Constantin Iancu, directorul urmarit pentru rapire, si-a dat demisia

de G.F.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 februarie 2009, 10:30 Actualitate | Politic


Constantin Iancu, directorul Agentiei Nationale pentru Imbunatatiri Funciare, si-a anuntat demisia din functia pe care care a ocupat-o doar cateva zile, dupa ce Evenimentul Zilei a relatat ca acesta este invinuit de procurori pentru rapire, transmite NewsIn. Iancu a denuntat, intr-o scrisoare deschisa, "atacuri de presa concertate".

Reamintim ca o ancheta a procurorilor in cazul lui Iancu este in curs, functionarul fiind pus deja sub invinuire de catre DIICOT Craiova, potrivit Parchetului General. EvZ a scris ca Iancu este cercetat pentru ca "ar fi ordonat, in 2006, rapirea unui om de afaceri si a sotiei acestuia, pentru a-l determina sa-i cedeze actiunile unei companii". Potrivit publicatiei, demnitarul ar fi actionat alaturi de alti cinci complici, interlopi din Craiova.

Iancu a fost numit de catre PD-L ca director al Administratiei Nationale a Imbunatatirilor Funciare din cadrul Ministerului Agriculturii pe data de 18 februarie. Propunerea a fost facuta de Consiliului de Administratie al ANIF si a fost aprobata, prin act administrativ, de ministrul Ilie Sarbu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1618 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sa ciorditi bine. (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 10:46)

    fane [anonim]

    Nu se poate. E o facatura de presa. Sigur nu PD-L l-a propus pentru ca PD-L e cel mai curat partid. Sigurul imaculat. Portocaliul este in centrul curcubeului. El se lupta cu coruptia. El condamna comunismul. El ne apara de unguri. E si de dreapta si de stanga, de orice trebuie ca sa ne fie noua bine.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari oltenilor (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 10:49)

    yancu [anonim]

    E incredibil ce oameni pot sa ajunga sa ne conduca. Felicitari PDL pt echipa din Craiova, felicitari electoratului din oltenia.
  • +2 (2 voturi)    
    25 ani (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 10:56)

    Ghita [anonim]

    de liniste in cladire rezidentiala ii uram.
    • 0 (0 voturi)    
      ai vazut.... (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 14:26)

      daddy erectus [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

      ce mutra de bidon turtit are?! De halitor de manele, si lingator de OTV nu stie sa lege doua vorbe ca lumea. O sa scape basma curata pentru ca la Dolj, numai cine nu vrea nu scapa de parnaie!
  • 0 (4 voturi)    
    Lucruri in comun (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:04)

    taranistu [anonim]

    Io ma intreb: ce au in comun un Liiceanu sau un Ionut Popescu sa stea in aceeasi barca cu dom Costel? Cand o sa rupa tacerea Liiceanu si o sa zica : "m-au ciuruit!"?
    • +1 (1 vot)    
      Baselu (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:45)

      Io [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Il au pe baselu, nu uita si de infractorii Videanu si Berceanu. Tot in aceeasi gasca.
  • +1 (1 vot)    
    atac de presa sau ancheta? (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:05)

    Conu Leonida [anonim]

    Daca este cercetat pentru rapire inca din 2006 de ce a mai fost numit, chiar nu se fac niste minime verificari inainte? Si daca este cercetat de DIICOT, care sunt atacurile de presa? A scris presa ceva neadevarat, calomnios, insultator? Sunt jignit ca o persoana cercetata pentru rapire ajunge demnitar si apoi acuza presa pentru ca spune adevarul! Multumesc pentru ca participati la curatenie!
    • +1 (1 vot)    
      betia vitezei (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 12:12)

      sandokan [anonim] i-a raspuns lui Conu Leonida

      probabil ca PDL este un partid mititel, nu un partid de masa, cum e PSD . probabil PDL l-a pus din "cauza vitezei" :D.
      chiar asa , de cand Iancu asta face parte din partidul lui Basescu? nu cumva este un oportunist care s-a inscris/migrat de curand in barca puterii?
  • 0 (0 voturi)    
    GUVERNUL VARZA (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:19)

    RAPITORUL [anonim]

    Ce ganduri are acest guvern cand cunoscand trecutul domnului(daca putem sa-l numim domn) Iancu,l-a numit pe acesta intr-o functie importanta.Domnul Berceanu,care in prima zi a dat afara 24 de directori(probabil lucreaza si acum) numai pentru a-si arata muschii,cum a fost de acord sa fie numit director un personaj din judetul si partidul lui,al carui istoric i-l cunostea?
    Ce incredere trebuie sa mai avem intr-un asemenea guvern? Cum pot ei sa mai critice pe vechii guvernanti?Domnul Boc nu infiereaza decat pe ceilalti?
  • 0 (0 voturi)    
    atac electoral (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:19)

    AndreiSe [utilizator]

    Io cred ca e un atac perfidesc brandul Basescu. Am auzit ca vrea sa isi elimine orice concurenta in cadrul PDL in vederea alegerilor ilectorale din toamna.
  • -1 (1 vot)    
    nenorociti care distrug cariere! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 14:47)

    CAP [anonim]

    sa va fie rusine! un om care a primit suportul Partidului Democrat , cum sa il acuzati voi comunistilor de asemenea lucruri! Toti oamenii capabili precum dl Iancu suint indepartati! Ce sa spun.. a lipsit niste nenorociti de libertate! FOARTE BINE! Credeti ca daca nu existau motive intemeiate ar fi facut asta?
  • +1 (1 vot)    
    de ce? (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 19:37)

    Gogu [anonim]

    daca se stie nevinovat de ce sa-si dea demisia? doar de gura presei? haida-de, ce domnisoare de pension avem in clasa politica
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratie de integritate la instalarea in functie (Duminică, 22 februarie 2009, 12:53)

    Mache [anonim]

    Dupa modelul declaratiilor de avere si al declaratiilor de interese, prin care demnitari si functionarii publici isi declara anual averile si legaturile membrilor de familie cu diverse firme care fac afaceri cu statul, trebuie introdusa si o declaratie de integritate - o declaratie pe proprie raspundere prin care respectivul demnitar sau functionar public sa declare si sa descrie sumar faptele pentru care este cercetat penal, administrativ, pentru care a fost judecat si eventual condamnat, caz in care trebuie precizat si stadiul pedepsei - executata, integral sau in parte, fapta prescrisa de lege, gratiat, etc.
    Falsul in aceste declaratii sa fie pedepsit penal si un fals demonstrat sa duca imedita la demiterea respectivului personaj, fara a-i mai lasa timp sa isi dea singur demisia. Sanctiunea pecuniara pentru fals in declaratii sa fie insotita si de pierderea drepturilor cetatanesti pentru o perioada de minim 10 ani.
    Dupa parerea mea este un mecanism mai simplu si mai transparent de rezolvare a acestor cazuri, mecansism care nu mai lasa posibilitatea d-lui Berceanu si altora asemenea cu dansul sa comenteze defavorabil dezvaluirile din presa despre momentul "nepotrivit" in care au fost publicate informatiile.