VIDEO Emil Boc: Daca in aceasta seara a castigat cineva, acest invingator se numeste dreapta din Romania

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:18 Actualitate | Politic


"Daca in aceasta seara a castigat cineva, acest invingator se numeste dreapta din Romania", a declarat presedintele PD-L, Emil Boc, imediat dupa aflarea rezultatelor la alegerile parlamentare. Liderul democrat-liberal a multumit suporterilor sai pentru "elanul vostru din aceasta campanie electorala, adaugand ca "PD-L a obtinut cel mai bun scor din istoria sa".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de Emil Boc:
  • va multumesc pentru elanul vostru din aceasta campanie electorala
  • am reusit impreuna cel mai bun scor din istoria PD-L
  • niciun partid politic nu a reusit sa obtina 50+1 din voturile romanilor incat sa poata pretinde ca a castigat alegerile si ca poate forma guvernul
  • daca in aceasta seara a castigat cineva, acest invingator se numeste dreapta din Romania
  • in aceasta seara, romanii s-au pronuntat pentru dreapta, cu optiune majoritara, si au respins politicile de stanga, ca solutie pentru perioada de criza care ne asteapta
  • PD-L este obligat sa faca demersurile necesare pentru ca politicile de dreapta sa se impuna in viitoarea guvernare

Potrivit exit poll-urilor, PD-L a obtinut la Senat 31.1%  (INSOMAR) si  30,9% (CCSB), in timp ce, la Camera Deputatilor,  democrat-liberali au strans 30.3% (INSOMAR) si 30,6% (CCSB).

Vezi video cu declaratia lui Emil Boc:





















1134 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    dreapta = PNL (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:26)

    nufarul alb [anonim]

    stimate TRAIAN ... BOC ,
    dreapta este formata doar din PNL !

    esti foarte fair play sa consideri ca Tari v-a tras-o !
    partidul tau nu poate fi considerat de dreapta atat timp cat promoveaza majorari de 50% la salarii in vremuri asa de tulburi !

    vezi pe unde scoti camasa cu MARINELU' !

    nu ai uitat: daca nu participi la guvernare, in 2 secunde iti dai demisia ! sau poate ... 5 minute !
    • +2 (8 voturi)    
      Auzi... "dreapta". Ce penali. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:36)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Domnule Boc. In Romania nu exista dreapta si nici stanga. Sa nu uitam ca pana si dumneavoastra v-ati afirmat la un partid de stanga initial (FSN), ca sa nu mai vorbesc ca ati fost activist de partid comunist inainte de '89.

      Cei care au castigat alegerile sunt infractorii, nu dreapta sau stanga, care nu exista in Romania.

      Sutele de infractori care au intrat in Parlament.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu mai merge jmecheria! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:18)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Observator

        Domnule Boc, s-a terminat cu demagogia in Romania (pentru oamenii inteligenti, nu pentru tarani, bgamia-as picioarele in capul vostru!).

        Orice partid care vrea sa castige cu peste 80% (adica sa-i aduca la vot pe nehotarati) trebuie sa:

        1. fie compus DOAR din persoane care au fost in MAXIMUM un alt partid (PNL sau PD, exculs PSD)
        2. sa nu continta fosti membrie ai PCR, securisti
        (cred ca aplicand 1&2 eliminam din start 99% din politicienii corupti din tara asta)
        3. ne asigure ca TOTI politicienii romani vor fi supusi la detectorul de minciuni la urmatoarea intrebare: "Ati furat chiar si 1 leu din banii contribuabililor?"
        4. sa promita ca vor supune aceluiasi test TOTI politistii/judecatorii/procurorii si toti functionarii publici cu intrebarea "Ati luat vreodata mita?" ; toti cei care nu pot trece de acest test trebuiesc DATI AFARA.

        Eu GARANTEZ ca dupa asta va fi mult mai bine in Romania si un partid care ar face asa ceva va fi ales in Romania in urmatorii 20 de ani cu procentaje de peste 80%.
      • +1 (1 vot)    
        Boc (Luni, 1 decembrie 2008, 11:36)

        ioan filipas [anonim] i-a raspuns lui Observator

        Probabil ca Boc a fost activist de partid inainte de `89, dar Boc la Revolutie avea 19-20 de ani, iar varsta de intrare in PCR era de 28 de ani ?
    • 0 (0 voturi)    
      dreapta=stinga (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:26)

      bocul mic [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      sa zicem ca ai dreptate, felicitari. probabil logica ta poate explica si un guvern de stinga dreapta, psd-pnl
    • 0 (0 voturi)    
      dreapta? (Luni, 1 decembrie 2008, 1:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      pai si cand pnl a marit pensiile,aia cum a fost, o adevarata masura de...dreapta,nu?

      hotul striga hotii.
    • 0 (0 voturi)    
      Cetateanul turmentat (Luni, 1 decembrie 2008, 11:31)

      ADRIAN [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Dreapta e reprezentata de PETRE ROMAN????
      De nopotul lui Ghizela WASS??? De nepoti de securisti ca LUDOVIC ORBAN??? E votata de inculti cu 10 clase cum e electoratul lui TARICEANU?? Si in general un mafiot si mason nu e de dreapta
  • +1 (5 voturi)    
    stie el ce stie (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:28)

    dan [anonim]

    PDL+PNL+UDM. Asta va fi guvernul.
  • +5 (7 voturi)    
    Boc, esti penibil (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:28)

    Octavian Ion [utilizator]

    Acum trebuie sa te impaci cu Tariceanu :))
  • +3 (7 voturi)    
    care dreapta, domnule BOC? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:35)

    andrei [anonim]

    Sa va fie rusine domnule BOC, la care dreapta va referiti, la cea pe care a-ti hulit-o in ultimii ani. Iertati-ma, daca vorbim despre victoria unei drepte formata din PDL-PNL, vorbim despre dorita dumneavoastra de a pupa acolo unde ati scuipat si pus piedici. Domnule BOC, daca vorbim de o victorie, am putea vorbi doar de victoria PSD-ul si de cresterea nr de voturi dat PNL. Cum puteti dumneavoastra sa va raliati culturii de dreapta in conditiile in care ati sustinut marirea pensiilor si ati hulit decizia premierului de a amana un astfel de demers, in conditiile date de criza. Iertati-ma, dar ati acuzat o presupusa coalitie a PNL cu PSD, iar acum, chiar in momentul anuntarii rezultatelor, invitati la coalizarea dreptei. Cred ca realizati ca aduceti atingere credibilitatii formatiunii politice din care faceti parte. Felicitari PSD, felicitari PNL, PDL bine ati venit cu picioarele pe pamant!
    • -4 (4 voturi)    
      macar vezi de gramatica analfabetule, mareane! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:41)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      "a-ti" se scrie asa numai cind furi, inca din scoala.
      • +2 (2 voturi)    
        catre DOBORATORUL de Bizoni (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:17)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Iertare, amice! Nu am legatura cu Marean...Ai dreptate, am gresit! Apropos, domnia-ta, nu ti-a scris corect numele(porecla)! Dar sa lasam observatiile legate de forma si sa comentam continutul: PDL continua cu ipocrizia, "calitate" care, de altfel, l-a costat voturile alegatorilor. Da-mi voie sa-mi exercit dreptul la o profana opinie si sa reiterez victoria PSD, dar si pe cea a PNL-ului, acesta din urma reusind un rezultat de 20%, in ciuda acuzatiilor puternice si consecvente ale lideriilor PDL. Sa speram ca zilele care vin ne vor aduce un guvern puternic cu o majoritate parlamentara solida. Primava 2009 aduce Romaniei noi provocari de ordin economic, iar noul guvern va trebui sa le faca fata cu profesionalism. In final, eu, ca si simplu cetatean, fara veleitati de analist politic, sper doar ca noul guvern sa continue reformele incepute, sa reformeze administratia, sa reuseasca sa aiba un cuvant de spus in contextul UE( vezi strategiei Lisabona relansata), sa atraga investitori, etc, etc. Din pacate, domnul "DOBORITOR" s-ar putea sa nu inteleaga importanta reala a acestui moment :( Felicitari pentru rezultate obtinute de toate cele trei partide(inclusiv PDL), felicitari si UDMR-ului! Domnilor, Romania are nevoie de forte unite si nu de "noi cu voi" si "ei cu ei"!
        • 0 (0 voturi)    
          LA MULTI ANI d. andrei (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:53)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui andrei

          dar ai idee cam ce procent a avut pnl la alegerile din 2004 ?cat au astazi stim,dar care a fost 'arealul' liberal si unde se afla astazi ?
          poti asa cu 'profana' dumitale opinice sa ne explici ce s a ales din promisiunile liberale din 2004,unde este descentralizarea din administratie,unde este transparenta licitatilor publice,dar justitia sociala,de ce un guv. 'liberal' mentine 400 de taxe si impozite,de ce inca mai suntem monitorizati pe justitie,ce s a intamplat cu depolitizarea tvr,de ce nu vin fonduri UE de dezvoltare ? si inca multe alte intrbari care se transforma usor in acuzatii la adresa pnl,dar nu doresc sa iti stric ziua, asa ca inchei cu urarea de LA MULTI ANI
    • +1 (1 vot)    
      la multi ani (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:41)

      nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui andrei

      LA MULTI ANI de ziua onomastica !

      Ai perfecta dreptate Andrei !

      Bravo !!!
  • +1 (1 vot)    
    bai, asta-i prost??? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:12)

    Codruta N [utilizator]

    Ce "dreapta", bre???
    Ca, trecand peste faptul ca PSD are cel mai mare numar de voturi, toti - dar TOTI!!! - au facut la promisiuni stangiste, de sa ti se faca greatza, si mai multe nu!

    Nu TU, mai Boace, sustineai sus si tare ideea cu maririle de salarii? Hai sa fim seriosi!

    Care "dreapta"? Care "stanga"? Ca TOTI sunt "de stanga" in promisiuni - si TOTI "de dreapta" cand e sa-si umfle buzunaru' personal!
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i prost ! ASA ESTE boc-ul ... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:07)

      nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      mentorul lui politic, MARELE basescu, a spus despre MICUL gigant Emil Boc urmatoarele:

      " boc ... BOCANESTE " !!!

      cat adevar ! cata inspiratie ?
  • 0 (0 voturi)    
    Prestatia submediocra a PD-L.. (Luni, 1 decembrie 2008, 3:58)

    judex [anonim]

    ...in ciuda locomotivei Basescu, trebuie pedepsita aspru, prin demiterea celor care nu au reusit sa convinga electoratul de necesitatea eliminarii PSD din ecuatia puterii. Din pacate, un alt start ratat de romani, poate intr-un moment la fel de delicat ca decembrie 1989. Boc&comp trebuie aspru pedepsiti, si infiintarea unui nou partid, cu adevarat progresist, a devenit inevitabla.
    • 0 (0 voturi)    
      o idee (Luni, 1 decembrie 2008, 6:45)

      laura [anonim] i-a raspuns lui judex

      pentru PD-L - trimiteti-l va rog pe boc inapoi la Cluj! Are atat de multe de facut acolo, ca ar trebui sa se lase de dat cu gura prin alte parti si sa-si vada de primarie ca e dezastru prin oras (circulatia, drumurile, gunoaiele, etc),