu mai vorbim de interlopii gen costel iancu - pentru psd ramane intotdeauna vantu in mod ciudat acum exista si pc la guvernare prin intermediul psd si daca noi romanii am avea prin absurd o justitie independenta si cu adevarat libera lista asta ar fi atat de lunga si ar fi in puscarie atat de multi oameni cinstinti incat in romania nu ar mai ramane picor de politician si om de afaceri! In aceasta situatie trista nici macar unul din noi nu are curajul sa deschida gura decat pe ici pe colo pe un site pe un forum monitorizate si alea! Romanii sunt lasi pupincuristi lipsisti de morala si valori total date peste cap si cel mai rau intre toate romanii sunt un neam uituc! in loc sa ne tot certam care-i mai bun mai bine ne-am trezi si ne-am da seama ca nici unul! de fiecare data cand ii vad pe astia ma gandesc la george cosbuc - noi vrem pamant! si din pacate a avut si are dreptate! btw alex articolul pe care ne-am certat la inceput avea o alta forma la sfarsit aveai tu dreptate dar nu si la inceput, a fost vina mea ca nu l-am recitit!
  • +2 (12 voturi)    
    i-auzi poveste (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:55)

    dumi [anonim]

    bai bulica, dar cine a condus tara in ultimii 5 ani? si vii si zici ca a inflorit coruptia? si inca ceva bulica, hai sa terminam cu porcariile astea, ca basescu este dictatorul care prin parghii care nu le stie nimeni, aresteaza si elibereaza oamenii, insceneaza si minte. E doar un om iar voi sunteti mii de corupti nenorociti.
  • +2 (10 voturi)    
    Nu inteleg (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:08)

    dora [anonim]

    In primul rand ca presedintele nu este raspunzator de declaratiile fratelui sau.Pe urma Mircea Basescu nu este om politic.Daca aveti probe privind averea si afacerile familiei incorecte,deci nu ale presedintelui,ca nu le aveti,atunci faceti sesizare la institutiile care pot face verificarea.Este usor sa va rasculati sub anonimat.
    Amenintarile lui Geoana,Antonescu-viitori contracandidati - sau Olteanu sunt grave si ar putea fi cazuri spectaculoase in justitie.
  • +7 (13 voturi)    
    Crin nu se dezminte (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:09)

    Carol [anonim]

    Daca Crin n-ar fi chiulit atat din parlament ar fi stiut ca lupta impotriva coruptiei revine in exclusivitate guvernelor nicidecum presedintelui tarii.
    Daca luam in calcul numai ultimii 8 ani de guvernare PSD-PNL respectiv Nastase-Tariceanu, nu trebuie sa ne mai miram ca lupta impotriva coruptiei a stagnat si i-a chiar favorizat pe infractori.
  • -5 (15 voturi)    
    Bravo, Crin, pe tine te asteptam (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:14)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Fara gluma, pana acum vreo cateva luni, inainte de monstuosul pact PDLISTO - PSDIST, te injuram de mama focului.
    Acum ca mi-am adat seama cine mi-e Basescu si clanul lui, precum si josnicia partidului pe care pana mai deunazi il sustineam (PDL), abia astept sa le dau peste bot cu proxima ocazie.
    Se poate spune ca sunt unul dintre multii dezamagiti rezultati in urma pactului monstruos pentru impartirea ciolanului din decembrie anul trecut.
    M-am simtit tradat groaznic si la fel simt si acum.
    M-au tradat in cel mai rusinos mod si am sa votez PDL.

    Crin, daca candidezi, te voi vota.
    Alaturi de mine sunt atatia alti cunoscuti, care toti te injurau pe tine si pe PNL-isti pana acum cateva luni, dar care acum sunt de partea ta.

    Trebuie sa le aratam jigodiilor ca nu pot face chiar ce vor in tara asta.
    Ca nu ne pot arunca vointa votului la gunoi.
  • +3 (9 voturi)    
    dude (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:14)

    cristi [anonim]

    1. Crinu' infloreste, de obicei primavara. Asa ca isi permite sa vorbeasca.
    2. Tariceanu, fostul lui sef NU a luat teren de la Popoviciu, ci de la mama lui. *
    3. Contractul dintre Posta Romana (Chiuariu printre altii) si Popoviciu (Procema( nu a fost agreat de Tariceanu (PNL) si de Basescu
    4. PNL= noua mafie din Romania
    PSD are tot dreptul din lume sa se simta tradat. A fost intrecuta de "discipoli"
  • +3 (11 voturi)    
    cap are,minte-i mai trebuie (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:16)

    sile [anonim]

    S-ar parea ca crinii put mai tare a petrol decat taricenii.

    Si Antonescu spera sa castige capital electoral injurandu-l pe Basescu.
    Chiar n-a priceput ca placa s-a uzat si suna discordant ?
  • -1 (13 voturi)    
    PRESEDINTELE (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:38)

    luke [anonim]

    CONDAM FOARTE FERM PE TOTI CEI CARE IL CRITICA PE PRESDINDELE BASESCU...BASESCU ESTE SINGURUL PRESEDINTE CARE SI-A RESPECTAT CEA MAI MARE PROMISIUNE ELECTORALA ...CA V-A UMPLE PIATA VICTORIEI CU TZEPE...PIATA VICTORIEI ESTE PLINA CU TZEPE CU TZEPELE CU CARE BASESCU&CO.NE-A TRAS-O NOUA MURITORILOR DE RIND!!!!!SA MA CONTRAZICA CINEVA!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Nu te contrazic, iti arat adevarul.... (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:55)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui luke

      Nu stiu daca Traian Basescu va mai candida si daca voi merge sa-l votez din nou, dar, sa ma duc la vot pentru a-l inlocui pe Basescu cu Geoana, Antonescu, Duda, Oprescu, Tiriac, sau alte nume vehiculate de hoti si tradatori, inseamna sa ma prostituez. Toti jefuitorii nationali, coruptii, tradatorii si goarnele lor nu mai prididesc sa-l decredibilizeze pe presedinte, sa-l prezinte ca pe un “derbedeu”, comunist, securist, etc. Nimic mai fals. Asta este tot ce pot da mintile lor de hoti, corupti, naimiti si slugi prea supuse ale tradatorilor si jefuitorilor Romaniei. Presedintele Basescu este primul presedinte roman care, dupa 1990, si-a asumat respunderea de a actiona pentru reformarea tarii sale, pentru a o moderniza si civiliza, pentru ca romanii se se simta din nou demni in tara lor si sa traiasca mai bine. A facut tot ce a tinut de el si i-a permis Constitutia. “Haituit” in permanenta. Iar, incercarea de “suspendare” a fost doar un jalnic esec vadit anticonstitutional. Cu bunele si relele sale, ca om si presedinte, s-a dovedit, in primul rand, un patriot care ne-a facut sa ne simtim din nou romani in tara noastra, Romania. Predecesorii sai, niste trecatori efemeri pe la Cotroceni, au dezamagit, nefiind capabili sa aduca ceva bun romanilor. Mai mult, Iliescu chiar a distrus Romania. Traian Basescu a condamnat oficial comunismul in parlament, a trimis dosarele de securitate la CNSAS, a stopat, cat a putut, hotia nationala, actioneaza pentru revizuirea Constitutiei si schimbarea legilor facute pentru aparararea hotiei si coruptiei. Ce nu pot pricepe insa acesti “complotisti”, pentru ca au mintea setata doar pe hotie si tradare, incapabili de sentimente si trairi autentice si cinstite, este ca romanii il iubesc pe Basescu si il vor considera intotdeauna adevaratul lor presedinte de dupa 1990.
    • +2 (4 voturi)    
      te contrazic: (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:21)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui luke

      in contextul folosit de tine "v-a" se scrie legat, este forma de viitor a verbului...in rest ai dreptate

      buna afirmatia lui crin, insa am o intrebare: in ultimii 4 ani cine fura la putere? base era unul singur, penelistii erau mai multi... si raspanditi aproape in toate structurile .... poate ca fix la ei se refera crin si atunci imi dau jos basca in fata dansului!
  • +4 (6 voturi)    
    Coruptia a inflorit in ultimii 5 ani (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:16)

    Viorel [anonim]

    Domnule Crin Antonescu puteti sa clarificati cine a condus Romania in ultimii 5 ani? Presupun ca va asumati greaua mostenire a domnului Tariceanu....
    • +4 (6 voturi)    
      PNL=PETROL FURAT (Duminică, 5 aprilie 2009, 18:18)

      lUCIANMOTZUL [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      A-ti furat tot si visteria zero ,dupa voi potopul asta afost dupa guvernarea voastra.Iar tu mai Crinutule ,papusa manevrata de hotul Patriciu=KGBistu.
  • +4 (6 voturi)    
    Tonomatul Crin (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:45)

    Matei Goarna [anonim]

    Oameni buni, lasati-l in pace, ca nu stie ce spune - i se baga si lui textul si fisa si vorbeste!

    Daca vreti o dovada clara ca profesorasul cel viteaz de istorie comunista, fost presedinte al grupului parlamentar de prietenie cu Federatia Rusa si KGB-istii din Romania, habar n-are de nimic, descarcati de-aici

    http://www.filedropper.com/churchillpresedinte

    un clip in care il face presedinte pe Churchill, cel care a fost doar prim-ministru al Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord!

    Lucru pe care, daca nu-l stia ca profesor de istorie ce se pretinde, ar fi trebuit sa-l stie in calitatea, pe care a avut-o de cateva ori, de membru al unor comisii de politica externa ale parlamentului Romaniei!

    Priviti, minunati-va, trimiteti mai departe, sa afle toti cine-i Obamitza Dandanache asta!
  • -3 (7 voturi)    
    Inca 5 ani de basescu.... (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:49)

    Alin [anonim]

    Crede cineva ca inca cinci ani de basescu mai pot schimba ceva in tara asta? Dupa ce i-a sacrificat pe Stolojan (cu PLD-ul lui cu tot) pe Macovei (ministrul justitiei e un "liberal" duplicitar), traian basescu vrea sa ne sacrifice pe toti numai si numai pentru a fi reales. Cine-l mai crede azi pe basescu?
  • +4 (6 voturi)    
    Un robot Patrician-Iliescian (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:59)

    cornel [anonim]

    Acest mancator de rahat cu apa rece este un robot absolvent de filozofie marxist-leninista, platit de Patriciu & comp. sa para ca e un mancator de fasole. Este un fasss si ....atat.
  • -2 (4 voturi)    
    basescu (Duminică, 5 aprilie 2009, 18:28)

    eu [anonim]

    Cum de va-ti trezit toti avocatii acestui presedinte jucator?V-a angajat oare?Pentru orice om de bun simt este evident ca exista acest CLAN,si ca el face legea in ROMANIA.Iar aici nu este vorba ca aceste acuzatii vin de la Antonescu ci ca ele sunt adevarate,din pacate.mentionez ca nu sunt fan Pnl,dar ultimele evenimente m-au dezgustat,asta apropo si de tov. Basescu!
  • -1 (7 voturi)    
    fosta lui nevasta (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:25)

    Paul [anonim]

    Este interesant ca un Crin de aceasta speta sa dea lectii Presedintelui fara a aminti macar UN subiect pt. care ar merita Presedintele Romaniei sa fie laudat ; asa dar,fiind evident ca Mr.Crin este departe de a fi un onest critic gasesc ca este corect sa amintim tuturor ca fost lui nevasta s-a aruncat pe geam(s-a sinucis)si poate ar fi util sa explice Mr.beam(scuze Mr.crin)DE CE i-a scapat acest eveniment trist care face acum parte de istorie numai ca Mr.Beam,adica Crin este profesor de istorie ; toate astea sint importante de elucidat inca inainte de a avea Mr.Beam "aspiratii" la presedentie; orsicum chiar si Duda l-ar invinge..
    • +3 (5 voturi)    
      nevasta a murit de... cancer (Duminică, 5 aprilie 2009, 21:36)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Paul

      sotia lui era bolnava in stadiu terminal si s-a sinucis pentru ca nu mai suporta durerile
      tot din cauza bolii sale indelungate a si lipsit antonescu de la parlament
      a ramas vaduv cu o fetita mica
      sa iti fie rusine!
      iti doresc... sa NU treci prin asa ceva si sa nu afli prin ce a trecut omul asta
      chiar daca politrucii ca voi seamana cu gandacii,
      aveti si voi locul vostru pe pamant
      printre gunoaiele pe care le scormoniti
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru Paul cel cretin (Luni, 6 aprilie 2009, 10:26)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Ceea ce spui nu are nicio legatura cu politica.
      Femeia avea cancer in faza terminala, dureri atroce, iar suferinta nu era doar a ei, ci si a copilului de 6 ani, care o vedea zilnic agonizand.
      A fost un gest poate disperat si condamnabil, dar ma gandesc ca in locul ei nici eu nu as fi suportat sa vad lacrimi zilnic in ochii copilului meu.
      De aceea se poarta discutii privind eutanasierea, pentru ca suferinta nu e doar a ta, ci si a familiei, a celor dragi tie.
      Pur si simplu acea mama a vrut sa curme suferinta tuturor, pentru ca deznodamantul era oricum inevitabil.
      Cat despre tine, draga Paul, esti un mare bou si atat. As vrea sa te vad cum ai reactiona in aceleasi conditii.
      Luati-va marinarul si dispareti, ca nu mai aveti nici un dumnezeu ! Esti o rusine, Paul.
  • -4 (8 voturi)    
    JOS CU EL! (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:57)

    jos_cu_el [anonim]

    Oricine in loc de Basescu! Este singura sansa de a da peste bot clanurilor portocalii care monopolizeaza deja tot ce inseamna bani de la buget. Singura sansa sa nu ne trezim cu un 'cabinet 2' in unu-doi ani, pentru o Elena gangava da' injectata cu botox.
    Jos cu el!
  • 0 (6 voturi)    
    Mda, tzeapa din Piata Victoriei .... (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:21)

    Johnny [anonim]

    ... e de fapt MAREA TZEAPA de le Cotroceni.

    Apropo, vrea sa rasara acum si o tzepulica care cica s-a aranjat de niste liste foarte lungi si foarte complete.

    Lol
  • +1 (3 voturi)    
    Partidele gresesc pe forumuri... (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:47)

    Bascrinliescu [anonim]

    Dragi partide,
    Ce va doriti voi, de fapt ?
    Voturi !
    De la cine ? De la cei convinsi de doctrinele voastre ?
    Nu ! Aceia deja voteaza cu voi.
    Atunci, de la cine ?
    De la nehotarati, sau si mai bine, de la cei hotarati, la care le puteti schimba optiunea.

    Modul partizan, dar ieftin in care se fac aici comentariile "impuse" este complet inutil din punctul de vedere de mai sus ! Se cearta intre ele niste grupuri aflate la datorie, fara sa le intereseze ce citesc si cu ce raman oamenii din afara acestor "celule".

    Aveti nevoie de specialisti in comunicare pentru forumuri, in stare sa induca decizia si/sau eventuala schimbare a optiunii de vot. Am senzatia ca lucrati cu studenti aflati la primul lor job, precum cei din call centere.
    Pacat, pentru ca ati putea face mult mai mult aici ! E valabil pentru toti, nu am vazut nici macar un singur pachet de comunicare valoros.
  • +3 (5 voturi)    
    Fiara turbata dar fara idei (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:56)

    Caloianu [anonim]

    SI PRIN CE MECANISM ZICI CA L-A PUTUT ARESTA BASESCU PE BECALI? Aruncarea cu acuzatii de acest fel este un mod cam usurel si fara minte de a face politica. Prin el te discreditezi in fata mai multor cetateni decat poti atrage prin asemenea alegatii. Prin combativitatea asta de fiara turbata care arunca in lupta mai multe resentimente decat idei, te sinucizi.
  • +2 (4 voturi)    
    e drept (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:58)

    Nichipercea [anonim]

    Intr-adevar, Iuda Finkelstein Tariceanu impreuna cu Paturiciu i-au depasit pana si pe Nastase, Miki Spaga, DIP si ceilalti. Au lucrat impreuna PNL cu PSD. Le-au dat guvernantii PNL cat n-au putut duce dar si-au si luat ca sa le ramana pentru anii de restriste in care i-au bagat alegatorii ranchiunosi.
    Paturiciu a devenit cel mai bogat roman depasindu-i cu mult prea mult pe Tiriac, Felix securistul sau altii. Afacerea Petrom a mers ata furand romanilor o mare bogatie de care profita Kazahstan si Paturiciu. Romanii au dormit in chiloti si stau cu degetul in gura in loc sa puna mana pe primul par sa-si ia bunul lor propriu inapoi. Sa nu dea cu parul dar sa-i frece pe actualii guvernanti si politicieni si sa nu-i lase pana ce nu recupereaza de la mafiot pierderea.
    Iuda Tariceanu a marsat imberb pe lista celor mai bogatani romani ajungand pe loc de frunte prin inselaciune, licitatii aranjate, comisioane nemasurate, etc.
    Asteptam DNA-ul sa se autosesizeze.
  • -3 (7 voturi)    
    Musamalizarea asta (Luni, 6 aprilie 2009, 2:29)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Noroc ca mai exista o Antena ceva, ca altfel se musamaliza imediat cazul "MirBA si IBA". E frumos sa-l bagati pe Bombonel in fata, pe Bunicuta, pe Prostanac, dar cand vine vorba de-un Costel, de-un Mirciulica, imediat abordati alt subiect. Vorbiti de coruptie, comunism. Nimic neadevarat! Dar intotdeauna Zeus este "uitat". El nu face parte din "sistem', el nu controleaza servicii secrete/DNA, ce mai, el e un salvator.
  • -4 (6 voturi)    
    buna asta (Luni, 6 aprilie 2009, 7:26)

    :)) [anonim]

    clanul basescu !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Super tare (Luni, 6 aprilie 2009, 10:08)

    CCC [anonim]

    Pai cine a avut guvernul in ultimii 5 ani??? N-a fost PNL-ul? Tu unde erai, Crinut, nu te-am auzit spunandu-i lu' Tariceanu ca a ainflorit coruptia!
  • -1 (1 vot)    
    Baiatul asta. . . . . (Luni, 6 aprilie 2009, 14:14)

    Vali cel batran [anonim]

    . . . . .are ceva peste 45 de ani si deja sufera de senilitate. Altfel nu se explica cum de a uitat ca partidul sau a fost la putere in patru ani din ultimii cinci si ca in acest timp au facut absolut orice ca sa-l saboteze pe Presedinte in problema anticoruptiei ba chiar au incercat sa-l suspende. Noi insa nu am uitat!
  • 0 (0 voturi)    
    voi sunteţi români sau bolşevici? (Luni, 6 aprilie 2009, 15:21)

    nemo [anonim]

    majoritatea comentariilor au miros de FSN, daca nu mai rau. PNL, ultimul dintre partidele istorice care mai incearca sa supravietuiasca, inca nu se stie cum va sfarsi. Inca putin si victoria lui Stalin va fi deplina. Si asta cu contributia fiecaruia dintre voi. Cel putin asumati-va toate esecurile si mizeriile in care ne scaldam pentru ca dupa modul cum va exprimati si vociferati cu sfanta manie proletara este evident ca purtati in subconstient urmele unor mentalitati si ale unei educatii de care in fiecare an speram sa dispara. Avem o multime de stalini, deji, ceausesti mici si galagiosi. Nu ma astept sa recunoasteti vreodata ceea ce sunteti, prostia fara fudulie nu are noima. Singura speranta a unei mici turme care este altfel decat haita, ramane credinta in Cel pe care il asteptam de mult. Pentru noi istoria s-a oprit in loc cu multi ani in urma.