VIDEO Campania la apogeu: Mazare este acuzat ca are casa in Brazilia, iar Mitrea sustine ca Flutur a dat mita electorala

de Bety Blagu     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 17:59 Actualitate | Politic


Presupuse fane ale lui Mazare, in clipul postat pe YouTube
Foto: YouTube
Lupta electorala, inceputa pe 2 mai intr-o apatie generalizata, s-a acutizat acum, cand sunt mai putin de 72 de ore pana la finalul campaniei. Marti, in doar cateva ore, Gheorghe Flutur a fost acuzat de PSD ca a dat mita electorala in Suceava, Radu Mazare ca a mintit in declaratia de avere si de fapt are o casa in Brazilia, iar despre PD-L in intregimea lui s-a spus ca aduna datele personale ale cetatenilor pentru a frauda alegerile. Acuzatii neaga, unii acuzatori ameninta cu judecata, dar, ca si in cazul altor declaratii "de campanie", e putin probabil ca vreunul din cazuri sa ajunga in instanta.

Mitrea zice ca Flutur a dat mita electorala

Cazul cel mai mediatizat al zilei de marti este cel in care Gheorghe Flutur, candidatul PD-L la Consiliul Judetean Suceava, este acuzat ca ar fi dat mita electorala. Intr-un film facut public de PSD, Flutur este aratat la o manifestare bisericeasca. Miron Mitrea, seful de campanie al PSD, a declarat intr-o conferinta de presa ca Flutur i-ar fi dat vicepresedintelui PD-L Suceava, Vasile Ilie, niste bani, pe care acesta i-a impartit oamenilor prezenti la manifestare. In realitate, insa, momentul in care Flutur i-ar fi dat colegului sau banii nu se vede pe inregistrare, asa cum nu se vede nici cine a primit bancnotele din mana lui Ilie. Se aude insa cum Flutur ii spune lui Ilie "da si aici bani", in momentul in care trec pe langa o masa.

Gheorghe Flutur sustine ca el nu avea bani asupra sa si ca Vasile Ilie n-a facut altceva decat sa doneze bani pentru construirea de noi biserici in judet. Reprezentantii PSD spun insa ca vor face o plangere penala impotriva candidatului PD-L.



PSD: PD-L vrea sa fraudeze alegerile

Tot marti, PSD a lansat un atac si asupra PD-L. Intr-un comunicat de presa trimis de echipa de campanie se arata ca “PSD a constatat cu surprindere ca la corturile electorale ale PD-L si cu ocazia inmanarii cadourilor electorale ale acestui partid se strang, in mod inexplicabil, alaturi de semnaturi, si datele de identificare (CNP, nr. si serie buletin, adresa) ale cetatenilor. Exista temeiuri serioase sa credem ca aceste date de identitate sunt colectate pentru a fi folosite apoi in sectiile de votare pentru a fi introduse in numele acestor persoane, cu ajutorul listelor suplimentare, voturi false in urne. (...) Pregatirea fraudei electorale de catre PD-L arata, la fel ca si recursul la violenta, ca acest partid este disperat constatand ca rezultatele votului vor fi departe de asteptarile foarte optimiste ale liderilor PD-L.“

Candidatul PD-L la Primaria Capitalei, Vasile Blaga, sustine insa ca acest gen de “practici” au fost specifice turismului electoral practicat de PSD in 2004 si ca legea prevede ca la alegerile locale o persoana poate vota doar la sectia la care este arondata prin domiciliul din actele de identitate. Blaga a afirmat ca nu se strang date personale, ci doar numere de telefon, care vor fi folosite pentru a-i ruga pe cetateni sa se prezinte la vot.

Mazare si brazilienii

O alta inregistrare video care a inceput sa circule marti pe internet in care este prezentata o presupusa casa din Brazilia a lui Radu Mazare, primarul si candidatul PSD la Primaria Constanta. In clip se vorbeste doar in portugheza, iar singura legatura cu edilul constantean este facuta prin pronuntarea numelui sau si prin prezentarea unei poze cu el, scoasa dintr-un sertar. Toti cei care vorbesc in inregistrare se refera la Mazare ca fiind un om bun si de succes, caruia ii plac sporturile. Intr-un sondaj pe o plaja toti cei intrebati il cunosc pe Mazare, despre care spun ca ar detine si un hotel in zona.

In eventualitatea in care informatiile prezentate ar fi adevarate, Mazare s-ar putea face vinovat de fals in acte publice, in conditiile in care in declaratia sa de avere se consemneaza ca nu are nicio cladire in proprietate.

In replica, primarul din Constanta spune ca este vorba de o "facatura", pe care o pune pe seama liberalilor din judet. El spune ca nu are niciun fel de proprietati in Brazilia, dar ca va avea si va chema presa sa le vada.



Acuzatii vechi si fara finalitate

Acuzatile dure intre politicieni au devenit deja un fapt obisnuit in ultimele zile de campanie electorala. Cu toate acestea, niciuna din faptele grave de care s-au acuzat cei mai importanti politicieni ai tarii nu a ajuns in instantele de judecata.

Cel mai cunoscut exemplu in acest sens este cel privindu-l pe Traian Basescu. Acesta, la doua zile dupa primul tur al alegerilor de la sfarsitul lui 2004, a facut declaratii publice privind fraudarea alegerilor, acuzand ca, prin intermediul softului de numarare a voturilor, cele nule au fost atribuite ca voturi valide pentru Adrian Nastase si PSD-PUR. Liderii Aliantei D.A., Traian Basescu si Theodor Stolojan, au depus atunci si o plangere penala, dar, in august 2005, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis neinceperea urmaririi penale in dosar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6855 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    "Balacareli" electorale (Marţi, 27 mai 2008, 18:13)

    telus [anonim]

    Dupa un inceput de campanie monoton, incep acum, cu cateva zile inainte de alegeri, mult asteptatele "balacareli", acuzatii si amenintari cu publicarea unor "dosare" incriminatorii.De-abia acum incepe distractia. Sunt interese mari la primaria capitalei.
  • -1 (3 voturi)    
    ma mir de constanteni!pareau destepti candva (Marţi, 27 mai 2008, 18:23)

    Hubertus [anonim]

    mai mare actor "in travesti"decat acest Mazare nu exista -eu chiar ma intreb cum se poate ca niste oameni calatoriti ca cei din Constanta sa cada in plasa papaagalului asta ! e un mister -a facut avere pe spinarea lor si ei fraieri disciplinati il tot voteaza pe celebrul animal al lui Iliescu-asa s-a lansat ,cu mai animalule cand il lucra la portofel pe Iliescu -tot o gaselnita de 100 de puncte!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu (Marţi, 27 mai 2008, 20:49)

      Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui Hubertus

      S-a scris de zeci de ori ca NU Mazare a fost in cazul cu "mai animalule" al lui Iliescu, dar unii o tin asa fara jena. Cu cit e mai neadavarat, cu atit mai mult persevereaza.
    • 0 (0 voturi)    
      exista explicatii (Marţi, 27 mai 2008, 21:51)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

      in primul rand mafia locala prin Mazare,Constantinescu si Hasoti controleaza toate institutile publice sau de stat,mass-media este si ea controlata,in Ct nu exista publicatie a opozitiei.Dar si opozitia se pare ca este dispusa la un blat local,altfel este greu de explicat cum contracandidat la actorul in 'travesti' Mazare este prezentat un 'papitoi' ,Onaca' a carui grasime se revarsa peste microfoane,are in deget un 'ghiul' de nesimtit iar la mana un Rolex de aur si vorbeste de hotiile,reale de altfel, a lu' Mazare Cum oare sa ai oportunitatea portului si sa nu reusesti sa atragi investitori,sa ai km. de plaja in administratie si tu sa ai bugetul local mai mic decat al Aradului ?
  • -1 (7 voturi)    
    Flutur si-a parasit colegii din fostul PLD. De cer (Marţi, 27 mai 2008, 19:10)

    sanda [anonim]

    domnul flutur, va rog ciocul mic. nu trebuie sa mai vorbiti ca nu prea mai sunteti convingator. mai ales dupa ce v-ati ingropat fostul partid pld si dupa ce ca un general las v-ati parasit soldatii (fostii membri pld) pentru niste functii si favoruri personale. eu nu stiu cum de mai puteti sa va erijati in lider de opinie cand partidul dumneavoastra este varza. este cel mai nedemocratic partid din cate exista. si cand spun asta o fac in cunostinta de cauza, pentru ca eu chiar am avut o functie importanta in fostul pld. pld era intr-adevar un partid curat si democratic. in pd-l insa am trait ceva ce numai in totalitarism poti intalni. este un partid in care filiale sunt conduse discretionar si dictatorial de catre baroni locali, fara nici cel mai mic respect fata de regulile democratice. este o rusine ca dvs, stolojan si stoica veniti si ne mintiti mereu cum ca acest partid este curat. dumneavoastra mizati doar pe efectul pervers al cuvintelor folosite, in contextul in care stanga nu se bucura inca de o prea mare simpatie. dar in realitate mintiti cu nerusinare. pd-l este creat doar pentru a-l duce pe basescu si camarila lui la putere. v-ati batut joc de munca si de sperantele unui intreg partid (peste 100.000 de membri avea fostul PLD) si acum mai aveti tupeul sa iesiti in fata. tineti capul la cutie ca oricum 4 ani de acum incolo tot in opozitie veti fi. pentru ca nimeni nu vrea sa colaboreze cu acest partid monstruos care este pd-l. iar cine mai cade intr-o astfel de plasa ori este prost, ori este nebun. ultimii prosti au fost pld-istii care si-au cheltuit banii si energia pentru a va negocia voi vreo 10-12 oameni niste functii la nivel central.
    • 0 (4 voturi)    
      sigurica ai scris sau ai tinut doar de pix ? (Marţi, 27 mai 2008, 22:09)

      Hubertus [anonim] i-a raspuns lui sanda

      mult zgomot pentru nimic -mirosi a PNlist _PNLista de la 1 m si sti tu :"transpiratia strica reputatia " !
      • 0 (0 voturi)    
        Precizare (Joi, 29 mai 2008, 0:54)

        Sanda [anonim] i-a raspuns lui Hubertus

        Nu sunt PNL-ista. Sunt chiar in PD-L acum. Tocmai de aceea stiu ce este in acest partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Atac independent (Marţi, 27 mai 2008, 20:54)

    tzuptzup [anonim]

    Balacareala electorala aduce in scena episodul "Un primar in Tenerife", avandu-l ca actor principal pe actualul primar din Bacau: http://www.youtube.com/watch?v=T-B-5oL8brY .Intrucat tot PSD a fost cel care a initiat si celelate atacuri, "independenta" lui Sechelariu pute de la o posta, chit ca PSD-ul are deja un candidat, dar mai bine doi decat unul singur (pare-mi-se ca si in Bucuresti e aceeasi poveste...) . Have fun!...
  • -1 (3 voturi)    
    mazarica n-are frica hi hi hi ... (Marţi, 27 mai 2008, 21:45)

    joe [anonim]

    hubertus te doare de constanteni bre?
    da sa stii ca pe constanteni ii doare-n ...de tine...
    mai e o chestie cand vii in constanta cu masina sa nu te miri de ce nu te mai zdruncina masina bre...
    ca restul tarii s-a cam obisnuit cu chestia asta si de aia are creierii asa de zdruncinati!
    ceea ce voi numiti fraieri, sunt acei oameni care nu mai sufera de creieri zdruncinati (traducere libera).
    in rest mazarica poate sa faca ce vrea unde vrea, daca-si face datoria la primarie, jos palaria!
    am avut pe unu' mihaies primar, baiat bun pentru voi la primarie nea hubertuse, nea mihaies ne-a tinut cu hotelu' continenatal pe care-l demolase ca asa a vrut muschii lui (creier mai putin).
    asa a vrut el sa stam cu nasu'n rahat in centrul orasului vreo 4 anisori!
    nu mai vorbesc de drumuri, iluminat, autobuze si alte alea!
    constantenii si acum au cosmaruri cu mihaiesi atunci cand dorm...
    mda noi ne-am rezolvat problemele, vedeti ce faceti voi ca va scufundati in soselele patriei...
    • 0 (2 voturi)    
      prostul nu e prost desul pana nu e si fudul (Miercuri, 28 mai 2008, 10:38)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui joe

      baaaaaa, am fost in constanta iarna asta...daca consideri ca ala e mediu de trait ... atunci o meriti pe mazarica si toata mafia lui pe deplin zapada de 1m cand de fapt a cazut vreo 10-15 cm dar nu s-a curatat si patinam in voie pe drumurile principale
      in cluj in octombrie la prima zapada au uitat sa curete o straduta circulata inainte de 6 dimineata si la 8 toti ii vroiau capul lui Boc
      aaaaa, si am fost si vara ... este sub orice critica
      cat despre administrarea plajelor mafie curata... am fost pe plaja privata pe portiunea mamaia-navodari ... nici nu se compara cu ce ofera mazarica si acolitii lui cu canalizare ce se varsa in mare ... ei tocmai de aceea anul asta ma duc in strainatate si nu mai platesc taxa lu' mazarica.. si ca mine multi vor fi
  • +1 (1 vot)    
    mazare (Marţi, 27 mai 2008, 21:56)

    mithrill [anonim]

    ce-i asa de rau ca ar avea o casa in brazilia? de ce ne deranjeaza casa din america de sud? oare nu e mai bine sa ai la conducerea urbei un om care a facut deja avere? pentru ca stie s-o faca... si daca tot o are, nu mai trebuie sa fure... si daca a scapat de grija zilei de maine, poate se ocupa si de urbe. chiar credeti ca cei din constanta sunt cretini de-l tot aleg? poate asa se vede de la capitala, dar eu nu cred ca sunt tampiti 70% din cetatenii de la mare.

    PS. nu-s constantean
    PS1. m-ar deranja tare sa se dovedeasca a fi casa lui, pentru ca a declarat ca nu e...
    • +1 (1 vot)    
      pai nu casa ma deranjeaza (Miercuri, 28 mai 2008, 17:59)

      toto [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      poate sa aiba si 100 de case, problema e ca nu a declarat-o asa cum cere legea si daca nu a declarat-o poate a cumparat-o din spagi. imi amintesc de faza cand a fost prins de paparazii cu sacosa de bani pe care o lua dintr-un cos de gunoi. uite asa sacosa cu sacosa se face de o casa si de un hotel in Rio.
  • 0 (0 voturi)    
    Teatru lui ilici (Marţi, 27 mai 2008, 22:22)

    kgb [anonim]

    E adevarat ca Diaconescu se retrage pina vineri din cursa, pentru ca oprescu sa cistige din primul tur?
  • 0 (0 voturi)    
    cat mai puteti (Marţi, 27 mai 2008, 23:34)

    opriti-i acum [anonim]

    ca vor pleca cu banii vostri in calatorii spatiale si in scurt timp pe planeta Marte, altii deja si-au transferat conturi in Panama...
  • +1 (1 vot)    
    romaneasca (Miercuri, 28 mai 2008, 7:18)

    George [anonim]

    Cine are interes sa promoveze acest tip de materiale ori este implicat in lupta electorala ori este un "handicapat" si un frustrat care nu a iesit deloc din tara (Brazilia este o tara extrem de ieftina) si care traieste in trecutul in care pe toata lumea "freaca grija" de ce unul are si el nu
    Multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Hotul striga hotii (Miercuri, 28 mai 2008, 7:38)

    Un roman anonim [anonim]

    Pdsr ar face mai bine sa taca din gura. In sectorul 5 primarul care este a dat mita electorala pe tot timpul ambelor mandate. Cat despre infractiuni electorale sunt de mult campioni.
  • 0 (0 voturi)    
    pomana electorala (Miercuri, 28 mai 2008, 9:19)

    ioan [anonim]

    Aseara am primit un telefon mobil de la Vanghelie si cartela Vodafone.Stateam acasa linistit si m-am trezit cu cadouri la usa.Nu-mi vine sa cred pana unde poate ajunge disperarea astora dupa voturi.Ar fi castigat mai mult cu alte actiuni, nu cu dat telefoane de pomana....dar ce sa-i faci, fiecare cu pregatirea lui.
  • -1 (1 vot)    
    Mazare (Miercuri, 28 mai 2008, 10:22)

    hahalera [anonim]

    Da, are... dar nu casa, ca doar locuieste un CT. are chiar o pensiune, sau ceva de genul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    linia e data de psd (Miercuri, 28 mai 2008, 20:15)

    capingura srl [anonim]

    Bai, astia care cloncaniti ca mazare a facut si a dres in C-ta. Cu ce bani daca nu cu ai contribuabililor? La C-ta e fieful psd-ului. La C-ta banu curge gros si se spala usor. mazare cotizeaza la greu si partidul secaturilor demodate il sprijina. Nu incape indoiala ca mazare este un ticalos patent, dar unul eficient in ticalosia sa. Dragi constanteni puteti sta capra in continuare. mazare are carnati ptr toti.
  • 0 (0 voturi)    
    linia e data de psd (Miercuri, 28 mai 2008, 20:15)

    capingura srl [anonim]

    Bai, astia care cloncaniti ca mazare a facut si a dres in C-ta. Cu ce bani daca nu cu ai contribuabililor? La C-ta e fieful psd-ului. La C-ta banu curge gros si se spala usor. mazare cotizeaza la greu si partidul secaturilor demodate il sprijina. Nu incape indoiala ca mazare este un ticalos patent, dar unul eficient in ticalosia sa. Dragi constanteni puteti sta capra in continuare. mazare are carnati ptr toti.