Traian Basescu: Fac deplasari la companii pentru ca vreau sa fiu pregatit in discutiile cu viitorul Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 12:38 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a declarat, sambata, dupa vizita la combinatul Azomures, ca motivul deplasarilor sale la diverse companii din tara este legat de apropierea inceperii discutiilor cu partidele politice pentru formarea Guvernului, in vederea limitarii efectelor crizei economice.

Presedintele Traian Basescu a declarat ca exista mijloace de diminuare a efectelor crizei economice si ca face aceste deplasari pentru ca vrea sa fie foarte bine pregatit pentru discutiile cu viitorul Guvern, transmite Mediafax.

"Nu o sa spun ca economia romaneasca nu este afectata de criza si spun ca avem mijloace sa diminuam efectele crizei economice", a declarat Basescu, spunand ca face o previziune, si anume ca niciun agent economic mare nu se va inchide pe fondul crizei economice, chiar daca productia va fi diminuata.

Presedintele a mai spus ca la toate societatile pe care le-a vizitat a remarcat faptul ca patronatul vizeaza prezervarea fortei de munca, uneori apelandu-se la somaj tehnic.

Presedintele Traian Basescu a mai vizitat, in aceasta saptamana, uzinele Dacia din Mioveni si Ford din Craiova, combinatul Oltchim din Ramnicu Valcea, societatea ArcelorMittal din Galati, santierele navale Damen din Galati si Daewoo din Mangalia si uzina Upetrom din Ploiesti. De asemenea, vineri, seful statului a vizitat si fabrica Nokia de la Jucu si combinatul siderurgic Mechel din Campia Turzii.



















1011 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 12:45)

    www.khris.ro [utilizator]

    Dl Basescu vrea sa fie pregatit pentru discutiile cu viitorul guvern....da, bun motiv pentru a arata cine- sefu` in tara asta

    Pun pariu ca saptamana viitoare, TB va fi pe teren in fiecare zi?
    • +2 (2 voturi)    
      parere (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:02)

      andreid [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      oricind nu-ti convine treaba asta, TB chiar este seful tau.
      prefer TB decat pe Ilici.
      • 0 (0 voturi)    
        "seful" (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 22:52)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui andreid

        nu prea, e alesul nostru si oarecum angajatul nostru si seful STATULUI. Este ca si cum ai zice ca managerul unei institutii este seful. El este doar un angajat. In orice democratie adevarata cetateanul este "seful" si isi alege REPREZENTANTII prin vot.
    • +1 (1 vot)    
      oare..!! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:40)

      gogu de la bistrita [anonim] i-a raspuns lui www.khris.ro

      si in fond ce ai vrea sa faca un sef de stat in acest moment?Cel putin e bine ca au ajuns majoritatea la conluzia ca Romania e lovita de criza, chiar daca acum 2 luni primeam asigurari ca nu ne va afecta!
  • -4 (4 voturi)    
    pai e criza domn presedinte? (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:01)

    Tim [anonim]

    De cand e criza domn pres.? Ca acum 2-3 saptamani nu era nimic. Nu matale ai zis sa marim salariile la toti? Sa dam la tot poporul? Acum ti-ai dat seama ca poporu' (adica p...imea cum intelegi matale ca si ceilalti psd-ei, pnl-ei, pdl-ei etc) incepe sa fie dat afara de pe la lucru...nu e bine...se supara p...imea ca ai spus prostii...asa ca ia sa-i mai aburim nitel cu niste vizite de lucru...adica trebuie sa mergi pe la companii sa vezi ce si cum...dar pe la autostrazi de ce n-ai mers matale cat ai fost ministru? poate se faceau si alea singure...
    Oricum astept cu interes noi mostre de gandire economica si de politica externa prezidentiala...:))))
    Esti un incompetent dom'le...asta esti...ca si Tariceanu, Geoana, Boc si toata clasa politica...
  • +1 (3 voturi)    
    Un guvern PDL-PNL ar plati ca taranistii in 2000 (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:03)

    off limits [anonim]

    oalele sparte in ultimii 2 ani de guvernarea PSD+PNL
    Astfel, PDL ar disparea pt. totdeauna de pe scena politica la fel ca PNTCD, platind IN LOCUL PSD+PNL pretul politic pentru guvernarea PSD+PNL din ultimii 2 ani
  • +2 (2 voturi)    
    alta (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 13:53)

    dero [anonim]

    poate ca tine de gust sau poate de imagine dar alta poza in afara de cea cu cravata rosie si fundal rosu nu aveti ca incepe sa ma enerveze...
  • -5 (5 voturi)    
    m-am lamurit (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 14:08)

    Marius [anonim]

    D-le Basescu, am avut incredere in dvs. Credeam ca sunteti de partea noastra. Acum vad ca sunteti din alta gasca, doar. Ne-ati bagat pe gat pe Poteras, pe Videanu s.a.m.d.
    Nu mai merg la vot, toti sunteti la fel !
  • -3 (3 voturi)    
    A sunat goarna pentru bani (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 15:41)

    Vasile C. [anonim]

    A venit să facă rost de bani pentru campanie....aşa cum a venit şi la ŞLTCHIM unde a spus răspicat celor de acolo să fie alături de candidaţii PDL......unde l-aţi văzut voi pe BĂSE să fie atât de preocupat...
    O să vedeţi că imediat după ce pleacă o să apară bannere cu STOLO....
  • +1 (1 vot)    
    Legea 247! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 17:01)

    Toma Alimos [anonim]

    Base am o rugaminte:pune-i pe primarii tai de la PDL sa restituie pamanturile celor indreptatiti! Nu trebuie decat sa respecte Legea 247 si SA NU MAI TRAGA DE TIMP in folosul"grupurilor de interese".
    HAI CA SE POATE!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Minte cu nerusinare! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 22:04)

    AlinC [anonim]

    Face deplasari fiindca e campanie electorala si a inceput ciolaniada! Oare ne crede prosti?!?
  • +2 (2 voturi)    
    primul (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 23:12)

    Petrovici [anonim]

    E bine ca analizeaza situatia si pregateste formarea degraba a unui nou guvern. Mi-ar place un guvern de uniune nationala, cu ministri zdraveni cu sau fara de partid. Trebuiesc pusi cei care au obtinut rezultate bune pana acum in activitate : Stolojan, Tiriac, Isarescu, Blaga, Frunzaverde, Marga, Macovei. Ministrii lui Iuda Tariceanu au fost niste caricaturi. Noroc ca au tinut doar doi ani in care au produs numai scandal, mafie oligarhica, instrainarea bunurilor nationale, neluarea banilor de la UE fiindca nu mai puteau lua spaga, resuscitarea PSD care acum le pune plapuma pe nas. Ce multumiri si statui trebuie sa aduca PSD blegului de Tariceanu ca i-a scos din mocirla si au putut sa urce apoi pe capul lor.
  • +3 (3 voturi)    
    re: Campanii (Duminică, 23 noiembrie 2008, 8:21)

    unroman [anonim]

    Foarte bine !
    Cei care conduc Romania de atata vreme , din umbra sau pe fatza , au de gand sa o mai faca inca. Sunt deranjati ca Presedintele le strica planurile iar tugulanii nu mai pun botul la toate dezinformarile.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai dreptate (Joi, 27 noiembrie 2008, 0:25)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui unroman

      Toma alimos vezi ca prefectii care sunt din partea PNL tin titlurile de proprietate,sa poata fi cumparat pamntul de PSDisti care acum sunt Liberali. Voteaza guvern PD-L si atunci vei primi pamntul ce apartine de drept fiecarui cetatean