Florin Cîțu: Am încredere că în USR-PLUS va câştiga raţiunea. Dacă preferă să stea lângă PSD și AUR, e treaba lor

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 12:24 Actualitate | Politic


Citu si Barna in Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîţu se declară "dispus" să discute cu USR-PLUS oricând vor dori aceștia, spunând că are încredere că în acest partid "va câştiga raţiunea şi se va delimita de PSD şi AUR".
  • "USR preferă să stea lângă PSD şi AUR, dacă nu vor să discute cu PNL. Oricând discutăm cu ei dacă au disponibilitate de a discuta cu PNL.
  • Noi mergem mai departe cu programul de guvernare, avem aceleaşi proiecte, nu se schimbă nimic. Plecarea mea din funcţie înseamnă schimbarea programlui de guvernare. Dacă pică Guvernul va fi un nou program de guvernare.
  • Cine doreşte o criză politică pe negocieri, când azi semnăm PNRR, să luăm de la capăt negocierile? Am încredere că va câştiga raţiunea la USR şi se va delimita de PSD şi AUR”, a declarat luni Florin Cîţu.
Co-președintele USR-PLUS Dacian Cioloș spune că nu a discutat nici cu Florin Cîțu, nici cu altcineva din conducerea PNL după congresul acestui partid și anunță din nou că USR-PLUS se întoarce la guvernare doar cu alt premier.
  • "Nu am discutat nimic cu Florin Cîțu sau cu cineva din conducerea PNL după congresul lor.
  • Nu ne întoarcem la guvernare decât în condițiile deja expuse: alt premier și calendar clar de reforme.
  • Consider declarațiile liberalilor o încercare ridicolă de influențare a alegerilor din USR-PLUS", a scris pe Facebook, duminică seară, Dacian Cioloș.
Dan Barna a spus și el, tot duminică seară, la Digi 24, că decizia este clară și neechivocă: USR-PLUS nu se întoarce la guvernare cu Florin Cîțu premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1224 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    furam impreuna (Luni, 27 septembrie 2021, 12:28)

    iondelaafumati [utilizator]

    nu contraza cu cine dar sa fim impreuna !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e in carti (Luni, 27 septembrie 2021, 15:38)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Asta e doar un joc de imagine pentru cei care mai cred in hotii astia. Cu oameni, ca Iohannis si Catu, care nu au cuvant si joaca pe la spate, faptele vorbesc. Noile numiri - vezi omul lui Voiculescu la CNAIR - arata clar intentiile hotilor.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie zburat cat mai repede (Luni, 27 septembrie 2021, 12:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    e clar ca va sta acolo si nu va face nimic dand vina pe usrplus!
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 septembrie 2021, 12:39)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Care rațiune? (Luni, 27 septembrie 2021, 12:52)

    BEDE [utilizator]

    Dar Câțu ce rațiune mai are acum? Nu are majoritate parlamentară, dar tot vrea să facă după capul lui. Nu seamănă aceasta a încăpățânare irațională?
    O moțiune de cenzură va lămuri cine are rațiune și cine nu.
    Și dacă se mai menține un timp Câțu c PM cu un guvern minoritar, atunci la următoarele alegeri va avea PNL 10% din locurile din Parlament.
    Tocmai că USR joacă bine despărțindu-se acum de Câțu.
    Va fi foarte "interesant" până la următoarele alegeri. Dacă nu cumva PSD va scoate castanele din foc cu mâna lui Câțu. Apoi, chiar nu înțeleg de ce anume l-a susținut Johannis atât de mult pe Câțu.
  • +4 (4 voturi)    
    Kriptonita prezidentiala ! (Luni, 27 septembrie 2021, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Superman macina in gol aceleasi vorbe !
    Interesant cum la aparitia Vioricai Dancila in functia de prim ministru se faceau glume pe seama faptului ca in fiecare dimineata d-na se prezenta la partid pt a-i schimba Dragnea cartela. Fusese descoperit si locul pe unde se petrecea aceasta "improspatare" de program a prim ministrei : fanta respectiva se afla pe ceafa sub coafura perfecta a doamnei Vasilica ! :))))
    Ei iata ca Superman ca catu e si mai jalnic decat fostul PM pesedist pt ca se afla sub efectul kriptonitei prezidentiale si NU FACE ABSOLUT NIMIC DE PESTE DOUA SAPTAMANI !

    PS. Ce-o fi in mintea lui Iohannis ?
  • +3 (3 voturi)    
    Catu confunda partidele (Luni, 27 septembrie 2021, 12:59)

    bogdan1477 [utilizator]

    El are impresia ca se adreseaza electoratului PSD, care daca aude ca se da suficient in plus la pensie sau la ajutor, dua aia nu mai conteaza ce spui.

    Pe cand electoratul PNL... are nevoie de nitel mai multa logica in exprimare... Cin sa te creada ca USR s-a aliat cu AUR si PSD, cand singurul lor scop e sa arate cine sustine guvernul: PNL + PSD. Si daca motiunea va fi supusa la vot, PSD fie nu o voteaza si atunci vede toata lumea cine guverneaza, ori voteaza motiunea si obliga PNL sa spuna cu ce majoritate parlamentara guverneaza.
  • +2 (4 voturi)    
    corectie (Luni, 27 septembrie 2021, 13:08)

    srpc [utilizator]

    nu langa PSD si AUR, ci cat mai departe de G.I.O. PD(N)L
    • 0 (2 voturi)    
      ei lasa (Luni, 27 septembrie 2021, 14:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Adevaratul si cel mai nociv GIO e la voi la PSD. Nu ca PNL-ul ar fi fata mae in ale smanglitului, dar PSD joaca totusi in alta liga. Sa patram proportiile totusi...
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Luni, 27 septembrie 2021, 17:21)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        esti 100% totalitar, tavarisci kamerad! cine nu e cu pedelistii e cu pesedistii, alta varianta, de ex. revolta sincera, nu exista, asa-i?
        • 0 (0 voturi)    
          Ei lasa, ca ne stim de mult (Marţi, 28 septembrie 2021, 12:07)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu-mi spune ca din revolta sincera fata de PNL ai omis GIO PSD din ecuatie. Mai ales cand prin 2019 nu te revolta absolut deloc acest din urma GIO.

          Asta ca sa nu mai spun ca revolta sincera care duce la absenteism nu face decat sa duca la un nou scor de 45% al PSD care ar genera un nou Dragnea cu o noua OUG 13.
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Luni, 27 septembrie 2021, 13:10)

    rei [utilizator]

    cine nu e cu mine,sigur e impotriva mea.......ai cam prins curaj dar vezi ca nu inlocuieste alte calitati
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 27 septembrie 2021, 13:11)

    rei [utilizator]

    cine nu e cu mine,sigur e impotriva mea.......ai cam prins curaj dar vezi ca nu inlocuieste alte calitati
  • +1 (1 vot)    
    :) (Luni, 27 septembrie 2021, 13:11)

    rei [utilizator]

    cine nu e cu mine,sigur e impotriva mea.......ai cam prins curaj dar vezi ca nu inlocuieste alte calitati
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e treaba lor, d-le Catu (Luni, 27 septembrie 2021, 13:36)

    FanelJr [utilizator]

    Dvs. sunteti prim ministru al tarii si ar trebui sa fiti cel mai transparent, cel mai impaciutor pentru ca Romania sa aiba stabilitate.
    N-ati demonstrat nimic din aceste lucruri.

    Nu e treaba "lor", ci e a noastra, a tuturor astora care mai traim inca pe aceste meleaguri.