Ministrii USR-PLUS demisionează din Guvern. Barna: Ne vom depune demisiile săptămâna viitoare

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 20:27 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Miniștrii USR-PLUS își vor depune demisiile din Guvern săptămâna viitoare, a declarat vineri Dan Barna, la scurt timp după ce partidul său a depus moțiunea de cenzură prin care speră să-l dea afară pe Florin Cîțu din Palatul Victoria.

„Nu s-a discutat despre revocare (la Coaliție - n.r.), dar la începutul săptămânii viitoare ne vom depune și demisiile de vreme ce moțiunea de cenzură a fost depusă în aceste clipe”, a declarat liderul USR-PLUS.


"Cei de la PNL au spus că rămân alături de premierul Florin Cîţu. Noi am transmis că acesta nu mai are încrederea, urmare şi a votului Comitetului Politic - peste aproape 400 de lideri din USR PLUS au confirmat lucrul acesta. Pe cale de consecinţă, în aceste clipe tocmai a fost depusă moţiunea de cenzură, calea parlamentară prin care sperăm ca într-un termen cât mai scurt să avem un nou premier şi coaliţia să poată să meargă mai departe", a spus Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27058 vizualizari

  • +36 (72 voturi)    
    foarte tare (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:32)

    sucaa [utilizator]

    acum vedem cine-l mai sprijina pe catu. daca nu trece motiune inseamna ca pnl-ul a negociat pe ascuns cu psd. le da ceva ceva din PNDL si se rezolva. asa s-a facut politica timp de 30 de ani.
    USR poate sa stea linistit in opozitie linistit si sa-i lase sa-si rupa gatul cei de la pnl.
    cat timp nu exista respect din parte lui catu-cutu, nu are sens sa stea acolo.
    • -24 (62 voturi)    
      Motiune de cenzura impotriva ta! E tare! (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:32)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Motiune de cenzura impotriva ta! E tare!
      In momentul asta, USR-istii au depus motiune de cenzura impotriva guvernului din care fac parte.

      Cum ar veni, ministrul Drula a semnat motiunea de cenzura impotriva ministrului Drula! Nu, nu e joc de cuvite. E realitatea de acum in Romanika Talibanika.
      Ramura securistilor prosti (USRI+2,15) duce ridicolul pe noi culmi.
      • +30 (48 voturi)    
        PSD (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:51)

        JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        Ridicolul a fost când Dragnea (PSD) a reușit să dea jos guvernul Sorin Grindeanu (PSD) prin moțiune de cenzură.

        Doar pentru că te faci că ai uitat, nu înseamnă că nu s-a întâmplat!
        • -15 (41 voturi)    
          Las-o jos, ca macane... (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:07)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

          Las-o jos, ca macane...Aia 2-3 ministri care ramasesera cu Grindeanu NU isi semnasera propria motiune de cenzura. E adevarat ca Dragnea l-a dat jos pe Grindeanu, dar atat.

          La voi, la sectiunea securistilor prosti, acum, in momentul asta, ministrii USR au semnat motiunea sa fie dati jos. Kafka!

          PS: Dar sigur, ridicolul e doar la ceilalti.
          PPS: Incepe sa-mi placa Uraganul Perfect, Cutzu. Mictioneaza peste toti, dar pentru USR(i) are jet triplu, cu bolta!
          • +5 (11 voturi)    
            CUm ar trebui atunci? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:57)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

            Ok, asa nu, as anu...cum ar trebui sa procedeze USR-PLUS? Inca au foste generosi cu USLinosii liberali ca de atatea ori i-au pacalit cu puncte agreate si nerespectate de "liberali". Asa ca era timpul sa die trantiti, nu poti continua asa, te iau la basca cand vor ei.
            • -3 (5 voturi)    
              Te văd un viitor membru AUR. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:31)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

              Sa deschis poarta, dacă te grăbești poți(încă) prinde un post de șefuț. Din tot războiul ăsta, USR Plus va elimina talibanii și va deveni un partid politic democratic. Acum, datorită unora, se comportă extremist.
              • +2 (2 voturi)    
                Dupa gramatica matale (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:54)

                Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                Dupa gramatica matale ar trebui sa fii membru in partidul lui Dan Diaconescu. Te-a scapat cand avea partid, acum umbli liber pe forumuri...
                Tu cred ca esti un vajnic PSD-ist cu aere de "liberal". Adica fost USLinos.
        • -6 (22 voturi)    
          nah (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:39)

          Ike [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

          nu a uitat nimeni, USR = PSD aceeasi mizerie, fac acum!
          • +1 (19 voturi)    
            USRPLUS joaca la rupere acum si bine face! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 6:04)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Ike

            Citu minte ca Ponta si e la fel de ticalos ca Dragnea!
            • 0 (6 voturi)    
              Da, rupe România. (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:31)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Și tu te bucuri !?
            • -1 (3 voturi)    
              imberbi si imaturi (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:54)

              kostake [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Sunteti toti acesti trogloditi care isi inchipuie ei c sunt din USR. Aici este vorba de o tara jupane, nu este leapsa pe sesurile tale
      • +16 (38 voturi)    
        care "impotriva ta"? (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:28)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        ministrii usr oricum erau acolo doar sa execute ordinele impartului catu. acum este guvernul lui catu. nu este guvern de coalitie, nu este guvernul Romaniei. catu este stapan pe tarla. daca nu faci ca el zbori.
        deci care motiune impotriva ta?
        catu a vrut sa scape de usr. esemne ca are intelegeri cu psd sa mearga mai departe.
        nu are decat. este treaba lui ce face cu voturile primite de pnl...
        usr nu mia exista in guvern atata timp cat catu face doar ce vreau...
        • -7 (21 voturi)    
          Pricepi mai incet, roaga un prieten (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:57)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Pricepi mai incet, roaga un prieten sa-ti explice.
          • -1 (1 vot)    
            clar (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 16:17)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

            m-ai convins de m-ai rupt.
            de altfel se vede din minusurile primite cine ce intelege... :)
      • +11 (21 voturi)    
        Esti ori aerian ori... (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:10)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        Prefer sa ma abtin ca sa nu fie anulat comentariul.

        Citeste documentul, nu scrie de niciun Drula acolo. E motiune impotriva lui Citu. Este evident ca daca pica premierul, atunci pica si guvernul, dar asta nu inseamna ca votezi impotriva guvernului.

        Hai sa iti explic suficient de simplist ca sa priceapa chiar si bobul ala de fasole din creier numit creier.

        Guvernul poate fi exceptional, moinunat, toti ministri (hai poate unul-doi mai buruieni). Dar poate ministrul face o gafa imensa. Vrei sa se schimbe. Nu vrea sa demisioneze. Drept urmare faci motiune iar la refacerea guvernului, presupunand buna credinta cand e un nou premier, reiei forma originala cu acei profesionisti din exemplu dar un premier serios.

        Ai putea face o paralela cu idolii tai unde guvernele propuse de la "Servil" la Grindeanu/Tudose semanau partial.

        Dar hai sa simplific si mai mult: whistleblower. Daca nu stii ce e procedura, caut-o. Presupun ca stii sa cauti pe Internet. Eh, e posibil ca seful sa te oblige sa comiti ceva ilegal sau un abuz. Asa ca dai seful in gat la autoritati. Asta nu inseamna ca "trimiti toata echipa sau departamentul tau la DNA inclusiv pe tine". Tu ai denuntat.

        Dar deh, faptul ca trebuie sa-ti povestesc ceva banal arata cat te duce mintea. Si povestesti altora de macanit. Vai ...
      • +3 (11 voturi)    
        omule (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        usr depune motiune impotriva pnl

        nu e acelasi lucru cu psd importiva psd

        dar na... cand tre sa aperi hotii, orice minciuna e permisa

        hai ca voi galbejitii sunt la fel de infecti ca rosii!
        • +1 (1 vot)    
          Absurd ești ! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:37)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Tu crezi că ,dacă acoperi o mizerie cu o mizerie mai fetidă, lumea nu vede că pute mai rău? Plăcerea ta să te bucuri de așa ceva, dar sigur românii vor sancționa aceste măgării politice. Care-i interesul național în tot balamucul făcut?Onoarea lui Stelian Ion este mai presus ca interesul național? La gunoi cu cine crede asta. Mergem la alegeri și vedem.
      • -2 (16 voturi)    
        USR PLUS nu sunt doar statul securistic (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 8:11)

        Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        e adevarat ca o buna parte dintre ei sunt ghidonati de servicii, ca tineri ofiteri, unii infiltrati in diaspora ca asa e traditia la noi, cam o treime din cei ce conduc partidul. O treime sunt progenituri ale fostilor tortionari comunisti, ale nomenclaturii, trimisi la studii pe bani grei in strainatate. Din aceste doua categorii face parte ministrul Nasui de la economie, fiul primilor rasfatati ai tranzitiei care a dat primul tun post revolutionar, afacerea Motorola, mana in mana cu tortionarul Victor Atanasie Stanculescu si conducerea neocomunista si securitatea lui ion Iliescu imediat dupa Revolutie.Restul de o treime sunt chiar oameni valorosi, unii din diaspora, care au luptat sincer contra Mafiei PSD in strada , dar care nu stiu in ce partid au intrat , cum e probabil ministrul Drula, primarul Timisoarei Dominic Fritz . Dar majoritatea sunt canibali politici si sunt distructivi, specialitatea lor e demolatul fara a pune nimic in loc sii nu au nici o experienta administrativa. Clotilde saraca, pana la urma a incheiat contractul de salubriyare tot cu mafia gunoaielor.
      • +5 (7 voturi)    
        Retorica ta nu ține! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:14)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        Sunt proceduri parlamentare prin care USR scapa de Cîțu!
        Cum sa le fie moțiunea împotrivă cand dau cu el de pământ?
    • 0 (2 voturi)    
      Cum cine?! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      USR Plus, PNL, UDMR. USR au spus că vor demisiona săptăluna viitoare. Păi viitorul este infinit. Nu au spus //în data de, la ora...//. Democratic, talibanii nu au ce căuta în guvern. Deci tot tărăboiul va scoate talibanii la vedere și vor fă scoși din Guvern. Va rămâne un guvern fără indivizi cu orgolii personale, probabil și fără Cîțu, dar și talibanii USR Plus, care au poarta deschisă la AUR, vor pleca. Sau vor fi forțați să plece.
  • +15 (53 voturi)    
    pnl vrea sa confirme ca.... (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:37)

    gigiN [utilizator]

    ...nu degeaba a fost ani de zile "supusul"psd-ului.A inteles doar ca el nu trebuie sa c colaboreze,ci sa dicteze.Iar Citu este un simplu...papagal.
  • -18 (40 voturi)    
    sapt viitoare? (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:38)

    Djokovic [utilizator]

    USR joaca la alibi. Pana sapt viitoare ii demite Cîțu și câștiga timp. Se face ca asteapta alte nominalizari de la USR.

    Daca demisionau azi si se ratrageau de la guvernare nici nu mai era nevoie de motiune de cenzura. Trebuia Cîțu să mearga in parlament sa ceara vot de investitura
    • +10 (10 voturi)    
      Incorect (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

      Daca demisionau fara motiune, ar fi avut 45 de zile in care putea obtine interimat si sa aplice orice oricat oricand cu oricine aproape 2 luni.

      Cu motiune dispare in cateva zile si nu va avea nici interimari pana nu demisioneaza USR. Daca ii remaniaza oricum e suicid politic. Si singurul motiv pentru care ar face astae sa arate cat de juvenil e. Atat.
    • 0 (0 voturi)    
      Cereau vot de investitura (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:05)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

      Dar puteau sa o faca in 45 de zile…!
  • -32 (68 voturi)    
    Când țara are nevoie de stabilitate, abandonează (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:42)

    BauBau2021 [utilizator]

    Cine naiba se va mai încurca cu USR în vreo alianță, dacă ăștia abandonează exact când țara are nevoie de stabilitate ?

    Un mare minus pentru USR+
    • +17 (37 voturi)    
      da da da (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      Prin stabilitate intelegi labilitatea lui citu? Adica ala de a promis si semnat ca nu mai da afara pe careva inainte sa discute?!?

      Uite unde era "stabilitatea" :)))))

      Fa-ti si tu nick-ul CituCitu2021
    • -18 (46 voturi)    
      Nu un mare minus ci un 0 barat (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:03)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      Sincer, i-am votat si acum isi bat joc de toata aceasta tara in momentul cand :
      1. Reintram in perioadele de infectare cu covid
      2. Se scumpesc energia, care va duce automat la scumpirea tuturor produselor
      3. Prin acest gest ei , daca vor fi alegeri anticipate nu vor mai prinde 5%
      4. Sincer chiar nu stiu ce vor
      Oricum dl Barna, dl Ciolos rusine, ati dat foc unei tari unde vor ajunge arasi la conducere aceiasi PSD-iti + un strop de extremisti AUR, poate o s-o faceti premier pe dna Sosoaca. Vai de capul vostru.
      • +11 (27 voturi)    
        deci (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:32)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        ca 9+ voturi toate pe minus primesti pentru comentariul tau, te duci acasa si te culci :)
        ma mir ca usr nu este vinovat si de plecarea americanilor din afganistan.
        cu asemenea votanti, si problema e ca sunteti multi, normal ca suntem unde suntem dupa 30 de ani.
        foc da catu-cutu la tara cand fura 10 miliarde de euro fara nicio garantie si norme de aplicare. asta inseamna dat foc la tara. nu faptul ca usr a decis ca ei nu vor sa ia parte la furt.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu i-am votat (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:05)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Nu i-am votat ca sunt prea progresiti pentru mine. Liberalii pentru mine sunt USLinosii din 2012. Dar acum, daca pica uslinosii pe mana USR-ului ii voi vota cu 2 maini. Deci 1 la 1, nu te preocupa. Or sa ia peste liberali cred.
        • +1 (1 vot)    
          depinde (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:31)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Ar fi bine ca la urmatoarele alegeri sa fie peste PNL, daca iasa lumea la vot. Dar televiziunile nu stau si aplauda USRul ci fac headlineuri gen "USR distruge coalitia"... intelegi unde e mare parte din problema?
    • +18 (32 voturi)    
      care stabilitate? (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:15)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      aia in care se fura incontinuu?
      ai preluat discursul lui iliescu care cerea liniste ca ceilalti sa fure pe ascuns?
      cine se mai incurca in alianta cu pnl-ul cand ei semneaza un protocol si nu-l repsecta?
      tara are nevoie de restart. prea mut s-a furat. stabilitatea pe care o ceri tu si pe care o cerea si iliescu ne-a adus unde suntem. cu jumatate din tara in pragul saraciei iar oamenii psd-ului inca au afaceri cu statul.
      daca pnl-ul alege sa mearga cu psd-ul mai departe, foarte bine, votul alegatorilor lor s-a dus iar la psd. nu este prima data cnad o fac. nu este prima data cand pnl creeaza crize in guvernare. doar cand a guvernat cu psd a fost linsite pt ca au furat toti :)
      tara este abandonata mafiotilor din psd si pnl, nu o abandoneaza acum usr-ul.
      • -7 (11 voturi)    
        Care ceilalți? (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:41)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Te referi poate și la Afacerea Motorola condusă de tatăl domnului ministru Năsui, membru PCR și agent DIE?

        Nu-i drăguț cum odraslele comuniștilor ce au devalizat țara vin și ne salvează de comuniști și corupți?
    • +13 (23 voturi)    
      stabilitate (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:32)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      ... și în Corea de Nord e stabilitate, stabilitatea dictaturii.
      • -2 (6 voturi)    
        Intreaba-i pe sirieni (care mai traiesc) (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 2:14)

        Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

        Daca n-ar fi preferat sa traiasca sub dictatorul Assad tot restul vietii lor.
    • -15 (27 voturi)    
      De cele 80 miliarde de euro de la UE este vorba (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      se pare ca acest Catu le sta in cale multor talhari . . .
      • +12 (18 voturi)    
        da, sta in calea lor (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:06)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Si ii dirijeaza in directia prazii, nu cumva sa o rateze.
        • +3 (9 voturi)    
          De luni de zile televiziunile il toaca pe Catu (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:18)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          azi si-au gasit calaii . . .
          Am mai vazut filmul asta o data.
      • +1 (11 voturi)    
        aberezi crunt (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:16)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ty

        citu e hotu... proabil si tu la cum il aperi ca ma indoiesc ca esti atat de prost incat sa nu te prinzi care-i treaba!

        citu vrea sa dea 50 milairde la primarii.... bani din romanica ma, nu europeni, ca aia-s mai greu de furat!

        d-aia a aparut mizeria asta cu miliarde pt primarii, ca sa poata sa fure!
    • +2 (4 voturi)    
      stabilitate (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      ca sa fure primarii miliarde de euro?!
    • 0 (2 voturi)    
      s-a primit ordin pe unitate (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:50)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui BauBau2021

      De la penalii din PNL sa va activati pe forumuri ? Este primul tau comentariu pe hotnews, fix la acest articol. Cum sunteti platiti ? La ora/la postare ? Nu va este scarba de ceea ce faceti ? Nu trebuie sa raspundeti, ambele intrebari sunt retorice, va poate traduce penalul Catzu ce inseamna retorica, o tzeapa cu cardul si altele.
  • -2 (32 voturi)    
    Confuzie (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:44)

    cinevatus [utilizator]

    Cine a depus motiunea? AUR sau USR-PLUS?

    Din ce citesc, AUR e autorul motiunii si aceasta e sustinuta de USR-PLUS.

    Va rog clarificati.
    • -11 (27 voturi)    
      USRPLUS a ajuns (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:01)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      la remorca AUR.Bravo donilor Barna si Ciolos a-ti facut o miscre majistrala Cei care v-au votat suntem in ceata.
      • +4 (6 voturi)    
        Bravo (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:03)

        Laic [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        domnilor Ciolos si Barna pentru ca au fost impotriva furtisagului pe fata a 10 miliarde de euro, asta ai vrut sa spui, nu? Nicicum nu e bine cu voi, "romani nemultumiti de clasa politica" !
      • +3 (7 voturi)    
        Esti in ceata? (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:13)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        Pai mai citeste si poate o sa intelegi si cum s-a ajuns la astasi ce inseamna. Nu e nicio remorca. Nici USR la AUR, nici invers.

        Dar daca te plictisesti e ok, o poti baga p-aia "aaa pai inseamna ca serviciile ii coordoneaza" ca ne era dor de un fan Base.

        P.S. nu mai minti, nu ai votat USR.
  • +21 (33 voturi)    
    Lol (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:45)

    HP [utilizator]

    Presimt ca PSD nu vor vota motiunea, si raman USRPLUS pe afara guvernarii complet.
    • +20 (22 voturi)    
      ai auzit de USL? (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:54)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      nu esti de pe aici?
    • +16 (20 voturi)    
      E foarte bine si asa (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:13)

      vladionvladion [utilizator] i-a raspuns lui HP

      PNL tot dispare
    • +3 (7 voturi)    
      evident (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:58)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui HP

      altfel catu si pnl nu mergeau mai departe. au deja asigurarile de la psd ca nu va trece motiunea motiunea.
      si nu trebuie sa voteze toti impotriva, este nevoie de cativa sa "rateze" iar ciolacu o sa ne spuna ca nu decide el cum voteaza fiecare palrlamentar din psd. la ei in partid este democratie :)
      am vazut episodul asta in politica romaneasca de nu mai tin eu minte de cate ori...
      doar ca aici va castiga psd iar pnl se va afunda si mai rau in sondaje...
      daca pnl (nu catu) chiar nu-si doreau sa ajunga sa fie sprijiniti iar de psd, renuntau la catu. dar se pare ca zarurile sunt aruncate si asta cu complicitatea ficusului de la cotroceni. imi vine sa-mi tai mana cu care l-am votat... macar de la dancila nu aveam prea multe asteptari si nici deziluzii...
      • +1 (1 vot)    
        Ma bucur ca te-ai desteptat (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:08)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Cand vedeam entuziasmulc u care s-a mers la vot "impotriva" ca apoi nulitatea chiolhanes sa se impauneze cu milioane de voturi imi dadeam pumni in cap. Eu am mers si am anulat votul (pentru prima data) la turul 2. Dar asta e, nu au fost multi ca mine si chiolhanes are "suportul popular".
    • +6 (6 voturi)    
      daca pica motiunea (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

      este CLAR: USL exista!

      singura sansa sa pice motiunea e ca psd sa nu o voteze!
    • +4 (6 voturi)    
      Evident ca pesedeii.... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 8:49)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ...nu vor vota.Este mai simplu sa nu ai nici o responsabilitate,dar sa dirijezi guvernarea pnl-ului dupa bunul tau plac.Si mai cred unii ca pnl-ul are si oameni destepti !!!
  • -22 (50 voturi)    
    Saptamana viitoare, cand? (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:46)

    Cataleya [utilizator]

    Demisiile ar fi trebuit depuse simultan cu depunerea motiunii. Daca nu chiar inainte!

    Daca ati depus deja motiunea, dar demisionati abia miercuri sau joi, ce faceti pana atunci?
    Dati foc Romei?
    Profitati de alea 3-4 zile sa dati ordonante ministeriale ,sa impartiti functii si bani, sa demiteti si sa faceti angajari, sa falsificati sau sa faceti disparute anumite documente, ca oricare ticalos pe ultimele ore de mandat?
    Fanfaronilor!
    Nu sunteti cu nimic mai buni decat PNL,PSD,UDMR sau AUR.

    Cîtu ar fi trebui deja sa va demita, Johannis sa semneze fiecare demitere, iar birourile sa va fie sigilate si accesul in guvern interzis.
    Ce incredere mai poti avea in niste ministrii care deja au semnat o motiune de daramare a propriului guvern, dar care mai continua sa vine 3-4 zile la lucru.
    Ca sa ce??

    Nemernicilor.
    O sa va iasa pe ochi actiunea asta!
    • +16 (26 voturi)    
      raspunsul este corect (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:36)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      La aroganță răspunzi ferm și cu aroganță. Demisionăm când vor mușchii noștri.
      Nu văd absolut nimic greșit în cum a acționat USR+.

      Când a fost demis Dl. Voiculescu nu era momentul oportun. Acum PNL-ul cam fierbe, sunt extrem de curios de rezultatul moțiunii.
      • -12 (14 voturi)    
        Probabil ca maine, dupa ce Uraganul Perfect (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:17)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Probabil ca maine, dupa ce Uraganul Perfect se trezeste (azi o fi tras o linioara, o berica-sau 10)...
        ...va da afara pe toti...

        Da' zi si tu, nu-i distractie pe cinste?
    • +3 (5 voturi)    
      @Cataleya (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 10:34)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Stay calm! Hold your horses!

      Pai daca vorbesti de incredere ar fi trebuit sa-i ceri socoteala lui Catu!
      El este cel ce a pornit tavalugul si a creat neincredere in coalitia de guvernare.
      Catu este in stare sa dea foc la tara pentru a putea ajunge presedintele PNL!
      Ca sa atraga la congres(in 25 septembrie) votul primarilor si al baronilor locali trebuia sa apeleze la o gaselnita …PNDR 3 redenumit Anghel Saligny.
      Acum voi pnl-istii va dati de ceasul mortii!
      Schimbati-l pe Catu aveti timp pana isi dau usr-istii demisiile!
      Voi stiti ca veti pierde guvernarea si insistati sa-l tineti pe Catu in brate, dar aveti un as in maneca…ajutorul psd-istilor sa nu treaca motiunea!
      Prietenii din USL nu se uita niciodata!
  • -13 (23 voturi)    
    Criza plitica (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:50)

    Bradisor [utilizator]

    Acum ca situatia sanitara se indreapta spre o criza majora numai de ocriza politica nu aveam nevoie Merita postul lui Stelian un asemenea pret?Daca ordonanta privind PNDLeste asa toxica poate fi modificata in Parlament unde va merge pt. aprobare.BravoUSRPLUS a ti reusit sa intariti AUR.
    • +10 (12 voturi)    
      Tu stii ce'i aia OUG ? (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:13)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      N'are nevoie de vot in Parlament, asta'i chilipirul !

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Ordonan%C8%9B%C4%83_de_urgen%C8%9B%C4%83
      • -4 (6 voturi)    
        N-ar fi rau sa va mai documentati poate vati (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 0:45)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        intelge rolul Parlamentului care singur este putere legilativa .
        • +4 (6 voturi)    
          ba bine ca nu (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 3:19)

          sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

          Art. 115 din Constituție, capitolul "delegarea legislativa".
          OUG este modalitatea prin care puterii executive din Romania (guvernului) i se atribuie drept legislativ.
          Daca tot amintesti de documentare ;)
  • -15 (27 voturi)    
    Idiotilor (Vineri, 3 septembrie 2021, 20:54)

    democtrates [utilizator]

    Nu v-am votat sa faceti asta. Oricum, o sa pierdeti mult, foarte mult, in caz de alegeri anticipate poate nu atingeti pragul de 5 %.
    • +12 (22 voturi)    
      Tare de gură (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:53)

      JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Sunt mulți tari de gură în spatele tastaturii. Îți tai tot ce atârnă dacă trec de 10% la anticipate?
  • +11 (19 voturi)    
    Au inceput postacii sa spumege (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:07)

    sfarleaza [utilizator]

    Gheara'n gat ca pitigoiu' sinucigas :))
  • -4 (20 voturi)    
    Sa ne amintim, Cîțu este inventia USR (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:22)

    jeanvaljean [utilizator]

    Politica este arta compromisului. Nu pot sa uit cum anul trecut, intram in toamna iar cazurile COVID au explodat iar USR a tinut cu dintii si a negociat la rupere ministerele si nu a fost sub nicio forma de acord ca presedintele partidului partener in coalitie sa fie prim ministru. Intr-un final, Ludovic Orban inghesuit la colt a cedat si a acceptat cam tot, asta la facut sa para slab in ochii colegilor care incet incet s-au incolonat in spatele lui Cîțu, care-i facut din alt aluat. Acum ce face USR ul, forteaza crearea USL2. Tare ma tem ca in urmatorii 3 ani vor urmari meciul si vor face atmosfera de la peluza 2, peluza 1 fiind ocupata de AUR
    • +14 (30 voturi)    
      Îmi place (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:57)

      JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljean

      Toată lumea are așteptări nemăsurate de la USR+, dar când vine vorba de PNL, PSD, UDMR ... nu mai sunt aceleași așteptări.

      USR+ e de vină că AUR.
      USR+ e de vină că nu autostrăzi.
      USR+ e de vină că Câțu.
      USR+ e de vină că nu sănătate.
      șamd

      Observ un pattern aici...
      • -6 (20 voturi)    
        A-II-a Venire (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:21)

        jeanvaljean [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

        pai nu ei s-au batut cu pumnu-n piept ca sunt ei sunt A-II-a Venire?...vor reforma tot, si vor scoate mizeria din mintile corupte? Nasui, care mi-e simpatic dealtfel mai ales de cand si-a lasat barba, predica pe unde este invitat cum poate dubla salariul minim din condei. Ma rog, altceva vroiam sa precizez. Nu poti sa fii eficient in politica cand ai o metalitate de activist civic, e o intelepciune care o capeti in multi ani.
        • 0 (8 voturi)    
          corect (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:00)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljean

          trebuie sa fi eficient ca iliescu sau nastase. altfel, daca esti muncitor rade lumea de tine :)))
          • -1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:49)

            [anonim] i-a raspuns lui sucaa

  • -10 (28 voturi)    
    Data viitoare ... (Vineri, 3 septembrie 2021, 21:55)

    Caracal [utilizator]

    Incredibil totusi, dupa ani de PSD si alde Ponta, Veorica agramata, coruptie pe fata, ministri incompetenti, Dragnea etc. in sfarsit se face o coalitie liberala, "curata"...visul mult asteptat al generatiei anti-PSD, al diasporei care statea la cozi sa voteze, al tinerilor. Si iata rezultatul...dat la gioale, competitii, orgolii, razboaie politice. Le pasa de catateanul care i-a votat de nu mai pot. Macar cu PSD stiam care este treaba, cumva aia sunt mai adevarati in minciuna lor decat colaitia asta liberala. Data viitoare, as vota-o direct pe Veorica, merita prin plin, caci asta meritam, PSD. Mai mult nu putem ca popor, pur si simplu. Ma intreb cine este mai vinovat, un hot care e hot de profesie (PSD) sau unul ce se da onest, credibil dar tot mizerii face (USR-PLUS). Mai dezamagitoare sunt actiunile celui de-al doilea.
    • +3 (9 voturi)    
      deci dupa tine (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Caracal

      usr trebuia sa-l lase pe citu sa ia guvernu pe persoana fizica ?!

      bravo ma... voi sunteti la fel de liberali ca "presedintele" koreei de nord
  • +17 (23 voturi)    
    Citu i-a cumparat pe toti, inclusiv pe Werner (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:01)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    10 mld. EURO... e loc sa se sature toti. Inclusiv P$D-ul
  • -2 (8 voturi)    
    Smecherii dimbovitene (Vineri, 3 septembrie 2021, 22:51)

    Sthelian [utilizator]

    Sedinta coalitiei a avut loc vineri seara.
    Cind a depus motiunea, ca e deja inchis la Parlament.
    Poate ne spune numarul de inregistrare.
    O sa demisioneze saptamina viitoare. CInd? Luni? Marti? Sau mai incolo, sa vedem ce mai negociem!!!
    Barna minte cu gratie. Ca doar n-au strins semnaturile.
    S-ar putea sa nu le stringa!
    • -1 (3 voturi)    
      Ai noștri ca brazii... (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:05)

      Vruum [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Ce-mi place mie le USR+ este că au dovedit încă o dată că sunt niște adevărați - da' adevărați, domnule - patrioți! Mai rău e că s-a cam terminat recitalul guriștilor cu ochi albaștri și urechi agere sub rever! Eu, unul, m-am săturat de „politicieni” de-alde ăștia, care pun interesul lor - „național”,evident - mai presus de interesele și nevoile prostimii credule! Nu mi-au inspirat încredere nici la apariție, nici acum, fiindcă nu știu ce hram poartă oficial. Iar țara chiar nu are nevoie de invențiile drăcești ale organelor ascunse îin tranșeele puterii. Însă, tot răul spre bine: cu ocazia aceasta, poate își repară băieții de mai sus, greșeala de casting și desemnează în loc pe cineva care încape în ecranul televizorului fără să fie filmat de la un kilometru distanță...
  • +5 (7 voturi)    
    Cîțu s-a dus la Iohannis să-i plângă pe umăr (Vineri, 3 septembrie 2021, 23:23)

    ploiesteanu [utilizator]

    uite tati, ăia mă bate! Să-i pârâm la americani? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi interesant, nu zic nu (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 1:31)

    VOX. [utilizator]

    Dar parca vad ca in ultimul moment se va intampla ceva...
  • +8 (8 voturi)    
    Radoi se tavaleste pe jos de ris (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 4:58)

    Ultimul_Templier [utilizator]

    Iata ca fara sa miste un deget reuseste sa-l dea in git pe Drula.

    Hai, repede, chioscurile inapoi!
  • +4 (4 voturi)    
    ..........cam asa stau lucrurile, (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 7:03)

    nickart [utilizator]

    Racul, broasca şi o ştiucă
    Într-o zi s-au apucat
    De pe mal în iaz s-aducă
    Un sac cu grâu încărcat.
    Şi la el toţi se înhamă:
    Trag, întind, dar iau de samă
    Că sacul stă neclintit,
    Căci se trăgea neunit.
    Racul înapoi se da,
    Broasca tot în sus sălta,
    Ştiuca foarte se izbea
    Şi nimic nu isprăvea.
    Nu ştiu cine-i vinovat;
    Însă, pe cât am aflat,
    Sacul în iaz nu s-a tras,
    Ci tot pe loc a rămas.

    Aşa-i şi la omenire,
    Când în obşte nu-i unire:
    Nici o treabă nu se face
    Cu izbânda şi cu pace.
  • +1 (3 voturi)    
    Aleluia! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:08)

    John M. [utilizator]

    N-am stiut nicodata de unde ati venit si incotro va indreptati....

    Drum bun! Sper sa nu mai aud de voi!
  • +2 (4 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 14:59)

    kostake [utilizator]

    In conditiile date as prefera o guvernare PSD +PNL , dar pe bune. Ar avea putere cit cuprinde , numai sa fie bine intentionati. Si nu ma refer la pomeni de care nu as mai vrea sa aud in veci. De altfel ar trebui sa se interzica partidelor sa aiba dreptul sa se mai joace cu banii.
  • -1 (1 vot)    
    demisia (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:29)

    nalbaroiu [utilizator]

    toti asa zisii ministri de la usr+ sa mearga direct in AUR ca aia ii asteapta ca piinea calda...bah..v-ati batut joc de votul oamenilor...cei cu cap au evitat psd si aur..si acum voi faceti fix asta ?? alianta cu aur ??? bahh..sunteti nebuni ????!!!??