Cîțu avertisment către Orban: Cine face demersuri împotriva propriului partid va suporta consecințele / Decizie dată de Biroul Politic al PNL: Orice membru PNL care acționează împotriva interesului PNL va fi sancționat

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:09 Actualitate | Politic


Florin Citu si Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Liberalii din tabăra lui Florin Cîțu au convocat, miercuri ședința Biroului Politic pentru a decide strategia pentru următoarele zile dar și modificări la statutul partidului. Florin Cîțu a declarat înainte ședinței că va fi supus sancțiunilor orice membru PNL care "face demersuri împotriva propriului partid".

  • UPDATE Liberalii au votat în BPN o rezoluție prin care orice membru PNL care acționează împotriva interesului PNL va fi sancționat.

"Membrii PNL care fac demersuri sau participă la acțiuni acțiuni împotriva propriului Guvern vor suporta consecințele. Astăzi am cerut un BPN pentru a avea o decizie ca toți Parlamentarii PNL să susțină prin toate demersurile Guvernul, nici un parlamentar să nu facă vreun demers împotriva propriului guvern indiferent de funcția pe care o au.
PNL nu face guvern cu PSD. Să fie foarte clar, PNL nu face guvernare cu PSD. Foarte clar vom face acest lucru în interior.(...) Cine face demersuri împotriva propriului guvern se va supune consecințelor propriului statut. Mi se pare bizar să faci demersuri propriului partid", a declarat Florin Cîțu înaintea ședinței convocată în Modrogan.

Surse politice au declarat pentru HotNews.ro că tabăra lui Florin Cîțu intenționează să voteze în Biroul Politic două rezoluții: una care să prevadă sancțiuni dure care să meargă până la excluderea din partid a membriilor PNL care acționează împotriva propriului Guvern; a două propunere vizează faptul că PNL exclude orice Guvern din care să facă parte PSD.

Declarația lui Cîțu vine în contextul în care Ludovic Orban, în calitatea de președinte al Camerei Deputaților a anunțat că va pune în dezbaterea Parlamentului moțiunea depusă de USR-PLUS și AUR.

De asemenea, 37 de parlamentari PNL, susținători ai lui Ludovic Orban, au postat marți, mesaje pe Facebook prin care resping posibilitatea unei înțelegeri cu PSD pentru susținerea Guvernului ca alternativă la actuala coaliție. Mesajele liberalilor vin în contextul în care PNL împreună cu PSD au boicotat calendarul moțiunii de cenzură depuse de USR PLUS și AUR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5410 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:32)

    mihai_mi [utilizator]

    Citu = PNL, interesant. Lasa scaunul Citule!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Cat de prost sa fii sa-l crezi pe Citu?.. (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Matematica electorala e simpla - PNL si UDMR nu pot guverna decat cu voturile PSD sau USR-PLUS. Altfel nu au majoritatea necesara, in mod evident.
      • +1 (1 vot)    
        atentie la detalii (Miercuri, 8 septembrie 2021, 21:27)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        "a două propunere vizează faptul că PNL exclude orice Guvern din care să facă parte PSD"

        Adica PSD nu va fi pe fata, doar sustinere de la spate contra niste cascaval de la buget si o felie din putere.
    • +12 (14 voturi)    
      exact.... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:40)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Partidul sunt Eu.
      Si de la Stalin citire: " Cine nu-i cu noi, e impotriva noastra.”
      Ai naibi neomarxisti, ei sunt mereu... in alta parte.
      • +5 (5 voturi)    
        catu nu-si da seama dar e un PSD-ist mascat .... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:52)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui minus

        catu nu-si da seama dar e un PSD-ist mascat .... sa se mute la PSD acolo e vocatia lui ....
  • +12 (20 voturi)    
    Asta e ceea ce vad cancelariile UE si SUA (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:32)

    Gryphus [utilizator]

    HAOSUL din romania

    Ei spun ca totul e NORMAL si ca democratia functioneaza in timp ce propriul partid lupta impotriva presedintelui partidului, ceva bizar si unic in lume

    si cand ei blocheaza motiunea in patlament ca nu cumva sa aiba PARLAMENTUL dreptul sa voteze, deci un abuz unic in lume

    asta e ceea ce vad cei din vest si trag concluzii
  • +15 (19 voturi)    
    SATRAP (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:33)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    are dreptate cel care l-a etichetat aşa
  • +25 (29 voturi)    
    WOW (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:34)

    ready4war [utilizator]

    wow, tocmai si-a amenintat colegul de partid pentru ca nu a incalcat Constitutia si a permis dezbaterea unei motiuni.
    Serios? Si inca e in carti pentru a conduce partidul?
  • +10 (14 voturi)    
    Domnul Citu are dreptate (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:35)

    Harald2 [utilizator]

    Drept pentru care, ori dansul (d. Citu) dispare (preferabil impreuna cu cei 67 de oportunisti neinspirati si PNL-ul merge mai departe, ori ramane si atunci partidul se duce de rapa, deci afirmatia devine inaplicabila (caci despre ce partid vom mai vorbi in acest caz)?
  • +17 (23 voturi)    
    catu e noul lukasenko (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:38)

    qwerasdf [utilizator]

    in curand urmeaza cenzura presei care vorbeste de rau guvernul...

    daca isi mai pune cineva intrebarea cum de a fost posibil stalin, hitler si alti dictatori... uite asa! invatati de la catu si iohanis!
  • +10 (14 voturi)    
    da (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:39)

    utilizator_ [utilizator]

    orice chiparos pus in fata incepe sa se creadă ficus, zău asa ...
    o sa ajungă sa dea lecții lui Orban cum sa treacă strada...
  • +13 (17 voturi)    
    mafia likes this... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:39)

    gabone [utilizator]

    nu conteaza ca legea spune ceva, partidul e deasupra legii, altfel vei suporta consecintele. Capisci?
  • +9 (13 voturi)    
    Dar cine menite? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    CV-uri inventate, condamnari penale, demagogie, hotie la drumul mare... Ăla ce pățește?
  • +13 (17 voturi)    
    sau mai direct (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:49)

    zot [utilizator]

    cine respecta legile in Romania va suporta
    consecintele;
    in ce baltoaca se afla acest individ!
  • +13 (19 voturi)    
    ? (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:50)

    Task Damager [utilizator]

    Citu incepe sa semene din ce in ce mai mult cu Dragnea. Hai sictir, Dracnea 2!
    • +7 (9 voturi)    
      nu, nu cred ca ai dreptate intru totul (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Dragnea cunostea legile si a avut, daca nu respect fata de lege, macar destula minte incat sa incerce sa-si faca propriile legi.
      Cu mana lui Tumorel, a lui Zgardeanu, a lui Ciordache si a CCR si a Parlamentului intreg. Dar a facut-o!
      Dragnea este, pur si simplu, mai istet si mai organizat decat acest zapacit.

      In privinta apucaturilor de satrap si a poftei nestavilite de putere, da, si eu cred la fel - Dracnea 2. Numai ca este bezmetic si fara creier functional la parametri normali.
  • +19 (23 voturi)    
    Citu se dovedeste (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:53)

    mmmircea [utilizator]

    un demn urmas a lui livache. Aduna BPN-ul cand si cum doreste el, ii pune sa voteze in unanimitate, ii ameninta cu excluderea din partid pe cei care indraznesc sa i se opuna. Liviu Style.
  • +9 (13 voturi)    
    Orban (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:53)

    fokerul [utilizator]

    e oricum pe făraş, e încolţit şi dă cu ce are şi el la îndemână, poate scapă. Din păcate pt el, va zbura din funcţia de presedinte al camerei până la sfârşitul anului, la fel şi Anca Dragu de la senat. Funcţiile astea vor fi negociate cu PSD pt sprijinirea viitorului guvern minoritar PNL+UDMR. E un dejavu, nu mai scăpăm din coşmarul ăsta cu mafioţi!
  • +12 (14 voturi)    
    Bine zice Catu (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:54)

    same.dan [utilizator]

    Si ii se va potrivi in cateva zile la fix lui Catu:
    "Cine face demersuri împotriva propriului partid va suporta consecințele"

    E fix ce i se va reprosa in cateva zile/saptamani/luni.

    Chiar si daca va castiga conducerea partidului va fi terminat, la fel ca si seful lui absent.
  • +14 (16 voturi)    
    Împotriva partidului e una (Miercuri, 8 septembrie 2021, 10:55)

    mr_mojo [utilizator]

    Împotriva legii e alta.
    Kktzu ar trebui sa știe diferența și nu ar trebui să se teamă de nimic; doar el cântărește bine înainte de a lua o decizie.
  • +8 (8 voturi)    
    pai, nu... (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:08)

    maferescdeciuma [utilizator]

    interesul partidului mai presus de interesul tarii. partidul are grija de oricine, indiferent cat de incompetent e.
  • +7 (7 voturi)    
    wow! (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:12)

    revo [utilizator]

    ii tremura vocea!

    Pai de ce, draga? N-a apucat seful tau, Iohannis, sa termine negocierile cu PSD?

    Asta sau e tampit de-abinelea si total habarnist in ceea ce priveste Constitutia, legile tarii si hotararile CCR, ori este in fibrilatie pentru ca boul Iohannis nu si-a facut partea lui sa ajunga la o intelegere cu PSD, sa cada motiunea!

    Dispari, jigodie!
  • +9 (9 voturi)    
    asa se nasc dictatorii (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:14)

    John_Re [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    OK (Miercuri, 8 septembrie 2021, 11:51)

    Verama [utilizator]

    „orice membru PNL care acționează împotriva interesului PNL va fi sancționat”. Cîțu a acționat și continuă să acționeze pentru distrugerea PNL, dați-l afară!
  • +5 (5 voturi)    
    lege (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:14)

    ValentinV [utilizator]

    Da-o incolo de Constitutie si de lege, da-o incolo si de tara, interesul BPN PNL e singurul ce conteaza. Bravo PNL-isti.. depasiti PSD la mitocanie deja. Hai cu USL mai repede, macar sa stim ca va duceti spre zero impreuna de mana. Ce o sa mai votez eu AUR la urmatoarele alegeri, doar asa, la misto :) M-ati convins.
  • 0 (2 voturi)    
    revelatie (Miercuri, 8 septembrie 2021, 12:17)

    freestyle [utilizator]

    hotararile ccr sunt bune. sau doar unele, alea care ne sunt favorabile? restul sunt cele date de slugile psd de la ccr. este asa sau nu? daca catu reclama la ccr si ccr-ul nu ii da dreptate, e un ccr bun? ia sa va vedem dragi useristi cum lamuriti dilema asta?