Cristian Adomnitei: Am votat majorarea salariilor ca parlamentar, ca ministru am fost impotriva

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 octombrie 2008, 18:06 Actualitate | Politic


Cristian Adomnitei
Foto: AGERPRES
Fostul ministru al educatiei, Cristian Adomnitei, a declarat, vineri, la Iasi, ca la votul din Camera Deputatilor privind majorarea salariilor profesorilor s-a aflat intr-o situatie ingrata, in dubla sa calitate de parlamentar si ministru, si ca a preferat sa voteze decat sa fie criticat in presa.

Parerea cititorilor: gigel de luxembourg

ca si cum ti-ar spune nevasta "draga, m-am culcat cu postasul ca femeie, ca nevasta am fost impotriva"


"Daca as fi votat impotriva, cel putin un trust national de presa ar fi titrat ca sunt singurul ministru din istorie care a votat impotriva sistemului pe care-l conduce. (...) Am avut cea mai ingrata sarcina, a fost o incompatibilitate morala intre deputatul Adomnitei si ministrul Adomnitei. Ca parlamentar, am votat dintr-un principiu in care cred, respectiv majorarea salariilor, insa, ca ministru, nu sunt de acord cu cuantumul majorarii, a declarat Cristian Adomnitei, potrivit NewsIn.

Ministrul Cristian Adomnitei a criticat initiativa pentru care a votat favorabil a doua zi dupa votul din Parlament.

El a afirmat, vineri, ca o abtinere sau o iesire din sala in momentul votului ar fi fost "rusinoase". Totodata, Adomnitei a sustinut ca deputatii liberali care au votat alaturi de el pentru majorarea salariilor profesorilor nu ar trebui sanctionati, in contextul in care motivul demiterii sale a fost votul din Parlament.

  • Adomnitei nu isi reproseaza probleme de fond, ci doar gafe de imagine

Cristian Adomnitei a precizat ca cele mai mari regrete din perioada mandatului sau de 18 luni au fost nepromovarea in Parlament a pachetului de legi pentru reformarea educatiei si relatia cu presa.

"Dupa un an si jumatate de mandat, nu mi se pot reprosa probleme de fond, ci doar gafe de imagine", a mentionat liberalul, care a amintit si de momentul in care nu a stiut numarul de stelute de pe steagul Uniunii Europene, fiind corectat de cativa elevi de scoala generala.

Fostul ministru a mai spus ca demiterea sa a fost o sanctiune administrativa si nu una politica, subliniind totodata ca isi va continua activitatea ca deputat de Iasi, iar la alegerile parlamentare va candida pentru un nou mandat.

  • Bilantul lui Adomnitei

Cristian Adomnitei a facut la Iasi un scurt bilant al activitatii sale la conducerea Ministerului Educatiei. Fostul ministru a comparat investitiile actualei guvernari cu cele ale fostului Guvern PSD, mentionand ca in perioada 2001-2004 s-au efectuat 274 de lucrari, in timp ce in ultimii trei ani numarul acestora s-a ridicat la 25.421 de lucrari, 75% dintre acestea fiind realizate in timpul mandatului sau.

La numai o zi dupa ce a votat in Parlament majorarea salariilor pentru profesori, ministrul Cristian Adomnitei a criticat initiativa pentru care a votat favorabil. El a sustinut atunci ca orice crestere de peste 9% inseamna un efort bugetar de un miliard de lei pana la sfarsitul anului, iar de anul viitor nu vor fi bani pentru investitii.

"Daca lucrurile raman asa cum sunt astazi, nu vom mai avea bani pentru investitii, in conditiile in care efortul bugetar pe anul 2009 pentru salarii va fi de 1,2 miliarde de euro, adica intregul buget al Ministerului de cheltuieli de capital. Acest lucru este o realitate si este obligatia mea de ministru sa o spun. Mi-as dori sa am mai multe resurse, cred ca ar fi trebuit sa marim procentul alocat din PIB pentru a acoperi salariile, astfel incat sa avem fonduri si pentru altele", a spus ministrul Adomnitei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1672 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ajutor! (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:13)

    Gicu [anonim]

    Omul are dubla personalitate. Prbabil vocile i-au spus sa voteze.
    • +4 (4 voturi)    
      am votat pentru dar sunt...impotriva (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:20)

      Criss [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      Cred că Adomniței este în căutarea eu-lui interior. Și mai durează până îl găsește.
    • +1 (1 vot)    
      BRATIENII SE RASUCESC IN MORMANT. E TRIST... (Vineri, 10 octombrie 2008, 23:03)

      DEDU [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      ITI DAI SEAMA CE E IN GUVERNUL PNL CONDUS DE moliceanu PRONUNTAND NUMELE MINISTRILOR :
      - remes caltabos ,
      - qariu (zis groparul justitiei),
      - adomnitei (cu ale lui 15 stelutepe drapelul UE),
      - pacuraru (fonfalaul cu mita),
      - sebastian vladescu (ministru la finante, care in apr.2007 sustinea ca nu sunt bani pentru marirea pensiilor)
      - vosganian (zis si "gura bate fundul")
      - atanasiu (fost min al apararii care, intr-o buna dimineata, s-a gandit sa retraga trupele din Irak.)
      - orban 5 km de autostrada
      - david, ma scuzati troaca, aceasta caricatura din fruntea politiei
      - cioroianu (baiatul care se tragea de nadragi cu regele Spaniei si care i-a spus Condolitei 7 cuvinte: yes, yes, yes-yes),
      SI PESTE EI marioneta patriciana
      PE FINAL DE MANDAT VOR FURA TOT CE SE MAI POATE FURA...NU-I ASA, VOSGANIENE?
  • +8 (8 voturi)    
    Esti un mare tampit (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:14)

    Cristi [anonim]

    Iar ca om, esti o jigodie si nu ai ce cauta in nici una din functii.

    Ce ai spus este o dovada a faptului ca nu poti avea o pozitie, te dai cum curge apa, de oameni ca tine nu avem nevoie.

    La revedere placuta!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce tupeu!!! (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:14)

    adrian [anonim]

    Mai nene, acum ne iei si de prosti cu explicatii oligofrene!?
  • +6 (6 voturi)    
    Avem de-a face c-un schizofrenic declarat (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:18)

    Addy [utilizator]

    Legati-l si duceti-l la Spitalul 9.Parca-i un fel de Jekyll si Hyde.Cand se aseaza pe scaunul de parlamentar e Hyde , cand vorbeste la tribuna de parlamentar e dr Jekyll. Oare s-o-ntampla la fel cu toti politicienii romani ?

    Cum de ajung niste oameni ca astia, fara coerenta in gandire , fara pic de tact mediatic si fara pic de pregatire in astfel de pozitii?
  • +6 (6 voturi)    
    ce dobitoc ! (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:18)

    The Saker [utilizator]

    mwahahahahha:)) ce idiot :))
    • +6 (6 voturi)    
      id. (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:53)

      stef [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      mi-ai luat-o inainte :))
  • +5 (5 voturi)    
    Corect (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:21)

    dorel [anonim]

    In tara asta nimeni nu greseste, nimeni nu plateste, toti fac chestii marunte (si bune, si rele). Eu zic sa-l scutim pe domnu' Adormitei de sarcini ingrate/ neplacute si sa facem un mic efort sa nu mai ajunga in parlament...
  • +6 (6 voturi)    
    conflict de interese (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:24)

    Bogdan [anonim]

    Pai asa se intampla daca faci parte din doua puteri care, constitutional, dar se vede ca numai pur teoretic, sunt separate in Stat.

    D-l fost-ministru se face ca uita totusi un lucru: chiar si asa, un vot se da in conformitate cu convingerile, educatia, obligatiile etc. persoanei care voteaza. Deci nu poti sa spui ca dincoace de pragul usii ai un set de convingeri, dar dincolo de usa ai un set opus de convingeri.
    E ca si cum ar vorbi de doi domni Adomnitei, un fel de Jekyll & Hyde...
  • +5 (5 voturi)    
    Nelamurire (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:32)

    calin [anonim]

    Sunt extrem de confuz in urma acestui articol: ma intreb daca e normal ca un ministru sa fie SI parlamentar (cum poate sa fie si la guvern dar si in parlament ?), iar daca e normal sa fie asa oare cate ore ar trebui sa aiba o zi pentru ca parlamentarul minstru sa se achite de toate sarcinile?

    Cat despre incompatibilitate morala care il sfasie pe domnul ex-ministru, sunt convins e atat cate e si la ceilalti politiciene: adica nula!!!

    Se voteaza dupa bate vantul! Fara principii, fara o minima logica si inteligenta!
  • +5 (5 voturi)    
    si ca om ? (Vineri, 10 octombrie 2008, 18:38)

    Deraket [anonim]

    si ca om sunteti de nimic, fara cuvant, 0 !



    un sucevean dezamagit.
  • +2 (2 voturi)    
    Splendid (Vineri, 10 octombrie 2008, 19:27)

    mihai [anonim]

    Iata o mostra de comportament adevarat in care sunt disociate rolurile profesionale
    • +2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:28)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      puterile :) totusi au fost separate, pe acolo pe undeva, prin disociere :) .
  • +3 (3 voturi)    
    Separarea puterilor in stat (Vineri, 10 octombrie 2008, 19:40)

    Waves [anonim]

    Cum e posibil ca un ministru sa fie si parlamentar? A disparut principiul separarii puterilor in stat? Ridicol!
  • +2 (2 voturi)    
    CE IPOCRIT !!! (Vineri, 10 octombrie 2008, 19:54)

    gigi [anonim]

    Si mai este si nerusinat. Mi-e scarba de astfel de oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    Iar ca om ar trebui .. (Vineri, 10 octombrie 2008, 19:54)

    Palpatine II [anonim]

    .. sa iti tragi singur 2 palme, d-le Adomnitei!
  • 0 (2 voturi)    
    ministru=................... (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:00)

    gogu de la bistrita [anonim]

    omule esti jalnic rau de tot.In fond esti produsul cel mai bun al cadrelor didactice din Romania la ora actuala.Nu-i asa??Sa vedem ce tantalau mai avem la invatamint in viitor?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:02)

    Opposite [anonim]

    Cand am vazut titlul articolului, m-a dus mintea la un citat din Caragiale care i se potriveste perfect lui Adomnitei:


    Amice, esti idiot.
  • +2 (2 voturi)    
    Dr. Jekyll & Mr. Hyde (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:06)

    cortes [anonim]

    Ar fi trebuit sa constientizeze conflictul inainte de numirea sa ca ministru. Dar nu-i mai bine sa faci pe nesimtitul si sa iei 2 salarii (plus indemnizatii, sporuri, prime si alte alea), pentru ce?... Ce sclipiri de inteligenta, ce filoane de competenta dospeau in specimenul asta, nedescoperite si nerasplatite?
    Pai daca atata lucru iti trebuie ca sa fii ministru, eu propun sa facem niste liste si sa fim toti, prin rotatie, ca tot aia-i...Ar fi un pic mai rau doar pentru Fenechiu Relu, prietenii stiu de ce.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:17)

    un roman [utilizator]

    Dar nu ma asteptam la mai mult de la unul cu fata lui!
    Stia tariceanu ce stia cand la numit prost, chiar si off record.
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:17)

    un roman [utilizator]

    Dar nu ma asteptam la mai mult de la unul cu fata lui!
    Stia tariceanu ce stia cand la numit prost, chiar si off record.
  • +1 (1 vot)    
    Cum zicea Tariceanul... (Vineri, 10 octombrie 2008, 20:28)

    Leon [anonim]

    PNL-ul mai are multe de facut pentru tara. Sa ne mai dea multi timpiti ca asta.
  • +1 (1 vot)    
    ai fost un mare om politic atampitei (Vineri, 10 octombrie 2008, 21:22)

    un coleg [anonim]

    adomnitei e un REAL RETARD din pacate ptr noi.
  • +2 (2 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 10 octombrie 2008, 21:24)

    MirceaA [anonim]

    Are dreptate Toni Grecu de la Divertis... "politicienii ne-au furat painea". El a declarat ca la cate prostii spun politicienii, nu mai au cum sa-i parodieze. Nu poti face parodie la parodie.
  • +2 (2 voturi)    
    ma FATA (Vineri, 10 octombrie 2008, 21:30)

    Lucianmotul [anonim]

    Ma Adomnitei ai FATA DE PROSTALAU , mare de tot si vorbesti IDIOTENI, dute ma nenorocitule, daca voi conduceti saraca noastra TARA totul este clar, si ala dela justitie un incult si un alt prostalau ,sa facut de risu plinsu in ITALIA,Doamne adunai si bagai in casa de ne buni s-au puscarie si da-le foc VORBA MARELUI EMINESCU.
  • +2 (2 voturi)    
    Bataie de joc (Vineri, 10 octombrie 2008, 21:49)

    mbr74 [anonim]

    Bataie de joc, face pe intelectualul dar e penibil, ce il doare pe el in pix? votul i-a fost oricum comandat ... iar in guvern era doar o jucarie ... cineva care sa coupe un scaun
    Nu ne facem bine curand
  • +2 (2 voturi)    
    A votat ca parlamentar, s-a opus ca ministru... (Vineri, 10 octombrie 2008, 22:56)

    jiji [anonim]

    ... a trait ca un bou si si-a tras un aspect de girafa mutanta cu cap ca o telina ca aspect si continut.
    Ba, daca-mi dati la urmatorul vot un Kalashnikov in loc de stampila, va votez pe toti in frunte, pe voi si pe famiile voastre de parlamentari.
  • +2 (2 voturi)    
    buhaha (Vineri, 10 octombrie 2008, 23:11)

    gigel de luxembourg [anonim]

    ca si cum ti-ar spune nevasta "draga, m-am culcat cu postasul ca femeie, ca nevasta am fost impotriva"
    • +1 (1 vot)    
      buhaha (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 0:58)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Chiar asa ar merita sa-i spuna d-na avocata lui Cristinel.
    • 0 (0 voturi)    
      asta e.. (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 10:12)

      rex [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      comparatie mai la subiect nu prea cred ca exista.Ce zici d-le fost ministru??
  • +1 (1 vot)    
    Islanda romaneasca (Vineri, 10 octombrie 2008, 23:54)

    Mircea Dinu [anonim]

    Iata un perfect exemplu de tembelism politic.Iresponsabilitatea demonstrata de acest trist personaj care ,in mijlocul unei prabusiri a sistemului economic mondial are tupeul sa isi apere lipsa oricarei urme de responsabilitati este mai mult decat ingrijoratoaRE.CINE PENALIZEAZA FAPTUL CA ASEMENEA PERSONAJE CONDUC DESTINELE ROMANIEI/CINE POATE TREZI LA REALITATE O CLASA POLITICA CARE NU INCETEAZA SA NE REPETE CE CUCERIRI REVOLUTIONARE ECONOMIC VOR AVEA LOC INROMANIA?Domnilor, uitati-va la Islanda!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asta-i buna... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 6:09)

    Marian [anonim]

    Nene ministru', nu pot crede ca esti asa de tampit. Cum poti sa vorbesti stereo cu o singura gura?
  • +1 (1 vot)    
    rectificare (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 8:09)

    adormita [anonim]

    Corect trebuia spus,,...am votat ca prostul..."
    Asta s-a trezit in sala cu mana ridicata. Interesul imediat, de colectare a voturilor in campanie electorala este neglijabil. Nu este votat decat de proaspata sotioara, increzatoare in balonul ei preferat
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratia lunii!! (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 8:12)

    Alien [anonim]

    Asta-i din categoria "iarna nu-i ca vara"! O sa ramana in istorie cu expresia asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Procentul (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 9:01)

    stefan v [anonim]

    Sa spuna la cat a ajuns comisionul din banii cheltuiti pentru infrastructura din educatie: a crescut de la 10-15%, la 50%!. O parte din acesti bani ajung si la partid......
  • 0 (0 voturi)