PD-L introduce in Parlament proiectul de eliminare a pensiilor parlamentarilor

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:18 Actualitate | Politic


Presedintele PD-L, Emil Boc, a anuntat, sambata, ca partidul pe care-l conduce va introduce saptamana viitoare, in Parlament, proiectul de lege privind eliminarea pensiilor parlamentarilor. Totodata, in aceasta luna, democrat liberalii vor demara o campanie de strangere de semnaturi pentru Parlamentul unicameral, informeaza NewsIn.

"Este timpul ca in primul rand clasa politica sa dea dovada de sacrificii inainte de a cere sacrificii din partea altora, din randul poporului, acesta este semnalul politic pe care vrem sa-l transmitem. Primul sacrificiu este sa renunte la privilegii, care incep cu pensiile parlamentarilor", a spus liderul democrat-liberalilor, adaugand ca proiectul de lege va fi aprobat luni in Biroul Permanent al organizatiei politice.

Potrivit lui Boc, proiectul PD-L prevede modificarea Statului deputatilor si senatorilor, prin eliminarea prevederilor care vizeaza pensiile parlamentare.

Liderul PD-L a mai afirmat ca, in aceasta luna, va incepe o campanie de strangere de semnaturi in randul populatiei pentru introducerea unei singure camere legislative. "Dorim reducerea numarului parlamentarilor de la 469 la 300, prin unicameralul pe care-l sustinem odata cu revizuirea Constitutiei. Semnaturile pe care le vom strange le vom pune in valoare dupa alegeri, in 2009", a mai spus Boc.

Birourile Permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului au modificat, la 24 septembrie, printr-o hotarare, modul in care se calculeaza pensiile parlamentarilor, acestea urmand a fi raportate la indemnizatia bruta lunara corespunzatoare functiei detinute.

Boc a caracterizat decizia de majorare a pensiilor luata de conducerea Parlamentului drept "o aberatie fara precedent" ce "va trebui sa intre in analele prostiei parlamentare si juridice din Romania", deoarece hotararea nu a fost supusa aprobarii plenului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1289 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Frectie (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:25)

    un roman [utilizator]

    Sau mai bine zis o mutare populista!
    Cine o sa voteze impotriva primirii de bani, mai ales dupa ce au votat pentru? Poate cei din PD-L stiind ca oricum legea nu va trece niciodata!

    Astia ne ia de prosti pe toti.
    • -3 (7 voturi)    
      prostul si frectia (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:38)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui un roman

      esti un prost, mai pune mana pe gramatica ratatule...
      • -1 (3 voturi)    
        gramatica il da de gol... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 21:13)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui vlad

        este un manelist de la PSD.
  • +1 (7 voturi)    
    Incredibil!! (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:36)

    membru PD-L [anonim]

    Chiar nu mai aveti niciun fel de contact cu realitatea,domnilor sefi PDL???Chiar credeti ca Romania e doar o tara de prosti?Cine va asteptati sa voteze acest proiect de lege?? Cine credeti ca isi voteaza la propriile privilegii??Ipocrismul dvs chiar nu isi are rostul,sincer!!
    • 0 (4 voturi)    
      erata: (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:48)

      membru PDL [anonim] i-a raspuns lui membru PD-L

      Cine credeti ca isi voteaza renuntarea la propriile privilegii??Ipocrismul dvs chiar nu isi are rostul,sincer!!
  • 0 (0 voturi)    
    300 sint prea putini (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:49)

    radu [anonim]

    Parlamentarii unui partid nu sint alesi doar pentru o simpla reprezentare a alegatorilor din colegiul lor. Ei sint membri ai legislativului si de asemenea investesc, controleaza si demit Guvernul.

    Este greu de crezut ca un partid mediu, cu 15% voturi, care ar ajunge pe la 45 de parlamentari isi poate reprezenta alegatorii competent in toate comisiile parlamentare, avind in vedere ca acei parlamentari trebuie in acelasi timp sa se priceapa si sa aiba mijloacele sa inteleaga problemele specifice ale colegiului lor, sa inteleaga si sa contribuie la trasarea liniei generale a partidului lor, pe linga nevoia avidenta de a avea cunostinte relativ avansate in domeniul aflat in competenta comsiei de specialitate. Asta fara a lua in calcul ca vreo doi-trei parlamentari ai sai ar putea ajunge sa lucreze cu norma intreaga in Guvern.

    Avem o problema cu calitatea si competenta comisiilor de specialitate intr-o camera cu aproape de 350 de membri (la Senat - cu ceva peste 140 de senatori - este jale).
  • +1 (3 voturi)    
    Boc (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 19:05)

    Petrovici [anonim]

    E bine cand se vine cu niste idei foarte bune. Ar fi si mai bine daca ar fi mai multe.Realitatea e ca, din pacate, PDL nu s-a prea vazut prin Parlament, prin idei pozitive, chiar daca nematerializate din cauza monstruoasei coalitii PNL-PSD (sau PC). Mai bine mai tarziu decat niciodata. Mai bine ar fi fost ca PDL sa nu fi votat maririle de pensii ale nevrednicilor parlamentari. Vasile Bran un fost obscur inginer are 4 legislatii de parlamentar si pensie de vreo suta douazeci milioane de lei. Si mai umbla si dupa alte functii de frecat mangalul cu leafa de vreo optzeci de milioane.
  • +1 (1 vot)    
    au inceput (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 19:09)

    andrei [anonim]

    O sa tot vedem declaratii scoase din context si oferite drept motive de controversa.

    Traim ca in vremea lui nenea Iancu: Daca puterea zice 5000, iar opozitia zice 500, atunci au fost 2000 de manifestanti.

    Vrem, nu vrem, trebuie sa devenim jurnalisti amatori si sa confirmam o stire din 3 surse separate.

    Eu o sa votez cu PD-L indiferent de ce declara unii si altii. Opiniile politice nu se formeaza cu o luna inainte de alegeri.

    Asta nu inseamna ca mi-am pus ochelari de cal, nici ca o sa le cint osanale.

    Comentariul asta e complet nefolositor, dar macar mi-am spus parerea. Hic!

    Hotnews: Sa faceti si voi ca gmail: puneti un test de matematica inainte de o postare.
  • 0 (2 voturi)    
    PD-L (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 19:37)

    Cristi [anonim]

    Fac pe baietii buni, pe cinstitii...
    De fapt, nu e nevoie de nici un comentariu.
    • +1 (3 voturi)    
      da, trebuie sa recunosc ca... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 21:16)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      manelistii de la PSD si PC si golanii cu papion de la PNL sunt mai buni. Problema este...la ce? Ca...de 18 ani nu au facut nimic bun in aceasta tara. Au adus-o la nivelul Albaniei sub nivelul din decembrie 1989.
  • +5 (5 voturi)    
    Ideea este geniala (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 19:52)

    ionescu [anonim]

    Puteti sa carcotiti cat vreti. Ideea este geniala. Acum in prag de alegeri in Parlament se va baga un proiect care taie niste privilegii ale demnitarilor. Daca votezi impotriva pierzi procente serioase in sondaje. Mai ales cu votul uninominal. Va dati seama ce mijloc de atac e chestia asta ? De exemplu deputatul x care se da mare social democrat si care moare de grija prostimii nu vrea sa renunte la pensie ! Va fi foarte distractiv sa ii vezi pe parlamentari votand legea cu mana tremuranda si rugandu-se in gand sa nu fie suficiente voturi :) Vreau sa vad ce mai zic forumistii platiti de Patriciu. Precis ca or sa bata moneda pe flota, Boc cazut in cap, Boc catelu lui Basescu etc.
  • +1 (3 voturi)    
    praf in ochi (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 20:17)

    andrei [anonim]

    ideea, buna sau rea, nu va avea nici o finalitate. pentru ca nu ae timp sa treaca de una din camere deci, imediat dupa dizolvarea actualului parlament va cam disparea propunerea. si parca vad ca nu o sa mai urmeze alta. deci, pd-l ar cam trebui sa taca acum si sa faca propunerea dupa constituirea noului parlament daca chiar vrea o astfel de lege.
  • +2 (4 voturi)    
    o propunere binevenita.... (Duminică, 12 octombrie 2008, 7:58)

    YFS [anonim]

    chiar daca este cam tarziu si are iz electoral. Sa vedem cine o va vota si cine nu. Face si PDL ce poate, mai ales ca totri nemernicii s-au coalizat (PSD, PC si PNl) si se pregatesc sa mai fure 4 ani si, eventual, sa ne scoata si din UE ca sa poata fura mai usor si sa dea satisfactie si stapanilor lor kgb-isti.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Duminică, 12 octombrie 2008, 11:07)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui YFS

      face ce poate sa pacaleasca oamenii pentru ca e imposbil sa se adopte o astfel de lege in actuala legislatura. mai ales ca inca nici nu a fost depusa. iar propunerile legisltive (adica initiativele parlametarilor) care nu au reusit sa treaca de una din camere nu se mai iau in discutie in legislatura viitoare. si pd-l stie asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Hai, ca m-ai dat gata...?! (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:05)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Tariceanu si PSD nu mai prididesc cu pomenile electorale si te pomenesti ca tot PDL si Basescu sunt de vina pentru nemernicia si demagogia lor?! Te pomenesti ca tot PDL si Basescu sunt de vina pentru starea de inapoiere a si saracie a Romaniei dupa ce PSD este la puere si face ce vrea in tara de 18 ani si acum calareste pe tradatorul Tariceanu?
        • +1 (1 vot)    
          posibil (Luni, 13 octombrie 2008, 12:00)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui YFS

          dar nu pricep ce legatura are cu ce am spus eu
  • +2 (2 voturi)    
    Boc si pensiile parlamentare !! (Duminică, 12 octombrie 2008, 11:59)

    Gica Contra de Galati [anonim]

    Boc viseaza. In primul rand o lege nu poate trece in 2 luni prin cele 2 camere !! La timpul respectiv aceasta lege, cu pensiile , a fost votata tacit si de parlamentarii PD_L Cinstit vorbind 99,99% dintre romani daca ar ajunge in Parlament ar mentine legea pensiilor parlamentare !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Super idee: Populism CONTRA populism ! Bravo PDL (Duminică, 12 octombrie 2008, 15:31)

    populismul crizei [anonim]

    Asta inseamna sa pui populismul sa functioneze impotriva populismului: sa vedem daca mai vor sa faca pe placul "poporului" si cand e vorba de banii lor pesonali !

    Super idee, Felicitari !
    • 0 (2 voturi)    
      Deocamdata am vazut... (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:07)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui populismul crizei

      ce au facut PSD si PNL si ne-am lamurit. Sper sa avem posibilitatea sa vedem si ce va face PDL, dupa noiembrie.
  • 0 (4 voturi)    
    Campanie electorala de doi bani (Duminică, 12 octombrie 2008, 16:43)

    oschy [anonim]

    Stimulati si impinsi de la spate de Base care a inceput in forta campania electorala, profitand de criza financiara si economica care bantuie lumea PD-Lulisti isi dau cu stangu in dreptul facand fel de fel de propuneri fanteziste fara baza.
    In plus astia in 4 ani au mancat banii poporului degeaba fin pe post de Gica Contra la semnalul locuitorului de la Cotroceni
    • +1 (3 voturi)    
      chiar daca ai avea dreptate.... (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:24)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui oschy

      4 ani nu se poate compara cu 18.
      • +2 (2 voturi)    
        erata.... (Duminică, 12 octombrie 2008, 18:58)

        YFS [anonim] i-a raspuns lui YFS

        4 ani nu se pot compara cu 18. Ma gandeam la perioada.
        • -1 (3 voturi)    
          Dar nici perioadele (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:46)

          oschy [anonim] i-a raspuns lui YFS

          Din 18 ani,12 ani si 4 luni PD-Lulisti au fost in guvern prin reprezentantii sai cei mai de seama Vezi asta doar daca esti obiectiv si nu citezi din marele om politic Emil Boc.
          In rest stilul practicat a fost "Focul la ei" ca sa-l citez pe Halagian.
          Tradus inseamna " cand se impute treaba parasim corabia"
          • +2 (2 voturi)    
            PSD A "CONSTRUIT" 18 ANI DE JAF (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:57)

            8/16 [anonim] i-a raspuns lui oschy

            PDL = 8
            2= '90-92
            4= '96-2000
            2= '2005-2006


            PSD-PNL = 16
            2= '90-92
            2= '92-'94
            4= '96-2000
            4= 2000-2004
            2= 2005-2006
            2= 2007-2008

            8/16 - diferenta fata de PSDPNL este : PDL a fost cu 8 ani mai putin la putere, 8 ani = 2 legislaturi complete, si doua iesiri fortate de la guvernare, datorita sustinerii REFORMELOR (cu pretul renuntarii la CIOLAN)

            In timp ce doctrina si scopul PSD-PNL a fost agatarea de CIOLAN cu pretul renuntarii la orice reforme (sau promisiuni electorale) pentru a Jefui economia (Rompetrol, PETROM, Bechtel)

            PSD A "CONSTRUIT" 18 ANI DE JAF :
            http://axum6.wordpress.com/

            acum PSDPNL mai vrea alti 8 ani la putere, pentru ca mai are de furat de 2 ori mai mult - si de 2 ori mai repede
    • -1 (1 vot)    
      N-au decat sa faca "toti la fel" ca PDL - daca pot (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:32)

      :)))))) [anonim] i-a raspuns lui oschy

      Si sa vedem acum daca sunt "toti la fel" nu ? :)))))))))

      "Banii poporului" ii mananca cei care stau cu fundul pe ei, adica cei de la PUTERE : PSD si PNL
  • 0 (2 voturi)    
    Macar PD-L propune asa ceva ! (Luni, 13 octombrie 2008, 8:24)

    martin [anonim]

    Sunt de acord cu toti,inclusiv cu clonele mele dragi, ca parlamentarii PD-L nu se supun de placere unor astfel de propuneri, care vin in contradictie cu interesele lor personale.
    Dar macar se supun unor astfel de imperative,despre care se va spune sigur ca provin de la ordinele Baciului.
    Pacat doar ca alte partide care se pretind foarte democratice, au si ele Baci care se trezesc din visare,doar cand presa semnaleaza diferite enormitati printre vasalii guvernului, si se agita doar pana se mai sting semnalele si se mai uita.
    Asa ca ii prefer numai pe cei ce se supun imperativelor societatii, chiar scrasnind din dinti, fiindca personal nu le convin !
  • +1 (1 vot)    
    ideal (Luni, 13 octombrie 2008, 11:36)

    sew [anonim]

    "Este timpul ca in primul rand clasa politica sa dea dovada de sacrificii inainte de a cere sacrificii din partea altora."
    Este adevarat dar putin probabil.Sper sa ajung sa vad politicieni cu coloana vertebrala si care sa ia decizii intelepte nu numai cu vorba.
    Cred ca anul acesta vor avea o surpriza cu prezenta la vot mai ales ca studentii nu prea vor putea vota.
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu a refuzat sa promulge 71 de legi in 4 ani (Luni, 13 octombrie 2008, 12:36)

    legi pentru hoti [anonim]

    2007, anul record al legilor cu dedicatie

    Basescu a refuzat sa promulge 71 de legi in 4 ani
    de Andreea Pora HotNews.ro
    Joi, 26 iunie 2008, 17:50 Actualitate | Politic

    In patru ani, presedintele Traian Basescu a trimis spre reexaminare 71 de legi, cele mai multe datind din 2007, iar de la inceputul lui 2008 au fost deja respinse 14. Legile care s-au lovit de refuzul presedintelui de a le promulga vizau diferite privilegii acordate unor categorii sociale: parlamentari, militari, diplomati, magistrati. Altele, constituiau plocoane politice, cum au fost legea berii, a duty-free-urilor sau cea a vinzarii prin atribuire directa a locuintelor RAPPS. In pofida cererilor de reexaminare, multe dintre legi au ramas in forma initiala dorita de parlamentari.

    2008- 14 legi cu ochi si cu sprincene

    In 2008, Traian Basescu a trimis spre reexaminare 14 legi, ultima fiind chiar joi. Este vorba de legea Curtii de Conturi, iar obiectiile presedintelui se refera la lipsa unor reglementari clare in ce priveste atributiile presedintelui Autoritatii de Audit si asimilarii sefilor acestei institutii si consilierilor cu omologii lor de la Inalta Curte de Casatie, ceea ce presupune si salariile si pensiile aferente.

    Printre legile respinse anul acesta de Basescu se numara legea vinatorii, care permitea infiintarea fondurilor de vinatoare in rezervatii si parcuri naturale, printre care si Delta, facilitind astfel mafia din zonele respective.

    Retrimisa parlamentului a fost si legea prin care se echivala concursul pentru preparator sau asistent universitar cu cel de rezidentiat, care ar fi defavorizat rezidentii, supusi unor teste dificile, si ar fi dat unda verde nepotismului si pilelor din spitale, acolo unde se tine, de regula, concursul de preparator.
  • +1 (1 vot)    
    E ceva ce nu inteleg... (Luni, 13 octombrie 2008, 13:10)

    iosiP [anonim]

    pensia nu este o actiune de solidaritate sociala (asa cum este contributia la fondul de sanatate, de exemplu). pensia este un imprumut fara dobinda acordat statului pentru ca acesta sa poata plati pensiile actualilor pensoinari.
    prin urmare, eu dau bani statului care mi-i restituie cum vrea muschii lui, pe baza unor statistici privind durata medie de viata, starea economiei, etc. altfel spus, nu am niciun control asupra a ceea ce voi primi peste 20 ani...
    dar nu discut aici sistemul national de pensii. discut pretentiile unora de a primi pensii fara a achita contributiile aferente. imi poate explica cineva (rational) de ce ar trebui sa se intimple acest lucru ?