Zvonuri la bursa agricola: rosiile pe primul loc, diferenta fata de portocale si banane se micsoreaza

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:01 Actualitate | Politic


Pe internet s-au vehiculat in ultimele ore rezultate contradictorii atribuite sondajelor de opinie realizate la iesirea de la vot. Sondajele aparute la ora 14:00 coteaza rosiile cu scoruri cuprinse intre 39-40%, urmat de portocale cu 29%-30% si banane, cotate cu 18-20% din preferintele electoratului. Aceste cifre nu sint confirmate de surse oficiale. Mai mult, dupa ora 16:00 au aparut informatii potrivit carora distanta dintre rosii si portocale s-a micsorat constant, pe masura ce electoratul de dreapta s-a mobilizat la vot.

Potrivit unor informatii care circula insistent in mediul politic, la ora 14:00, rezultatele sondajului Insomar dadeau urmatoarele cifre: rosiile - 40%, portocale - 29%, banane - 18%.

In schimb, la ora 16:00, datele atribuite aceluiasi sondaj aratau ca distanta dintre rosii si portocale se micsorase cu citeva procente bune.

Rezultatele alegerilor anterioare au aratat ca partizanii traditionali ai rosiilor se prezinta la vot, in general, mai devreme.



















8333 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    bravo, basescule (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:09)

    King Crimson [anonim]

    Rezultate adevarate. Nu e decat efectul politicii criminale a presedintelui si a PDL, care au avut ca unic scop in ultimii ani distrugerea PNL.
    • +3 (13 voturi)    
      bla, bla (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:25)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui King Crimson

      mai las-o balta cu cliseele de doi bani. sau poate explici care e unicul scop al peneleului. ca eu din toate, de la stabilirea datei alegerilor, pana la banii dati de la buget in politici de stanga, vad ca scopul peneleului a fost sa propulseze pesedeul pe primul loc.
      • -3 (15 voturi)    
        Scopul PNL (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:46)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        A fost sa supravietuiasca atacurilor carmaciului, care 2 ami de zile nu a facut decat sa dea cu tunul in cei care l-au ajutat sa ajunga la putere.

        PNL-ul a actionat foarte destept, chiar daca pe unii asta i derajeaza, si s-a folosit de PSD pentru a nu se duce la fund.
        • -2 (6 voturi)    
          scopul (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:03)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          scopul unui partid, al unui om politic intr-o democratie trebuie sa fie interesul cetateanului, nu al clientelei proprii si al celor mai mari hoti ai romaniei. penelistii nu s-au dus la fund, dar au dus romania acolo
          • 0 (8 voturi)    
            Aceleasi principii se aplica si PDL si Basescu (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:43)

            un roman [utilizator] i-a raspuns lui berenger

            De ce in loc sa lucreze in interesul cetatenilor tarii si deci sa traga cot la cot cu partenerii de alianta PD si Basescu au bagat strambe.

            De ce sa-i condmni pe cei care s-au aparat si nu pe cei care au atacat din motive personale?
            • +1 (5 voturi)    
              bineinteles (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:54)

              berenger [utilizator] i-a raspuns lui un roman

              bineinteles ca se aplica si lui basescu si pedeleului. dar nu ei au dat puterea pesedeului, ca sa mai supravietuiasca.
    • +4 (12 voturi)    
      eu zic sa se uite in gradina lor (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:26)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui King Crimson

      nu cred ca e vinovat cel ce striga "hotul". era de datoria pnl-ului in tandem cu ceilalti ca sa demonstreze contrariul. dar in afara de a da impresia de clan mafiot nu au reusit sa faca nimic.
      • +2 (6 voturi)    
        Pai ma uit.... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:02)

        S [anonim] i-a raspuns lui zippo

        ....si vad ca totusi s-au facut lucruri: in 2004 aveam 8.300.000 salariu, n-aveam masina, stateam in chirie....acum am 1200Euro, masina, apartament, etc....dar daca vrei, voteaza impresii....
        • -1 (3 voturi)    
          pai sa vedem (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:58)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui S

          sugerezi cumva ca peneleul ti-a dat casa si masina sau ai muncit tu?
          • +3 (3 voturi)    
            Lasa lozincile (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:51)

            La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui berenger

            ca si pe vremea lui Ceasca se muncea dar nu cistiga nimeni 1200 E. Conteaza si conditiile de munca si ceea ce se intimpla in jur. Trebuie sa fi idiot ca sa spui ca nu s-a schimbat nimic (in bine).
            • 0 (2 voturi)    
              lozinci? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:05)

              berenger [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

              singurul lucru bun pe care l-a facut tariceanu, fapt recunoscut si de el, e ca nu a intervenit in economie. cresterea economica nu i se datoreaza lui, ci mie, cel care are salariul de vreo 8 ori mai mare ca in 2004, crestere rezultata din cresterea contributiei mele la pib, faptului ca mi-am construit o casa si mi-am luat o masina. eu am muncit, el se impauneaza cu munca mea.
              • 0 (2 voturi)    
                lozinca (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:53)

                hsorin [anonim] i-a raspuns lui berenger

                dar cum se face, baietelul lui tata, ca abia dupa 2004 ai inceput sa muncesti?
                • 0 (2 voturi)    
                  mda (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:16)

                  berenger [utilizator] i-a raspuns lui hsorin

                  tataie, varsta iti spune ceva? as fi vrut sa incep sa muncesc ( la 15 ani) cu 1500 de euro pe luna, dar nu s-a putut, ca-s fraier si cinstit si mi-au trebuit vreo cativa ani sa ajung la suma asta
            • -2 (4 voturi)    
              ... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:06)

              zippo [anonim] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

              este o crestere normala in orice economie, cu amendamentul ca e o crestere ciuntita si amara. problema e ca nu au facut nimic ca sa puna umarul pt acelerarea ei. idioti sunt aia ce cred in statistici si nu stiu sa le analizeze. banuiesc ca pt voi idioteniile lui vosganian sunt adevarte opere economice iar prostia lui geoana reprezinta un standard inalt.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu stiam ca e legal (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:13)

    ciprian [anonim]

    Nu stiam ca e legal sa comunici sondaje partiale pana la inchiderea votului. Chiar daca este legal, este complet imoral. Este o forma (eficienta) de manipulare, acum ramane de vazut din partea cui. Daca e sa ma uit la cifrele afisate, se pare ca e clar, mai ales din ecartul primei pozitii.
    /
    • +3 (9 voturi)    
      sa stii! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:22)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

      de libertatea informatiei ai auzit? ce e imoral in a impulsiona inconstientii?
      • +4 (4 voturi)    
        ca sa fiu mai explicit (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:52)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui berenger

        Vali, cand pui o asemenea diferenta (40%, fata de 29%), intentia este de a descuraja votantii celui de-al doilea clasat si de a-i mobiliza pe cei ai primului. Asta ca sa intelegi de ce se publica din mers astfel de sondaje si gradul de onestitate a demersului.
        Comunicarea este manipulata prin definitie (sunt axiome sociologice pe care nu am sa ti le explic aici), insa uneori cei care o fac uita cu cine se joaca. Ca suntem luati de prosti, nu inseamna ca si suntem.
        • +1 (3 voturi)    
          teoria vs. practica (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:05)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

          datele teoretice la care faci referinta nu se aplica in romania. pana acum a fost exact invers
    • +1 (5 voturi)    
      este ILEGAL (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:41)

      medusa [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      E ilegal sa faceti publice astfel de sondaje.
      Eu inteleg ca in Romania nu prea se aplica legile, but….
    • +2 (4 voturi)    
      Normal că nu e legal (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:48)

      Normal [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Nu e legal...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu este legal (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:48)

      ana [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Conform articolului 38.2, alineatul (2)

      http://www.becparlamentare2008.ro/legislat/monitorul%20oficial%20nr.%20630-2008.pdf
    • +1 (3 voturi)    
      da, sint manipulat !!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:54)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

      stati bai linistiti, cine sta pe internat la ora asta sigur stie ce vrea in viata si nu are cine si cu ce sa-l manipuleze, ha, ha, ha !!!
    • 0 (2 voturi)    
      este legal. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:11)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

      sa iti spun de ce este legal: in articol nu se vorbeste decat de rosii, banane si portocale. nu de partide.

      PS: cand am vazut ca rosiile risca sa se imputa de atat crestere m-am hotarat sa ies la o plimbare in seara asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Pentru oamenii cu prejudecati (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:17)

    Addy [anonim]

    Mergeti la vot !
    Eu am votat, si votul meu nu a fost neaparat unul negativ. M-am informat bine, si am ales in consencinta de cauza. Pot spune ca am ales, atat la S cat si la CD, dintre candidatii buni, pe cei mai buni.
    • -1 (3 voturi)    
      n-ai cu cine... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:36)

      cici [anonim] i-a raspuns lui Addy

      si eu am incercat sa ma informez asupra candidatilor. nu a fost deloc usor. in colegiul meu chiar nu ai cu cine sa votezi. ce sa fac ?
      • +1 (1 vot)    
        In acest caz.. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:57)

        Addy [anonim] i-a raspuns lui cici

        ... puteti sa analizati programele(fie domeniul care va intereseaza in mod special, dat fiind ca timpul este scurt) fiecarui partid in parte:

        http://www.pd.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=621&Itemid=1

        http://pnl.ro/Upload/c53f2662-2c9d-4a07-8f24-b26a787e072d.pdf

        http://www.psd.ro/PDF/BrosuraAngajamente.pdf

        Votati partidul despre care credeti care are programul cel mai bun, respectiv vointa politica de a-l implementa .
      • +1 (1 vot)    
        Gresit!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:13)

        C [anonim] i-a raspuns lui cici

        Asta e una din confuziile majore ale acestui tip de vot: daca in colegiul meu e madam X de la partidul Y, iar eu o detest, cum draq sa mai votez partidul Y. Rationamentul ar fi corect DOAR daca ar exista vreo sansa ca madam sa iasa din primul tur.Ceea ce in mai bine de 50% din colegii NU se va intampla, iar partidul Y se va folosi de votul tau pentru a trimite pe ALTCINEVA in Parlament. VOTUL E DE FAPT PUR POLITIC. De fapt e prea tarziu sa mai explic, raul deja e produs, trebuie sa multumim cretinilor ce au ales acest sistem pervers, partidelor, unele interesate, altele pur si simplu incompetente....
        • +1 (1 vot)    
          Orice vot e politic (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:57)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui C

          daca este un vot pentru oameni politici. Doar cand votezi presedintele de scara si sefu` de tarla nu e vot politic. Cineva scria mai sus ce manipulatoare e comunicarea. Asa este, te-a prins si pe tine in mreje.
      • 0 (2 voturi)    
        Voteaza-l pe cel mai putin rau (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:15)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui cici

        Sau voteaza partidul
      • 0 (2 voturi)    
        La Vot (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:36)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui cici

        Poate asta te poate hatari:

        Un mesaj de mobilizare la vot care a inceput sa circule pe SMS-uri suna asa:

        "Va rog eu, nu veniti la vot! Eu si nepotelul meu Adrian iti vom fi recunoscatori inca patru ani. Semneaza: Matusa Tamara".
  • +4 (6 voturi)    
    Mafie (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:17)

    Observatorul [anonim]

    Practic, din 1938, Romania nu a mai avut democratie.
  • +5 (7 voturi)    
    Rezultate (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:18)

    www.khris.ro [utilizator]

    nu conteaza cat are PSD-ul avand in vedere ca PDL si PNL vor forma guvernul
  • -4 (10 voturi)    
    de fapt, pdl nici nu exista ca partid (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:20)

    Gogu [anonim]

    Daca presedintele actual pierde alegerile prezidentialele, pdl redevine partidul de buzunar de acum cativa ani. Sau nici atat.
    Nu are doctrina, penduleaza intre stanga si dreapta si e plin de oportunisti.
    Asta e.
  • +4 (10 voturi)    
    King Crimson (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:24)

    Puiu [anonim]

    Bati campii maestre!!! Nu toti avem logica stramba a lui patriciu, sponsorul PNL-PSD. Logica dreapta spune ca daca cel de pe locul II nu era sapat de cel de pe locul III avea sanse sa-l ajunga pe cel de pe locul
    I. /
    • 0 (6 voturi)    
      Logica de PDL vrei sa zici (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:52)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Puiu

      ca nici un fel de logica corecta nu spune ce pretinzi tu acolo.

      De fapt logica spune ca daca PD-L nu rupea alianta cu PNL atunci Alianta DA nu avea de ce sa se teama in acest moment. Sa-i transmiti si presdintelui chestia asta, poate invata din propriile greseli.
      • 0 (4 voturi)    
        incorect (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:11)

        suca [anonim] i-a raspuns lui un roman

        nu PDL-ul a rupt alianta ci PNL-ul. prima data in vara lui 2005 cand au votat in UNANIMITATE, PNL si PD ca guvernul isi va depune demisia si vor face alegeri anticipate. Brusc PNL-ul s-a razgandit. A votat in alianta una si au facut de capul lor. Si a doua oara cand au dat PD-ul afara de la guvernare, fara sa se voteze in cadrul aliantei.
        PNL-ul a nesocotit orice decizie luata in alianta. Ei au facut nota discordanta tot timpul. Manipularea ca Tariceanu nu mai era pus in fruntea guvernului a venit de la PSD. Ei aveau interes sa rupa alianta. Ei stiau ca Alianta asta de dreapta ii va face praf. Tariceanu nu a facut decat sa faca jocul PSD-ului.
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:26)

    C [anonim]

    Sper ca PDL si PNL s-au inteles intr-adevar si nu a fost intoxicatie de presa, nu as suporta sa vad psd la guvernare.
    Oraseni mobilizati-va la vot nu lasati satenii din estul tarii sa aduca psd-ul la putere cu voturi cumparate.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai ho cu estu! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:33)

      sss [anonim] i-a raspuns lui C

      Care sateni din estul tarii, tataie?
      Poate vrei sa spui aia de acasa de la tine din Oltenia...
      • -1 (1 vot)    
        pt. sss (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:12)

        C [anonim] i-a raspuns lui sss

        de unde ai scos-o cu Oltenia, Timisoara iti spune ceva?
  • -1 (3 voturi)    
    Va rog, un sfat (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:30)

    Apoliticu [anonim]

    Eu, cu cine sa votez?
    Hai, fratilor, ca mai am timp sa merg pana la scoala din coltul strazii.
    • +5 (5 voturi)    
      bai , tu esti normal? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:43)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Apoliticu

      Pierzi vremea pe net in loc sa te duci sa votezi...orice in afara de PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      Hai la vot ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:46)

      Addy [anonim] i-a raspuns lui Apoliticu

      Afla cine candideaza in colegiul tau:

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5153284-cine-candideaza-colegiul-tau.htm

      Verifica fiecare candidat in parte (google it). Fa-ti o opinie(chiar in timpul asta scurt), si voteaza pe cel care consideri ca este cel mai reprezentativ pentru tine.

      Din punctul meu de vedere consideratii de genul "toti sunt la fel" sunt false. Incet, incet vom alege nu dintre 2 rele raul cel mai mic, ci dintre 2 lucruri bune, lucrul cel mai bun.

      Hai la vot !!!
    • +3 (5 voturi)    
      voteaza macar impotriva ciumei rosii (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:51)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Apoliticu

      chiar de nu va place sau nu cunoasteti nici un candidat, ginditi-va la desprinderea (of, mult asteptata!) de trecutul rosu - nenorocirea tarii asteia. nu votati PSD, nici PNL - sint de aceeasi teapa...
    • +1 (3 voturi)    
      Ce crezi tu ca e mai bine (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:54)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Apoliticu

      Doar PSD-PC sa nu fie.

      Poate reprezentantii minoritatilor (nu UDMR) sau independenti.
    • +1 (3 voturi)    
      PORTOCALELE !!!!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:03)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Apoliticu

      Vezi ce simplu e ? Daca sriam ce partid trebuia sa explic de ce . Dar asa iti spun ca in prag de iarna portocalele sint cele mai bune au vitamina C si sint frumoase . Bananele te ingrasa iar rosiile sint din import si nu au nici un gust . E bine ??? SUCCES
      • 0 (0 voturi)    
        gradinarul cela (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:04)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Cela

        Iar portocalele sint din gradina ta de la tara, produse romanesti numai bune de export, nu? vezi sa n-ajungi la capsuni.
      • 0 (0 voturi)    
        respecta-l pe ZEUS ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:24)

        nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui Cela

        carmaciul tau drag a spus mai acu o saptamana ca este bine sa cumparam produse romanesti !!!!!!!!!!!
        hai sa vedem:
        rosiile - cresc in Romania !
        portocalele - sunt .. de import (multe fara gust)
        bananele - sunt ... tot din import
        daca eu vreau sa respect sfatul lu' marinelu , ar cam trebui sa cumpar rosii ?????????

        simt ca in seara asta portocalele sunt cam tare acre iar bananele nu depasesc 18 cm !!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    comunistii (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:35)

    hagi [anonim]

    iar ajung gunoaiele de comunisti la putere in frunte cu iliescu...mai bine ar chema minerii la bucuresti...macar stim de ce parte ne aflam.
  • +2 (6 voturi)    
    alegeri. (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:40)

    rodica [anonim]

    Multumim televiziunilor de stiri pt aducerea la guvernare a PSd !?
  • +5 (5 voturi)    
    pe dracu (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:40)

    dana [anonim]

    Khris, din pacate cred ca te inseli. nu neaparat PDL cu PNL vor forma guvernul, daca diferenta intre PSD si PDL e mare...
    Cel mai enervant e insa ca voteaza doar o minoritate si apoi majoritatea care n-a votat face gura si isi arata nemultumirea...
    • +2 (2 voturi)    
      VIITORUL ROMANIEI VA FI O IZERIE SI O MINCIUNA (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:55)

      un elv [anonim] i-a raspuns lui dana

      pt prima oara cand vad asta imi vine sa plang si ma gandesc sa plec din romania.nu merita psd-ul sa castice,a fost prea mult la putere sidoar ei au profitat.rusine romani toata viata o sa traiti in mizeria minciunilor celor de la psd.rusine.
  • +3 (3 voturi)    
    parere (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:44)

    hammurabi [anonim]

    cifrele sunt comandate ca sa munceasca baietii in seara asta la formarea guvernului.
  • +3 (3 voturi)    
    Ordonanţă de urgenţă nr. 66/2008 (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:44)

    Ana [anonim]

    Confrom Ordonanţei de urgenţă nr. 66/2008, articolul 38.2, alineatul (2) se legifereaza:

    "(2) În ziua votării este interzisă prezentarea sondajelor
    realizate la ieșirea de la urne, înainte de închiderea votării.”

    Pentru referinte: http://www.becparlamentare2008.ro/legislat/monitorul%20oficial%20nr.%20630-2008.pdf
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:58)

      mischa [anonim] i-a raspuns lui Ana

      daca gasesti si o pedeapsa pentru cei care incalca articolul asta eu personal iti dau un premiu.
      • +1 (1 vot)    
        Da, ai dreptate (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:30)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui mischa

        Pentru un moment am uitat ca traiesc in Romania. Lasa se ne conduca tzara niste oameni care ar trebui sa fie dupa gratii si care au fost votati de niste analfabeti in baza porcului/pomului/sacosii cu alimente primite de la acei infractori.

        Daca nu am fi Romania, as incerca sa visez la un vot cenzitar sau la obligativitatea exercitarii dreptului de vot...
    • +1 (1 vot)    
      si pentru incalcarea legii? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:00)

      klin1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      care sunt pedepsele pentru incalcarea legii?
    • 0 (0 voturi)    
      DUTE LA CULCARE > (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:07)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      La americani e voie sa faci campanie si in ziua alegerilor si nu s-a intimplat nici o catastrofa . Multi oameni se decid in ultima clipa . Asa ca e bine ca apar si sondaje cu produse agricole . Mai se mobilizeaza oamenii la vot .
      • 0 (0 voturi)    
        la culcare... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:57)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui Cela

        ...du-te tu, pentru ca nu ai vazut articolul initial. Din cate stiu noi traim in Romania, nu in SUA, si trebuie sa respectam legile din Romania, nu din SUA.

        De sacosa cu buletine ce zici? La fel se face si un SUA? Nu de alta, dar vad ca te pricepi!
  • +4 (6 voturi)    
    SMS, MAIL, TELEFOANE (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:45)

    Gogu [anonim]

    pe cai baieti, dati bice, miscati-i pe cei care n-au votat pina la ora asta
    mai sunt 4 ore, se pot face foarte multe in aceste 4 ore inclusiv a detrona PSD-ul din fruntea rusinii
  • +3 (5 voturi)    
    imorali pina la capat (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:45)

    ioana [anonim]

    Sondaj de opinie cind mai sint peste 3h pina la deschiderea urnelor? Dracii din PSD nu se dau de la nimic inapoi. Sint disperati dupa putere, dupa imunitate. Sa vezi cum reapare pe scena politica Nastase, Hrebenciuc, Mitrea et. comp. Am ajuns de unde am plecat in 2000. Sa le fie rusine si celor ce au pus votul pe 30 nov. si celor ce nu s-au dus la vot.
  • +4 (6 voturi)    
    36-33-19 noul scor (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:46)

    george [anonim]

    La ora 16 se pare ca s-au terminat babele. Alianta DA are 52% deja. Plange prostovanul si nepotelul matusii tamara.
  • 0 (6 voturi)    
    PSD (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:49)

    j [anonim]

    Ne manipulati sau ce?Daca este adevarat ,asta este politica schioapa a lui Basescu.A iesit el de nu stiu cate ori la televizor dar se pare ca mai rau a facut . Promisiuni de marire a slariilor profesorilor cu 50% in detrimentul altor categorii profesionale,normele de productivitate a muncii pt.bugetari(cand l-am intrebat pe Stolojon a dat-o cotita), amenintarea de intrare in colaps a fondului de pensii, a cam scazut cota PD-L- ului.Singura lor sansa ar fi daca PNL-ul vrea sa mai faca alianta cu ei.Prostiile pe care le-au facut timp de 4 ani si de-o parte si de alta, fac ca sa vad iar ciuma rosie la conducerea tarii.A gresit Brucan, ce 20 de ani-100 ne trebuiesc ca sa fie democratie adevarata in tara aceasta.Pacat eu nu o s-o mai apuc!
    • +1 (3 voturi)    
      ANTI-PSD (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:58)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui j

      De ce nu te muti mataluta in republica moldova. Mai lasa-ne cu comunistii tai besinosi care ai grija saracilor din elicopter si SLK.
    • +1 (3 voturi)    
      Coalitia pentru ziua de maine va multumeste! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:59)

      PSDL [anonim] i-a raspuns lui j

      PSD-PNL, zis si PSDL, va multumeste ca nu ati iesit la vot in mod masiv. Pensionarii nostrii sunt si ai vostrii, lasati-i pe ei sa decida cine este mai bun. Ei sunt, oricum, mai destepti decat voi, papagalilor!
  • +2 (4 voturi)    
    raspuns la Va rog, un sfat (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:58)

    xyz [anonim]

    Cu PD - L !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Jale mare (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:00)

    Marcel [anonim]

    Niciodata sa nu subestimati prostia maselor, poate ca va mai ramane sa sunati la amici si rude sa mearga sa opreasca navalirea moscovita. Cel putin ne ramane linistea ca iar ne va dicta stirile la radio domnul Paunescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:05)

    Costel [anonim]

    1. Sa asteptam pina la numarare

    2.Basescu abia apoi trebuie sa arate cit de politician e. Dar marja lui de manevra e limitata de scorul PDL
  • +2 (4 voturi)    
    Sondajele trebuiesc interzise ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:18)

    martin [anonim]

    Dat fiind ca in Romania nici o lege nu se respecta, institutiile de sondare trebuiesc boicotate de cetateni. Asa se ajunge ca Antenele sa cunoasca on line situatia voturilor si sa influenteze in direct acest public atat de fragil emotional.
    Ma tem de o uriasa manipulare, cum a fost aceea care l-a adus la Primaria Bucuresti pe Catavencu de Oprescu, iar Prostanacul Geoana e un prost mult mai caraghios.
    Poate nu e prea tarziu, iesiti la vot, opriti ciuma rosie !
  • +3 (3 voturi)    
    VOTATI ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:20)

    Dana [anonim]

    Votati, oameni buni, votati, orice, numai psd NU!! Nu ii lasati iarasi pe coruptii astia sa revina la putere!! Chiar nu va dati seama ce ar insemna?!
  • +3 (5 voturi)    
    Desteapta-te, Romane! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:21)

    Andrada [anonim]

    Oameni buni, din nou, a cata oara, v-ati lasat pacaliti de propaganda mincinoasa a psd-pnl! Care nu ati votat inca, poate nu e prea tarziu sa rasturnati scorul, care acum e in favoarea celor care au distrus tara! Mergeti la vot!
  • +4 (4 voturi)    
    exit poll (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:23)

    alpha [utilizator]

    fratilor astea nu sunt exit poll-uri.vedeti vreun institut de sondare mentionat undeva?sunt zvonuri dar cu un puternic parfum de credibilitate,obtinute prin "scapari" de la institutele de sondare.slava Domnului ca se cam termina votantii psd.numai de-ar iesi din casa cei ai dreptei ca daca nu degeaba mai injura ulterior pe forumuri.
  • -3 (7 voturi)    
    In sfarsit un vot bun! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:24)

    AlinN [anonim]

    Nu am votat PSD, nu simpatizez PSD, dar in ultimii 4 ani am fost deranjat de votul romanilor. Adica il voteaza presedinte pe Basescu, dar alianta nu are majoritatea in Parlament. La propunerea de suspendare a presedintelui 80% voteaza sa nu il suspende dar la alegerile locale PDL castiga doar 30%. In sfarsit un vot hotarat: 40%PSD, cu redistribuire poate 50% guvern PSD, si stim un lucru. M-am saturat de jumatati de masura.
    • +1 (5 voturi)    
      Bate-te peste gura (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:49)

      Pupazoiu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Nu mai cobi si tu acum.
  • 0 (0 voturi)    
    3 PROCENTE INTRE PSD SI PDL SI PDL URCA!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 18:54)

    LaVotOameniBuni [anonim]

    Iata ce scrie pe Cotidianul.ro Ioan T. Morar: "Da, se mai poate întîmpla o minune prin care PSD să piardă. La ora 16 estzimarea scorului era de 36 -PSD, 33 -PDL. Dacă lumea se mai mobilizează puţin, Iliescu poate fi trimis direct în istorie, iar Năstase la judecată. Aşa că PSD-ului îi rămîne şansa ca, în opoziţie, să se întărească şi să scape de corupţi! Hai, la vot!"
  • 0 (0 voturi)    
    votati romani (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:11)

    goliat [anonim]

    mergeti la vot daca vreti sa schimbam ceva in tara asta, daca nu atunci ne meritam soarta, precum se pare dupa prezenta la vot.daca nu ati votat inseamna ca nu aveti opinie, nu va intereseaza cine conduce tara,inseamna ca s-a murit de geaba in 89......in final caci ar fi multe de spus mergeti la vot
  • 0 (0 voturi)    
    Care mai e scorul? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:13)

    zorila [anonim]

    Fructe vs. legume
  • 0 (0 voturi)    
    Genial (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:30)

    cornelius [anonim]

    Genial articol , singura remarca este ca alegatorii au mers la cumparaturi (au cumparat rosii sau banane sau PORTOCALE)
    • 0 (0 voturi)    
      dracula este mic copil pe langa psd (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:44)

      nu exista dreptate in tara asta [anonim] i-a raspuns lui cornelius

      imi pare rau de oamenii care au murit la revolutie.de ce ?pt ca au murit degeaba.au murit pt k noi sa fim condusi de oameni alesi cinstit ci nu de aceia kre profita de prostia din tara asta:((.acum o sa-mi ziceti-ce basescu nu fura?.ba furainsa in limita bunului simt nu ca cei dela psd kre ne fura de 19 ani si kre verdeti si voi...parca nu se satura.Mi-e mila de viitorul meu si de-al nostru.macar daca le castigau cinstit:(
  • 0 (0 voturi)    
    AM PRIMIT UN TELEFON CHIAR ACUM!!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:31)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    la nivel national pdl este practic la egalitate cu psd. cele mai mari scoruri s-au inregistrat in judetul suceava unde psd a fost practic spulberat!!! stiu de la cineva al carui sot este in pdl si a primit informatia de la sediul central al pdl. la vot oameni buni! inca putin si trimitem psd in istorie!!! dati telefoane, vorbiti cu prietenii si rudele si rugatii sa mearga la vot!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Votul original cumparat . (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:39)

    Stefan A. [anonim]

    In nici o tara din vest nu este posibil sa faci pomeni electorale. ESTE CRIMA PENALA ! Democratia noastra originala a inventat si asta . Alegerile de azi au demonstrat ca asa cum se cumpara votul in anii 20',la fel functioneaza si in 2008. Sint milioane de voturi care pot rasturna toate sondajele. Rosiile se cultiva si se culeg la tara. Cineva in 19 ani a invatat bine aceasta lectie.! Portocalele se gasesc mai mult la oras si in strainatate. Bananele sint tot la oras dar sint mai putin dorite decit portocalele. Cum spuneam in un alt comentariu,vor fi multe surprize. Cu orase in secolul 21 si sate ramase in secolul 19, metodele de sondaj din occident ,nu functioneaza. Salutari la toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:41)

    InnOcente [anonim]

    Da' cum e cu kilu' de kiwi? :))
  • 0 (0 voturi)    
    am 19 ani (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:54)

    am 19 ani [anonim]

    dragi simpatizantii psd o sa ne ,,bucuram"alaturi de voi atunci knd o sa ajungem in situatia in kre o sa ne fie mai mult frica de fisc decat de moarte